גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכסף הקטן של הטיול הגדול: כמה עולה סל אביזרים לציוד תרמילאים בחו"ל?

גורמים בענף מעריכים כי עלות סל כזה תסתכם ב-2,000-4,000 שקל, לא כולל תרופות שעלותן כ-400 שקל וחיסונים שעלותם מאות שקלים ; "גלובס" בודק אילו מכל המוצרים באמת חיוניים וכיצד אפשר להוזיל עלויות

40 אלף ישראלים יוצאים מדי שנה, על פי ההערכות, לטיולי תרמילאים ברחבי העולם. לא מעט הכנה מוקדמת כרוכה בנסיעה כזו, וכמובן לא מעט כסף. המלאכה קשה לא פחות בהתחשב בהיצע הענק הקיים היום בחנויות - לא רק שלל מוצרים שונים שאמורים לסייע יותר או פחות לצלוח את הטיול בבטחה ובנוחות, אלא גם טווח מחירים רחב ושורת מותגים מוכרים יותר ופחות מכל מוצר ומוצר.

האם ישפיע המיתון על מספר התרמילאים שיוצאים לטייל בעולם? מנכ"ל למטייל, יובל לימון, סבור שלא: "הצעירים שנמצאים מחוץ למעגל העבודה הקבוע ומסתמכים ממילא על עבודות מזדמנות, לרוב יגשימו את חלומם וייסעו לטייל בכל מחיר - תוך התאמה לתקציב במקרה הצורך. הקהל המבוגר שרגיל בטיולים בעולם גם לא יוותר כל כך מהר על התענוג, והנישה הקטנה שתיפגע בקלות היא דווקא זו של ההורים המצטרפים לילדים - ושאולי בתקופה זו, כשהחרב מונחת על הצוואר, לא יוכלו לעזוב את עבודתם בארץ לתקופה ארוכה".

3,000 שקל ואתם בשאנטי

אילו נתונים צריך לקחת בחשבון בטרם הרכבת סל רכישה אולטימטיבי - וכמה, בסופו של דבר, זה אמור לעלות? יש להבדיל כמובן בין ציוד בסיסי - נעליים וביגוד מתאימים, שק שינה, מגבת לייבוש מהיר (שנחשבת אף היא מוצר חובה למטיילים), חגורות כסף וכדומה, לבין אמצעים לשיפור התנאים שאפשר לצמצם במידת הצורך.

רשימת ציוד טיפוסית, אומרים ברשת המחנאות והסקי "מסעות", תכלול נוסף לפריטי החובה הבסיסיים (כמו נעליים, שק"ש וביגוד מתאים) פריטים שונים: אמצעי אבטחה שונים לתרמיל, סוללות ופנס, לדרמן או אולר הישרדות אחר, גזיות לבישול, אמצעים לאיטום הנעליים בסביבה רטובה (משחה או שקיות מיוחדות), גרבי הליכה, סנדלי טיולים, כובע, מעיל פליז או שכמייה, מכנס טיולים, מגבת טיולים, תיק כלי רחצה, ערכת תפירה וסיכות ביטחון, פותחן שימורים, נרות, מצתים וגפרורים, מצפן, כילה נגד יתושים, מצלמה והאביזרים הנדרשים לה (כולל כמובן נרתיק טוב שיגן עליה - והיד עוד נטויה.

בכמה תסתכם, בסופו של דבר, עלות סל אביזרים לציוד תרמילאים? מנהל אתר "למטייל", טל קארו, מעריך זאת ב-2,000-3,000 שקל. "אם קונים את כל הציוד מאל"ף עד ת"ו היא יכולה בקלות להגיע ל-3,000-4,000 שקל", נותן גלעד אבני, מנכ"ל ריקושט, הערכה מעט גבוהה יותר, "אלא אם משאילים חלק מהציוד מחברים - וגם זו, צריך לזכור, אפשרות לא רעה".

זה המקום להזכיר שגם השכרת ציוד היא אלטרנטיבה לא רעה לחיסכון בהוצאות. כך למשל משכירים בחברת "מסעות" ציוד תרמילאות לתקופות שונות: תרמילים, כיסוי תרמיל אוהלים, מקלות הליכה, אמצעי אבטחה לתרמיל וגזיות - וחיפוש פשוט ב"גוגל" יעלה אפשרויות דומות נוספות.

