גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בשורה אחת עם ביל גייטס וסטיב ג'ובס: הפיתוח לכאב שהביא להלר פרס מהבית הלבן

פרופ' אדם הלר נכנס לתחום האבחון דרך טרגדיה אישית ויצא עם אקזיט של 1.2 מיליארד ד' ופרס יוקרתי מהממשל האמריקני ; בראיון בלעדי ל"גלובס" הוא מספר איך עובד עסק בו הבן הוא המוציא לאור את החלום של אביו ועל עתיד תחום המכשור הרפואי לסוכרת, שיחסוך חלק גדול מתופעות הלוואי של המחלה

כאבם של חולים במחלות חמורות הוא בדרך כלל לא הגורם הראשון שנלקח בחשבון על-ידי יצרנים של תרופות ומכשור רפואי. היצרנים יכולים לתמחר ולגבות תשלום מחברות הביטוח הרפואי עבור מוצרים שחוסכים בסיבוכים, בזמן של רופאים, או בשימוש בתרופות אחרות, אך את הכאב של החולים מאוד קשה לתמחר.

לכן, כאשר הגיע לשוק לראשונה בתחילת העשור המוצר של חברת Therasense, אשר מאפשר בדיקת רמות הגלוקוז בדם בכאב מינימלי, רבים מחולי הסוכרת לא הבינו מהיכן הגיע המזל הטוב הזה.

למעשה, לא היה כאן שינוי פרדיגמה. המוצר הצליח משום שדרך החיסכון בכאב, הוא הצליח גם להשיג את המטרות האחרות, ברות התמחור. ואולם, רבים החולים שמודים כל יום לפרופ' אדם הלר, ממציא המוצר, ולבנו ד"ר אפרים הלר, המייסד והמנכ"ל שלה.

לפני כחודש הכיר גם הממשל האמריקני בתרומתו של הלר, וזיכה אותו במדליה הלאומית לטכנולוגיה וחדשנות, אותה קיבל מידיו של נשיא ארה"ב היוצא, ג'ורג' בוש. הלר נכנס לרשימה מכובדת בהחלט. בעבר זכו בפרס זה סטיב ג'ובס, מייסד ומנכ"ל אפל; ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט, ודיוויד פקארד, ממייסדי HP.

"הפרס הכלכלי" הגיע עוד לפני כן, כשתרהסנס נמכרה לחברת Abott ב-2004 תמורת 1.2 מיליארד דולר.

הקדיש את חייו לאבחון

הלר התעניין מאז ומתמיד בכימיה. את לימודי הדוקטורט עשה באוניברסיטה העברית, שם גם הכיר את אשתו, אילנה, לה נישא ב-1956. "בתנו טלי נולדה בירושלים בחורף הקר של 1958. היא הייתה חולה מיום היוולדה ועד יום מותה בגיל 24", הוא מספר, וחושף פן טרגי בחייו, הקדמה הכרחית מבחינתו לסיפורה של תרהסנס.

"הסבל של טלי נבע מרצף ארוך של טעויות אבחון", מספר הלר. "זמן קצר אחרי לידתה, נקבע כי היא אלרגית לחלב פרה, כשבעצם הבעיה הייתה היעדר שסתומים מתפקדים במערכת השתן. האבחון הלקוי הוביל לדלקת כליות כרונית עם אפיזודות חוזרות של חום, פרכוסים ובסופו של דבר גם נזק מוחי. אחד הטיפולים הוביל להתחרשותה ובשל כך היא אובחנה בטעות כבעלת פיגור שכלי. הבעיה אובחנה רק כשהייתה בת שבע - כמה שנים מאוחר מדי".

עד פטירתה של טלי ב-1982, עבד הלר רק בזמן ובמקום שהטיפול בטלי אפשר לו, ובכל זאת הפך למוביל אקדמי בתחום הכימי. לאחר פטירתה, פנה לתחום הרפואי, ספציפית לתחום האבחון. "מאז אני מקדיש את חיי לתחום", הוא מספר. "כך גם עשו אשתי אילנה ובני, אפרים, שייסד איתי את תרהסנס והיום הוא מוביל את חברת הקרדיולוגיה אנג'יוסקור. בני, יונתן, הוא ייסד את Human Impact Partners, ארגון שמטרתו למקם את הבריאות במרכז השיח הציבורי ולמנוע אי שוויון בחלוקת משאבי הבריאות".

אפרים הלר, הבן, עזב את משרתו ב-HP ב-1992 כדי להקים את תרהסנס על בסיס מחקריו של אביו יחד עם הקולגות, ד"ר ינון דגני וד"ר בריאן גרג מאוניברסיטת טקסס. תרהסנס הוקמה בתוך החממה של אוניברסיטת טקסס. "החברה התבססה על התוצאות שהשגנו בחמצון של מזהמים במים ובאוויר. לאחר שאפרים שיפר ומכר את הטכנולוגיה, הוא החליט להתמקד אך ורק בסוכרת".

אף שסוכרת לא הייתה קשורה באסון המשפחתי, הלר האב והבן הבינו את ההשלכות החמורות של המחלה. "5% מהעולם חולים במחלה המובילה לעיוורון, כריתת גפיים, ניוון עצבי, מחלות כלי דם וגם אי ספיקת כליות", מזכיר הלר. "ניתן למנוע את סיבוכי המחלה על-ידי שליטה מדוקדקת ברמות הגלוקוז, אך לשם כך יש לבצע לפחות שש בדיקות דם ביום. בכל יום מבוצעות יותר בדיקות סוכר מאשר כל בדיקות הדם האחרות גם יחד".

המוצר של תרהסנס למדידה רציפה של רמות הסוכר בדם, ה-Freestyle Navigator, עשה לכאורה דבר פשוט - הוא הקטין משמעותית, בסדרי גודל, את כמות הדם הנדרשת כדי לבצע הערכת רמת גלוקוז בדם. כתוצאה מכך יורד למינימום גם הכאב וניתן לבצע יותר בדיקות, שפירושן שליטה טובה יותר ברמות הגלוקוז בדם ומניעת סיבוכים.

"המוצר הזה לא היה החלום הראשון של החברה", מפתיע הלר. "יצאנו לפתח מד גלוקוז המוחדר באופן קבוע לגוף, מודד את רמות הסוכר כל הזמן ויכול להתריע מיידית על עלייה או ירידה חריגה". המוצר המוביל היה אמור להיות רק מוצר ביניים, אך הוא זה שהצליח להשיג לחברה את תשומת הלב ומקורות המימון. "ב-1996 קיבלנו השקעת הון סיכון ראשונה ומרק לורץ, לשעבר סגן נשיא לתפעול במחלקה של ג'ונסון אנד ג'ונסון, הצטרף אלינו כנשיא". אישור למוצר מצד הרשות האמריקנית למזון ותרופות, ה-FDA, הגיע בשנת 2000.

בסופו של דבר, המוצר למדידה רציפה פותח גם הוא, אך פיתוחו הושלם רק לאחר מכירת החברה לאבוט. היום הוא משווק בישראל על-ידי המרכז לסוכרת גפן מדיקל.

* מה הייתה חלוקת התפקידים בינך ובין אפרים בתחילת הדרך?

"אפרים היה המנכ"ל, המנהיג, האסטרטג ומנהל התפעול מן היום הראשון, בעוד אני והקולגות שלי סיפקנו לו את הטכנולוגיה".

* שיתוף פעולה כזה בין אב ובן אינו שכיח בחברות סטארט-אפ. אתה ממליץ עליו?

"מערכות היחסים הטובות ביותר הן אלה הבנויות על אמון עמוק והשלמה של תחומי התמחות. אני מאמין שגם אם מדובר באב ובן, זהו המתכון להצלחה".

* מה דעתך על חברות מכשור רפואי המוקמות בישראל? האם יש סיכוי שתהיה מעורב באחת מהן?

"בעיקרון דעתי היא שחלק מן החברות ממוקדות בטכנולוגיה ולא במוצר מסוים שיש בו צורך ברור. מאידך, חברות אחרות מתרכזות בצורך או בשוק ומגיעות אליו ללא יתרון טכנולוגיה ברור. איני מעורב היום בחברות ישראליות, אך אפרים מעורב בכמה מהן".

גם מוצר החלום של תרהסנס, מד הגלוקוז הרציף, הוא רק מוצר ביניים בדרך לגולת הכותרת אליה שואף תחום הסוכרת - "לבלב מלאכותי". הכוונה היא למכשיר שיהיה מורכב ממד גלוקוז שישדר אוטומטית את רמות הגלוקוז בדם של החולים למשאבת אינסולין, אשר תגיב מיידית בהתאמת רמות האינסולין המוזרמות לדם, כדי לשלוט ברמות הגלוקוז בדם שליטה מלאה תוך הורדה למינימום של מצבי היפוגליקמיה (רמות נמוכות מדי של סוכר) והיפרגליקמיה (רמות גבוהות מדי), אשר מובילים לתופעות הלוואי של הסוכרת.

לדברי הלר, "החסם העיקרי הוא תכנון האלגוריתמים המקשרים בין רמות הגלוקוז לבין כמות וזמן השחרור של האינסולין יחד עם צריכת הסוכר בתזונה. להערכתי, כחמש שנים אחרי השלמת האלגוריתם והוכחת יעילותו, ניתן יהיה לראות את המוצרים הללו בשוק".

