גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלאנוקס תרכוש את קופרגייט ב-150-200 מ' ד'; נפלה ב-17.2%

מלאנוקס הישראלית הביעה עניין בקופרגייט, המפתחת שבבים להעברת תקשורת מהירה בבתים, כבר בתחילת השנה ■ שתי החברות זכו בעבר בתואר הסטארט-אפ המבטיח של "גלובס"

לא כל יום מרגישים בעולם העסקים הישראלי את משק כנפי ההיסטוריה, לא כל שכן בתחום ההיי-טק ועל אחת כמה וכמה בתקופה שכזו. על הפרק עומד לקרות אירוע שכמוהו לא ראינו מעולם: מיזוג של שתי חברות ישראליות בולטות בתחום השבבים. ל"גלובס" נודע כי חברת מלאנוקס עתידה לרכוש בקרוב את חברת הסטארט-אפ קופרגייט לפי שווי של 150-200 מיליון דולר. הרכישה אמורה להיסגר במהלך החודש הקרוב והיא תהיה מורכבת ממזומן ומניות.

אין סינרגיה אוטומטית

הסיפור של שתי החברות מגיע פחות או יותר מאותן המקורות. הנהלות החברות מכירות היטב אחת את השניה, שתיהן הוקמו באותה התקופה ושתיהן גם זכו בתואר הסטארט-אפ המבטיח של "גלובס" (מלאנוקס ב-2005 וקופרגייט ב-2007).

מלאנוקס, שמפתחת פתרונות לתקשורת מהירה בין משאבי מחשוב בארגונים, נסחרת כיום לפי כ-520 מיליון דולר בנאסד"ק אחרי הנפקה מוצלחת שביצעה בתחילת 2007. החברה מנוהלת בידי המייסד איל וולדמן, שהקים אותה ב-1999, והיא מחזיקה בקופתה כ-190 מיליון דולר.

קופרגייט הוקמה בשנת 2000 על ידי דוד באום וישראל ליפשיץ ומנוהלת על ידי גבי הילביץ'. קופרגייט נחשבת לספינת הדגל של הסטארט-אפים הישראלים בתחום השבבים. החברה, שפיתחה שבבים להעברת תקשורת מהירה בבתים על גבי חוטי הטלפון הקיימים, הייתה אחת החלומות של ההיי-טק הישראלי והציפיות - הן של המשקיעים בחברה והן של השוק - היו להנפקה במאות מיליונים. וולדמן, דרך אגב, ישב בדירקטוריון החברה עד לפני כשנתיים.

אלא שאז הגיע המשבר הכלכלי, שערי הנאסד"ק נסגרו בפני חברות צעירות והשווי של חברות השבבים בתחום התקשורת קרס בעשרות אחוזים. כך, מצאה את עצמה קופרגייט בפני ברירה אכזרית - להירכש בתמורה נמוכה יחסית או לגייס הרבה כסף על מנת לבצע השקעה משמעותית שתאפשר לה להמשיך ולהוביל. החברה אמנם קנתה ב-2008 פעילות להעברת תקשורת מהירה על גבי חוטי החשמל בבתים מחברת קונקסנט, אך זה עדיין לא הספיק בכדי להישאר בעמדת מובילות לאורך זמן.

מלאנוקס בדקה רכישת וולטייר

בין מלאנוקס וקופרגייט אין סינרגיה אוטומטית. שתיהן אמנם פועלות בסגמנט מקביל - מוליכים למחצה עבור תקשורת מהירה - אך הטכנולוגיות ושווקי היעד שונים לגמרי. בעוד מלאנוקס של היום פונה לשוק הארגוני, קופרגייט פונה לצרכן הביתי. ההבדל בין הפעילויות מחייב מיקוד טכנולוגי אחר וגם דגשים אחרים מהבחינה הפיננסית, התפעולית והשיווקית.

אלא שלוולדמן יש שאיפות גדולות. בעבר התבטא כי הוא רואה את מלאנוקס הופכת לחברה גדולה באמת ומיזוג שכזה הוא קפיצת דרך להגשמת החזון. ל"גלובס" נודע כי בתחילת השנה פנתה מלאנוקס לבנק ההשקעות ברקליס בכדי שיחפש לה רכישה מתאימה בישראל, כאשר על הפרק עמדו מהרגע הראשון וולטייר, שפועלת בתחום דומה לזה של מלאנוקס, וקופרגייט. עוד נודע כי לפני מספר שבועות חלה פריצת דרך במגעים בין החברות, אולי בעקבות שיפור בתוצאותיה של מלאנוקס ואופטימיות לגבי שווי השוק שלה.

מי מרוויח מהעסקה

מהבחינה הפיננסית מלאנוקס מבצעת עסקה שתתרום לה כמעט מהרגע הראשון לשורה התחתונה. קופרגייט רווחית כבר מזה כשנתיים ובנתונים שפרסמה תמיר פישמן לאחרונה לגבי היחסים הפיננסיים של החברה, עולה כי ההחזר על ההון (ROE) של קופרגייט עומד על כ-28% בשנת 2008, הרבה מעל ל-10% שרשמה מלאנוקס בתקופה זו. כמו כן, מהנתונים עולה כי לחברה יש יתרת מזומנים משמעותית בקופה.

היסטוריית ההשקעה בקופרגייט כוללת מספר קרנות: תמיר פישמן, שהיא המחזיקה העיקרית במניות החברה; קרן אתגר; קרן כרמל; מוטורולה ונצ'רס; טכננופלס; ו-ETV. במונחי הקרנות מדובר באקזיט מוצלח למדי, אם כי לא שאפתני כפי שקיוו לו. עדיין מדובר בהחזר של לפחות פי 5-6 על הכסף, תלוי בהסדר המדויק בין החברות ובשיעור המזומן והמניות שיהיו משולבים בעיסקה.

קרן תמיר פישמן אמורה לקבל שליש מסכום העסקה - כ-50-60 מיליון דולר. על פי ההערכות, מייסדי קופרגייט, דוד באום וישראל ליפשיץ, צפויים לקבל מיליוני דולרים לפחות.

ממלאנוקס ומקופרגייט נמסר בתגובה כי החברות אינן מגיבה לשמועות. * קופרגייט: השבב שמאיץ את תקשורת הנתונים הביתית

קופרגייט היא דוגמה לחברה ישראלית שהימרה בגדול על טכנולוגיה שהצליחה לפרוץ. החברה, המנוהלת ע"י גבי הילביץ', הובילה פיתוח תקן תקשורת בשם HomePNA, שנועד להעברת תקשורת מהירה בתוך בתים במהירות של עד 320 מגה בייט. מדובר בשימוש בחוטי הנחושת של הטלפוניה שקיימים בבתים לצורך העברה מהירה של וידיאו, קול ונתונים בין חדרים ומשתמשים.

60-70 מיליון דולר הכנסות

בשנים שלאחר התפוצצות הבועה התקשתה החברה להתרומם, אולם בשנת 2006 הגיעה קופרגייט להישג הגדול. ענקית הטלקום האמריקנית AT&T החליטה ליישם בבתים אליהם היא מייעדת את שירות ה-IPTV שלה (טלוויזיה מבוססת אינטרנט) את התקן שמאחוריו עומדת קופרגייט. על פי הפרסומים של קופרגייט, היא נותרה הספקית היחידה של שבבים לממירים ולקופסאות המיתוג שאמורות לתמוך בטכנולוגיה הזו.

פרסומים על מגעים אסטרטגיים

ב-2008 דיווחה AT&T שהשירות הגיע למיליון בתי אב בארה"ב, הכולל ארבעה שבבים של קופרגייט בכל בית. לפי AT&T, היא מתכוונת להציע את השירות לכ-30 מיליון משתמשים עד 2011. קופרגייט טוענת כי מכרה עד כה כ-10 מיליון שבבים, חצי מתוכם השנה, מה שהביא אשתקד להכנסות של 60-70 מיליון דולר.

ההסכם עם AT&T היה הסיבה העיקרית למכירות ולרווחיות שהציגה החברה שנה שנייה ברציפות. המספרים המכובדים האלה עמדו מאחורי הציפיות הגבוהות של המשקיעים בחברה. קרן תמיר פישמן, שמחזיקה בכ-30% מהחברה והמרוויחה העיקרית מהעסקה, פרסמה בחודשים האחרונים מספר הערכות שווי והתייחסויות כלליות לאפשרות שקופרגייט תימכר.

קרן תמיר פישמן, שכשליש ממנה נסחר כחברה ציבורית בבורסה בת"א, דיווחה מספר פעמים בשנה האחרונה כי החברה מנהלת "מגעים אסטרטגיים" לגבי המשך פעילותה, או במילים אחרות - מנהלת מו"מ למכירתה. "החשודות המיידיות" לרכישה, ברודקום, TI, אינפניון, מארוול ואינטל, לא היו בתמונה כבר תקופה ארוכה - אם בגלל המחיר הנמוך שהציעו ואם בגלל חוסר עניין ברכישה. הספקולציות עוררו כנראה תחושות לא נעימות בקופרגייט עצמה והמנכ"ל גבי אילביץ' הוציא לפני מספר שבועות מכתב לעובדים ובו הציע להם "להפסיק לקרוא עיתונים ולחזור לעבוד".

על פי הערכות השווי שפרסמה תמיר פישמן, שצורפו לתוצאות הרבעון הראשון החברה, הוערכה קופרגייט לפי שווי של 150-300 מיליון דולר במקרה של מכירה - מה שעשוי היה לקרות לפי ציפיות הנהלת החברה בשנה-שנתיים הקרובות.

עוד כתבות

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%