גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גד סומך: "יש אצלנו כשל שוק בתחום המטבע כבר שנה וחצי"

רו"ח סומך, שותף-מנהל בפירמת רואי החשבון סומך-חייקין-KPMG, במסגרת כנס אגף שוק ההון: "יציאה מתהליכי התמיכה הממשלתית עלולה להביא למשבר יותר גדול ■ "ממצב של משבר בשוקי ההון עברנו לאופוריה מדהימה. זה מסוכן"

"לפני 15 שנה באו בנקים זרים מחו"ל והתעניינו ברכישת בנקים בישראל. הם שאלו מה התשואה להון של הבנקים ואמרו להם 10-15%. הזרים אמרו: 'אנחנו בפחות מ-20% תשואה לא משקיעים'. זו הסיבה למשבר העולמי, כי איך מייצרים כזו תשואה? פשוט מאוד - יוצרים מכשירים מסוכנים".

את התובנות האלה גילה היום (ב') רו"ח גד סומך, שותף-מנהל בפירמת רואי החשבון סומך-חייקין-KPMG, במסגרת כנס אגף שוק ההון של משרד האוצר שנערך היום בת"א. סומך התייחס לסיבות שגרמו לפרוץ המשבר העולמי, והביא כדוגמה את הבנק השוויצרי UBS, אשר לדבריו "הגיע בשלב מסוים למצב שבו השקעותיו בסאב-פריים היו בהיקף הגבוה פי 3 מההון העצמי שלו. זה לא נבע מתגמול לא נכון של מנהליו, אלא מהרצון להשיג תשואה עודפת".

משבר הסאב-פריים פרץ בקיץ 2007 והביא למחיקה של כמעט 2 טריליון דולר על-ידי המוסדות הפיננסיים ברחבי העולם, כמו גם להתאיידות של 15.9 טריליון דולר בשוקי ההון מסביב לגלובוס. ההתערבות המאסיבית של ממשלות העולם הביאה לניצני התאוששות כלכלית, אך סומך מזהיר כי אסור להיכנס לאופוריה.

"יציאה מתהליכי התמיכה הממשלתית עלולה להביא למשבר יותר גדול", הוא אמר. "ממצב של משבר בשוקי ההון עברנו לאופוריה מדהימה. זה מסוכן. יש המון כסף בריביות אפסיות שמחמם את השווקים ויוצר סכנה ליציבות הפיננסית".

בהתייחסו לישראל, הסביר סומך את היציבות היחסית של המערכת הבנקאית בישראל במהלך המשבר העולמי באמצעות משבר אחר: משבר ויסות מניות הבנקים בשנות ה-80. לדבריו, המשבר ההוא גרם לכלכלת ישראל להפיק את הלקחים המתאימים, אשר שמרו עליה במשבר הנוכחי.

"אנחנו כבר היינו שם בתחילת שנות ה-80", אמר סומך. "הייתה לנו את פרשת ויסות מניות הבנקים שהייתה המקבילה הישראלית למשבר הפיננסי בארה"ב. זה היה יצירת כסף מאוויר ויצירת כוח קנייה שלא היה לציבור והכל הסתיים בקריסה של המערכת הבנקאית והתערבות ממשלתית. אנחנו הפקנו את הלקחים מהמשבר ההוא וזה הבסיס ליציבות שלנו. אין דבר יותר טוב שקרה לנו יותר מהמשבר ההוא. הפקנו לקחים והמערכת שלנו הוכיחה יעילות".

ביקורת אחת מתח סומך על הרגולציה הישראלית והיא קשורה לוועדת בכר. סומך טען כי ועדת בכר, אשר ביצעה רפורמה בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות והוציאה אותם מידי הבנקים היישר לידיהם של בתי ההשקעות, לא הייתה טעות ביסודה, אלא נעשתה מהר מדי. לדבריו, "המהירות בה בוצעה הרפורמה היא הכשל היחיד. המהירות הזו הביאה ללקיחת סיכוני יתר וחוסר יכולת לפקח על מה שנעשה". נזכיר כי במהלך המשבר הופנתה ביקורת רבה כלפי רפורמת בכר כאחראית העיקרית למשבר בקופות גמל.

סומך ביקר גם את גישת השוק החופשי, כלומר הגישה לפיה השוק יתקן את עצמו ויש לתת לכוחות השוק לפעול ללא התערבות ממשלתית. "אני סקפטי לגבי הגישה הזו", הוא אמר.

בהתייחסו לשוק הנדל"ן, אמר סומך כי העלייה במחירי הדירות נגרמת מהריבית הנמוכה במשק, אך הוא מעריך כי העליות לא יימשכו בקצב הנוכחי לאורך זמן. "זה יירגע", אומר סומך. "היה לנו משבר בשוק הנדל"ן במשך 10 שנים. לא בנו דירות ולא בנו נכסים מניבים. היום יש אופוריה על מקרקעין כי אין נכסים. הריבית נמוכה ומתדלקת תנודה חזקה להעביר כספים לתחום הנדל"ן. אני חושב שזה יירגע בסוף. כרגע, יש לנו מחסור בשוק הבנייה".

סומך לא חסך שבחים, אם כי בעקיפין, על נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר. הוא שיבח את הגדלת יתרות המט"ח של ישראל, אשר חצו בחודש שעבר את ה-56 מיליארד דולר: "אני לא מאמין שישראל הגיעה לכמות רזרבות מט"ח כאלה. בשנות ה-60 לא היו לנו רזרבות מט"ח. זו תשתית להצלחה של מדינת ישראל. אנחנו נמצאים במצב מדהים ביחס למה שהיינו בעבר. אני לא אכנס לוויכוח המתנהל בתקשורת על תנודתיות השקל. לדעתי, יש כשל שוק בתחום המטבע כבר שנה וחצי שעליו מתווכחים האם צריך להתערב או לא".

"אני לא מאמין בפתרון של שוק חופשי. לא ראיתי את ההצלחה של זה בארה"ב ואני לא חושב שצריך להסתמך עליו. כולם מדברים מפוזיציה וכולם נותנים מחירי יעד לשקל. פתחנו את שוק המט"ח ואני לא יודע אם זה טוב. צריך להקים ועדה של מומחים שמכירים את הנושא שתבדוק האם השוק מתפקד נכון והאם השוק הפתוח הוא דבר נכון. הקיבעון המחשבתי בו אנו שרויים הוא מסוכן".

עוד כתבות

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה / צילומים: איל יצהר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה

4.5 חדרים בקריית מוצקין, 4 חדרים בקריית ביאליק, 3.5 חדרים בזכרון יעקב או 4 חדרים בחיפה?

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

שי ג'ינפינג / צילום: שאטרסטוק

פרשנות: מדינת משטרה - הקורונה עשויה לחזק את השליטה של הממשל הסיני

אפליקציות חדשות מאפשרות עכשיו לסין לבלוש אחר תנועותיהם של חצי תושביה במלחמתה נגד וירוס הקורונה ● אבל סדק של אי־אמון נפער ביחסים בין מדינת המשטרה המשוכללת ביותר בהיסטוריה לבין נתיניה ● הפחד שהיא מטילה עליהם מנע אזהרה מוקדמת ● האם הווירוס ידביק גם את המשטר?

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

פרויקטים סולאריים של חברת אנלייט ומערכת של חברת סולאראדג' / צילום: יח"צ

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

לאחר 4 חודשים: "משבר העגלים" נפתר

החל מהיום המחסומים לשני הכיוונים יוסרו, וישראל אף תתיר לעוד סוגי סחורה פלסטינית למצוא לעצמה שווקי יצוא ● לחץ של שר הבטחון בנט ושל הסוחרים הפלשתינים נשא פרי, ואבו מאזן ונתניהו התערבו לפיתרון המשבר

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?