גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "המשק הוא כמו מטוס שנמצא בצלילה - אנחנו נבלום את הנפילה, ואחרי כן תהיה הזנקה כלפי מעלה; הפחתת מס תתחיל השנה"

גלובס tv ראש הממשלה ושר האוצר הציגו את תוכנית "בלימה ותנופה"; לצפייה במצגת ; נתניהו: "חשוב שיש שני טייסים" ; ערבות המדינה למערכת הבנקאית תוגדל ל-12 מיליארד שקל ; התוכנית לא תכלול סיוע לטייקונים: "נשאיר לשוק החופשי לפעול בכל הקשור ליחסי לווים ומלווים" ; המס על יחידים יירד ב-2010 ; בנק ישראל: "נקודת מפנה חיובית בהתמודדות המשק עם המשבר" ; ומה אומרים במשק ובכנסת?

"אנחנו במשבר גדול מאוד, אבל נצטרך, ואנחנו יכולים - לחלץ את המשק, לשמור על מקומות עבודה ולהזניק את המשק. הצלחנו לעשות את זה בעבר. המשק הוא כמו מטוס שנמצא בצלילה. אנו נבלום את הנפילה, ואחרי כן תהיה הזנקה כלפי מעלה".

את הדברים הללו אמר היום (ה') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים שנערכה במשרדו ובה הוצגו עיקרי התוכנית הכלכלית לשנים 2009-2010 להתמודדות המשק עם המשבר, אשר זכתה לשם "בלימה ותנופה".

במסיבת השתתפה גם כל הפקידות הבכירה של משרד האוצר, שלא ישבה בדוכן אלא בשורות הראשונות של האולם. ל"גלובס" נודע כי ראשי הארגונים הכלכליים קיבלו הזמנה למפגש שיתקיים הערב עם שר האוצר להצגת התוכנית הכלכלית.

תוכנית נתניהו-שטיניץ טובה או גרועה? הצביעו בסקר גולשי "גלובס" (משמאל)

"התוכנית מורכבת מבלמים והזנקים", אמר נתניהו. "העובדה שיודעים שיש מנועי צמיחה היא עצמה מסייעת מיד לבלימת הנפילה. התוכנית היא שילוב אמצעי בלימה והזנקה. ובסוף, הדבר החשוב ביותר הוא לחדש את הצמיחה. מדיניות כלכלית שמותרת לנו היא מדיניות שהופכת צניחה בנ' לצמיחה במ'. שר האוצר ואנוכי בילינו עשרות פגישות, בעיקר בלילות, ואנו עובדים יחד באסטרטגיה מוסכמת. כמובן שיימסרו הרבה יותר פרטים וחידושים בהמשך".

עוד אמר ראש הממשלה: "דבר חשוב נוסף: חשוב שיש טייס - בעצם שני טייסים, וכיוון פעולה - שהם דברים קריטיים. היום אנחנו מסבירים שיש עקרונות, וכך אנו מסירים הרבה אי ודאות. אנחנו משתפים גם את ההסתדרות ואת המעסיקים, וזאת גישה חדשה".

בנימין נתניהו יובל שטייניץ / צלם: פלאש 90

שטייניץ: "נצא מהמשבר חזקים יותר, עם כלכלה יעילה וחזקה ועם חברה חזקה יותר"

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר: "אנחנו נכנסים לתקופה חירום לא קלה. לא רק המובטלים ואנשי העסקים מרגישים את המשבר, גם כל משק בית. ננקוט אמצעים אמיצים כדי לבלום את ההאטה ואת הגידול באבטלה וכדי להגביר בעתיד הקרוב, למרות שזה לא באופן מיידי אלא תוך שנה-שנתיים, את הצמיחה, כך שנראה כבר צמיחה מחודשת וחזקה".

"נצא מהמשבר חזקים יותר, עם כלכלה יעילה וחזקה ועם חברה חזקה יותר. זה מחייב שותפות של כולנו. זה מחייב שילוב ידיים של כולנו ומחייב את כל הגורמים בכלכלה. יש כאן שני מרכיבים שהם אחד: בלימה - וצעדים שמבטיחים צמיחה", הוסיף שטייניץ.

שטייניץ אימץ את ה"לוח" המפורסם של נתניהו והתחיל להציג את התוכנית - בזמן שראש הממשלה ישב בצד. "מטרות התוכנית, כאמור, הן בלימת השפעות המשבר ויצירת נקודת זינוק טובה לעתיד", אמר. "חמשת המרכיבים המרכזיים של התוכנית הם - 1. הרחבת האשראי ועידוד הייצוא. 2. בלימת האבטלה וקידום התעסוקה. 3. רפורמות מבניות. 4. מדיניות מסים. 5. השקעה בתשתיות פיזיות והון אנושי".

יצויין כי גם נתניהו וגם שטייניץ סירבו בתוקף להתייחס לכל סוגייה הקשורה לעלויות התוכנית, לרבות הפחתת המס והשקעה בתשתיות. מלבד הפרט הקטן שהיקף הערבויות יגדל ב-20 מיליארד שקל (כספים חוץ-תקציביים), כל פרטי המימון נותרו בערפל.

הרחבת האשראי ועידוד הייצוא: הרחבת ערבויות המדינה לבנקים ל-12 מיליארד שקל

שר האוצר פירט את הדברים הבאים: התערבות על ידי ערבויות מדינה, אי מעורבות ביחסי מלווים-לווים, סיוע לכלכלה ולתעסוקה בישראל ופיזור הערפל ויצירת וודאות. בכך הסביר שטייניץ כי הממשלה תשתתף באמצעות ערבות ולא באמצעות תקציבים. "אנו נשאיר לשוק החופשי לפעול בכל הקשור ליחסי לווים ומלווים", ציין שטייניץ.

לגבי ערבויות אמר שר האוצר כי כלי ערבות הוא מוגבל ויש לו השלכות. ערבויות המדינה למערכת הבנקאית למתן אשראי תורחב ל-12 מיליארד שקל בערבויות מדינה לצורך גיוס הון. כללי הקבלה עברו פישוט - ומדובר בסכום כפול מזה שקבעה הממשלה הקודמת. "אני קורא לבנקים לא להתמהמה ולהתחיל לגייס הון" אמר שטייניץ.

התוכנית כוללת קרנות אשראי חוץ בנקאי בערבויות בהיקף 2 מיליארד שקל. התוכנית מעניקה חבילת סיוע לייצוא בהיקף 6 מיליארד שקל באמצעות ערבויות לצורך ביטוח סחר בהתאם לבקשת שרגא ברוש. בנוסף, הוחלט להכפיל את הקרן לעסקים בינוניים להיקף של 2.6 מיליארד שקל. "כל החבילה ביחד מסתכמת בכ-20 מיליארד שקל", אמר שטייניץ. "זה מאפשר מתן אשראי ומסיר את החסם העיקרי. הצעד הראשון ייכנס לתוקף כבר בשבוע הבא".

בלימת האבטלה וקידום התעסוקה

"יש חשש בקרב 20% מהעובדים כי יאבדו את מקום העבודה שלהם. אנו יוצאים למאבק בעובדים זרים - יש 400 אלף עובדים זרים, אשר 300 אלף מתוכם לא חוקיים. אני קורא לכל המעסיקים בישראל: הכלל שמובטלים קודמים מקודש", אמר שטייניץ. "אנו ניאבק גם באמצעות אמצעי ענישה מחמירים". בנוסף, הוחלט על הרחבת מס הכנסה שלילי. "יש כאן בונוס למי שנכנס למעגל התעסוקה. בשבועות הקרובים נקים קרן למפעלים בפריפריה. בנוסף, נקדם תוכניות מקיפות להכשרה מקצועית ולהכנת המובטלים לתפקידים החדשים כאשר הצמיחה תבוא".

רפורמות מבניות

נתניהו אמר כי הרפורמות מתרכזות בקרקעות, בנמלי הים ובמשק החשמל. "מוכרחים מנועי צמיחה. המשק שלנו הוא משק חסום. יש עדיין חסמים מרכזיים למרות שצמחנו ב-5% בשנה", אמר. "אנחנו נמצאים כאן עם חסמים שאין כמעט בעולם, כשכל הצמיחה היא למרות החסמים האלו. הקפיץ הזה חייב להשתחרר. הרפורמות הללו יביאו 2%-3% בשנה. הן לא קלות, אבל חייבים לבצע אותן - ואנחנו נעשה זאת מיד. לגבי הקרקעות, מדובר בהעברת הבעלות של הקרקעות לאזרחים וביטול חסמים ביורוקרטיים. אין לי דבר נגד עובדים בחברות הללו, הם אנשים טובים".

"זוגות צעירים לא יכולים לקנות כאן בית", הוסיף נתניהו. "חשוב לשנות את הקצאת הקרקעות. אי אפשר לדבר על פיתוח הפריפריה בלי רפורמה במינהל מקרקעי ישראל".

לגבי נמלי הים אמר ראש הממשלה: "חייבים להגביר תחרות ויעילות. התחלנו עם זה, אבל נשארנו באמצע הדרך. הכלכלה העולמית תצא מהמשבר והסחר יתחדש. המשקים הצומחים הם אלו שיש להם נמלים יעילים, מודרניים ותחרותיים". בהתייחסו למשק החשמל אמר נתניהו: "הבאנו בעבר כיוון של רפורמה שמקדמת תחרות ומקדמת יצרנים פרטיים. יש בעיות במבנה הפיננסי של משק החשמל. קשה לחשוב על פיתוח משק החשמל אם חוליה מרכזית ממנו תיפגע. מדובר בשינויים היסטוריים ואסטרטגיים. אני קורא להם 'פסח מצה ומרור'. עשינו את זה - שינינו את פני הכלכלה הישראלית".

מדיניות המסים: מס חברות יופחת השנה, המס על יחידים יירד ב-2010

הוחלט על תוואי מסים פוחת החל ב-2009 ועד 2016. התוכנית ממוקדת בהקלות לשכבות הביניים. "הם אלה שנושאים ברוב הנטל, וכצעד משלים נקדם ביטולי פטורים ונשפר את הגבייה", אמר נתניהו. "עובדים שם אנשים מצויינים - אך זה לא סוד שהמוסד עבר טראומה". לפי התוכנית, המס על החברות ירד לרמה של 18% בשנת 2016 כאשר המס השולי המקסימלי ליחידים יגיע ל-39% בתחילת 2016.

"המס על יחידים יירד ב-2010", הוסיף נתניהו. "אנחנו צריכים להיבדל מהעולם, שכולם יראו שאנחנו הכי אטרקטיביים. נקבל נתח שוק יורד, ונמשוך יזמים והון כי מס החברות יורד".

תשתיות פיזיות והון אנושי

הרפורמות יהיו בתחומי התחבורה, תיירות, אנרגיה ומים, היי-טק ומדע. שטייניץ טען כי באמצעות התחבורה יחבר את כל חלקי הארץ באמצעות התחבורה.

בבנק ישראל מביעים תמיכה: "נקודת מפנה חיובית בהתמודדותו של המשק עם המשבר"

מבנק ישראל נמסר בתגובה להצגת התוכנית: "בנק ישראל מקדם בברכה את הכוונה לבנות תוכנית כלכלית המבוססת על ראשי הפרקים שהציגו היום ראש הממשלה ושר האוצר. יישומה של תוכנית המתבססת על העיקרים שפורסמו היום, צפויה לתרום לחיזוק יכולת ההתמודדות של המשק הישראלי נוכח האתגרים הניצבים בפניו על רקע המשבר העולמי. בבנק ישראל מציינים כי ביצוע תוכנית מקיפה זאת אשר עקרונותיה כוללים משמעת ואמינות פיסקלית מהווה נקודת מפנה חיובית בהתמודדותו של המשק עם המשבר".

"התוכנית עוסקת בתחומים החשובים למשק בעת הזאת: שמירה על האמינות התקציבית דרך קביעת תוואי גרעון פוחת והצבת מגבלות על ההוצאות; רפורמות מבניות להסרת חסמים ובירוקרטיה; השקעות בתשתיות; עידוד האשראי והייצוא וקידום שוק העבודה", נכתב עוד. "ראש הממשלה ושר האוצר עידכנו את נגיד בנק ישראל על התוכנית. בנק ישראל עובד בשיתוף פעולה עם הממשלה כדי להתגבר על המשבר ולהחזיר את המשק לצמיחה בת קיימא".

עוד כתבות

הצעקה האחרונה/ צילום: יחצ

ביקורת ספרים ירוקה במיוחד: הספר שיעזור לכם לצרוך בצורה אקולוגית יותר

וגם: "לאכול בעלי חיים", הספר הטבעוני המשלב קטעים פילוסופיים, מידע וסיפורים, כולל דיאלוגים פנימיים בנושא ההתחממות הגלובלית והשלכותיה, בדגש על מה שכל אחד יכול לעשות

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה ● על פי דיווחים בטורקיה, בעקבות החלטת הסנאט, טורקיה הוציאה בשעה האחרונה זימון לשגריר ארה״ב באנקרה לשיחת נזיפה

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי