סטפק: "גם דרישה לתשואות גבוהות בהנפקות לא היו מביאות בחשבון מצב כמו שיש כעת בשוק האג"ח הקונצרני"

[לאתר ועידת ישראל לעסקים] ורמוס, מנכ"ל פסגות: "המחויבות היום היא למצות את כל האפשרויות להחזיר את הכסף, גם אם בחלק מהמקרים נבצע הסדרים ונאלץ למחול על חלק מהחוב. למשל, נדרוש כי מול חוב שלא ישולם יהיה פיצוי בצורת אג"ח להמרה או מניות"

"כל אחד חייב לעשות חשבון נפש עם עצמו. הגופים המוסדיים טעו כשהלוו כסף לחברות, ולא תמחרו את הסיכונים בהתאם" כך אמר רועי ורמוס, מנכ"ל פסגות, בפאנל "השקעות בזמן משבר" שנערך היום בועידת ישראל לעסקים של "גלובס" בתל אביב.

ורמוס התייחס לחלקם של הגופים המוסדיים במשבר בשוק האג"ח הקונצרניות, ואמר כי "גם אם היו גופים שלא תמחרו נכון את הסיכונים, המחויבות היום היא למצות את כל האפשרויות להחזיר את הכסף, גם אם בחלק מהמקרים נבצע הסדרים ונאלץ למחול על חלק מהחוב. למשל, נדרוש כי מול חוב שלא ישולם יהיה פיצוי בצורת אג"ח להמרה או מניות".

צבי סטפק, יו"ר מיטב אמר כי "גם אם היינו דורשים תשואות גבוהות יותר בהנפקות, זה לא היה עוזר, כי שום תמחור מוקדם לא היה מביא בחשבון סיטואציה כמו זו שיש כעת בשוק האג"ח הקונצרניות".

סטפק, בניגוד לורמוס, טען כי "אין טעם לאמץ גישה לוחמנית או גישה של פשרה, מראש. צריך לבחון איך התנהלה החברה עד כה והאם היא דאגה לכסף לתשלום הראשון של האג"חים שלה. המשבר הזה לא התפתח לפני שבוע, ואם חברה מסוימת לא דאגה להכין כסף מראש, כמו שכבר ראינו במקרים מסוימים, כלפיהם נפנה גישה לוחמנית וקשוחה". סטפק הוסיף עוד כי "צריך להיזהר מיצירת נורמה בקרב חברות, שכל אחת תאחז בדוגמא של חברתה ותנסה לא לשלם את הכסף. לזה הגופים המוסדיים לא יתנו".

בהתייחס לשאלה מדוע המוסדיים לא דרשו בטחונות גבוהים יותר והאם יש לזה קשר לעובדה כי בחלק מההנפקות השתתפו המוסדיים גם כחתמים, אמר שוקי אברמוביץ' כי "מרבית מנהלי ההשקעות הסתכמו הסתמכות יתר על חברות הדירוג. ברגע שניתנה תעודת הכשר של דירוג A, רק סוגיית המחיר עמדה על הפרק".

יובל גביש, מנכ"ל פריזמה אמר כי "התייחסנו לאג"ח כהשקעה ולא כחוב. ניהול חוב הוא שונה לגמרי ולכן הגישה צריכה להיות שמרנית הרבה יותר. כמו כן, תשואה היא לא בראש תהליך קבלת ההחלטות. חברות צריכות לעמוד מאחורי החוב שלהן, ובריחה מלקחת אחריות תביא לכך שהן יזרקו מהשוק וסיבוב נוסף לא ינתן להם".

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי התייחס לתחזיות בנוגע למט"ח ואמר כי "התנודתיות בעשר החליפין של השקל מול הדולר, תמשיך ללוות את השקל בשנה הקרובה. סביבת שער חליפין של 3.9-4 שקל לדולר, היא ממוצע נכון, רק שקודם אנו עוד צריכים לעבור בחירות, וגיבוש מדיניות כלכלית בארץ ובארה"ב.

עוד הוסיף בפמן כי "המיתון ללא ספק כאן. בהערכה קדימה, באנגליה, ארה"ב ואירופה הצמיחה תהיה שלילית לאורך שנת 2009, וכשהתאוששות תגיע, אולי לקראת 2010, היא תהיה הדרגתית עם שיעור צמיחה מתחת לממוצע בטווח הארוך.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988