הקשר בין איכות למחיר

עד כמה קשורים פערי המחירים בין מותגים שונים לאיכותם? אבני סבור שקשר הדוק: "המחיר הוא אכן פונקציה של איכות", הוא אומר, "השאלה אם צריך את האיכות - תלוי מה המטרות ומה השימושים. גם עם תיק זול אפשר לטייל בכל מקום, השאלה אם הוא גם נוח ובריא. הבדלי משקל בשק השינה הם גם עניין של נוחות שבוחרים לשלם עליה או לא. אני ממליץ לחשוב במה יש סיכוי גבוה להשתמש גם אחר כך - ולפי זה להשקיע. מי שמטייל הרבה גם בארץ ודאי ישקיע בתיק טוב; אם צריך גם בהמשך פליז, אפשר להשקיע יותר. מי שמתחיל מאפס יכול להגיע גם לקנייה של 10,000 שקל, אבל זה לרוב מיותר".

"השאלה הראשונה שצריך לשאול", מזכיר אבני, "היא מה יעד הנסיעה ובעיקר מה אופי הטיול. אין הרבה שבאמת עושים טרקים, לא כל טיול למזרח הוא טיול תרמילאים. הרבה נוסעים לשבת בכל מיני מקומות, עוברים קצת ממקום למקום - בלי הרבה ציוד שהם צריכים באמת לסחוב". כך, למשל, אוהלים הם ציוד הנדרש בעיקר בדרום אמריקה ופחות במזרח, שם הלינה היא לרוב בגסט-האוסים הפזורים בשטח לרוב.

במזרח מומלץ על שימוש בכילה נגד יתושים. שק השינה, בהתאם, דורש יותר השקעה כשהלינה היא בתנאי שטח (לעתים קשים) ופחות במקום סגור. נחיצותו של ביגוד תרמי משתנה גם היא בהתאם לתנאי האקלים וגם איכותן של הנעליים תלויה לא מעט במה שהן עתידות לעבור. מובן שקיים קשר ישיר בין טיול אתגרי יותר והוצאה כבדה יותר לקראתו.

זה לא הגיל

מחוזות רחוקים כבר מזמן אינם נחלתם של בני הדור הצעיר. טיול שחרור הוא עדיין נורמה מקובלת, אך יותר ויותר אנשים מנצלים דווקא את שנותיהם המאוחרות להשלמות מסביב לגלובוס - גם כאלה מהסוג המאתגר יותר. "הטרנד רק הולך וגובר", אומר טל קארו, מנהל אתר "למטייל" המדווח כי כ-15% אחוז מהגולשים הם בני הגיל השלישי ולא מעט משתתפים באופן פעיל בפורום הרלבנטי באתר. "זה התחיל מהמטיילים בעקבות הילדים שלהם, והמשיך עם לא מעט אנשים שפרשו לפנסיה ושכוחם עוד במותניהם. הם אולי יבחרו בפחות מסלולים מסוכנים, ויעדיפו למשל לטוס מעל דרך המוות בבוליביה ולא לנסוע בה, אבל הם בהחלט מטיילים לא מעט".

קארו מציין כמה מאפיינים המבדילים את קהל המטיילים המבוגר מזה הצעיר: בראש ובראשונה - תקציב יותר גבוה המשפיע גם על תהליך ההצטיידות. "הם משקיעים יותר בציוד", הוא אומר, "קונים מותגים יקרים ואביזרי נוחות. הם הרבה יותר טוטאליים ואומרים לא פעם: 'אם כבר, נפנק את עצמי'". לרוב הם גם מתוכננים יותר, הוא מציין, יודעים מראש מתי חוזרים, נעזרים לא מעט בטיסות פנים וגם לנים יותר במלונות ופחות בשטח - "אם כי הרבה 'זורמים' ולא אכפת להם לישון במקומות זולים כמו כולם". המשמעות מתבטאת כמובן בסל הקניות - בצורך בשק שינה, בבגדים תרמיים וכד'.

"המבוגרים ישלמו לרוב על מלונות, גם אם לא ברמת חמישה כוכבים, ולכן יזדקקו לפחות חפצים, אומר מנכ"ל הרשת יובל לימון, "ואילו הצעירים מביאים את כל הבית בתוך התרמיל. הם לא מסתמכים על אירוח מקומי ומעדיפים להתנייד עם כל הציוד".

לרשימת הציוד הסטנדרטית, על ההתאמות לתנאי הלינה והשטח הצפויים, נוספים מוצרים המיועדים ספציפית למטיילים מבוגרים. כך למשל מקלות הליכה שונים, שנרכשים לא מעט על ידי טיילנים בגילים המתאימים. ב"למטייל" למשל מציעים מקל הליכה טלסקופי מאלומיניום עם בולם זעזועים במחירים המתחילים מ-99 שקל. עוד מוצעים למבוגרים מדרסים מיוחדים (החל מ-178 שקל ב"למטייל") וגרביים מיוחדים להפחתת נפיחות בקרסוליים (החל מ-150 שקל).

כמה יעלה הציוד?

* ציוד כללי:

תרמיל גדול - 400-2,000 שקל

ספר טיולים - 20-150 שקל

פנס ראש - 100-400 שקל

חגורת כסף - 15-120 שקל

גרביים מנדפות זיעה - 40-120 שקל

ביגוד מנדף זיעה - 150-300 שקל

שקית אטומה למים - 20-100 שקל

סך-הכול: 745-3,190 שקל

* ציוד נוסף לדרום אמריקה:

שק שינה - 500-1,500 שקל

תרמיל גב לטרקים: 200-800 שקל

ביגוד תרמי - 100-350 שקל לפריט

מעיל פליז - 100-500 שקל

אוהל דו-שכבתי - 380-2,000 שקל

נעלי טרקים - 420-1,100 שקל

סך-הכול: 1,700-6,250 שקל

* ציוד נוסף למזרח:

שק שינה קטן וקל - 150-600 שקל

סנדלי מטיילים - 220-470 שקל

כילה נגד יתושים - 100-150 שקל

ביגוד מנדף זיעה - 150-400 שקל

נעלי הליכה נוחות - 300-700 שקל

כרית לצוואר - 15-120 שקל

סך-הכול: 935-2,440 שקל

עלות התרופות והחיסונים - 700-1,400 שקל

החיסונים המקדימים שנדרשים לפני הטיול כרוכים בעלות לא מבוטלת. "הרכבת סל חיסונים שכזה מורכבת מפרמטרים כמו אזור הטיול", מסבירה ד"ר מיכל חוברס, מנהלת יחידה למחלות זיהומיות בבי"ח מאיר ומרפאת "מאיר לדרך" של שירותי בריאות כללית. "גם במזרח הרחוק יש הבדל בין אזורים, כשהודו נחשבת המסוכנת ביותר. בדרום אמריקה ובאפריקה נדרש חיסון מפני קדחת צהובה, ובאפריקה גם חיסון מפני דלקת קרום המוח. יש גם משמעות לאופי הטיול - פגישות עסקים או טיול ספארי".

נתון חשוב אחר הוא משך הביקור: ככל שהתקופה ארוכה יותר, נדרשת התחסנות מקיפה יותר. מצבו הרפואי של המטייל ומצבת החיסונים שלו משחקים תפקיד, וגיל המטייל הוא פרמטר מכריע, כשחיסון כמו חצבת למשל נדרש לבני 30 ומעלה.

המחירים אינם אחידים ומשתנים בין לשכת הבריאות הממשלתית, קופות החולים (שמעניקות לבעלי ביטוחים משלימים החזרים של כ-70%-80%), ובתי החולים, שנחשבים יקרים מעט יותר. "עניין המחירים נזיל", מסבירה חוברס, "לפעמים אוזל חיסון של יצרן מסוים, וחיסון של יצרן אחר עולה אחרת". הטיול "היקר ביותר", לדבריה, יהיה מהבחינה הזו טיול ממושך להודו, המחייב חיסון מפני קדחת מוח יפנית. סל חיסונים בסיסי יכלול חיסוני טטנוס, צהבת A, טיפוס הבטן וחצבת (בהתאם לגיל).

כמה זה בכל זאת עולה? מאות שקלים, ולעתים קרוב ל-1,000 שקל, ללא הביטוח המשלים (בעלי כללית "מושלם", למשל, זכאים להנחה של 75%).

לצד הציוד הסטנדרטי חשוב לזכור לקחת מלאי תרופות לגיבוי בעת הצורך. אילן שקד, מנהל שיווק בית מרקחת וטבע ברשת סופר-פארם, ממליץ על רשימת מוצרים שכדאי לקחת לטיול תרמילים:

תרופות כנגד שלשול (כ-20 שקל), משחות לחיטוי פצעים ומכות יבשות (כ-20 שקל), טיפות עיניים ליובש ולעיניים מגורות (כ-20 שקל), פלסטרים (10-20 שקל), משחות לשפשפות ולפטרת (30-60 שקל), תרופות להורדת חום (10-40 שקל), חומרים לכאבי בטן ובחילות (כ-30 שקל), חומרים על בסיס טבעי למניעת בחילה (כ-70 שקל), מטליות לחות (5-12 שקל), טבליות לכאבי גרון (25-35 שקל) ומוצרים לטיפול באלרגיה קלה (20-30 שקל). כדורי הרגעה על בסיס טבעי (30-40 שקל) עשויים לתרום, למעוניינים, לתנומה במשך הטיסה. בסך הכל, מעריך שקד, מסתכמת עלותו של סל כזה בעד 400 שקל.

כמה יעלו החיסונים?

טטנוס: 52 שקל

צהבת A (שתי זריקות): 180 שקל לזריקה

צהבת B: (שלוש זריקות): 24 שקל לזריקה

טיפוס הבטן: 120 שקל

חצבת, חזרת, אדמת: 32 שקל

דלקת מוח יפנית (3 זריקות): 120 שקל לזריקה

סך-הכל: 996 שקל

עוד כתבות

סטודנטים מהמכללה האקדמית כנרת בסיור בתחנת הכוח אורות רבין / צילום: ראמי אבוריש

מי יתחזק את הרכבת הקלה? המסלול שמהנדסי חשמל בורחים ממנו

בשנים הקרובות ישראל תזדקק להרבה מהנדסי חשמל המתמחים במערכות הספק, כדי לקדם מעבר לכלי תחבורה חשמליים וייצור חשמל פרטי, אבל רק סטודנטים מעטים בוחרים במסלול הזה, ויש מחסור במרצים ● במשרדי הממשלה נערכים ליום בו המהנדסים, עולי בריה"מ לשעבר, יפרשו

גל סטאל, יו"ר ובעלים באנטרופי / צילום: יונתן בלום, גלובס

אנטרופי ממליצה לדירקטוריון לאומי על דירקטור בבזק לשעבר שתמך בעסקת בזק-yes

מדוח של אנטרופי לקראת האסיפה הכללית של בנק לאומי בעוד כשבועיים, שהגיע לידי "גלובס", עולה כי יצחק (איציק) אילדמן זוכה לתמיכתה של חברת הייעוץ לכהונה נוספת כדירקטור חיצוני בבנק

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

שמן תעשיות: השריפה בחוף שמן הותירה הפסד של יותר מ-10 מיליון שקל

את הרבעון השלישי של השנה סיכמה שמן, העוסקת בייצור ושיווק של שמנים, בהפסד של 8.5 מיליון שקל ● זאת בעקבות הוצאה חד-פעמית של יותר מ-10 מיליון שקל בקשר לשריפה

מתחם בית הפסנתר של קבוצת ניצן גרופ / הדמיה: Evolve Media

אלקטרה בנייה נבחרה לבנות את פרוייקט "בית הפסנתר" בתל אביב

החברה תבנה עבור קבוצת ניצן גרופ את פרויקט "בית הפסנתר" בפינת הרחובות אלנבי ואחד העם בתל אביב בהשקעה כוללת של כ-120 מיליון שקל

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

הישראלית שדיווחה על "האצה בצמיחה": מניית אפסווילאג' הנסחרת באוסטרליה זינקה 53% ביום

החברה, המפתחת פלטפורמת תוכנה כשירות לניהול אפליקציות לקידום עסקים קטנים ובינוניים, צופה הכנסות חוזרות חודשיות של כ-105 אלף דולר - צמיחה של 50% ביחס לרבעון הקודם ושל 200% לעומת הרבעון המקביל

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

לנוכח ההידרדרות במצבה הפיננסי של תהל: קרן פימי נסוגה מרכישת השליטה, שיכון ובינוי מציעה לרכוש לפי שווי חברה של 12 מיליון דולר

חברת הבנייה והתשתיות מציעה להעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, אותה יהיה ניתן להמיר ל-49.9% ממניות החברה ● עוד כוללת ההצעה שתי אופציות נוספות לשיכון ובינוי לרכישת מניות נוספות של תהל ● תמיר כהן, יו"ר שו"ב: "ההשקעה תאפשר לממש את פוטנציאל הסינרגיה הרב בפעילויות שתי החברות"

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת נגד חברת הייעוץ: "יש ריכוז כוח גדול מאוד אצל אנטרופי; איכות ההחלטות באסיפות הכלליות טעונה שיפור"

רשות שוק ההון פרסמה טיוטת דוח ביקורת חריף על תחום הייעוץ למוסדיים בהצבעות באסיפות כלליות ● על מהלך רגולטורי שמובילה הרשות ביחס לחברות הייעוץ נמתחת ביקורת מצד רשות ני"ע והמשנה ליועמ"ש ● גל סטאל, יו"ר אנטרופי: "הדוח נערך בלי שנעשתה כל פנייה אלינו. נראה כי מדובר בדוח רצוף שגיאות, הכולל פרשנות שגויה למציאות"

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

הממשלה אישרה: תוכנית מחיר למשתכן תוארך גם ל-2020

זאת בשתי פעימות: בפעימה הראשונה יימשך שיווק הדירות במסגרת התוכנית עד ליוני 2020; לאחר מכן, בכפוף למקור תקציבי ובאישור הממשלה, התוכנית תימשך עד לסוף 2020 ● כיוון שמדובר בממשלת מעבר, ההחלטה טעונה בחינה של היועמ"ש

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל 100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

ביג מגדילה את ההימור על אפי נכסים: רכשה מניות נוספות של חברת הנדל"ן המניב ביותר מ-400 מיליון שקל

בעקבות ההשקעה, שבוצעה במסגרת הנפקת מניות, הגדילה ביג את שיעור החזקתה באפי נכסים, המתנהלת ללא גרעין שליטה, ל-20% בהשקעה כוללת של 725 מיליון שקל ● מגה אור, המחזיקה ב-13% ממניות אפי נכסים, שמרה על חלקה בהשקעה של 83 מיליון שקל

איציק בנבנישתי,/ צילום: תמר מצפי

מתיחות ביחסים בין פרטנר להוט סביב עתיד השותפות ברשת

פרטנר חוששת שהוט מנסה להתמזג עם סלקום והוט חוששת מאי הוודאות לגבי בעלי השליטה העתידיים בפרטנר

אמיר אוחנה, שלמה (מומו) למברגר, אביחי מנדלבליט / צילומים: רפי קוץ, לשכת עורכי הדין

משפט שלמה של אוחנה ומנדלבליט: העימות של שר המשפטים והיועמ"ש על ממלא-המקום של שי ניצן

אמיר אוחנה מאמין ששלמה למברגר יכול לכהן כמ"מ פרקליט המדינה ● אבל למברגר הוא המועמד המועדף של היועמ"ש, ולאוחנה חשוב להראות שהוא הבוס ● למה ליאת בן-ארי לא מועמדת להחליף את שי ניצן? יכול להיות שהתשובה נמצאת בכלל אצל בודהא ● פרשנות

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הוועדה שלא קמה התחקיר שלא נעשה, הלקחים שלא הופקו: במערכת הביטחון לא למדו מפרשת הצוללות

ועדה שמונתה לקביעת כללים בנושאי רכש לא פעלה, ובכירים במערכת הביטחון טוענים כי לא הופקו לקחים ● משרד הביטחון: הוטלו מגבלות על עבודה מול מתווכים

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון רוכש מקבוצת דלק עוד 7.5% ממניות דלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר השוק

העסקה, בהיקף של 135 מיליון שקל, היא שלב נוסף של קבוצת דלק למכירת החזקות שאינן בתחום האנרגיה ● המניה הגיבה בזינוק של 15%, ובסך הכל עלתה בחודש האחרון בכ-40%

אודי אדירי/ צילום: דוד פרץ

ישראל מתנגדת לפיתוח מאגר הגז אפרודיטה בקפריסין

המהלך הישראלי מסכל למעשה את האפשרות שהמאגר יפותח ללא הסכם בין המדינות, כך לפחות טוענים בשותפות 'ישי' המחזיקה בזכויות על החלק הישראלי של המאגר

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 6-7 בדצמבר

הסופש באיכילוב: 16 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חלל עבודה משותף / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדעי החלל המשותף: לאן צפוי להגיע ענף שטחי העבודה ואיך זה קשור לפקקים

בתוך חמש שנים בלבד הגיע היקף השטחים בחללי העבודה המשותפים ל–1.5% משטח המשרדים בארץ ● לפי מחקר של צ'מנסקי בן שחר, כ–80 אלף איש בארץ כבר עובדים בחללים כאלו, ומשבר התחבורה צפוי להזניק את מספר החללים המשותפים גם בפריפריה

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בעליות: סלקום זינקה ב-11%, דלק רכב ב-14%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

בג"ץ הקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי, איך יושפע השוק?

בסוף השבוע הקפיא בג"ץ חלקית את האסדרה החדשה בקנאביס וקיבע את המחיר למטופלים שקיבלו את הרישיון לפני הרפורמה, עד חודש מרץ • מה יקרה עכשיו ומה יכול משרד הבריאות לעשות כדי להפחית את המחירים בלי לגרור את המגדלים להפסדים • "גלובס" עושה סדר