גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אירופה סגרה בעליות בעקבות וול סטריט: הפוטסי עלה ב-1% והקאק ב-1.5%

ING דיווח על רווח של 71 מיליון אירו ברבעון השני ■ נסטלה דיווחה על גידול של 3.5% בהיקף המכירות ■ באוסקר גרוס ממליצים להשקיע במניות התעשייה, חברות הבנייה והקמעונאות של בריטניה

יום המסחר באירופה שנפתח בירידות שערים, בהמשך לירידות החדות הבוקר באסיה בהובלת מדד שנחאי המשולב ועל רקע פרסום דו"חות ING, נסטלה ו-BHP ביליטון. עבר במהלך היום לעליות שהתגברו לקראת הסיום, על רקע העליות שנרשמות בוול סטריט. מגזר הבנקאות בלט לחיוב.

היום פורסם כי האבטלה בבריטניה זינקה ברבעון השני ל-7.8%, שיא מאז שנת 1996, זאת לעומת שיעור אבטלה של 7.1% ברבעון הראשון. עוד פורסם כי ברבעון השני עלה מספר המובטלים באי הבריטי ב-220 אלף ל-2.43 מיליון איש. השכר הממוצע, בניטרול בונוסים, עלה ברבעון השני בשיעור שנתי של 2.5%, העלייה המתונה ביותר שנרשמה באי הבריטי מאז 2001.

היום הזהיר נגיד הבנק הבריטי כל התוצר הבריטי כנראה התייצב במחצית השנה אך ההתאוששות הכלכלית תיהיה איטית וממושכת. הדברים נאמרו במסגרת פרסום דו"ח האינפלציה של הבנק המרכזי של אנגליה.

"אני ממליץ על שוק המניות הבריטי. הייתי ממליץ על סקטורים דומים לאלו שעליהם המלצתי בארה"ב - תעשייה, חברות בנייה, קמעונאות, בעיקר חברות בעלות שווי שוק גדול. גם חברות קטנות יכולות ליהנות מהעליות הקרובות, אך ההתאוששות תיטיב בעיקר עם החברות הגדולות", אמר מייקל שאול, מנכ"ל אוסקר גרוס בראיון מקיף ל"גלובס".

מדד S&P 500 ננעל אמש מתחת לרף 1,000 הנקודות, בהובלת מניות CIT, AIG ו-MBIA מהמגזר הפיננסי. המשקיעים ממתינים להודעת ועדת השוק הפתוח (FOMC) בהמשך היום, כשה'פד' עשוי להחליט על אסטרטגיית יציאה מהמדיניות המוניטרית הנוכחית.

מדד פוטסי 100 ■ מדד דאקס ■ מדד קאק 40 .

בזירת המטבעות, האירו יורד ב-0.34% ל-1.4095 דולר והליש"ט מאבדת 0.47% ל-1.6395 דולר.

בזירת המאקרו

דו"ח האינפלציה של הבנק המרכזי הבריטי הצביע על כך שתחזית האינפלציה נותרה בחוסר ודאות גבוהה, אך מדד המחירים לצרכן יהיה כנראה מתחת ליעד של הבנק המרכזי שעומד על 2% במידה והבנק יענה על ציפיות השוק ויתחיל להעלות את הריבית בשנת 2010 וישלים את רכישת האג"ח הממשלתיות ונכסים אחרים בהיקף של 175 מיליארד דולר עליו הכריז במסגרת תוכניתו להקלות כמותיות.

מניות בכותרות

ענקית המזון נסטלה דיווחה על גידול של 3.5% בהיקף המכירות - פחות מתחזיות האנליסטים לעלייה של 3.9%.

בנק ING ההולנדי דיווח על רווח של 71 מיליון אירו (100 מיליון דולר), או 3 סנט למניה, ברבעון השני, בהשוואה ל-1.92 מיליארד אירו או 94 סנט ברבעון המקביל אשתקד. אנליסטים בסקר של "בלומברג" חזו רווח גבוה יותר של 362 מיליון אירו.

ענקית הכרייה הבריטית-אוסטרלית, BHP ביליטון , פרסמה את דו"חות השנה הפיסקלית שהסתיימה ביוני. מהדו"חות עולה כי רווחי החברה נפלו ב-30% ל-10.72 מיליארד דולר לעומת 15.4 מיליארד דולר, בשנה שעברה. אנליסטים חזו רווח נמוך יותר של 10.2 מיליארד דולר. החברה חילקה דיבידנד של 41 סנט למניה, אך שידרגה את תחזית חלוקת הדבידנדים בשנה הבאה ב-17%.

בית משפט סיני הגיש תביעה כנגד ארבעה עובדי ענקית הכרייה הבריטית-אוסטרלית ריו טינטו בחשד לריגול תעשייתי ומתן שוחד. כך לפי דיווחים של סוכנות הידיעות הסינית, שינקואה. חקירה מקדימה הצליחה להראות כי ארבעת החשודים, סטרן הו, ליאו קליקוי, גה מינקוויאנג ו-ואנג יונג, השיגו סודות של תעשיית הברזל והפלדה של סין באמצעים לא כשרים.

E.ON , חברת השירותים והתשתיות הגדולה בגרמניה, דיווחה על גידול של 4% ברווחי המחצית השנייה ל-3.46 מיליארד אירו, לעומת 3.3 מיליארד אירו בתקופה המקבילה אשתקד.

עוד כתבות

קורונה / צילום: רויטרס Heo Ran

"לא עוד מהמורה בדרך; הקורונה מגבירה את הסיכוי להפחתת הריבית"

דריכות לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל מחר ● כלכלני פועלים מעריכים כי "השווקים הפיננסיים עוברים לגלם בהדרגה תרחיש בו וירוס הקורונה זה לא עוד מהמורה בדרך" ● ומה יקרה לצמיחה בשוק המקומי בעקבות השלכות הקורונה? ● התחזית השבועית של "גלובס"

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

מסתמן: בכלירמרק ידרשו להעלות את הריבית ליינות ביתן לכ-10%

הדד ליין של יינות ביתן להשלמת העסקה עם כלירמרק מתקרב, אך בינתיים שוררת אי ודאות בנוגע למתווה הסופי ● לפי גורמים, מסתמן כי ידרשו בקרן להעלות את הריבית על ההלוואה לכ-10% ● בנוסף, ל"גלובס" נודע כי המנכ"לים הפוטנציאליים התבקשו להכין תוכנית עבודה ואף נפגשו עם עובדים

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

הבנקים מציגים: חזית אחידה במאבק על הכנסות של עשרות מיליוני שקלים בשנה

שישה בנקים הציגו עמדה משותפת כדי לבלום הכרעה שיפוטית עקרונית ● העילה: בקשה שגרתית של דיירי פרויקט בת"א כי ביהמ"ש יורה לבנק מזרחי-טפחות להאריך את תוקף הערבויות שהוצאו לקבלן, "א. דורי" ● הבנקים חששו כי תתקבל בקשה להשית עליהם את עמלת הארכת תוקף הערבות

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה מתגאה כי לא תייקר את המותגים שהיא מייבאת מאירופה בחודשיים הקרובים

אלקטרה מוצרי צריכה הייתה החברה הראשונה שהעלתה מחירים על המזגנים שלה, והיום היא מתגאה כי את מוצרי החשמל של המותגים הבינלאומיים שהיא משווקת, היא דווקא לא צפויה לייקר ב"חודשיים הקרובים"

אזרחות איראניות לובשות מסכות מגן / צילום: Ebrahim Noroozi, AP

חולים שכבר נרפאו מהווירוס בעיר ווהאן נשלחים לבידוד נוסף

מיום שבת, כל החולים שהחלימו והשתחררו נאלצו להישלח להסגר ומעקב רפואי נוסף ● כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם התיירים מקוריאה ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה באיטליה זינק ל-157 בני אדם ומספר המתים עלה לארבעה

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

"השווקים לא מתמחרים נכון את הנזק שעלול לגרום נגיף הקורונה. ההתאוששות לא תהיה מהירה כמו אחרי הסארס"

הכלכלן פרופ' סטיבן רואץ', בכיר לשעבר במורגן סטנלי ומומחה עולמי לכלכלת אסיה, מזהיר כי ההתאוששות ממשבר הקורונה לא תהיה מהירה כמו בסארס, ולא מבין מדוע השווקים שברו שיאים עד לאחרונה, אבל מציע לשמור על פרופורציות ● "כשאתה בתוך המשבר, הוא נראה תמיד יותר קשה ממה שהוא באמת"

מטוס בואינג 767, ארקיע / צילום: יואב יערי

ארקיע מצטרפת לגל הנפגעים מהקורונה: מודיעה על קיצוצים

חברת התעופה הודיעה היום לעובדים כי "בעקבות משבר הקורונה ארקיע נערכת לאפשרות העמקת הקיצוצים והצמצומים בחברה"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ההסתדרות נגד עסקת פרטנר-הוט: מאיימת להשבית את חברת הסלולר

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד שלח למכתב ליו"רית פרטנר אסנת רונן: "המיזוג עלול להביא לפיטורי אלפי עובדים במשק. ההסתדרות תנקוט בכל הצעדים העומדים לרשותה על מנת למנוע את הפגיעה הקשה בענף ובעובדים"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

משחקי כבוד? הנהלת חדשות 13 בישרה על הבנות; הוועד טוען: אין הסכם

למרות הצהרות הנהלת חדשות 13 על הבנות בדרך להסכם, כך נכתב במייל לעובדים שהוציא ועד עובדי חדשות 13: "חשוב לנו להבהיר: בניגוד למה שנכתב בהודעה לתקשורת שהנהלות רשת וחברת החדשות הוציאו, טרם נחתם איתנו כל הסכם"

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

סנדרס: "לא אגיע לאיפא"ק, הוועידה נותנת במה לגזענות"

סנדרס, המתמודד המוביל במירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הודיע אתמול כי לא ישתתף בוועידה ● "אני מוטרד מכך שהשדולה מספקת במה לנואמים שמשמיעים דעות קדומות ומתנגדים לזכויות הבסיסיות של הפלסטינים"

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הספינים והתירוצים של הפוליטיקאים על המימד החמישי, ואיפה האמת

הציבור הישראלי שקע בסוף השבוע בערפל גרסאות על חקירת החברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן • בעוד שרה"מ נתניהו מיהר לשפוך פרטים בסרטון בפייסבוק, גנץ ניסה למזער נזקים • פירקנו את האמירות לגורמים ● המשרוקית של גלובס

עלא הינו / צילום : קרן הרמן

"אני מהראשונים בכפר שהיה להם מחשב"

עלא הינו, בן 43, מהנדס תוכנה בכיר בחברת Gong.io ● טווח שכר: 35-40 אלף שקל

ציוותי חיטוי בשוק בסיאול, דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

נציגי 20 הכלכלות החזקות בעולם: הקורונה היא סכנה רצינית לצמיחה העולמית

במפגש הפסגה הראשון מסוגו של מועדון הכלכלות הגדולות, שנערך בבירת סעודיה, הזהירו בכירי הכלכלה העולמית מפני ההשלכות הכלכליות של הנגיף וכן הסכימו לנקוט פעולה משותפת אם השפעת המגיפה תתחזק

אילן בירנפלד, יו"ר ומנהל עסקים ראשי Deloitte ישראל / צילום: יח"צ

פירמת הייעוץ ורואי החשבון Deloitte ישראל תאפשר לעובדיה לעבוד יום מהבית

ככל הידוע, מדובר בפירמת ייעוץ וראיית חשבון הראשונה מקרב חמשת הפירמות המובילות בארץ המודיעה באופן רשמי על האפשרות של עובדיה לבחור לעבוד מהבית

קובי ויהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף

עורך הדין שהונה את קובי ויהודית ריכטר יושעה מהמקצוע ל-8 שנים

עו"ד יעקב הרכבי, בן דודה של יהודית ריכטר, הורשע ע"י בית הדין המשמעתי לאחר שמשכן נכס ששייך לזוג כבטוחה להלוואה מסוכנת שנטל לעצמו

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

בהלת הקורונה צבעה את הבורסה באדום בוהק: ת"א 90 צלל ב-3.3%, פתאל צנחה 7%

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, נצבעו באדום בוהק; ת"א 35 איבד 2.3%, מדד הבנקים צנח ב-2% ● מחר הודעת הריבית של בנק ישראל; לידר: "קיים סיכוי לא מבוטל להורדה"

דוחות כספיים בדקה ה-90 / אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK

כשיש בעיה בתחזית, כדאי להתכונן גם ליום סגריר

המתכונת של דוח התזרים החזוי שמתפרסם ע"י חברות שמתגלים אצלן סימני אזהרה ספוגה בבעיות מובנות ● המנעד שבין תחזית שמרנית למופרכת תלוי בהנהלת החברה וטובל בניגודי אינטרסים ● מה ניתן לעשות כדי להפחית את הסיכון שמשקיעי האג"ח יופתעו לרעה? ● כתבה אחרונה בסדרה

המטוס הדרום קוריאני שנחת בבן גוריון וחזר על עקבותיו / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

מכה קשה בכנף: לפי ארגון התעופה, הפגיעה בענף היא 29 מיליארד דולר

הפגיעה מתרחבת לכל ענפי התיירות - תעשיית הכנסים, מלונות, הסעות ועוד ● עיקר הנזק - ביטול טיסות בקווים לסין ובתוך המדינה ● ההפסדים עלולים לגדול ככל שהנגיף יתפשט בעולם ויבוטלו טיסות ליעדים נוספים ● גוברות הקריאות לממשלות לסייע לעסקים

איראן היא המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מלבד סין / AP Vahid-Salemi

"סימנים להתפשטות רב-מוקדית": המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מקורונה מלבד סין קרובה אלינו בהרבה

ארגון הבריאות העולמי: ההתפרצות המדווחת של הנגיף באיראן "מדאיגה מאוד" ● "יש טענות שהמשטר מסתיר את מספר הקורבנות, כפי שעשה בפרשת המטוס האוקראיני" ● לטענת חמינאי הדיווחים בנושא הקורונה הם מנופחים ומדובר במזימה שנועדה לפגוע באיראן

קונדיטוריה בצרפת/  צילום: Michel Euler AP

הסוף ל־1.99 אירו: האיחוד האירופי רוצה להיפטר ממטבעות של סנט ושני־סנט

הנציבות האירופית מבקשת להיפטר מהמטבעות, שעלות הייצור שלהם גבוהה מערכם הנקוב ומספרם רק הולך ועולה