* מה מחכה לנו בעתיד של תחום הסוכרת?

"הצעד הבא הוא הבנה מלאה ושליטה בכל מערכת השליטה בגלוקוז בגוף, הכוללת לא רק את השינויים ברמות הגלוקוז בדם ויחסם לרמות האינסולין, אלא גם את הייצור והפירוק של הגליקוגן (הדרך של הגוף לאגור את הגלוקוז הנחוץ לו - ג.ו) הנאגר בשרירים ובכבד ויחסו לגלוקגון, ההורמון האחראי להמרת הגליקוגן לגלוקוז".

ההמצאות של הלר: חלונות מתנקים מעצמם

עוד לפני תרהסנס, היה הלר מעורב בפיתוחן של שתי המצאות חשובות - סוללת הליתיום תיוניל כלוריד והמצאות ייחודיות בתחום הסולארי. סוללות ליתיום, ובעיקר מן הסוג שפיתח הלר, מתאימות לעבודה בתנאי קיצון בשל עמידותן, אורך החיים שלהן וחיי המדף.

"בשנים 1964-1966 בניתי את הלייזר הלא-אורגני הראשון כשהעברתי מתח חשמלי דרך תרכובות של מלחים בתוך ממסים נטולי מימן", נזכר הלר. "המשכנו לחקור את ההשפעה של התהליך וראינו להפתעתנו שהוא יוצר בסוף כלורין. התמקדנו בהדרגה בחומרים תיוניל כלוריד ומלחי ליתיום. המוצר הפך מניסוי לסוללה בשנים 1970-1973. החברה הראשונה שייצרה את הסוללה הייתה תדיראן. בשנות ה-90 ביקרתי בחברה ועסקי הסוללות שלה הכניסו כ-50 מיליון דולר. עסקים אלו נמכרו מאוחר יותר לחברה הצרפתית Saft.

"הסוללה שלנו הייתה בין סוללות הליתיום הראשונות שפותחו. 35 שנים מאוחר יותר, עדיין מייצרים ומשתמשים בה בעיקר היכן שדרושות סוללות עם ביצועים מצוינים - בתחומים צבאיים, רפואיים ובתחום התקשורת".

לעומת ההמצאה המוצלחת והמסחרית בתחום הסוללות, הפאנלים הסולריים עליהם עבד הלר, היו על פי הודאתו שלו, יעילים אך לא תחרותיים מבחינת המחיר עם פאנלים מסיליקון. עם זאת, מכאן צמחה המצאה חדשה - חלונות המתנקים מעצמם. "יחד עם אפרים ועם סטודנט לשעבר שלי בשם מייק פישקו, פיתחתי טכנולוגיה לקשירת טיטניום דיאוקסיד למשטח כדי לשמור על ניקיונו. הפטנט נרכש והוא בשימוש היום בכל העולם, בעיקר ביפן. היום כל יצרני החלונות מייצרים גם חלונות מתנקים מעצמם, אשר משמשים בעיקר בגורדי שחקים. אנחנו מילאנו תפקיד משמעותי בפיתוח הטכנולוגיה".

עוד כתבות

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

תשואה / צילום: Shutterstock

לעגל את האשראי: אפליקציית המיקרו-השקעות שתעזור לחסוך

אפליקציית המיקרו-השקעות Acorns נועדה להתגבר על הקושי של בני האדם לחסוך, ובעיקר כשהם צעירים ● תכנון האפליקציה מסתמך על היכרות של החוקרים עם המגבלות הפסיכולוגיות שלנו, ומתאפיין ביצירת דרכים שיסייעו לנו לעקוף אותן

לוגו: האח הגדול

HOT שידרו פורנו בערוץ "האח הגדול" - במה יפוצו הצופים?

הפיצוי - במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד HOT, בעקבות מחדל שבו באמצע שידורי ערוץ "האח הגדול" שודר בטעות סרט פורנו, ועברו מספר דקות עד שהתקלה תוקנה

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ועד עובדי מגה מאיים לנטוש את החנויות ולסכל את המגעים למכירת הסניפים

גורמים בוועד מגה מאיימים לקרוא ל-3,200 עובדי הרשת לנטוש את החנויות אם נחום ביתן יחתום על מזכר הבנות למכירת יותר מעשרה סניפים ● מהלך כזה יהיה מנוגד להבנות שהושגו מול הנהלת הקבוצה, הוועד ויו"ר ההסתדרות רק בחודש שעבר

השקת הרכבת הסינית של הקו האדום בסין בנוכחות נציגי משרד התחבורה / צילום: יח"צ

הקונגרס האמריקאי עושה שרירים מול סין: מבקש לחסום יבוא כלי תחבורה ציבורית מתוצרתה

אחרי האיסור שהטיל משרד המסחר על שימוש בטלפונים של וואווי, שיתוף פעולה נדיר של מחוקקים משתי המפלגות מבקש לאסור שימוש בכספי הממשל הפדרלי לרכישת קרונות רכבת ואוטובוסים חשמליים ● "הסיניים זוממים להשתלט על שוק כלי התחבורה הציבורית בארה"ב" ● ובמקביל: ארה"ב פועלת לצמצום סמכויות האכיפה של ארגון הסחר העולמי

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

מה צפוי היום בכנסת? לוח הזמנים וסדר הדיונים ביומה האחרון של הכנסת ה-22

כדי למנוע תאריך בחירות על יום חג פורים, העשירי במרץ, חייבים חברי הכנסת להתכנס היום ולהספיק עד לשעת חצות לתקן את מועד הבחירות ולהזיזו קדימה ל-2 במרץ 2020 ● ח"כ עודד פורר בדיון בוועדה המסדרת של הכנסת לפיזור הכנסת ה-22: לבטל את יום השבתון

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

מזון טרי ובית מרקחת תחת קורת גג אחת: הפרטים על הרשת החדשה של סופר פארם נחשפים

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

רגע לאחר שהפכה לחברה ללא גרעין שליטה ובגלל הסולבנסי: כלל ביטוח תנפיק מניות

דירקטוריון החברה אישר בחינת דילול בעלי מניותיה הקיימים על מנת לשפר את יחס כושר הפירעון של החברה לפי הוראות הסולבנסי 2 ואולי לסייע לה לשוב בעתיד ולחלק דיבידנדים לאחר שנים ארוכות של עצירת דיבידנדים

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות מינוריות בפתיחה בתל אביב; טבע מאבדת 2%

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות קלות: הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו כ-0.1% ● אתמול ננעל המסחר בבורסה של תל אביב במגמה מעורבת: מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3%

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

24 שעות לפני התפזרות הכנסת ה-22 ח"כ גנץ: אני עושה מאמץ למנוע את הבחירות

ראש הממשלה נתניהו פנה לגנץ: "בני גנץ, אני קורא לך לחדול מהספינים. אחרי 80 ימים הגיע הזמן שיום אחד, נשב ונדון ברצינות למען הקמת ממשלת אחדות רחבה, זה עדיין לא מאוחר"

נדב פרסמן - מקאן תל אביב /צילום: תמר מצפי

במקאן בונים את ההנהלה מחדש ומציגים את "מקאן 2025"; אמיר וייס ודן אלעזרי ישמשו כמשנים למנכ”ל

ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל הקבוצה עמית משיח צפוי להודיע לעובדים על תוכנית אסטרטגית שכוללת שורת צעדים ארגוניים, לרבות מינויים חדשים בהנהלת הקבוצה וכניסה לתחומים חדשים, בהם עולם הדאטה ● נדב פרסמן ימונה למנכ"ל משרד הפרסום

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

דודי, מוזי ודרורית ורטהיים / צילום: סיון פרג'

בנק ישראל: דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי טפחות

לפי ההודעה שיצאה לכלי התקשורת, עם תום תקופת הביניים של חוק הריכוזיות, נתן נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, היתר שליטה קבוע לדודי ורטהיים ודרורית ורטהיים בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, שבו נכלל גם אייל עופר

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

יומיים לבחירות בבריטניה: בוריס ג'ונסון מנסה בכל הכוח להימנע משערוריות של הרגע האחרון ומבטיח שהברקזיט קרוב

בניסיון להימנע מטעויות של הרגע האחרון, ג'ונסון הציג מצע כלכלי שמרני דל שקורא להעלות את הפנסיות, להגדיל את מערכת הבריאות ולהקפיא את שכר הלימוד באקדמיה • ובעוד שהשמרנים מובילים ב–10% בסקרים, האסטרטגיה של יועציו היא להזהיר את השמרנים מפני שאננות של הרגע האחרון

בורסת קוריאה / צילום: רויטרס

מסחר מעורב בבורסות המזרח; מניית ארמקו מזנקת 10% בהופעת הבכורה שלה

הבנק המרכזי בארה"ב ימסור היום את החלטת הריבית האחרונה שלו השנה, והציפיות הן כי הריבית לא תשתנה ● המשקיעים עוקבים גם אחר חזית הסחר; ביום ראשון אמור ארה"ב להטיל מכסים נוספים על סין

שלום לחיאני / צילום: תמונה פרטית

"יותר מדי אנשים גוזרים עליי קופון"

שלום לחיאני, בן 54, עצמאי מזה כשמונה שנים בתחום הטלוויזיה והקולנוע "ההוצאות הקבועות שלי הם הבעייתיות ביותר" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il