גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יאיר לפיד לעיתונאי השבדי דונלד בוסטרום: "אתה אנטישמי, אתה פשוט לא יודע שאתה אנטישמי"

(עדכון) - לפיד התעמת בכנס דימונה לתקשורת עם בוסטרום, העיתונאי השבדי שפירסם מאמר על סחר של צה"ל באיברי פלסטינים ■ לפיד: "פירסמת שקרים שהם תעמולה של החמאס" ■ בוסטרום: "כתבתי כתבה נורמלית של כתב נורמלי. אם הייתם שם והייתם רואים מה שראיתי - הייתם עושים אותו דבר"

"יאיר, אבא שלך היה מתבייש! הוא היה ניצול שואה", צעק מישהו מהקהל לעבר יאיר לפיד הבוקר (ב') בכנס דימונה לתקשורת. הרוחות בכנס סערו כשלפיד ראיין את העיתונאי השבדי דונלד בוסטרום, שפרסם לא מכבר מאמר שקרי על כך שחיילי צה"ל סוחרים באיברי פלסטינים.

לפיד, כמובן, לא ויתר. "בוסטרום זוכה לחיבוקים ומחיאות כפיים בביקורים שלו במדינות ערב", הוא אמר לקהל, שהיה מלא פעילי ליכוד שאחזו בשלטי מחאה, צעקו ושרקו שריקות בוז. "אני יודע שיש פה בקהל הרבה אנשים כועסים, ובצדק. אז אל תהיו חלשים, בואו לא ניתן תענוג לשונאי ישראל", אמר.

כמה רגעים קודם לכן, מאיר כהן, ראש עיריית דימונה, אמר בנאום הפתיחה שלו לבאי כנס דימונה לתקשורת: "אני, כמפיק הכנס וכראש העיר, מאמין שאנחנו חייבים להתעסק גם עם סוגיות שכואבות לנו. זו פעם ראשונה שהסוגיה הזו תלובן על-ידי התקשורת הישראלית. אם אנחנו רוצים להגיד לבחור הזה מה שיש לנו להגיד, אז אנחנו אומרים את זה אצלנו בבית, מתוך חוזק. אי-אפשר לנהל הסברה עם חרמות, עם ברוגז, בפני כל העולם, אי-אפשר לנהל ככה הסברה לצבא הכי מוסרי בעולם".

ואולם, הדברים הרציונליים הללו לא הרגיעו את האווירה כשהראיון החל. לפיד פנה לקהל ואמר: "תצעקו - וכל העולם נורא ישמח שאנחנו מתנהגים כמו ברברים. מדינות חזקות שיודעות שהן צודקות, יכולות להרשות לעצמן להיות מנומקות. אז בואו נהיה חזקים. האיש הזה לא צריך אותנו, אבל מדינת ישראל צריכה הסברה. יש פה את כל תחנות השידור בעולם, מ-CNN ומטה. אל תתנו לכל העולם לראות שאנחנו ברברים שצורחים".

כשהחלו לשוחח אודות המאמר השערורייתי, אמר בוסטרום: "הכתבה שכתבתי היא כתבה נורמלית של כתב נורמלי. אם הייתם שם והייתם רואים מה שראיתי ומקבלים מסמכים ותמונות - הייתם עושים אותו דבר. אני מבטיח לכם ששום דבר אינו שמועה, הכל מתבסס על עובדות שמשפחות רבות ספרו לי".

לפיד: "מה אתה אומר, שכל מה שמסביב הוא אמת? אבל אין לך את הסיפור. אין לך את הליבה שלו".

בוסטרום: "סחר באיברים זו בעיה גלובלית בהרבה מדינות - בפיליפינים, בהודו, במזרח וגם בישראל. אנחנו יודעים את זה. אנחנו יודעים שפרופ' יהודה היס סוחר באיברים. קראנו את העיתונים בישראל, וצריך לחקור את מה שהמשפחות הפלסטיניות טוענות. במאמר היתה מסקנה אחת - להמשיך ולחקור את התלונות של המשפחות".

לפיד, בכעס: "ראית איבר אחד שחיילי צה"ל לקחו מגופה של פלסטיני?"

בוסטרום: "הייתי בעזה והסתובבתי..."

לפיד: "קיבלת את זה מהתעמולה של החמאס?"

