גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקר: תל-אביב - במקום ה-32 בעולם מבחינת יוקר המחייה

סקר "המחירים והשכר" של UBS, שנערך בין ינואר ומארס 2009, התבסס על מחירי 122 מוצרים ושירותים ב-73 הערים שנסקרו במדינות המפותחות, המתפתחות והעניות ■ סקירת הערים שבהן הכי יקר לחיות, לעבוד ולקנות

אוסלו, קופנהגן, ציריך, ז'נבה, טוקיו וניו-יורק הן הערים היקרות ביותר בעולם במונחי כוח קנייה, מבין 73 ערים שנכללו בסקר "המחירים והשכר" של בנק UBS לשנת 2009. הערים הזולות ביותר הן מומביי, דלהי ומנילה.

הסקר, שנערך בין ינואר ומארס 2009, התבסס על מדידת מחירי 122 מוצרים ושירותים שונים ב-73 הערים שנסקרו בעולם המפותח, המתפתח והעני.

סל המוצרים והשירותים שעליו התבסס הסקר כלל את הקטגוריות מזון ומכולת - 14%, משקאות וטבק - 4%, בריאות והיגיינה - 7%, ביגוד - 5%, מכשירי בית וחשמל - 7%, דיור - 20%, חימום ותאורה - 6%, תחבורה - 15% ושירותים שונים - 22%.

ממצאים נוספים של הסקר מראים כי השכר נטו הגבוה ביותר משולם בערים ציריך וז'נבה, ותושבי קהיר וסיאול עובדים הכי הרבה בשנה - בערך 600 שעות יותר מעמיתיהם בערי מערב אירופה.

תל-אביב - העיר היחידה שייצגה את ישראל - דורגה במקום ה-32 ביוקר המחייה ובמקום ה-35 במונחי שכר ברוטו.

מהסקר עולה כי הערים שבהן משולם שכר הברוטו הגבוה ביותר - במדד יחסי המעניק לניו-יורק את הדירוג של 100 נקודות - מרוכזות בשווייץ, בדנמרק ובארה"ב: קופנהגן, ציריך, ז'נבה וניו-יורק. ציריך וז'נבה ניצבות בראש רשימת שכר הנטו הגבוה ביותר. להבדיל, שכר הנטו בדלהי, במנילה, בג'קרטה ובמומביי הוא הנמוך ביותר - כ-1/15 מהשכר לשעה שמשולם בשווייץ.

עובדים כדי לקנות

ממצא השוואתי אחר של הסקר מדד כמה שעות עבודה נדרשות לרכישת מוצרים אחידים באיכותם וזמינים ברחבי העולם בכל עיר. בממוצע עולמי, עובדים צריכים לעבוד 37 דקות כדי לקנות ביג מק (המבורגר), 22 דקות לקילו אורז ו-25 דקות לקילו לחם.

לראשונה נכלל בסקר מוצר שאינו אוכל: iPod נאנו באחסון של 8 ג'יגה בייט. שכיר ממוצע בציריך ובניו-יורק יכול לרכוש את הנאנו בחנות של אפל אחרי 9 שעות עבודה. בקצה השני של ההתפלגות, עובד במומביי יצטרך לעבוד 180 שעות, או 20 ימי עבודה של 9 שעות, כחודש עבודה, כדי להביא נאנו הביתה לילדיו.

בתל-אביב נדרשות 22 דקות עבודה לקניית ביג מק, 18 דקות לקניית קילו לחם, 19 דקות לקניית קילו אורז ו-22 שעות עבודה לקניית iPod נאנו. במיאמי נדרשות 9 שעות עבודה לקניית נאנו ובטוקיו 10 שעות.

שעות העבודה הארוכות ביותר הן בערי אסיה והמזרח-התיכון. הממוצע העולמי הוא 1,902 שעות עבודה בשנה. באסיה ובמזרח-התיכון הממוצע הוא 2,119 ו-2,063 שעות בהתאמה. שכיר בקהיר עובד 2,373 שעות בשנה. שכיר בסיאול עובד 2,312 שעות בשנה. שכירים צרפתיים (בליון ובפאריס) עובדים הכי פחות בעולם, 1,582 ו-1,594 שעות בשנה בהתאמה.

ממצאים מעניינים נוספים שעולים מהדו"ח מראים כי שכר הנטו לשעה בארה"ב גבוה במקצת משכר הנטו בקנדה השכנה, שיכולה להתנחם ביוקר מחייה נמוך קצת יותר (בערים מונטריאול וטורונטו) לעומת ארה"ב (בערים ניו-יורק, לוס-אנג'לס, מיאמי ושיקגו). באסיה-פאסיפיק יש לשכירים בטוקיו, הונג-קונג וטאיפה את כוח הקנייה הגבוה ביבשת. סידני היא העיר העשירית בדירוג המחירים לעומת השכר.

תושבי ז'נבה וציריך משלמים בממוצע כ-20% יותר על מוצרים, שירותים ודיור לעומת עמיתיהם בערים אחרות במערב אירופה. עם זאת, הודות לשכר הברוטו הגבוה במיוחד בשווייץ, המדינה ידידותית מאוד לעובדיה השכירים. נטל המס נמוך מאוד, ושכר הנטו הגבוה בעולם משולם בציריך ובז'נבה.

כוח הקנייה הגבוה ביותר - במונחי שכר ברוטו לשעה - נמצא בקופנהגן, ציריך וז'נבה. כוח הקנייה הנמוך הוא במנילה, מומביי וניירובי, 11%-15% מכוח הקנייה בציריך.

סל 39 מוצרי המזון היקר ביותר הוא בטוקיו, ומיד אחריה ניצבות ציריך וז'נבה. מחירי המזון בשווייץ יקרים בממוצע ב-45% לעומת הממוצע האירופי.

מקום טוב באמצע

במונחי כוח קנייה ניצבת תל-אביב במקום ה-34 ברשימה, עם 52.5% מכוח הקנייה של ניו-יורק במונחי שכר ברוטו לשעה ו-58.6% במונחי שכר נטו. ניו-יורק עצמה ניצבת במקום ה-8 בטבלת כוח הקנייה.

לונדון ניצבת במקום ה-15. לונדון היתה העיר השנייה בעולם ביוקר מחיריה בסקר של 2006, והשנה היא צנחה למקום ה-21 בקטגוריה זו, בעקבות צניחת הליש"ט הבריטית מול הדולר בינואר-מארס השנה. בינתיים עלתה הליש"ט מ-1.40 לדולר במארס לרמה של 1.70 לדולר. המשמעות: אילו נערך הסקר כעת - לונדון היתה העיר ה-5 בדירוג יוקר מחיריה.

בערי מזרח אירופה, סל 95 המוצרים ו-27 השירותים עדיין זול בכ-35% ביחס לממוצע של ערי מערב אירופה. בסקר של 2006, פער המחירים היה 38%. פער השכר בין מזרח למערב אירופה הוא בממוצע פי שלושה במונחים דולריים.

השכר הנמוך ביותר משולם בבולגריה (סופיה) וברומניה (בוקרשט), למרות הצטרפותן לאיחוד האירופי, והוא מקביל לשכר המשולם בקולומביה או בתאילנד.

עוד כתבות

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

פרשנות: גם ביום האחרון של הכנסת הח"כים דאגו בעיקר לעצמם. ישראל בוחרת, שוב. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הפעם הראשונה שישראל הלכה לבחירות הייתה סבירה, הפעם השנייה הייתה טירוף, הפעם השלישית נראית כמעשה אובדני ● ככה לא מתנהלת מדינה מודרנית

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

כנס חירום על עתיד התיווך בישראל / צילום: איגוד המתווכים, איציק לוי, יח"צ

300 מתווכים בכנס חירום: לא לבטל את חובת רישיון התיווך

מאות מתווכים הגיעו אתמול לכנס חירום שארגן איגוד המתווכים, במחאה על כוונת משרד המשפטים לבטל את חובת רישיון התיווך בישראל ● יו"ר האיגוד איציק לוי: "המהלך הוא מחטף. לא ניתן לבטל את החוק בממשלת מעבר"

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

מדגם: ניצחון גדול למפלגת השמרנים של ג'ונסון; המטבע הבריטי מזנק בחדות

מפלגתו של ג'ונסון זכתה ל-368 מושבים - הרבה מעל לרוב הדרוש ● ג'ונסון יוכל להקים ממשלה לבדו, מה שסולל את הדרך ליציאתה של בריטניה מהאיחוד ● ג'רמי קורבין העומד בראש מפלגת הלייבור רשם התרסקות כואבת עם 191 מושבים בלבד

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה