גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מייצרים הכנסה שוטפת מתיק ההשקעות

באמצעות מניות בכורה ואג"ח תמידיות

תח לא מבוטל מהמשקיעים מסתמך על תיק ההשקעות שלו כמקור להכנסה שוטפת. במקרים רבים, מדובר במשקיעים שעדיין לא הגיעו לגיל הפרישה, אך כבר לא עובדים באופן מלא ומעוניינים לשמר את רמת החיים שלהם. בעבר המשימה "לחיות מתיק ההשקעות" הייתה יחסית לא מורכבת: אם התיק גדול מספיק, ניתן היה להתקיים גם מהשקעות בפרופיל סיכון נמוך, מאחר והריבית על פיקדונות ואג"ח איכותיות הייתה גבוהה משמעותית מזו הזמינה כיום.

בתיקים קטנים יותר, היה נהוג לחלק בין אפיקי הכנסה שוטפת ואפיקי גידול הון. מרכיב ההכנסה השוטפת "נאכל" לאיטו (ריבית קרן), וההנחה הייתה כי בטווח של מספר שנים, מרכיב גידול ההון יפצה על השחיקה במרכיב ההכנסה, וכך ניתן יהיה לאורך זמן לשמר את ערך התיק הכולל ולחיות ברמת החיים הנדרשת.

לצערנו הרב, העידן הזה כנראה תם. מהריבית על פיקדונות לא ניתן לחיות, ואילו התנודתיות של אפיקי גידול ההון (מניות בעיקר) גבוהה משמעותית מבעבר. עבור משקיעים ש"חיים" לפי המודל הזה, המציאות של העשור האחרון, במהלכו שוקי המניות איבדו מערכם 50% ויותר פעמיים, היא הרסנית. והשימוש בכספי "הקרן" לצורך השלמת הכנסה בתקופות של ירידות חדות בשווקים, מחריף את התופעה, מאחר ומשמעותו היא קיבוע הפסד משמעותי.

למשקיעים האלו פיזור ההשקעות קריטי. הוא לא ימנע ירידות חדות, הוא בהחלט ימתן אותן, יקטין את השחיקה הפוטנציאלית, ויאפשר לתיק להתאושש במשך פרק זמן קצר יותר. לצד פיזור, ניתן להתמודד עם הבעיה גם על ידי שימוש במכשירים פיננסיים המייצרים תזרים מזומנים בשיעור גבוה. אין ארוחות חינם כמובן, והסיכונים בהשקעות האלו מוחשיים מאוד. חשוב להדגיש שהמכשירים הללו הם אלטרנטיבה למכשירי גידול הון, כלומר השקעות בסיכון גבוה.

מניות בכורה

מניות בכורה (Preferred Shares) הן מן הכלאה של מניות וחוב. בעלי מניות הבכורה "עומדים בתור" אחרי בעלי החוב במקרה של פירוק החברה, אך לפני בעלי המניות הרגילות. בנוסף, בעלי מניות הבכורה קודמים לבעלי המניות הרגילות בחלוקת דיבידנד, וברוב המקרים הדיבידנד המשולם לבעלי מניות הבכורה הוא קבוע וגבוה מהדיבידנד המשולם לבעלי המניות הרגילות.

מאידך, לבעלי מניות הבכורה אין בדרך כלל זכות הצבעה, ולכן הם לא יכולים להשפיע על קבלת ההחלטות בחברה (ובמובן זה הם דומים יותר לבעלי חוב). לרוב המשקיעים במניות בכורה מעוניינים בהכנסה השוטפת הגבוהה, ומבחינת החברה זהו מכשיר נוסף לגיוס הון.

הבעייתיות של מניות בכורה הוא שבדרך כלל הן לא סחירות במיוחד, לכל סדרה מונפקת ישנם תנאים ספציפיים (בדומה לאג"ח), וטווח הזמן לפדיון הוא מאוד ארוך (ולעיתים אין כלל תאריך פדיון, בדומה למניה). חשוב לזכור גם כי בדרך תנאי ההנפקה כוללים גם "סעיף מילוט" כלשהו, שמאפשר לחברה בתנאים מסוימים לשנות את תנאי תשלום הדיבידנד. בניגוד לחוב, שם יכולת החברה לשלמו תלויה בנזילות השוטפת שלה ובמקרה הצורך גם בנכסיה, תשלום הדיבידנד תלוי בראש ובראשונה ברווחיות.

כך שהתנהגות שוק מניות הבכורה היא הכלאה של שני המאפיינים הפחות טובים של אג"ח ומניות: נזילות נמוכה (אג"ח) ותנודתיות גבוהה (מניות).

אג"ח תמידיות

אג"ח תמידיות (Perpetual Bonds) הן אג"ח ללא תאריך פדיון. במבנה הבסיסי שלהן, האופן בו מחושב מחיר האג"ח זהה לאופן בו מחשבים שווי מניה לפי תשואת דיבידנד, תחת ההנחה שהדיבידנד הוא קבוע ואינסופי: הקופון (דיבידנד) מחולק בשיעור היוון כלשהו. למשל, נניח אג"ח תמידית שמחלקת קופון של 10 דולר בשנה, ושיעור ההיוון הוא 5%, מכאן שמחיר האג"ח הוא 200 דולר (10/5%).

