גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסות באירופה ננעלו בעליות שערים: ציריך עלתה ב-1.6%; מניית חברת התרופות UCB זינקה ב-15.6 בבלגיה

הפוטסי הבריטי התחזק ב-0.7% ■ הדאקס עלה ב-0.2% בגרמניה ■ בריטיש טלקום, שצנחה ב-6.4%, תפטר 15 אלף עובדים נוספים בשנה הקרובה ■ ואלור זינקה ב- 7% ■ באטמ תקשורה טיפסה ב-5.6%

המדדים המובילים באירופה ננעלו בעליות שערים, בהובלת הבורסה בציריך, ובהמשך לעליות השערים בבורסה בוול סטריט ולמרות שיום המסחר באסיה ננעל בירידות שערים חדות.

מלבד הבורסה בציריך, המדדים המובילים באירופה סיימו בעליות של 0.1%-0.7% ושינו את המגמה השלילית שאפיינה אותם מוקדם יותר במסחר היום.

סגן נשיא ה-ECB לוקאס פאפדמוס, אמר היום כי "אנו מזהים באחרונה מצבור של סימנים מעודדים המצביעים כי הכלכלה מתייצבת וכי תהליך ההתאוששות עשוי להיות מהיר מכפי ששוער בתחילה, וזאת למרות ההרעה הכלכלית שהיינו עדים לה ברבעון הראשון של השנה".

ההתבטאות באה לאחר פרסום גילוי הדעת החודשי שמפרסם הבנק ובו הנמיך את תחזית האינפלציה לשנת 2000 מ-0.9% ל-0.5% וב-2010 מ-1.6% ל-1.3%. עם זאת, בדו"ח פורסמה תחזית לפיה ההיחלשות הכלכלית תימשך ב-2009 אולם ב-2010 תשוב כלכלת האזור למסלול הצמיחה.

בקרב חברי הועדה המוניטרית של ה-ECB שוררת מחלוקת עזה באשר לאופי המדיניות שיש לנקוט, ומחלוקת זו משתקפת גם באמירות הפומביות שמשמיעים חברי הוועדה ושאינם מתיישבים זו עם זו. כך למשל, בהתייחסם לסוגיית הצעדים הכמותיים, אמר חבר הוועדה מרקו קרנג'ק כי "ככל הנראה" הבנק המרכזי יוציא לצורך רכישת אגרות חוב סכום גבוה יותר מהסכום הראשוני שהוקצה לשם כך בסך של 60 מיליארד אירו. מנגד, חבר הוועדה אקסל וובר הדגיש כי הבנק לא יחרוג מ-60 מיליארד דולר וכי זוהי המכסה המקסימאלית.

החשש הוא שחילוקי הדעות בקרב קובעי המדיניות יפגעו ביכולתו של הבנק לפעול כנדרש לבלימת המיתון הנוכחי, וחשש זה עשוי להעיב על המשך התקדמותו של האירו.

ענף הסחורות מרכז עניין על רקע ירידת מחיר הנפט בבורסת הסחורות של ניו יורק אל מתחת לרף 57 הדולר לחבית.

בורסת ציריך נסחרת בירידות לקראת פרסום מדד מחירי יצרן והייבוא בשוויץ. סקר כלכלנים שנערך על ידי בלומברג מרמז כי הכלכלה המקומית תתכווץ ב-1% השנה, התפתחות אשר תעצים את סכנת הדיפלציה. הירידה במחירים מובילה את בני האומה ההררית להמתין להורדות מחירים גדולות עוד יותר בעתיד וסותמת בכך את הגולל על הצמיחה הכלכלית המקומית.

"כעת מצוי הכדור בידי הבנק המרכזי של שוויץ אשר ינסה להתמודד למול תרחיש זה על ידי נקיטת אמצעים מוניטריים אגרסיביים הכוללים הקלה כמותית והתערבות משמעותית בשוק הפורקס בכדי למנוע ייסוף של הפרנק השוויצרי", מסבירים במחלקת המחקר של FXCM ישראל.

נזכיר כי בתחילת השבוע (ב') נשיא הבנק האירופי המרכזי (ECB), ז'אן-קלוד טרישה, אותת שההאטה הכלכלית העולמית כבר נגעה בתחתית שלה, וכי כמה כלכלות גדולות כבר הצליחו להתגבר על המיתון ומצפות לחידוש הצמיחה.

מדד פוטסי 100 של לונדון עלה ב-0.72% ל-4,362 נק', מדד דאקס 30 של פרנקפורט התחזק ב-0.23% ל-4,738 נק', מדד קאק 40 של פריז עלה ב-0.11% ל-3,156 נק', ומדד SMI של ציריך בלט בעלייה של 1.57% ל-5,360 נק'

בזירת המאקרו

התמ"ג של ספרד התכווץ ב-1.8% ברבעון הראשון - הנסיגה החדה ביותר מזה חצי מאה. הנתון מחזק את האפשרות שגוש האירו כולו יציג התכווצות של 2% בדו"ח שיתפרסם ביום שישי הקרוב.

מדד מחירי יצרן והייבוא בשוויץ צפוי לרדת בקצב שנתי של 2.8%, הקצב המהיר מזה עשור, זה החודש השני ברציפות באפריל. נתונים אלה מעידים על המשך הלחץ השלילי על המחירים לצרכן המדד העיקרי לאינפלציה, זאת לאחר שמדד המחירים לצרכן נכנס לשטח שלילי לראשונה מזה 5 שנים במרץ והמשיך להתכווץ באפריל. התנאים הכלכליים המקומיים המתדרדרים יתווספו ללחצים החיצוניים ויעצימו עוד את הלחץ השלילי על המחירים.

מחיר החוזים העתידיים על הנפט למסירה ביוני יורד ב-2.3% ל-56.7 דולר לחבית נפט גולמי, במסחר האלקטרוני, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מניות בכותרות

מניית חברת התרופות הבלגית UCB עלתה בחדות לאחר שהרגולטורים בארה"ב אישרו את שיווקה של תרופת Cimzia לטיפול בדלקות פרקים.

בריטיש טלקום , חברת הטלפון הגדולה ביותר בבריטניה, הנמיכה את חלוקת הדיבידנד ל- 6.5 פני למניה בשנה הנוכחית לעומת 15.8 פני בשנה שעברה. החברה הודיעה על כוונתה לפטר השנה 15 אלף עובדים נוספים.

חברת הביטוח והבנקאות KBC עברה להפסד של 3.6 מיליארד אירו (4.9 מיליארד דולר) ברבעון הראשון, מרווח של 554 מיליון אירו ברבעון המקביל אשתקד.

קרדיט סוויס עדכן מעלה את המלצתו למניית דקסיה ל"נייטרלי" מ"תשואת חסר".

קרדיט אגריקול , הבנק השני בגודלו בצרפת, מדווח על ירידה חדה ברווחי הרבעון הראשון בשל עלייה בשיעור ההלוואות המסוכנות והפסדים בחטיבת הבנקאות היוונית. רווחי קרדיט אגריקול נפלו ב-77% ל-202 מיליון אירו (274 מיליון דולר) לעומת 892 מיליון אירו בשנה שעברה. אנליסטים בסקר של "בלומברג" חזו הפסד גדול יותר של 350 מיליון אירו. מניית קרדיט אגריקול עלתה ב-28% בפריז מאז תחילת השנה והעניקה לחברה שווי שוק של 22.7 מיליארד אירו. BNP פריבה טיפסה ב-40% בעוד שסוסייטה ג'נרל איבדה 3%.

ריו טינטו סגרה לבסוף במגמה חיובית, למרות שהדיילי טלגרף פרסם ידיעה לפיה חברת הכרייה הבריטית - אוסטרלית עשויה למכור מניות.

ישראליות באירופה

פילת מדיה חתמה על חוזה חדש בארה"ב לאספקת תוכנות IBMS עם חברת פרסום אמריקנית.

באטמ תקשורת דיווחה לבורסה של לונדון כי מנכ"ל החברה, צבי מרום, רכש ב-13 למאי 200 אלף מניות במחיר של 31.375 פני למניה.

חברת ואלור , המפתחת תוכנות לייעול תהליכי תכנון, ייצור והרכבה בתעשיית האלקטרוניקה, ממשיכה לשפר את הרווחיות וחוזרת לרווח תפעולי שהסתכם ברבעון הראשון של 2009 בכ-0.8 מיליון דולר בהשוואה להפסד תפעולי של כ-1 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2008. הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של ואלור הסתכם ברבעון הראשון של 2009 בכ-1.35 מיליון דולר, בהשוואה ל-EBITDA שלילי של כ-0.5 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2008 שכלל הוצאות חד פעמיות של כ-1.1 מיליון דולר. הרווח הנקי של ואלור ברבעון הראשון של 2009 הסתכם בכ-0.8 מיליון דולר, בהשוואה להפסד נקי של כ-0.8 מיליון דולר ברבעון הקודם.

אורפק מדווחת על עלייה של 64% ברווח התפעולי ל-2.5 מיליון דולר. הכנסות החברה גדלו ב-1.3% ל-15.3 מיליון דולר. הרווח הנקי זינק ב-242% ל-2.3 מיליון דולר.

דרגונפיש, חטיבת ה-B2B של חברת ההימורים המקוונים 888 השיקה היום רשת בינגו ספרדית תחת השם קרטונזו, בעבור השותפה שלה Daub.

מירלנד פיתוח , שבשליטת אליעזר פישמן, תפרסם את דו"חות הרבעון הראשון ב-20 למאי. אליעזר פישמן הוא בעל השליטה ב"גלובס".

חברת המ-לט העוסקת בפיתוח, ייצור, ושיווק רכיבים מיוחדים למערכות הולכת נוזלים וגזים עבור מערכות תעשייתיות, רשמה הפסד תפעולי ברבעון הראשון בסך של כ 3.7 מיליון דולר לעומת רווח של 2.1 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. החברה רשמה הפסד נקי של כ 4.4 מיליון דולר ברבעון הראשון לעומת רווח נקי של כ 2.4 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

עוד כתבות

קיר התמך שקרס / צילום: איל יצהר, גלובס

קיר התמך קרס - ורוכשי הדירות בבית שמש תקועים בלי בית

עשרות רוכשים שקנו דירה בפרויקט בבית שמש גילו לתדהמתם כי עבודות הבנייה נעצרו בגלל קריסת הקיר ● משרד השיכון והחברה הקבלנית זורקים זה על זה את האחריות לתיקון הקיר, והרוכשים המיואשים נאלצים לשלם במקביל משכנתא ושכר דירה ולא יודעים מתי יקבלו את הדירות

חליפה לא מספיקה: האם יש לכם מקום ב"מנהלים של ישראל"?

המלך עירום: בגיר צפויה לתבוע משקיע סיני שאמור היה לרכוש את השליטה בחברה

מניית יצרנית החליפות צנחה בלונדון ביום שישי ב-12.5%, למחיר המשקף לבגיר שווי של כ-7 מיליון שקל בלבד

עמי גלאם / צילום: יונתן גלאם

טלטלה ברשת: סמנכ"ל התוכן הוותיק הוחזר - האם הוא יביא את הצופים?

מנכ"ל רשת הנכנס מנהל מו"מ לקראת סגירה עם גלאם, שכיהן בעבר כסמנכ"ל התוכן של רשת ● עוד נראה כי יובל כהן, שעבד לצד מנהלת התוכן הקודמת זיוית דוידוביץ', יישאר כסמנכ"ל אסטרטגיה ופיתוח ● הערכות: ציון פרץ, מנכ"ל הסחר הפורש, מיועד לתפקיד מנכ"ל "ידיעות אחרונות"

איראן היא המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מלבד סין / AP Vahid-Salemi

"סימנים להתפשטות רב-מוקדית": המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מקורונה מלבד סין קרובה אלינו בהרבה

ארגון הבריאות העולמי: ההתפרצות המדווחת של הנגיף באיראן "מדאיגה מאוד" ● "יש טענות שהמשטר מסתיר את מספר הקורבנות, כפי שעשה בפרשת המטוס האוקראיני" ● לטענת חמינאי הדיווחים בנושא הקורונה הם מנופחים ומדובר במזימה שנועדה לפגוע באיראן

בלומברג / צילום: Carlos Osorio, Associated Press

טוויטר סגרה 70 חשבונות שתמכו בבלומברג בגלל "מניפולציית תוכן אפשרית"

המהלך עלול להיות מכה נוספת למיליארדר שהוציא עד כה מאות מיליוני דולר על קידום המועמדות שלו ● מטוויטר נמסר בשבת כי החברה השעתה את החשבונות בגלל הפרת כלליה נגד מניפולציה של הפלטפורמה שלה וספאמים

אבי בן טל / צילום: ynet

צפירת הרגעה במשבר בין עובדי חדשות 13 לבין ההנהלה

לפני מספר ימים ועל רקע המעבר הצפוי לאולפנים החדשים בבר אילן, הכריז ועד החדשות 13 על סכסוך עבודה ● בסוף השבוע הכין הוועד את העובדים לקראת נקיטת צעדים ארגוניים, החל ממחר ● היום הוסר האיום בנקיטת צעדים ארגוניים

קורונה / צילום: רויטרס Heo Ran

"לא עוד מהמורה בדרך; הקורונה מגבירה את הסיכוי להפחתת הריבית"

דריכות לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל מחר ● כלכלני פועלים מעריכים כי "השווקים הפיננסיים עוברים לגלם בהדרגה תרחיש בו וירוס הקורונה זה לא עוד מהמורה בדרך" ● ומה יקרה לצמיחה בשוק המקומי בעקבות השלכות הקורונה? ● התחזית השבועית של "גלובס"

הפגנת עובדי טבע בקריית שמונה נגד תוכנית ההתייעלות / וישי דוידי מקרן פימי

הדוחות המורחבים של טבע מגלים: בתוך שנתיים נפרדה מיותר משליש מעובדיה בישראל

מספר העובדים של טבע בישראל עמד בסוף 2019 על 3,961 - צמצום דו-שנתי של של 2,284 עובדים ● מצבת כוח-האדם העולמית של החברה צומצמה בתוך כשנתיים ב-22.7% - קרוב ל-12 אלף עובדים

מיקי גנור בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

העליון דחה את הערעור: מיקי גנור לא יורשה לצאת מהארץ

שופטת העליון דפנה ברק-ארז דחתה את הערר שהגיש גנור, אחד החשודים המרכזיים בפרשת הצוללות, על החלטת בית המשפט המחוזי שלא לאפשר לו לצאת מהארץ עקב החשש כי יימלט

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

ישראל הוציאה כבר יותר מ-100 מיליון שקל על היערכות לנגיף הקורונה

הסכומים שהופנו להיערכות הועברו מתוך המכסה התקציבית החודשית שקיבל משרד הבריאות מהחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו ● עד כה לא היה צורך להקצות תקציבים על חשבון משרדים אחרים

איוב קרא / צילום: שלומי יוסף

איוב קרא חשף "מכשיר לעצירת הקורונה" ועורר סערה ברשת

קרא שיתף בטוויטר סרטון ובו מוגש לו בכנס ברוסיה מכשיר לניקוי מי שתייה ש"יעצור את הקורונה" ● בעבר עורר קרא סערה דומה כשרמז על רובוט שיחסל את בכירי החמאס

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

בהלת הקורונה צבעה את הבורסה באדום בוהק: ת"א 90 צלל ב-3.3%, פתאל צנחה 7%

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, נצבעו באדום בוהק; ת"א 35 איבד 2.3%, מדד הבנקים צנח ב-2% ● מחר הודעת הריבית של בנק ישראל; לידר: "קיים סיכוי לא מבוטל להורדה"

נשיא אלביט, בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

לידר החל לסקר את אלביט מערכות ב"תשואת יתר"

בית ההשקעות העניק למניה מחיר יעד של 186 דולר, המשקף פרמיה של 17.5% על מחיר המניה הנוכחי בנאסד"ק

אישה מחופשת יושבת על ספסל באחת הסמטאות של ונציה / צילום: Luca Bruno, Associated Press

התפרצות הקורונה באיטליה: בוטל פסטיבל המסיכות בוונציה

בסוף השבוע מתו שני בני אדם מהנגיף בצפון איטליה, וכן נרשמו 134 מקרי הידבקות ● כעת במשרד הבריאות שוקלים להרחיב את חיוב הבידוד הביתי גם על השבים מאיטליה

עמי אראל / צילום: שלומי יוסף

אחרי 15 שנה, עמי אראל פורש מתפקידו כיו"ר סלקום; ערן סער צפוי להחליפו

אחרון אנשי דנקנר: יו"ר סלקום עמי אראל יסיים את כהונתו ולא ימשיך בחברה • אראל הוא האחרון מקרב המנהלים הבכירים בקבוצת אי.די.בי-דסק"ש (דיסקונט השקעות), שנותר מתקופתו של בעל השליטה הקודם בקבוצה

יאיר גולן / צילום: כדיה לוי

יאיר גולן ניסה להרגיע שגם "דוד לוי תמך בסוף באוסלו" - האם העובדות לצדו?

יאיר גולן דיבר על תושבי עזה שמצביעים ליכוד ועל דוד לוי שהצביע בעד ההתנתקות, אך העובדות לא ממש מתיישרות איתו • המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקדמת לקראת הנפקת מניות ראשונית בת"א: טיוטת התשקיף מגלה שיעורי צמיחה נאים

חברת האשראי הצרכני פרסמה טיוטה ראשונה של תשקיף לקראת הנפקה הצפויה בקרוב, כפי שנחשף ב"גלובס" בשבוע שעבר ● ההנפקה תתבצע לפי שווי חברה של לפחות 1.5 מיליארד שקל "לפני הכסף" - השווי הגבוה בענף האשראי החוץ-בנקאי ● בסוף השבוע מכרו כמה מבעלי מניות אופל בלאנס נתח מהחזקותיהם לחברת הפניקס תמורת כ-30 מיליון שקל

מתקני אנרגיית רוח של אנרג'יקס, בתי הזיקוק של בזן בחיפה, פרויקט סולארי של אנלייט / צילום: יח"צ, איל יצהר ומצגות החברות

אנרגיות מתפרצות: מה פשר ההייפ במניות האנרגיה המתחדשת?

למרות שחלקן במשק האנרגיה עדיין זעום, ורובן עדיין רושמות הפסדים - מניותיהן של החברות הפועלות בתחומי האנרגיה המתחדשת נסקו לשוויים המשקפים להן מכפילים הלקוחים מעולמות ההייטק, כשהן מותירות מאחור את ענקיות האנרגיה המסורתיות ● האם ההייפ מוצדק?

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

מסתמן: בכלירמרק ידרשו להעלות את הריבית ליינות ביתן לכ-10%

הדד ליין של יינות ביתן להשלמת העסקה עם כלירמרק מתקרב, אך בינתיים שוררת אי ודאות בנוגע למתווה הסופי ● לפי גורמים, מסתמן כי ידרשו בקרן להעלות את הריבית על ההלוואה לכ-10% ● בנוסף, ל"גלובס" נודע כי המנכ"לים הפוטנציאליים התבקשו להכין תוכנית עבודה ואף נפגשו עם עובדים

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

אפקט הקורונה: אל על מייקרת את מחירי ההובלה האווירית ב-100%

כשאר חברות התעופה העולמיות, אל על נקלעה למשבר עם פרוץ וירוס הקורונה ● תגובת החברה: "בנתיבים בהם נדרשת טיסת העברה של חברה זרה ובה הועלו המחירים הדבר משתקף במחיר הסופי, אולם אין מדובר בהעלאה או ברווח של אל על"