גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכיר במקינזי לנתניהו: "ישראל יכולה להיות מעצמת קלינטק"

בדצמבר הקרוב תיערך בקופנהגן ועידת פסגה עולמית של האו"ם לשינוי האקלים ■ ישראל היא לא אחת מהמזהמות הגדולות בעולם, אבל זה בעיקר בשל קוטנה

בדצמבר הקרוב תיערך בקופנהגן ועידת פסגה עולמית של האו"ם לשינוי האקלים, בה מתוכננות מדינות העולם לדון בקביעת מדיניות כלל עולמית להפחתת פליטות גזי חממה בשנים הבאות, בהמשך ליישום פרוטוקול קיוטו.

גזי חממה מביאים להתחממות כדור הארץ וגורמים לאסונות אקולוגיים - כמו הצונמי, למשל. חלקם גם מביאים לזיהום האוויר וגורמים למחלות ולתמותה.

ישראל היא לא אחת מהמזהמות הגדולות בעולם, אבל זה בעיקר בשל קוטנה. בעולם כבר הובן שיישום התוכניות הלאומיות הללו מביאות לשיפור בהגנה על הסביבה, משום שהיישום שלהן כולל הפחתת זיהום האוויר והגדלת היקף מחזור הפסולת, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להישאר מאחור בעניין זה, במיוחד לאור העובדה שהיא רוצה להצטרף למדינות ה-OECD, ורוב הדרישות לכך הן בתחום הסביבתי.

"המהלכים שוועידת קופנהגן תתניע יהוו הזדמנות עבור ישראל לבנות עצמה כמעצמת קלינטק, אם היא תדע לנצל אותה", אמר ג'רמי אופנהיים, שותף בכיר בחברת המחקר והייעוץ מקינזי, לראש הממשלה בנימין נתניהו, "אבל, התנעת הקלינטק בישראל לא תוכל להיעשות ללא המדינה - חייבת להיות יד מכוונת".

אופנהיים אמר את הדברים בפגישה שקיים השר להגנת הסביבה גלעד ארדן עם נתניהו, במסגרתה הוא הציג את הצורך האסטרטגי והכלכלי של המדינה להפחית את פליטות גזי החממה, ואת היערכות הממשלה והמשק למעבר לכלכלה המבוססת על ייצור אנרגיה נקייה.

אופנהיים עומד בראש יוזמת CCSI של מקינזי, המתמקדת בנושא שינוי האקלים, שמתוכה נולדה "עקומת מקינזי" - עקומה עולמית שמפרטת את היקף הפוטנציאל העולמי להפחתת פליטות באמצעות מנופים שונים ואת העלות הכרוכה במהלך.

לעקומה השפעה רבה בקביעת מדיניות בעולם בנושא הפחתת הפליטות של גזי חממה וכ-20 מדינות מובילות נעזרות בה במטרה לקבוע יעדי הפחתת פליטות לאומיים. ישראל היא המדינה ה-21, ובקרוב תסיים מקינזי למפות עבור המשרד להגנת הסביבה את פוטנציאל הפחתת פליטות גזי החממה של ישראל.

לדברי אופנהיים, לטכנולוגיות מהתחום הזה תהיה דרישה רבה בעולם בעתיד הקרוב והרחוק, כחלק מהמאמץ הגלובלי להיערך לאתגר ההתחממות, והן יהוו מנוף עסקי חשוב עבור ישראל.

"עד כה השקענו מאמץ לפתח ידע בנושא של הפחתת גזי חממה, כולל עלויות", אומר אופנהיים בראיון בלעדי ל"גלובס". "כעת, אנו מתרחבים גם לנושאים נוספים כמו שימוש מושכל בקרקעות ובמים, מכיוון שהמים הם המשבר העולמי הבא". המשרד להגנת הסביבה שכר את שירותי מקינזי לצורך העניין בעלות של כ-2 מיליון שקל.

אופנהיים מציין כי הוא רואה בישראל מעצמת היי-טק. השילוב של יכולות טכנולוגיות ומחקריות גבוהות עם יזמות מפותחת, מתורגם אצלו לפוטנציאל להתמקם בחזית תעשיית הקלינטק העולמית.

מה ייצא לישראל מזה?

אופנהיים: "לישראל פיתוחים מעניינים בתחומים שיש להם כבר עכשיו דרישה חזקה בעולם, כמו האנרגיה הסולארית או הדלקים הביולוגיים. היא תוכל לחזק את הכלכלה, אם תשכיל לתפוס מובילות בתחומי קלינטק שונים בעולם, והיא יכולה לעשות את זה בזכות הידע שקיים בה כבר היום. מחכות לה הזדמנויות כלכליות עצומות מעבר לגבול.

"אנחנו מאמינים גם שהחוסן של ישראל יגבר ככל שהיא תפחית את התלות שלה בייבוא דלק ממדינות הנפט. ייעול צריכת האנרגיה במדינה תייעל את ניהול ההוצאות של המגזר העסקי שזה יתרון חשוב נוסף. כל זה יכול להיגזר מהפעלת תוכנית מסודרת להפחתת פליטות".

אילו טכנולוגיות צפויות ליהנות מדרישה בעולם?

"טכנולוגיות סולאריות, פוטו-וולטאיות ותרמו-סולאריות; פתרונות לרשת חשמל חכמה, כדי לשפר את הביצועים של רשתות חשמל ובכך להפחית את הצריכה; דלקים ביולוגיים וטכנולוגיות מים".

בתום המפגש הנחה נתניהו את מנכ"ל משרדו, מנכ"ל האוצר ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה להציג לו בתוך כחודש תוכנית בנושא לארבע השנים הקרובות. "הבעיה האסטרטגית של מדינת ישראל", אמר נתניהו, "היא ריכוזו של הנפט בידיים הלא נכונות וחלוקה לא נכונה של העושר בעולם".

עוד כתבות

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

נדב קדרון/ צילום: תמר מצפי

תוצאות ניסוי של אורמד הקפיצו את מניית מפתחת גלולת האינסולין כ-80% בתוך חודש

התוצאות פורסמו ב-12 בנובמבר, אולם העלייה נרשמה לאחר שהחברה הסבירה את התוצאות ואת מבנה התחרות בשוק למשקיעים, הן בפגישות והן בדוחותיה הכספיים

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

"גינת ההסתדרות" / הדמיה: חוי לבנה

אחרי עשרות שנים: המדשאה של בניין ההסתדרות בת"א נפתחת לציבור; ככה זה הולך להיראות

אחרי עשרות שנים בהן בניין ההסתדרות ברחוב ארלוזרוב היה תחום בגדר, החליטו בארגון העובדים להסיר את הגדרות המקיפות אותו ולאפשר מעבר חופשי ושימוש ציבורי במדשאה רחבת הידיים שבמתחם ● המהלך קודם בעזרת עיריית ת"א

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

"בישראל יש תרבות של 'תן לי, תן לי'": אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט על ההשקעה בישראל

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

סטיבן מנושין, שר האוצר האמריאי / צילום: ג'ייסון לי, רויטרס

ארה"ב חוששת מהצעות לשינויים בינלאומיים של חוקי המיסוי

כך כתב שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין במכתב ל-OECD ● מנושין קרא למדינות להשעות את המסים שהן מתכננות על שירותים דיגיטליים עד שיגובש הסכם בינלאומי