גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהלים בכירים מחזיקים אופציות בעשרות מיליוני ש'

לא רק הסוחרים והמשקיעים מרוצים ממצב השוק לאחרונה ■ גם חלק ממנהלי החברות הציבוריות מסתכלים בשביעות רצון על המסכים מכיוון שכעת סוף-סוף האופציות שלהם נכנסות חזרה לתוך הכסף

האופוריה בשווקים נמשכת, והבורסה בת"א המשיכה לטפס גם היום, כשמדד המעו"ף עלה ב-1.4%. כעת הוא רחוק פחות מ-2% מרף אלף הנקודות, לאחר שהשלים זינוק של 66% מרמות השפל של סוף שנת 2008.

וכשהבורסה עולה, כולם מרוצים. כסף חדש נכנס אליה, כולם מרוויחים (כמובן, עד שהמגמה תתהפך), והצבע חוזר לפנים של הפעילים בשוק אחרי השנה הקשה שחוו.

אולם לא רק הסוחרים והמשקיעים מרוצים ממצב השוק לאחרונה. גם חלק ממנהלי החברות הציבוריות מסתכלים בשביעות רצון על המסכים, מכיוון שכעת סוף-סוף האופציות שלהם נכנסות חזרה לתוך הכסף.

חלוקת אופציות הפכה לחלק שגרתי מהסכם השכר של הבכירים בחברות הציבוריות. זו דרך אטרקטיבית לתגמל את מנהלי החברות הציבוריות במיליוני שקלים, בדרך שתבטיח את הישארותם בחברה ותיתן להם מוטיבציה לשפר את תוצאותיה (מתוך הנחה ששיפור תוצאות החברה ישתקף במחיר המניה, ולכן גם בשווי האופציות).

אולם הנפילות החדות בשווקים בשנה שעברה שינו את התמונה, כשאופציות של בכירים רבים יצאו הרחק אל מחוץ לכסף. העליות האחרונות בשווקים שינו, כאמור, שוב את המצב: חלק מהאופציות שחולקו לבכירים בתקופת הגאות חזרו להיות "בתוך הכסף", ומנגד מי שקיבל אופציות בתקופת השפל בשווקים, שהתבססו על מחירי השוק באותה תקופה, נהנה תוך זמן קצר מרווחי עתק.

יונס הרוויח, הבנקאים הפסידו

אז מי הם המרוויחים הגדולים? מבין המנהלים הגדולים בולט מנכ"ל דלק אנרגיה , גדעון תדמור, שהשווי הנאיבי של האופציות שלו עומד כיום על 64.5 מיליון שקל. השווי הגבוה נבע מזינוק של 560% במניית החברה מתחילת השנה, בעקבות תגלית הגז "תמר" שליד חופי חיפה בתחילת השנה. תדמור אינו הבכיר היחיד בדלק אנרגיה שנהנה מהזינוק הזה. גם יו"ר החברה, גבי לסט, קיבל לפני כשנתיים אופציות בחברה, והשווי הנאיבי שלהן עומד כיום על 17 מיליון שקל.

מי שעוד יכול להיות מרוצה הוא עקיבא מוזס, מנכ"ל יצרנית הכימיקלים כי"ל . מוזס שקיבל 2.2 מיליון אופציות לפני כשנתיים וחצי, ראה אותן יוצאות בשנה האחרונה אל מחוץ לכסף, בעקבות התרסקות מחירי הסחורות שגררה מטה את יצרניות הדשנים וביניהן כי"ל. אולם מתחילת השנה התאוששה המניה, וטיפסה בכ-80%. ההתאוששות הזאת החזירה את האופציות של מוזס אל תוך הכסף, ושוויין הנאיבי עומד כיום על כ-44 מיליון שקל.

את מגזר הבנקאות מייצג בכבוד מנכ"ל מזרחי טפחות , אלי יונס. באפריל 2009 פג חוזה ההעסקה של יונס, אך כבר בנובמבר 2008 הוארך החוזה עד שנת 2014. יונס קיבל תוכנית אופציות שהקנתה לו זכאות ל-2.44% ממניות מזרחי טפחות, ובמקביל ויתר על בונוס שנתי למשך חמש שנים.

בדיעבד התברר כי העיתוי של יונס היה מושלם, מכיוון שהוא קיבל את האופציות בשיא הפאניקה בשווקים, כמעט בנקודה הנמוכה ביותר של המניה. מחיר המניה בעת ההקצאה עמד על 19.35 שקל, ומחיר המימוש נקבע ל-21.18 שקל.

אחרי קרטוע קל החלה מנית מזרחי טפחות לטפס ומתחילת 2009 עלתה ב-50%, כשיונס חוגג כל הדרך עמוק אל תוך הכסף. התוצאה בשורה התחתונה נכון לעכשיו היא ששווי האופציות של יונס עומד כיום על 43.5 מיליון שקל. אגב, אותו התסריט בדיוק קרה בסיבוב האופציות הקודם שלו, עם הסכם ההעסקה שקיבל יונס בשנת 2004 מהבעלים של מזרחי, מוזי וורטהיים ומשפחת עופר. גם אז הוא קיבל את האופציות רגע לפני שהגאות היכתה במניות הבנקים, וכיום הוא מחזיק ב-1.09% ממניות מזרחי טפחות, בשווי של 71 מיליון שקל.

יונס הוא כיום היחיד מהמגזר הבנקאי שהאופציות שלו נמצאות בתוך הכסף. אמנם מניות הבנקים זינקו בעשרות אחוזים, אבל האופציות שקיבלו המנכ"לים בשנים עברו עדיין נמצאות מחוץ לכסף. עמוק מחוץ לכסף. למשל, מחיר מימוש האופציות של יו"ר הפועלים לשעבר, דני דנקנר, והמנכ"ל לשעבר, צבי זיו, נקבע על 16.3 שקל, בעוד שכיום המניה נמצאת קרוב ל-13 שקל בלבד.

ביגר מתקרב אל הכסף

הבנקאים הם אינם היחידים שלא משתתפים בחגיגת האופציות האחרונה. ישנן עדיין לא מעט חברות ציבוריות, שגם לאחר הראלי האחרון בשווקים, עדיין רחוקות מרחק רב ממחירי השיא שלהן, ולכן גם האופציות של מנהליהן נמצאות הרחק מחוץ לכסף.

מבין החברות הגדולות ניתן לציין את מנכ"ל אפריקה ישראל , איזי כהן, שנכנס לתפקידו בשנה שעברה. כהן יכול בינתיים רק לחלום על מימוש האופציות שניתנו לו במחיר של כ-236 שקל למניה. מאז הספיקה מניית אפריקה ישראל להתרסק ב-80%, וגם לאחר העליות האחרונות היא נסחרת במחיר של כ-79 שקל בלבד, כך שרק אם היא תטפס בכ-200% נוספים, ייכנסו האופציות לתוך הכסף.

מי שהעליות האחרונות הן קריטיות במיוחד לשווי האופציות שלו הוא אברהם ביגר, יו"ר ומנכ"ל יצרנית חומרי ההדברה מכתשים אגן . בשנת 2008, איבדה מניית החברה 63% משוויה, וביגר שדורג בצמרת מקבלי השכר לשנת 2008, טען בראיונות בתקשורת כי אין לכך משמעות מכיוון שהאופציות שלו רחוקות מהכסף.

אבל העליות האחרונות במניית מכתשים אגן עשויות לשנות את התמונה. אמנם האופציות של ביגר עדיין נמצאות מחוץ לכסף, אך הן הולכות ומתקרבות אליו. מניית מכתשים אגן זינקה ב-61% מתחילת השנה, ומחיר המימוש של הואפציות שעומד על 21.6 שקל למניה, גבוה רק בכ-10% ממחיר המניה הנוכחי.

מנכ"ל חברה גדולה נוספת שנותר כרגע עם אופציות מחוץ לכסף הוא ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל . הנפילות במניית כי"ל ומצבה העגום של חברת הספנות צים, דרדרו את מניית החברה האם, החברה לישראל, וגרמו לה לנפילה של עשרות אחוזים. רק עלייה של 23% במניית החברה לישראל תשנה את המצב, ותהפוך את האופציות של גלעד לרלוונטיות.

עוד כתבות

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

עו"ד צבי האוזר וגדעון סער / צילומים: איל יצהר, טל שניידר

הליכוד וכחול לבן בשיתוף פעולה: הצעת חוק לקיום שימוע פומבי למועמדים לעליון

ממשלת האחדות עדיין אינה נראית באופק, אך בזירה הפרלמנטרית נראים ניצנים לשת"פ בין שתי המפלגות הגדולות ● ח"כ גדעון סער מהליכוד הגיש הצעת חוק, שעליה חתום גם ח"כ צבי האוזר מכחול לבן, שלפיה השימוע ייערך בפני הוועדה לבחירת שופטים וההצבעה תהיה חשאית

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

ירידה רבעונית של 41% ברווח התפעולי של טאואר; המניה צנחה 8% בתגובה לדוחות

טאואר ג'אז, שאותה מוביל המנכ"ל ראסל אלוונגר, צופה כי ברבעון הנוכחי מכירותיה יסתכמו ב-312 מיליון דולר, בדומה לרבעון החולף ● את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה החברה עם הכנסות של 928 מיליון דולר - ירידה של 4.3% לעומת התקופה המקבילה ב-2018

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

נתניהו: "יש שינוי של המשוואה. המחבלים יודעים שהם יכולים להיות על הכוונת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט נפגשו היום עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום ● נתניהו: "אנחנו בעיצומה של מערכה, ומקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר"

עו"ד רונית בכר, ערן יעקב, אילן פלטו, עו"ד ירון סבר וצבי סטפק / צילום: אסף לב

על מס ועל פנס: למה צריכות חברות ציבוריות להיערך

כנס המסים השנתי של איגוד החברות הציבוריות בשיתוף עם פרמת הייעוץ וראיית החשבון דלויט ועם משרד עוה"ד גולדפרב-זליגמן עסק הפעם בגירעון ובאתגרים שעומדים לקראת תקציב 2020

אנטנת סלולר במצפה רמון / צילום: שאטרסטוק

מקורות בשוק התקשורת: יש ניסיונות לעסקאות נדל"ן על אתרי הסלולר

ל"גלובס" נודע שבשבועות האחרונים מנסה קבוצת יזמי נדל"ן לקדם עסקת ענק לרכישת אתרי הסלולר של חלק מהחברות והחכרתן מחדש לחברות לטווח ארוך

אודי סגל / צילום: אביב חופי

טלטלה בחדשות 13? בחברה שוקלים להעביר את אודי סגל להגשת המהדורה המרכזית

על רקע נתוני הרייטינג הבעייתיים, הכוונה לערוך שינויים במהדורת החדשות עומדת על סדר היום של מנהלי רשת 13 כבר תקופה ארוכה ● חדשות 13 בתגובה: "תמר איש-שלום תמשיך להיות המגישה המרכזית"

תוכנית סירקין / צילום: יח"צ

הוותמ"ל אישר: 8,500 דירות יוקמו במזרח פתח תקווה

הותמ"ל החליטה לאשר את התוכנית השנויה במחלוקת בשטח מחנה סירקין המתפנה בפתח תקווה ● התוכנית כוללת רובע מגורים חדש, שטחי מסחר ותעסוקה והיא מהווה את השלב הראשון בפיתוח חלק זה של העיר

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

החזון של צוקרברג וקידום המסחר המקוון: מה עומד מאחורי שירות התשלומים של פייסבוק?

פייסבוק הודיעה על השקת שירות פייסבוק פיי, שיאפשר בעתיד להעביר כסף במסנג'ר, ווטסאפ ואינסטגרם ● כדי להצליח בכך, פייסבוק תצטרך להתגבר על חששות המשתמשים והרגולטורים

מייקל היידן / צילום: יח"צ

הצלחה להנפקת חברת התרופות 89bio של יוצאי טבע; גייסה 85 מיליון דולר, והמניה זינקה

מניית 89bio עלתה 30% ומשקפת שווי חברה של 238 מיליון דולר ● 89bio, המפתחת תרופה לכבד שומני,  הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפותחה במקור ע"י טבע

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות

קורנפלקס של אלופים / צילום: תמר מצפי

ארבע שנים לרפורמת הקורנפלקס: איך קרה ששינויי המחירים לא התגלגלו לכיס של הצרכנים

דוח של משרד הכלכלה שהגיע לידי "גלובס" בוחן מהן תוצאות הרפורמה להוזלת יבוא מוצרי מזון לישראל ● העלויות של מוצרים כמו קורנפלקס אכן הוזלו, אך ביד השנייה מוצרי חלב ובשר התייקרו ● "הרגולציה על המזון הרגיש נותרה בעינה, באופן המוסיף להכביד על העסקים בתחום"

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

ירי לאשדוד ואשקלון; הג'יהאד: בשעות הקרובות התפתחויות חשובות

(עדכונים שוטפים) - הירי התחדש, ומטחי רקטות נורו לעוטף עזה, נתיבות, שדרות ואשקלון ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● לפי סוכנות "סווא", גורם דיפלומטי אמר כי בשעות הקרובות יתקיימו "מאמצים מצריים אינטנסיביים להשגת רגיעה בעזה"

משה ממרוד / צילום: סיון פרג'

חם לכם? שיא במכירות המזגנים של תדיראן והמניה מגיבה בהתאם

בסיכום הרבעון השלישי עלו הכנסות החברה ב-16% והגיעו ל-270 מיליון שקל ● עוד טרם פרסום הדוחות העלתה חברת מידרוג את הדירוג של תדיראן "נוכח שיפור נמשך בביצועים העסקיים תוך שמירה על פרופיל פיננסי בולט לטובה"

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

איי הבתולה/ צילום:  Shutterstock א . פ קריאייטיב

חברות האוף-שור מחפשות בית חדש: האם ישראל תצליח לנצל את ההזדמנות הכלכלית?

בימים אלה מחילים מקלטי מס רבים בעולם כללים חדשים, שגורמים לחברות אוף-שור לאבד מהאטרקטיביות שלהן ● המשמעות - משקיעים וחברות מחפשים מקום מבטחים במדינות מסודרות ● הבעיה: המשבר הפוליטי מעכב את הניסיונות של ישראל להביא לכאן חברות זרות

פלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק טראמפ עובר דירה: המיליארדרים של ניו יורק עוזבים אותה לטובת פלורידה

נשיא ארה"ב, שהכריז על אימוץ המדינה הדרומית כמדינת הבית שלו במקום ניו יורק, הוא רק האחרון ברשימה מתארכת של אנשי כספים ועסקים שכבר עשו זאת בזכות מדיניות המס הנוחה ומזג האוויר החם

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "בתוך זמן קצר אוכל להיות ראש הממשלה בישראל"

נשיא ארה"ב אמר ליהודים אורתודוכסים בניו-יורק: "אצלנו לפחות יודעים מי הבוס; הישראלים בוחרים שוב ושוב ואיש לא נבחר" ● "98% מהישראלים תומכים בי" ● מחיר הכרטיס לנאום – 25 אלף דולר