בוסטרום: "קיבלתי רשימה של פלסטינים הרוגים. הייתי שם שבוע שלם ושמעתי מהרבה אנשים את אותן האשמות על איברים שנגנבו, וצריך לחקור את ההאשמות האלה".

לפיד: "אתה מדבר ערבית?"

בוסטרום: "מעט מאוד".

לפיד: "הם (החמאס) שולטים בתהליך. הם אלה שהובילו אותך. הרי אתה לא יכול להסתובב באזור הזה לבדך".

בוסטרום: "מה קורה לך, יש לי רשימה של משפחות. ביליתי לילה שלם אצל משפחה שספרה לי את הסיפור המלא, וזה מה שסיפרתי במאמר. מדובר פה בחיי אדם. אז אפשר לעשות כתבה. הייתי 42 פעמים בישראל ב-24 שנים האחרונות, והסתובבתי עם המכונית בפעם האחרונה שהייתי כמה שבועות, ובלי זה אי-אפשר לעשות כתבה - אחרת זה סובייקטיבי, זה בגדר דעה".

בשלב זה בחר לפיד לעמת את בוסטרום עם העובדה שפרט לשיחות עם המשפחות, אין לו בידיים עובדה ממשית. הוא נסיה לגרום לו להודות שאולי חלק מהמשפחות שיקרו לו, ואולי גם החמאס שיקר.

לפיד: "בעצם פרסמת אמת ושקר בכתבה אחת?"

בוסטרום: "הם שיקרו בתעמולה שלהם, ולשקר זה הנשק של החלש. מצד שני מולם עומדת מדינה דמוקרטית, שהיא מאוד זהירה במסירת האמת. אני אומר שהאמת והשקר הם באותו מקום, ואם מישהו משקר לי - אני חייב לחקור. ועיתונאים חוקרים הכל".

לפיד: "בוא נשים ביחד את העובדות. אתה טוען, בלי הוכחה אחת, כי לישראל יש גופות של פלסטינים שנעלמו, שאנחנו הרגנו, ביתרנו ומכרנו איברים. זה רעיון מפלצתי. אתה מבין למה אנשים כועסים עלייך?"

בוסטרום: "כן, אני מבין. אבל כשכולם משקרים לך.... "

לפיד: "ישראל לא שיקרה לך".

בוסטרום: "אחרי 24 שנים באזור, שמעתי הרבה שקרים ושמועות. קשה לעיתונאים לדעת מה נכון ומה לא. אני לא יודע מה נכון ומה לא. אני אומר - זה נשמע רציני. צריך לקחת את זה ברצינות. זה לא רק משפחה אחת שאמרה, זה כמה משפחות. הרבה משפחות".

לפיד: "בחמאס אומרים להם להגיד את זה. המשפחות האלה מתואמות".

בוסטרום: "זו הסיבה שאמרתי שזו לא עובדה, זה מה שהמשפחות של הפלסטינים אמרו. זו עבודה עיתונאית נורמלית, וחיילים ישראלים אמרו לי שזה שקר. אבל שני הצדדים אומרים מה שהם רוצים. זו כתבה נורמלית בנושא סחר באיברים".

לפיד: "אדוני, זו לא כתבה נורמלית".

בוסטרום: "אני משווה את המצב למה שקורה בסין. צריך לספר את הסיפור. בכתבה שלי יש יותר עובדות ותגובות מכתבות אחרות. לאמהות יש זכות לדעת מה קרה לילדים שלהן".

לפיד: "זה לא רציני. זה אבסורד. אם הייתי אומר לך שאמרו לי שממשלת שבדיה מעורבת במערכת של פדופילים? אני אומר לך שהסיפור הזה שאתה מספר תואם על-ידי החמאס. אפילו עיתונים שבדים אמרו שהכתבה שלך לא ראויה ומאוד לא אחראית. אמרו שזו עיתונות גרועה".

בוסטרום: "אמרו עליי שאמרתי שחיילי צה"ל הביאו את הילדים לאבו-כביר, שזה כשקר. אם אתם חושבים שזה מה שאמרתי, אז אני מבין שזה מעצבן אתכם".

לפיד: "אשאל אותך שאלה מקצועית: האם בדקת תאריכים, התאמת שעות, ימים, למה שכתבת?"

בוסטורום: "ניסינו להוכיח, ובאותו זמן למצוא מסמכים. שאלתי את המשפחות. בצה"ל אמרו להם שהחומר היה חסוי".

לפיד: "תן לי שם אחד של פלסטיני שעשו לו את זה. שם אחד".

בוסטרום: "יש לי מקור..."

לפיד: "ציטטת מעיתונאים אחרים?"

בוסטרום: "אתה מעוות הכל. אתה צריך להיות יותר רגוע. השאלה שצריכה להישאל היא למה לא לחקור את ההאשמות של הפלסטינים".

לפיד: "אני אומר לך, אדוני, שאתה אנטישמי. אתה פשוט לא יודע שאתה אנטישמי".

החגיגה נמשכה מאוחר יותר גם מחוץ לאולם בו התראיין בוסטרום. שלטי מחאה נגד העיתונאי השבדי התנוססו באולם כדגלי ישראל ביום העצמאות. השלט "דימונה אומרת לא לאנטישמיות" היה העדין שבהם.

מאות מתושבי דימונה, ילדים ומבוגרים כאחד, חלקם פעילי ליכוד, ליוו את פתיחת האירוע בקריאות גנאי, בשירי ציונות ובצעקות מחוץ לאולם שבו התקיים כנס דימונה לתקשורת, אליו הוזמן העיתונאי השבדי, בעקבות כתבה שערורייתית שכתב בחודש אוגוסט האחרון אודות סחר באיברי פלסטינים על-ידי חיילי צה"ל, שהסעירה את מדינת ישראל ואת העולם כולו.

שעה ארוכה אחרי הראיון, הסתגר העיתונאי השבדי באחד החדרים במבנה כשהוא כעוס. לסובבים אותו אמר כי יאיר לפיד ומארגני הכנס "השפילו אותו ועשו לו רצח אופי מקצועי".

עוד כתבות

קאר2גו ואוטותל / צילום: יח"צ

חניה לאוטותל יש, רווחים אין: מה גורם לעלייה הניכרת בהפסדי מיזם הרכב השיתופי Car2Go?

בתוך פחות משנתיים מצטברים ההפסדים התפעוליים של קאר2גו, המוחזקת בשליטת חברת שגריר, לכ-20 מיליון שקל ● ההפסדים נובעים, בין השאר, מירידה ברווחיות הפעלתו של מערך הרכב השיתופי אוטותל בת"א ומעלייה בהוצאות המיוחסות להרחבת הפעילות לערים חדשות

דודי, מוזי ודרורית ורטהיים / צילום: סיון פרג'

בנק ישראל: דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי טפחות

לפי ההודעה שיצאה לכלי התקשורת, עם תום תקופת הביניים של חוק הריכוזיות, נתן נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, היתר שליטה קבוע לדודי ורטהיים ודרורית ורטהיים בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, שבו נכלל גם אייל עופר

אבי כץ / צילום: יונתן בלום

רשות ני"ע הטילה קנס מינהלי של 300 אלף שקל על קרן הגשמה

הרשות קבעה כי הקרן הציעה לציבור "ניירות ערך בשותפויות הקבוצה ללא תשקיף, בניגוד לחוק ניירות ערך וכן בניגוד לפטורים שנקבעו בחוק לחובת פרסום תשקיף"

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

שתי חברות ישראליות שנסחרות באוסטרליה גייסו כמה מיליוני שקלים בהנפקות פרטיות

החברות הן אפסווילאג', שמפתחת תוכנה לעסקים קטנים, והרמד, שמפתחת מוניטור לשימוש בהריון

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

מיכה קאופמן/  צילום: שלומי יוסף

לאחר זינוק של 90% ביום המסחר הראשון: מניית פייבר ירדה אל מתחת למחיר ההנפקה

היום מסתיימים 180 הימים שבהם בעלי המניות בחברת הטכנולוגיה הישראלית היו מנועים ממכירתן, ונראה כי בשוק חוששים מפני אפשרות של מימושים במניה

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם התחב"צ בשבת הוא סיפור הצלחה. כנראה שזה פחות מתאים לנהגי המוניות

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש" , שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משקיעה מפתיעה בהנפקת סלקום: קרן העושר הנורבגית רכשה מניות במיליוני שקלים

השקעה בחברות ישראליות ציבוריות אינה אירוע נדיר עבור הקרן הנורבגית, אך השתתפות בהנפקה בבורסת ת"א היא בהחלט עניין חריג עבורה ● הקרן, שהזרימה ביקושים בהיקף של כ-18 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סלקום, קיבלה בסופו של דבר מניות בהיקף הקרוב ל-7 מיליון שקל

המבנה לשימור ברחוב רוטשילד-55/ צילום: איל יצהר

הגיע הזמן לחשוב לא רק על מתחמים לפיתוח אלא גם על מתחמים לשימור

צפיפות המגורים הממוצעת בברצלונה גבוהה פי ארבעה מהצפיפות הממוצעת בירושלים ובת"א, אבל מי אמר שמרכזי הערים רחובות והוד השרון חייבים להתנהג כמו ברצלונה?

עבודה מהבית / צילום: shutterstock

להקים עסק? הנשים בארה"ב מעדיפות זכיינות

לנשים יש נציגות בולטת כזכייניות בעסקים של שירותים לילדים, שירותים לעסקים, טיפול בקשישים, נסיעות ונדל"ן

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

יומיים לבחירות בבריטניה: בוריס ג'ונסון מנסה בכל הכוח להימנע משערוריות של הרגע האחרון ומבטיח שהברקזיט קרוב

בניסיון להימנע מטעויות של הרגע האחרון, ג'ונסון הציג מצע כלכלי שמרני דל שקורא להעלות את הפנסיות, להגדיל את מערכת הבריאות ולהקפיא את שכר הלימוד באקדמיה • ובעוד שהשמרנים מובילים ב–10% בסקרים, האסטרטגיה של יועציו היא להזהיר את השמרנים מפני שאננות של הרגע האחרון

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

קרן ברידג'ס תשקיע 14 מיליון שקל במפעלים שפועלים בחברה הבדואית

בעקבות ההשקעה המפעלים צפויים להתרחב ולקלוט עובדות מהחברה הבדואית, בה שיעור המובטלות גבוה במיוחד

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

תביעה נגד שלמה אליהו: מתעלם מהסכם שכר-טרחה בעסקת נדל"ן

עו"ד גד ירדני ומשרד ירדני-אמיראס, שסיפקו שירותים משפטיים למגרש שמכר לאחרונה אליהו ב-305 מיליון שקל, טוענים כי אליהו והרוכשים של הפרויקט הפרו את הסכם שכר-הטרחה עמם ● לטענתם, בחוזה מובטחים להם אחוזים מעסקת הענק ומהתמורה על הדירות שייבנו בו בעתיד

ראשי מפלגות הכנסת ה-22 לצד נשיא המדינה ונשיאת בית המשפט העליון / צילום: דוברות הכנסת

מתקרבים לסבב ג': הונחה הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-22

לאחר שאפסו הסיכויים להרכיב קואליציה בפרק הזמן, מתכוונים בכנסת לשנות את סעיפי הפיזור כך שהבחירות לא יערכו תוך 90 ימים, אלא יוקדמו ליום 2 במרץ 2020 ● בפרק המימון של מערכת הבחירות, שילבו הח"כים מספר הוראות שיאפשרו להם להשיג תקציב לבחירות, אחרי שכל המפלגות נטלו הלוואות בשנה האחרונה וטרם החלו להחזירן

 

ננסי פלוסי/צילום: רויטרס  Joshua Roberts ,

הדמוקרטים: נתמוך בהסכם סחר חדש לאמריקה הצפונית, במקום נפט"א

המשמעות: ממשל טראמפ קיבל את דרישות הדמוקרטים בתחומי הגנת הסביבה, הגנה על זכויות עובדים, אכיפה ותקנות לקביעת מחירי תרופות ● תמיכת הדמוקרטים תעניק ניצחון גדול לטראמפ: השגת תחליף לנפט"א היתה אחת מהבטחותיו המרכזיות במערכת הבחירות לנשיאות

מרכז ביג באירופה / קרדיט צילום: ביג

ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ומנהלת מו"מ לרכישת הקניון שבנתה אביב ארלון במדינה

חברת הנדל"ן המניב ממשיכה להרחיב את פעילותה בסרביה ותשקיע כ-43 מיליון אירו בשלוש עסקאות חדשות