גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"פחות התאים לנו לעבוד בצורת ההתנהלות של מלאנוקס"

לאחר התפוצצות המגעים בין שתי חברות השבבים הישראליות והמו"מ עם סיגמה, הגיעה היום ההודעה הרשמית מארה"ב, לפיה תימכר קופרגייט תמורת כ-187 מיליון דולר ■ שני המייסדים צפויים לקבל כל אחד מיליוני דולרים בודדים

אוקטובר 2003. דודי באום מנסה לגייס משקיעים לסטארט-אפ שהקים כשלוש שנים לפני-כן בתחום שבבי התקשורת הביתית - קופרגייט.

באחד מהמסעות הללו הוא נתקל במשקיע מאחת מחברות הענק בתחום, ששאל אותו לגבי מספר האנשים שאמורים לבנות את הרכיב המרכזי בתוך המעבד שתציע החברה.

"תשעה אנשים", ענה באום, "מה?" השתומם המשקיע, "אתה רוצה להגיד לי שתצליחו לבנות את זה עם תשעה אנשים בלבד?", "כן", ענה באום, "וזה גם יעבוד בלי תקלות, בניסיון ראשון". המשקיע צחק ובאום עבר לנסות את מזלו בקרן אחרת.

שנה וחצי לאחר-מכן. את קירות חדר המלון שבאוסטין, טקסס מרעידות שאגות השמחה של באום. הסיבה: זה עתה AT&T בישרה לו שהיא אישרה את השימוש בשבב שהציעה קופרגייט לממיר ה-IPTV, שענקית הטלקום האמריקנית הציעה ללקוחות. "לא הופתעתי", מספר באום לרגל עסקת המכירה של החברה לחברת השבבים האמריקנית סיגמה דיזיין, "היה לי ביטחון שיש לנו טכנולוגיה יותר טובה", הוא אומר.

נקודת הממשק הבאה בין הרגשות של באום להתפתחויות בקופרגייט, הייתה במוצאי שבת האחרון. הפעם עמדה על הפרק עסקת המכירה של החברה. "לא נרדמתי עד שלוש לפנות בוקר", מתאר באום. היום בצהרים לפני תחילת המסחר בנאסד"ק דיווחה סיגמה על הרכישה, עליה פורסם לראשונה ב"גלובס", לפי כ-781 מיליון דולר

בנטרול המזומן שיש לקופרגייט בקופה ותשלומים שונים עבור העסקה, התמורה תהיה 160 מיליון דולר, מתוך זה 92 מיליון דולר במזומן. בנוסף בעלי המניות יקבלו 5.1 מיליון מניות של סיגמה. באום והמייסד השני, ישראל ליפשיץ, צפויים לקבל כל אחד מיליוני דולרים בודדים.

קופרגייט, שנבחרה כאחת מחברות הסטארט-אפ המבטיחות של "גלובס" לשנת 2008, נחשבת כחברת השבבים המובילה של זירת הסטארט-אפים הישראלית. החברה, שהוקמה בשנת 2000, מספקת שבבים להעברת תקשורת מהירה בבתים במהירות של 320Mb לשנייה על-גבי קווי הטלפון והכבלים הקואקסיאליים, שמשמשים בעיקר בתקשורת כבלים.

החיבור עם סיגמה הוא כמעט אינטואיטיבי. הכוונה של החברות היא ליצור מיזוג בין הפונקציונאליות של המעבדים שלהן. השבב של סיגמה יספק את עיבוד הווידיאו ופונקציות אחרות שנדרשות בקישור שבין הממיר לטלוויזיות, לשבב של קופרגייט, שמקשר לתוך הבית על-גבי קווי החשמל או הטלפוניה.

שניהם ביחד, מאמינים בקופרגייט, יספקו מנוע כולל לניהול המדיה הדיגיטלית בבית וגם יספקו תשתית אסטרטגית למלחמה הצפויה בשוק ה-IPTV, ובראשם בברודקום.

"השוק הזה מושך את תשומת הלב של כל הענקים", מסביר משה לוין, משקיע-שותף בתמיר פישמן, שליווה את החברה בשנים האחרונות. "בקופרגייט מבינים שזה הולך להיות שוק מאוד תחרותי. אם אתה רוצה להיות שחקן חזק, אתה צריך להשתלט על כמה שיותר נכסים. תוך מספר חודשים אנחנו יכולים לספק שבב אחד שמכיל את שתי הפונקציות של סיגמה וקופרגייט, דבר שגם ברודקום לא יכולה להתמודד איתו היום".

"במיזוג צריך להיות היגיון"

כבר תקופה ארוכה שהפרסומים הרשמיים של קרן תמיר פישמן, שנסחרת בת"א, העידו שבקורפגייט שוקלים פתרונות אסטרטגיים, כלומר הצעות רכישה. באום לא מסכים עם ההבחנה. "לא חיפשנו להימכר", הוא טוען.

*כיצד השפיעו עליכם הפרסומים בתקופה האחרונה בעיתונות ובבורסה לגבי מכירת החברה?

באום: "זה מכניס רעש מיותר, אבל בסך-הכל האנשים בחברה די בפוקוס. אנחנו עובדים באופן פתוח עם העובדים והם חשופים להרבה פעילויות שאנחנו עושים. חלק מהעובדים מתייחסים לזה בגיחוך וגם חלק מהפרסומים היו די מגוחכים ולא הגיוניים, כמו הפרסום שמוטורולה מנהלת איתנו מו"מ".

בקופרגייט היו ערים לשוק שהולך ונעשה צפוף. ואכן שיקולים אסטרטגיים, אם כרוכשת ואם כנרכשת, היו על סדר היום של החברה כמעט מידי יום בשנתיים האחרונות.

"הסתכלנו על רכישות ומיזוגים באופן כללי, מתוך רצון לגדול", מסביר באום, "ההסתכלות שלנו היא מאוד פרגמטית. הכוונה היא למצב את עצמך כך שתוכל להתחרות בחברות שיש להן מגוון יותר רחב של טכנולוגיות ואין היגיון סתם למזג שני דברים. במיזוג צריך להיות היגיון".

הרמיזה הדקה של באום ברורה למי שעקב אחרי הדרמה שהתרחשה מאחורי הקלעים של העסקה הנוכחית. לפני כחודשיים וחצי חתמה קורפגייט על מזכר הבנות לרכישתה בידי חברת השבבים והמערכות הישראלית מלאנוקס. הרכישה לא יצאה לבסוף לפועל, אם בגלל הירידה החדשה בשווי מניית מלאנוקס עם הפרסום על העסקה ואם בגלל התנגדות מצד קופרגייט.

*מה הרגשתם כשאייל ולדמן, מנכ"ל מלאנוקס, שם את ההצעה על השולחן?

לוין: "הוא בא עם חזון, אבל היו בעיות. מבחינתנו זה לא היה פותר את עניין ההתקדמות בשוק. נניח שהוא מבצע את הרכישה ואז צריכים להתמודד מול ברודקום ומה עושים? צריך לרכוש מישהו שיספק ערך מוסף, כמו למשל סיגמה".

באום: "את הצעד הזה, של מיזוג עם חברה כמו סיגמה, היינו צריכים לעשות בכל מקרה".

*עם יד על הלב, לא הייתם רוצים שזו תהיה מלאנוקס, כחברה ישראלית?

באום: "לא. הייתה התלבטות בין סיגמה למלאנוקס, כי באמת יש לה יתרון כחברה ישראלית. אבל מבחינת הכימיה, יש לנו כימיה יותר טובה עם סיגמה.

"אנחנו רואים את הסממנים הדומים שמתאימים לנו מבחינת ההתנהלות, ופחות מתאים לנו לעבוד בצורת ההתנהלות של מלאנוקס. הייתה אי-שביעות רצון מאוד גדולה כאשר הדברים הלכו לכיוון של מלאנוקס. התחושה של ההתחברות לסיגמה היא הרבה מאוד טובה".

העסקה חושפת את הפרטים הפיננסיים של קופרגייט, שכידוע החזיקה את עצמה בצורה מכובדת בשנים האחרונות. החברה, כך לפי הנתונים, מכרה בכ-70 מיליון דולר בין יוני 2008 ליוני 2009, והגיעה לרווחיות תפעולית של כ-10 מיליון דולר בתקופה זו ויש לה כ-27 מיליון דולר בקופה.

פריט נוסף מעניין הוא הרווחיות הגולמית - כ-56% מהמכירות, לעומת כ-47% בלבד בסיגמה, מה שיכול להסביר את המוטיבציה לרכישה גם מהצד התפעולי-פיננסי.

עוד כתבות

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

סוף הפאקינג עולם / צילום: יחצ

"סוף הפאקינג עולם": תיעוד מבריק של חברה ושל דור

"סוף הפאקינג עולם" היא הרהור פילוסופי מבריק על מקומו של האדם בחברה מתפוררת

הנסיך צ'ארלס מנסה את משקפי Google Glass  / צילום: Mark Blinch, רויטרס

דעה: לא כל הנוצץ זהב: למה נכשלו המשקפיים החכמים של גוגל

בקול ענות חלושה הודיעה גוגל בסוף השבוע על קצן של משקפי הגוגל גלאס להמונים. מדוע קרס המיזם היומרני ומה אפשר ללמוד מכך על היכולת לחזות את "הדבר הבא"

אתר Quora / צילום: Quora

אתר השאלות והתשובות Quora השיק גרסה בעברית

אתר השאלות והתשובות נוסד על ידי אדם ד'אנג'לו, לשעבר סמנכ"ל טכנולוגיות בפייסבוק, והושק לראשונה באנגלית ב-2010 ● היום Quora פועלת ב-24 שפות ויש לה כ-300 מיליון משתמשים חודשיים פעילים

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

מחווה ליגאל בשן/ צילום: שלומי פינטו

עכשיו התור לגעגוע: מופע מחווה ליגאל בשן הדגיש את חסרונו

במחווה ליגאל בשן, במלאת שנה למותו, הגוונים הרבים ביצירתו התלכדו לצבע של אהבה והדגישו את חסרונו

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

מעיליא גליל מערבי/ צילום: עדי זרחי

סנטה קלאוס בא לבקר בישראל: חגיגת כריסמס בגליל

הכפרים הנוצריים בגליל מתקשטים בעצי אשוח, בשוקי כריסמס ובסיורים מיוחדים

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

"למשקיעים לא אכפת שהצלנו עכברים. הם רוצים ניסויים קליניים"

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

נאם טוק / צילום: איל יצהר

מבנגקוק באהבה: המסעדה התאילנדית בשוק הכרמל שווה כל שקל

איסאן היא לא רק תוספת מבורכת לסצנת האוכל האינסופית של שוק הכרמל, אלא גם לזו של תל אביב וישראל בכלל

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

סגירה מעורבת בוול סטריט לאחר אישור ההסכם בין סין וארה"ב

הנשיא טראמפ: מכסים בגובה של 25% על סחורות מסין יישארו בתוקף אבל ארה"ב תשהה את כניסתם לתוקף של מכסים נוספים ● בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר פרסום תוצאות הבחירות בבריטניה

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין