גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המחוזי בב"ש מצמצם את האפשרות לחישוב מס נפרד לזוגות

באחרונה הרחיב השופט מגן אלטוביה את האפשרות לחישוב מס נפרד לזוגות העובדים יחד, וקבע כי בני-הזוג יוכלו ליהנות ממנו אם יוכיחו כי תפקיד כל אחד מהם נחוץ ושכרם סביר ■ ואולם, השופט יוסף אלון מטיל ספק בגישה זו

לאחרונה נתן שופט המיסוי התל-אביבי, מגן אלטוביה, פסק דין שהעלה חיוך על פניהם של בני-זוג העובדים יחד באותו עסק ומבקשים חישוב מס נפרד על הכנסותיהם. אלטוביה קבע כי הדבר אפשרי - ובלבד שיוכיחו כי תפקיד כל אחד מהם נחוץ, וכי שכרם סביר ולא נגוע במניפולציה שנועדה לעשות שימוש לרעה בחישוב הנפרד.

פסק הדין הרחיב את האפשרות לקבל חישוב מס נפרד. לפי הערכות, מדובר בחיסכון נטו של כ-50 אלף שקל לכל שנת מס, וברשות המסים העריכו את עלות פסק הדין בכמה מאות מיליוני שקלים.

אלא שכעת מגיעות רוחות צוננות מכיוון בית המשפט המחוזי בבאר-שבע. השופט יוסף (ספי) אלון, שכיהן בפועל בעליון ומועמד כעת לכהונת קבע, מטיל ספק בגישתו של אלטוביה. שופט מחוזי באר-שבעי נוסף, ידין טימור, שדן בנושא לפני אלטוביה, דגל אף הוא בגישה שונה.

נחיצות המשרה

פקודת מס הכנסה רואה בהכנסות הבעל והאישה כהכנסה אחת, שבגינה מחוייב הבעל במס. בסעיף 66 נקבע חריג לכך, המאפשר לבני-זוג ליהנות מחישוב נפרד בהתקיים שני תנאים: הכנסת האישה באה מיגיעה אישית; ומקור הכנסתה נובע ממקור עצמאי ואינו תלוי במקור הכנסת הבעל (להלן: מגבלת התלות).

הפקודה קובעת חזקות שבהתקיימן ההכנסה תיחשב לתלויה בזו של בן-הזוג. ב"הלכת קלס" קבע בית המשפט העליון כי חזקות אלה אינן חלוטות, כלומר בני-הזוג יכולים להפריך אותן ולהוכיח למשל כי גם אם עבדו באותו עסק - מקורות הכנסתם אינם תלויים.

אלטוביה סבר כי "הלכת קלס" הביאה לשינוי מהפכני בפרשנות, ופסק כי מעתה ואילך יש לנקוט בפרשנות מצמצמת למגבלת התלות - ובכך למעשה הרחיב את האפשרות לחישוב מס נפרד.

אלטוביה קבע כי לאור "הלכת קלס", מגבלת התלות תיבחן במבחן נחיצות המשרה ונאותות השכר והתנאים - כלומר אם המשרה של בן-הזוג נחוצה ושכרו ותנאיו סבירים - הרי שמקור הכנסתו בלתי תלוי במקור הכנסתו של בן-הזוג השני - ולכן הוא זכאי לחישוב מס נפרד.

"דרוש מעשה חקיקה מפורש"

בני-הזוג משה וסימה מלכיאלי עירערו על החלטת פקיד השומה שלא לאפשר להם חישוב מס נפרד. בין היתר הסתמכו על פסיקתו של אלטוביה. השופט אלון קבע כי השניים אינם עומדים אפילו במבחנים שקבע אלטוביה, משום שנתוני העסקת האישה מוכיחים למעשה פוזיטיבית את היות מקור הכנסתה תלוי בטבורו במקור הכנסת בעלה.

בהערת אגב ציין אלון, כי האפשרות המורחבת שנתן אלטוביה לקבל חישוב מס נפרד על-ידי מתן פרשנות מצומצמת למגבלת התלות, וזאת בהסתמך על "הלכת קלס" - אינה נכונה.

לדבריו, "הנחת המוצא של השופט אלטוביה, לפיה פסק דין קלס הביא לשינוי משמעותי ודרסטי בפרשנות סעיף 66(ד) רישא (לעניין התלות או אי-התלות של מקורות ההכנסה), אינה נקייה מספק".

לדעתו, "הלכת קלס" נוגעת רק לעניין היות החזקות לא חלוטות (כלומר שאפשר להפריכן), אך היא הותירה על כנה, "החקיקתי והפרשני, את הוראת סעיף 66(ד) רישא. עיקרון זה הינו מעשה חקיקה מפורש המבטא את האיזון שקבע המחוקק בין האינטרסים השונים שנסקרו בפסיקה המרובה בסוגייה זו, קודם ל'הלכת קלס' ולאחריה. שינוי מן היסוד של אותה נקודת איזון חקיקתית דורש התערבות של המחוקק עצמו".

היבטים מהותיים

3 חודשים לפני אלטוביה דן בסוגייה סגן הנשיא בבאר-שבע, ידין טימור. הוא ציין כי בשנים האחרונות הפסיקה נתנה פרשנות המרחיבה את המצבים בהם יותר חישוב נפרד, אולם המגמה היא "לשים את הדגש על ההיבטים המהותיים של אופן ניהול העסק, ולא על סממנים חיצוניים ופורמליים".

לדבריו, המבחן שאומץ בפסיקה לבחינת התלות הוא "היכולת של בן-הזוג האחד להשפיע באופן מכריע - אם לא בלעדי - על תנאי ההעסקה ושכרו של בן-הזוג השני".

טימור דחה את טענת בני-הזוג, לפיה לאור "הלכת קלס" אין לבדוק עוד את יכולת ההשפעה של הבעל, אלא לתת משקל מכריע לבחינת עצמאות התפקיד של האישה, נחיצותה בחברה וסבירות הכנסתה - קריטריונים הדומים במהותם לאלה שקבע אלטוביה. מכאן משתמע כי גם טימור חולק על גישתו של אלטוביה. (עמ"ה 540/08).

עוד כתבות

גיורא שחם, יו"ר רשות המים / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות המים: המדינה חשופה לתביעות אם ההסכם עם קיבוצי עמק הירדן לא יאושר

היועץ המשפטי של רשות המים מזהיר כי אם לא יאושר המתווה במתכונתו הנוכחית, המדינה תהיה חשופה לתביעות בסכום של 160 מיליון שקל

אבי וייס / צילום: חיים דוד

כולם מדברים מפוזיציה, גם אלדד קובלנץ ואבי וייס

קרב עקיצות נרשם היום בכנס העיתונות באילת בין מנכ"ל התאגיד, שאמר כי מהדורות החדשות בערוצים המסחריים בידוריות, למנכ"ל חדשות 12 שביקש ממנו "רשימה של 4-5 סקופים שהביאו חדשות כאן 11" ● וגם, מה ההבדל לשיטת וייס בין אמנון אברמוביץ לעמית סגל?

חבילות של אמזון / צילום: שאטרסטוק

עברית הפכה לשפה השמינית באמזון: צעד משמעותי ללוקליזציה בישראל

מאז ההשקה נשמעו תלונות של סוחרים כי אמזון נמנעת מלהשקיע בשיווק הפלטפורמה, וכי אין תנועה של לקוחות בחנויות שלהם ● הבשורה המרכזית בצעד הנוכחי היא בעיקר הנכונות של אמזון לבצע השקעות בזירת המסחר בארץ

ביונד מיט. עשתה היסטוריה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה קרה לקציצה שאמורה להציל את כדור הארץ ממשבר האקלים?

זאת היתה שנה מופלאה לקציצת הביונד מיט ● תלו בה תקוות שתציל את העולם ממשבר האקלים ושתגאל את האנושות מההתמכרות לבשר, והנפקתה החלה עם זינוק בשווי 12 מיליארד דולר ● אז למה המניה של החברה צוללת למטה, למרות שכבר עברה לרווחיות? ● האזינו

תחנת אורות רבין בחדרה/ צילום: יוסי וייס חברת החשמל

מוטרדים מגובה חשבון החשמל? ב-2020 התעריף עשוי לרדת ב-3%-5%

הסיבה העיקרית לירידת התעריפים: הוזלה חדה במחירי הדלקים והתחזקות השקל וגם הכנסות חד-פעמיות מזכיות משפטיות של חח"י ומכירת תחנת כוח שהייתה ברשותה ● החדשות הרעות: נשלם יותר על אנרגיות מתחדשות ● האם הצרכנים ייהנו מהירידה בתשומות של הסקטור היצרני?

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בדרך לספק שירותי מסחר בישראל: רשות ני"ע מקלה על גופים משוויץ

בנקים שוויצרים מורשים שירצו לספק שירותי ברוקראז' לציבור הרחב בישראל יידרשו להגיש "רק" בקשה להיתר למתן שירותים אלה

סופה של התמ"א 38/ צילומים: איל יצהר, shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

כל מה שרציתם לדעת על שלוש השנים שנותרו עד סופה של תמ"א 38

האם מי שלא יצא לדרך עד כה פספס? מה יצטרכו לעשות מי שירצו לחזק בניין אחרי שיפקע תוקף התוכנית? מי יוכל להתיר פרויקטים חדשים? • "גלובס" עושה סדר בעקבות החלטת המועצה הארצית לסיים את תמ"א 38 באוקטובר 2022

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנה מי שעשוי להיות המנכ"ל הבא של WeWork

מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לגרה, מנהל שיחות לניהול חברת חללי העבודה המשותפים ● מנייתה של טי מובייל יורדת בכ-3% על רקע הדיווח

בני גנץ / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

גנץ: מחר אפגש עם ליברמן בנוגע למתווה שהציע לממשלת אחדות

יו"ר כחול לבן קרא לנתניהו לקיים עמו מו"מ ישיר, אמיתי וכן: "בוא נדבר תכל'ס, על מה שמעניין את אזרחי ישראל - ולא רק על מה שמעניין אותך. זו השעה, זו הציפייה של אזרחי ישראל משנינו, מכולנו, והם לא יסלחו לנו אם לא נעשה זאת"

גירושין / צילום: שאטרסטוק

המיליונר, הסכם הממון שבמחלוקת ודירת המריבה

הסכם ממון חייב את האישה בפיצוי מוסכם בסך 150 דולר ליום על כל יום איחור בפינוי דירת בעלה לשעבר, איש עסקים אמיד שהונו מוערך בעשרות מיליוני שקלים ● תביעת האישה לביטול ההסכם נדחתה, כשביהמ"ש למשפחה קבע: "הסיכוי לבטל הסכם ממון נדיר. הפיצוי סביר"

איתן מאיר  / צילום: שני נחמיאס

איתן מאיר מונה ליו"ר תמר פטרוליום במקומו של רן אפרתי

מאיר ייכנס לתפקיד בתחילת ינואר 2020 ויחליף את רן אפרתי ● בתפקידו האחרון כיהן מאיר כמנכ"ל חברת האנרגיה דליה במשך 11 שנים

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"

איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון לשעבר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון לשעבר, הורשע בשוחד והפרת אמונים; זוכה בפרשת סגירת אתר האינטרנט

שמעוני הורשע בקבלת שוחד בסך 150 אלף שקל מיואל דוידי ● עם זאת, הוא זוכה מהאישום שייחס לו קבלת שוחד מדוידי, לאחר שהאחרון רכש אתר אינטרנט מקומי שביקר את שמעוני, וסגר אותו לצמיתות ● נקבע כי השפעה על כלי תקשורת לטובת נבחר ציבור יכולה להוות שוחד

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ממשלה שתהיה תלויה במפלגות הערביות היא סכנה לביטחון ישראל"

נתניהו קרא לגנץ לרדת "מהרעיון המטורלל הזה - להקים ממשלת מיעוט של השמאל שתלויה באחמד טיבי ואיימן עודה וחברי הרשימה המשותפת שתומכים בטרור ולא מכירים בכלל בזכות קיומה של מדינת ישראל"

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חדשות טובות לחברות הסלולר: ישלמו עשרות מיליוני שקלים פחות עבור ערבויות

משרד התקשורת החליט להקל על המפעילים גם בערבות עבור הרישיון וגם עבור הערבות בחובות הפריסה ● החדשות שלא יאהבו לשמוע הם שבמכרז הדור החמישי המשרד לא משנה את התנאים לגבי תדרי ה–700 מגה הרץ המבוקשים

מיכל לוצקי/ צילום: מיכה לובטון

מיכל לוצקי פורשת מרשת 13 ותמונה לסמנכ"לית הדיגיטל והפיתוח העסקי של "גלובס"

לוצקי, שעובדת בתחום הדיגיטל למעלה מ-15 שנה, מחליפה ב"גלובס" את סמנכ"ל הדיגיטל ניר אינגביר, שביקש לסיים את תפקידו וחוזר לתעשיית ההייטק

אייל לפידות / צילום ארכיון: תמר מצפי

הושלמה מכירת מניות כלל ביטוח לאייל לפידות; אי.די.בי פספסה הכנסה של יותר מ-60 מיליון שקל

אי.די.בי קיבלה 107.5 מיליון שקל עבור 5% ממניות כלל ביטוח - שבינואר 2018 יכלו, לכאורה, להימכר ב-170 מיליון שקל ● כחלק מהעסקה, הגיש לפידות בקשה להתמנות לדירקטור בכלל ביטוח

שלמה נחמה, יו"ר אלומיי קפיטל  / צילום: אלי דסה

דרישת התשלום של רמ"י גרמה לאלומיי להקפיא פרויקט אגירה שאובה של 1.4 מיליארד שקל בצוק מנרה

למנכ"ל הפרויקט, דורון גרופר, ולחברי הצוות שלו ניתנה הודעה על הפסקת הסכם העסקה, הצפויה להיכנס לתוקף בעוד 90 יום, אם לא תירשם התקדמות מול רמ"י

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

הפרקליטות: המבחנים לסיקור חיובי כשוחד תואמים את החשדות נגד נתניהו

כך טוענים בפרקליטות, שם הביעו שביעות-רצון מהכרעת הדין שנתנה היום השופטת לימור מרגולין-יחידי בעניין איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר ● בהכרעת הדין נפסק כי בתנאים מסוימים יכולה מערכת יחסים בין נבחר ציבור וכלי תקשורת להיחשב כמערכת יחסים שוחדית

 דיויד דומזלסקי  פואמיקס/ צילום: :יחצ

עור גדול: פואמיקס מתמזגת עם מנלו האמריקאית המפתחת תרופות לגירוד, לחברה חדשה עם מגוון מוצרי רפואת עור

פואמיקס נסחרת לפי שווי של 264 מיליון דולר ואילו מנלו בשווי של 125 מיליון דולר ● המיזוג מקנה לבעלי המניות של פואמיקס כ-59% מהחברה הממוזגת ולבעלי מנלו כ-41% • הפער בין ההחזקות מייצג פרמיה של 18% עבור משקיעי מנלו, הנובעת מהערך הטמון, לדעת החברות, במוצרי החברה