בדומה למניות בכורה, גם אג"ח תמידיות מגיעות בכל מיני צורות, אופנים והתניות. ברבות מהן המנפיק יכול "לקרוא בחזרה" לאיגרת, כמו לכפות פדיון מוקדם שלה, במועד שנקבע מראש בתנאי ההנפקה. האג"ח האלו רגישות במיוחד לריבית: שינוי שיעור הריבית (היוון) מ-5% ל-6%, למשל, יגרום לירידה של 17% במחיר האיגרת בדוגמה שלעיל.

אגב, ככל שהריבית לטווח הארוך נמוכה יותר (בדומה למצב כיום), כך רגישות האג"ח לשינוי גוברת: עלייה של שיעור ההיוון מ-2% ל-3% תגרום לירידה של 33% במחיר האג"ח שבדוגמה. בהנחה ששיעור ההיוון על אג"ח תמידיות דולריות נגזר משיעור הריבית ארוכת הטווח על אג"ח של ממשלת ארה"ב, הרי שבנקודת הזמן הנוכחית, סיכון הריבית באג"ח תמידיות גבוה אף יותר מבעבר.

כדי להתמודד עם סיכון זה קיימות גם אג"ח בעלות קופון משתנה. הן רגישות כמובן לירידות בשיעור הריבית (מאחר והקופון נקבע על פי ריבית משתנה), ולכן כיום, לאחר שנתיים של ירידות משמעותיות בריבית, הן עדיין (בהכללה) מתומחרות בחסר בהשוואה לאג"ח תמידיות בעלות קופון קבוע.

הבעיה: נזילות מוגבלת

מעבר לרגישות הגבוהה לשינויים בשיעורי ההיוון, הבעיה העיקרית במכשירים הללו היא נזילותם המוגבלת מאוד. למעשה, מי שקונה אותם או מכשירים המשלבים ביניהם (יש כאלו) צריך לצאת מנקודת הנחה שאין נזילות. והנזילות היא חשובה גם אם טווח ההשקעה ארוך מאוד, מאחר ומרבית ניירות האלו כוללים התניות שונות ומרחב תמרון למנפיק. אם התנאים משתנים לרעת המשקיע (נניח קיצוץ בדיבידנד), הסיכוי להיחלץ מההשקעה נמוך ביותר והם הופכים להיות "ממצא ארכיאולוגי" בתיק.

קיימים היום מכשירים שמאפשרים גישה עקיפה וקלה יותר לנכסים הללו, כמו קרנות סל, קרנות נאמנות ומוצרים מובנים, שהם גם נזילים יותר. בהנחה שהשנים הקרובות יתאפיינו בתנודתיות גבוהה וריביות נמוכות, המכשירים האלו עשוי להפוך לנפוצים יותר.

החיסרון המשמעותי של מודל הכנסה שוטפת גבוהה הוא במיסוי המתבצע באופן שוטף, לעומת המודל הקלאסי בו אחזקה בנכסים לטווח ארוך דוחה את המס. אבל הקושי האמיתי הוא שנדרשות מהמשקיע יכולת עמידות בפני תנודתיות גבוהה והתמדה. המשבר האחרון סיפק מבחן קשה ביותר למשקיעים בשני המוצרים, שנזילותם הפכה לאפסית מאחר ומרביתם הונפקו על ידי גופים בנקאיים. גם למשקיעים המנוסים ביותר זו הייתה משימה לא פשוטה להחזיק בניירות האלו בימים שלאחר קריסת ליהמן. *

דוד טמיר הוא מתכנן פיננסי בפיוניר קרנות תבל. אין לראות בכתבה המלצה לרכישת ני"ע או תחליף לייעוץ השקעות אישי

עוד כתבות

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

אריה דרעי בשיחת וידאו עם ועדת הקורונה של הכנסת / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הקורונה בכנסת בדוח ביניים חריף: מדיניות בדיקות בעייתית, היעדר הנהגה וסכנה לנזק בלתי הפיך לכלכלה ולחברה

יו"ר הוועדה עפר שלח הכין מסמך מסכם ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה במשבר ● בין המלצותיו: לשנות את מדיניות הבדיקות ולהקים גוף לניהול משברים לאומיים ● "דרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, החלטות מהירות תוך כדי תנועה"

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות בוול סטריט לאחר פרישתו של ברני סנדרס מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

עוצר פסח: יציאה מהבתים תיאסר מ-15:00, עשרות מחסומים נפרסו ברחבי הארץ

הפעילות המשטרתית בכבישים וביישובים תוגבר עוד יותר לקראת כניסתן לתוקף של המגבלות בערב החג, שבמסגרתן האזרחים מתבקשים שלא לעזוב את מקום מגוריהם מחשש להתפשטות הקורונה ● רשת המחסומים תתרחב מהצפון ועד הדרום, ומפרי ההנחיות יסתכנו בקנסות ● העוצר - עד מחר ב-7:00

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל