גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המתווך של האלפיון העליון: "אני מצפה לקבל תמורת הווילה של ז'קלין הרציקוביץ' בהרצליה פיתוח 19 מיליון דולר"

תוך חצי שנה הספיק קלינה לחפש וילה בצהלה לאולמרט, להעמיד למכירה את הווילה של הרציקוביץ' ולמכור מגרשים של לבייב בסביון ; "טרנד המגדלים בדעיכה; זה נגמר בריצה לכל פרויקט שמציע לובי, שומר והתחככות עם סלבס. זוגות בגיל 30-40 מבינים שאין תחליף לקרקע כשמגדלים ילדים"

ספק אם יש בישראל מתווך הזכאי להיקרא "המתווך של האלפיון העליון", אך מבין אלפי הטוענים לתואר יש אחד שדווקא נהנה מסיכוי לא רע. הצצה ביומן העבודה של רפי קלינה תגלה שבששת החודשים האחרונים עברו דרכו כמה שמות בעלי ניחוח אלפיוני או שלטוני מובהק. בסביבות אוקטובר קלינה התרוצץ ברחובות צהלה בחיפושים אחר וילה צנועה עבור קונה בשם אהוד אולמרט, אז עדיין ראש הממשלה. בני הזוג אולמרט, שהתכוננו ליום שאחרי, ביקשו להגשים את חלומם ולרכוש לעצמם בית בצפון תל אביב. קלינה, שידע שלאולמרטים תקציב מוגבל, הציע להם את הנכס הזול ביותר בשכונה שעמד למכירה: וילה בשטח 250 מטרים רבועים, שבעליה דרשו תמורתה 2.5 מיליון דולרים. אולמרט, כידוע, העדיף לבסוף נכס אחר, במוצא הירושלמית, והיה מי שהתלוצץ שהוא נרתע מהווילה התל אביבית בגלל שמו של הרחוב: ברק. אבל הסיבה האמיתית, מתברר, הייתה יותר פרוזאית: פער של 150 אלף דולרים בין המחיר שדרשו הבעלים למחיר שהאולמרטים הסכימו לשלם. צהלה, שהוקמה בשביל קציני צה"ל, נמצאת כנראה מחוץ להישג ידו של ראש ממשלה בישראל, אפילו אחד שיש לו רזומה מרשים ברכישת דירות יוקרה. הנכס נמכר לבסוף ליהלומן ישראלי המתגורר בחו"ל.

תיק לבייב

זמן לא רב אחרי שאולמרט חמק ממנו, עלה בחכתו של קלינה דג שמן אחר. לוני הרציקוביץ', השכן מצהלה, התקשר וביקש עזרה במכירת הווילה של אמו, ז'קלין, בהרצליה פיתוח. הווילה, 350 מטרים רבועים על מגרש בן דונם ורבע, נמצאת ברחוב גלי תכלת, זה שמככב בחלומותיו של כל מתווך ישראלי. הפעם הייתה זו תווית המחיר שהצמיד קלינה לנכס - 21 מיליון דולר (כ-88 מיליון שקל) - שהגיעה לכותרות מדורי הנדל"ן. כמה מהקולגות של קלינה מיהרו לתקשורת וטענו שמדובר במחיר מנופח, אבל מתווכים שמכירים היטב את האזור אמרו ל-G שמדובר דווקא במחיר ריאלי. הסיבה: מיקום מושלם עם נוף מהסלון לים, ושלושה בתים מדרום לבית השגריר האמריקאי, הנחשב לנכס היקר ביותר במדינה. לדברי איתן בלומברג, מנהל סניף אנגלו-סכסון בהרצליה פיתוח, "כשמדובר בנכס ייחודי כמו הבתים בגלי תכלת יש תמיד סיכוי שיגיע קונה שיהיה מוכן לשלם מחיר 'בשמיים', פשוט כי בשום מקום אחר הוא לא ימצא כזאת וילה עם נוף לים".

הווילה המושקעת של מרטין שלאף, שנמצאת בתווך, נמכרה ב-2005 ליזם ההיי-טק זכי רכיב תמורת 22 מיליון דולרים. הווילה השכנה מדרום, שהייתה של ניסן חקשורי, נמכרה לאיל עופר ב-2006 תמורת 16 מיליון דולרים. ואם בכל אלה לא די, אז רק בשבוע שעבר נמכרה בשכונה וילה במיקום "רגיל" - לא ברחוב, תמורת 14 מיליון דולרים. לקלינה יש, אם כן, סיכוי לא רע לשלשל לכיסו עמלת תיווך של שש ספרות בדולרים של ארצות הברית.

מתווך שהיה מקבל נכס בגלי תכלת היה עוצר מן הסתם להפסקת קפה במרינה החדשה רק כדי להביט קצת ביאכטות, לסדר את הראש ולהירגע. לקלינה אין זמן להפסקה. לקוח כבד אחר, לבייב שמו, יושב לו על הראש מאז פברואר עם כמה עשרות מגרשים לבנייה עצמית בסביון, שהיו צריכים להימכר אתמול. מדובר בכמעט מאתיים מגרשים של דונם ושל חצי דונם, שנמצאים בבעלות אפריקה ישראל מאז 1951, כשהוקמה סביון. זכויות הבנייה מאפשרות לבנות על המגרשים וילות דו-קומתיות בשטח 240 מטרים רבועים. על רקע מצוקת האשראי של לבייב הוחלט לאחרונה לממש את הנכסים, שצפויים להזרים לקופתה המדולדלת של אפריקה ישראל חמצן בהיקף של כחצי מיליארד שקל.

בפברואר החליטו באפריקה ישראל להכניס את קלינה לפעולה, ובתוך חודשיים נמכרו עשרים מגרשים ב-54 מיליון שקלים. מגרשי הדונם השיגו מחירים של 4 עד 5 מיליון שקלים, ומגרשי החצי-דונם - 2 עד 3 מיליון. קלינה יכול אולי להתגאות בקצב המכירות, אבל המחירים האלה מבטאים ירידה של 15% לעומת המחירים שהשיגה אפריקה ישראל במגרשים שמכרה לפני בואו לשטח.

אחוז מתושבי גוש דן

הפגישה עם קלינה נערכה במשרדיה של צביה לבייב בסביון, שאליהם עבר זמנית לרגל שיווק המגרשים. את הבית של הרציקוביץ' מתכוון קלינה למכור "בקרוב מאוד". לדבריו, יש לו כבר שתי הצעות רציניות מישראלי ומתושב זר, והוא מצפה לקבל תמורת הבית 19 מיליון דולרים - כלומר "הנחה" של 2 מיליון על המחיר ההתחלתי.

המחירים שהשגת על המגרשים בסביון מבטאים ירידה. אתה לא חושש מהצפת השוק?

"להפך, המחירים בסביון היו נמוכים יחסית כי היה סטוק של מגרשים לא מכורים. עכשיו המחירים יעלו ככל שההיצע ירד".

קלינה מאמין שלאחר ירידות של 20% במחירי הנכסים בשכונות היוקרה בשנה האחרונה, הגיע שוק הנדל"ן לתחתית. כעת הוא חוזה התייצבות, ובעתיד תיתכן לדבריו אפילו עליית מחירים קלה, אם כי מתונה בהרבה מאלה שראינו בשנים האחרונות. "יש התעוררות בעסקות. אנשים מבינים שהכסף בבנק לא עושה שום דבר", הוא מסביר. בניגוד למצופה מאחד שמתחכך באלפיון, קלינה אומר כי תוצאה חיובית של המשבר יכולה להיות הסטה של יותר ויותר אשראי הבנקים - מהטייקונים ליזמים קטנים ולמעמד הביניים. "אני מקווה שהבנקים יתחילו לקחת את מעמד הביניים ברצינות ולתת לו יותר אפשרויות. אחרי הכול, מי שעומדים בהלוואות זה אנשים פרטיים ולא בעלי החברות".

בענף המתמסד והולך של משרדי התיווך בישראל, קלינה נחשב לסוליסט. הוא עובד כמעט לבד, מעדיף את הטלפון הנייד על-פני משרד, ומתבסס על קשרי ידידות ארוכי שנים עם לקוחותיו. את המילה "מתווך" הוא שונא, ומעולם לטענתו לא הופיעה בצירוף לשמו. "אני משווק פרויקטים של יוקרה", הוא מסביר. "משרד תיווך זה משהו שפועל על עשרה סוכנים שכל הזמן מתחלפים. זה אומר שיטת עבודה לא מדויקת, פזיזות, וחוסר ידע משפטי".

לדבריו, את הקליינטים הוא בוחר מבין בעלי הנכסים ששוויים מיליון דולר ומעלה. מתוך הציבור הזה - המהווה להערכתו 1% מתושבי גוש דן - קלינה בוחר לשווק "רק נכסים ייחודיים", כאלה שמצטיינים במיקום מוצלח או באדריכלות נחשקת. אצל הקונים הוא דואג לברר קודם כל היכן הם עובדים ומי הם חבריהם. "אנשים רוצים לגור ליד חברים שלהם לעבודה, עמיתים מאותו תחום ומאותו מעמד".

מה לגבי שכנים מפורסמים - הם נתפסים כאטרקציה שמעלה את ערך הדירה?

"אנשים רוצים לגור ליד סלבס, אבל לא קרוב מדי. יש לא מעט סלבס שמרבים באירועים, וזה לא מתאים למי שמחפש סביבה שקטה". קלינה, אגב, לוקח חלק פעיל באירועים האלה, בהשראת היחצן רני רהב, שאותו הוא מעריץ. "אני מתחכך הרבה", הוא מודה, "הפכתי בעצמי לסלב, לאחד כזה שמחובר לקליקה של האלפיון העליון".

שקיעת הנחלות, נפילת המגדלים

מחירי הנדל"ן בצהלה הפגינו חוסן מרשים לאורך השנים, גם במשברים הגדולים של ויסות מניות הבנקים ב-1983, ניסיון המיסוי של הבורסה ב-1994, ואפילו אינתיפאדת אל-אקצה. המשבר הקשה ביותר הורגש אחרי פיצוץ מגדלי התאומים בניו יורק בספטמבר 2001, כשהזרים ברחו מהרצליה פיתוח ומחירי הנכסים בקיסריה צנחו כמעט בן לילה בעשרות אחוזים.

"אחרי שהמגדלים נפלו היו בצהלה חמישים נכסים למכירה, כשבחודש רגיל אין יותר משניים-שלושה", מספר קלינה. "עברתי בית-בית, מוכר-מוכר, ושכנעתי אנשים לחכות ולא למכור. אנשים חיכו שנה שלמה עד שהמחירים התייצבו, ובגלל זה אומרים עליי שאני הקריסטל של השכונה ושצריך לשמור עליי - כי אני שומר על המחירים".

מה הייתה נקודת השיא בשוק דירות היוקרה?

"העסקות של גאידמק, המכירות של חבס ב-YOO וברוטשילד 1".

על הרצל חבס אומר קלינה שהוא "אחד שיודע לעבוד יפה". לאלפרד אקירוב הוא מעניק את התואר "גאון", על היותו אבי תופעת מגדלי היוקרה בתל אביב. למרות זאת, קלינה מאמין שטרנד המגדלים נמצא בדעיכה. "אקירוב עוד בנה במיקומים סבירים, אבל זה נגמר בריצה לכל פרויקט שמציע לובי, שומר, והתחככות עם סלבס בין הקומות. מגדלים זה טוב לבני 60 פלוס, אבל זוגות בשנות השלושים והארבעים חוזרים היום לקרקע, כי הם מבינים שאין לה תחליף כשמגדלים ילדים".

אתה רואה חזרה לתופעת רכישת הנחלות במושבים, כמו בשנות ה-90?

"לא. הנחלות היו אטרקטיביות עד 1-1.5 מיליון דולר. ברגע שהמחירים חצו את קו ה-2 מיליון, לא הייתה יותר סיבה לקנות נחלה, כשבאותו מחיר אפשר לקנות נכס בכפר שמריהו, בסביון או בצהלה. חוץ מהמחיר, מה שמאוד פוגע באטרקטיביות של הנחלות, זה המרחק מהעיר. אני מדבר על בעיות עומס וצפיפות בכבישים, שמהוות כיום גורם מרתיע אפילו עבור תושבי כפר שמריהו".

טרנד פופולרי אחר בשנים האחרונות הוא קבוצות הרכישה. הדוגמאות המוצלחות בעיניו של קלינה הן שתי עסקות שבוצעו ב-2007 בסיטי של תל אביב: בראשונה רכשה קבוצת יהודים צרפתים את מתחם בית ציפורן בפינת אחד העם תמורת 9 מיליון דולרים, ובשנייה רכשו קבוצת אנגל ומשקיעים פרטיים את מתחם בית הספר פיטמן ליד שדרות רוטשילד, תמורת 10.5 מיליון דולרים. קלינה אומר שהנוסחה הזאת עובדת רק בקבוצות קטנות של עשרה עד 15 איש, ושדרוש גורם רציני, "לידר שאפשר לסגור איתו עניין".

עוד כתבות

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

אישור עסקת המיזוג של ספרינט וטי-מובייל רחוקה מאוד מהניצחון שמייסד סופטבנק ביקש להשיג

"במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר מסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק, אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב, "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף" ● כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט? כנראה שמאוד

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שבועיים לבחירות, נראה שגם הפעם ממשלת אחדות היא האפשרות היחידה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

סגירה חיובית באירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: יזם שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"

התחדשות נהריה  / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

הוועדה המחוזית צפון אישרה היום תוכנית לפיתוח העיר נהריה ב-20 השנים הקרובות

מסמך מדיניות פיתוח העיר שאומץ על ידי הוועדה המחוזית גילה שלמרקם הקיים בעיר נהריה יש כושר נשיאה מפתיע ● על פיו, ניתן להגיע בנהריה ליעד של 200,000 תושבים במסגרת התחדשות עירונית ואינפילים

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

יוסי פתאל / צילום: יחצ

פתאל נגד מנכ"ל משרד הבריאות: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות"

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת עונה למשה בר סימן טוב: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות" ● ושר החקלאות מבקש לא לאשר כניסת עובדים חדשים מתאילנד

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

לקראת המעבר לאולפנים החדשים: חשש בחדשות 13 מפני גל פיטורים

בהנהלת החברה מסרבים להתחייב שלא ייצאו בחודשים הקרובים למהלך של פיטורי צמצום - "והדבר", כך טוען הוועד, "מדליק נורה אדומה של ממש"

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

רוחאני: "איראן לעולם לא תנהל מו"מ תחת לחץ"

את הדברים הללו אמר חסאן רוחאני במסיבת עיתונאים לקראת הבחירות לפרלמנט האיראני שיתקיימו בשישי הקרוב

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

חבל ההצלה של יינות ביתן מתרופף: הספקים מכנסים ישיבות חירום וסמנכ"ל הכספים המיועד מוותר על המינוי

אחרי שכבר נראה היה שיינות ביתן חוזרת למסלול בזכות ההלוואה הגדולה מקרן כלירמרק, סימני השאלה צפים שוב • לפי שעה לא ברור אם תשלים את העסקה ובאיזה מתווה • ל"גלובס" נודע שבינתיים ספקים בינוניים חוששים ומכנסים ישיבות חירום, וסמנכ"ל הכספים המיועד חוזר בו מהמינוי

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

בית המשפט המחוזי נגד משרד הביטחון: "פעל במגמתיות כדי להסתיר פרטי ההתקשרות עם מכון מנדל"

המחוזי קיבל את בקשת ארגון לביא שטען לחוסר שקיפות מצד משרד הביטחון ● "להתעלמות מבקשות המידע יש מחיר"

רפת / צלם: תמר מצפי

משבר העגלים עם הרשות הפלסטינית מחכה להכרעת הבוחר

הפסקת יבוא העגלים מישראל לרשות הפלסטינית הוא אחד משורת צעדי המחאה הכלכליים שנוקטת הרשות, אך הוא מאיים להידרדר למלחמת סחר של ממש ● הסכמות חלקיות כבר יש ועתה ממתינים לדרג המדיני

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה