באוצר מציעים: עובדים המשתכרים מעל ל-7,000 שקל יוותרו על 90% מדמי ההבראה

עובדי מדינה המשתכרים עד 4,500 יוותרו על 40% מדמי ההבראה ■ ההסתדרות: לא קיבלנו שום הצעה מלוין. היוזמה לבצע הפחתה דיפרנציאלית הוצעה על ידי עיני בגיבוש עסקת החבילה ונדחתה על ידי לוין

הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, הגיש לפני שעה קלה הצעה משופרת להפחתת דמי הבראה המטיבה עם עובדי המדינה בעלי השכר הנמוך ביותר, כך נודע ל"גלובס". בדיון סוער שהתקיים היום בוועדת הכספים בנושא הפחתת דמי ההבראה, חברי הוועדה התנגדו לסיכום שהגיעו אליו לוין ויו''ר ההסתדרות, עופר עיני, במסגרת "עסקת החבילה", לפיה יופחתו מחצית מדמי הבראה לכלל עובדי המדינה ללא הבדל בגובה השכר, בטענה שהדבר פוגע בעיקר בעובדים החלשים.

בהסתדרות הכחישו ואמרו כי לא קיבלנו שום הצעה מלוין. היוזמה לבצע הפחתה דיפרנציאלית הוצעה על ידי עיני בגיבוש עסקת החבילה ונדחתה על ידי לוין. גורם בהיסתדרות אמר ל"גלובס" כי "האוצר היה זה שטען בעבר כי בלתי ניתן לבצע הפחתה דיפרנציאלית".

נזכיר כי הקיצוץ כפי שהוצע בדמי הבראה הוא צעד רגרסיבי שפוגע בעיקר בבעלי השכר הנמוך, שכן הם דווקא הנהנים מדמי הבראה גבוהים יחסית לעומת בעלי הכנסות גבוהות, כגון עובדי חברת החשמל והנמלים אשר דמי ההבראה שלהם נמוכים ביחס לשכרם.

יו''ר הוועדה, משה גפני, סירב להביא את הנושא להצבעה, כל עוד לא ממציאים מנגנון פרוגרסיבי יותר. גפני הורה ליועצים המשפטיים לגבש הצעה חלופית תוך שבוע. מתברר כי כמה שעות היו מספיקות. לפי ההצעה המתגבשת עובדי מדינה שמרוויחים עד 4,500 שקל, יוותרו על 40% מדמי הבראה.

עובדי מדינה שמרוויחים בין 4,500 עד 7000 שקל, יוותרו על 70% מדמי הבראה כאשר עובדים שמרוויחים יותר מ-7,000 שקלים יוותרו על 90% מדמי ההבראה. ההצעה הגיעה לפתחו של יו''ר הסתדרות העובדים, עופר עיני שייאלץ להחליט האם הוא יטיב עם הוועדים החזקים או שמא יקבל את הצעת האוצר ווועדת הכספים.

"אנו הצענו צעדים אחרים אך זה מה שסוכם עם ההסתדרות בגין סיבות של ההסתדרות עצמה כגון אי פגיעה בבסיס השכר לצורך חישוב הגמלאות. הצעתנו הייתה פגיעה "אחוזית", כגון לבצע הפחתת שכר כפי שנעשה במשבר הקודם. הצענו גם להמשיך ולנהל דיון, גם אחרי שהדברים סוכמו, לגבי האפשרות להפחית יותר דמי הבראה לבעלי שכר גבוה לטובת בעלי שכר נמוך. אנו נשמח להגיע לסיכומים חדשים לגבי פגיעה מזערית יותר לבעלי שכר הנמוך" חשף מוקדם יותר היום הממונה על השכר באוצר, אילן לוין.

אסתר בלאייש, מורה מירושלים, התבקשה לדבר, פרצה בבכי ואמרה "אני לא יודעת איך להגיע הביתה ואומרת לילדים שאין נופש השנה. זה הדבר היחיד שאני יכולה לתת להם ומאפשר לי קצת מנוחה. לא ביקשתי בית מלון, מדובר על פחות מ-3,000 שקל. הילדים זקוקים לקייטנות".

דורון חבצלת, יו''ר ועד עובדי המחקר הזהיר מפני מצב בו הממשלה מסכמת מהלך עם ארגון מייצג אחד וכופה את המהלך על עוד 7 ארגונים מייצגים.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988