גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התוכנית של ארדן: עד 2030 25% מהחשמל ייוצר ממקורות נקיים

השר להגנת הסביבה הציג את הדו"ח של מקינזי על פוטנציאל הפחתות פליטת גזי החממה של ישראל ■ כנגד הביקורת שיעדי הפליטה של ישראל נמוכים: "את הפחתת הפליטות נעשה במאמץ אמיתי ולא ברכישת מכסות פליטה"

המשרד להגנת הסביבה בהובלת השר, גלעד ארדן, הציג היום (ג') את דו"ח חברת הייעוץ מקינזי, שממפה לראשונה בישראל את פוטנציאל הפחתת הפליטות של גזי החממה. הדו"ח מספק בסיס נתונים עבור הממשלה כדי שתוכל לקבוע יעדים להפחתת פליטות ולהתאים את ישראל להיערכות העולמית למאבק בשינויי האקלים.

מהדו"ח עולה למעשה כי המשרד ינסה להוביל מהפכה. ינסה, כי ממשלות באות והולכות, וגם הממשלה הזאת עדיין לא נרתמה במלואה ליוזמות שארדן מנסה להוביל.

ובכל אופן, לעצם התוכנית שהמשרד מקדם, הרי שהכותרת שלה היא צעדים להפחתת הפליטות של ישראל עד שנת 2030. היעד 2030 משותף לכל המדינות המתקדמות ויידון בוועידת קופנהגן הבינלאומית לשינויי האקלים שתתקיים בחודש הבא, ושתנסה לקבוע יעדים מוסכמים להפחתת פליטות במדינות השונות.

האוכלוסייה הפלשתינית בחישוב

באחרונה הושמעו טענות נגד התוכנית של המשרד ולפיה ישראל אינה מתכוונת לעמוד ביעדי הפליטות של מדינות אירופה, כפי שיגובשו בוועידת קופנהגן. על כך השיב ארדן, כי בעוד שהפליטות באירופה אמורות לצמוח עד 2030 ב-10% לעומת 2005 (שנת ההתייחסות שמקובלת בעולם), אצלנו הן אמורות לצמוח ב-100%. זאת, בשל הצמיחה החדה באוכלוסיה, שנובעת גם מקצב הגידול החד באוכלוסיה הפלשתינאית הנכללת בחישוב. באוכלוסייה הפלשתינית צפוי גידול של פי 4 עד 2030. משום ההבדל הבסיסי בין ישראל לבין מדינות אירופה בהיבט הזה, אין לדברי ארדן מקום לגזור גזירה שווה בינינו לבינן.

עם זאת, הדגיש ארדן, כי היעדים שהוא ינסה להוביל בממשלה הם שאפתניים, ובראשם חתירה לכך ש-25% ממשק האנרגיה ינבע ב-2030 ממקורות מתחדשים (אנרגיה נקייה). "25% מסך ייצור האנרגיה יהיה ממקורות נקיים תוך ניצול אנרגיית השמש שישראל מבורכת בו, מעבר לבנייה ירוקה, שימוש בתחבורה ציבורית וברכבים חסכוניים, גידול בהיקפי המיחזור והשבת הפסולת, הפיכת התעשייה לנקייה ופיתוח של טכנולוגיות ירוקות", אמר.

נזכיר, כי היעד המקורי של הממשלה היה להגיע לנתח של 10% אנרגיה נקייה מתוך משק החשמל, וגם על היעד הזה אומרים גורמים בתעשייה כי בתרחיש של עסקים כרגיל אין סיכוי שהוא יושג. כעת כאמור מנסה ארדן להוביל ליעד הרבה יותר שאפתני.

לדבריו, לעומת היעדים שהוא ינסה להוביל במדינה, במדינות שונות באירופה לעומת זאת ובארצות-הברית בפרט, חלק מהותי מהפחתת הפליטות מתוכנן להיות מושג באמצעות רכישת מכסות פליטה. כלומר, המדינות ישלמו למדינות או לגופים שיצליחו להפחית את הפליטות מתחת למכסה שנקבעה מראש, עבור ה"פער" שנוצר, כך שייזקף לזכותן. לכן, לטענתו, המאמץ שישראל תעשה למען הפחתת הפליטות יהיה מהותי יותר.

גלעד מאירסון מחברת מקינזי ציין עוד כי באירופה יש סוגי אנרגיה נקייה שאין בארץ, כמו אנרגיה הידרואלקטרית, אנרגיית גוח (שבארץ הפוטנציאל שלה נמוך לעומת השמש), ביומסה ואנרגיה גיאותרמית.

בלימת הצמיחה

מדבריו של ארדן בעצם מתברר כי כשהמשרד להגנת הסביבה מדבר על תוכנית להפחתת פליטות, הוא למעשה מדבר על צמצום של 64% בצמיחה הצפויה בפליטות עד 2030, כך שתירשם צמיחה של 36% "בלבד" בפליטות הפחמן. כך, מרמת פליטות של 1 מיליון טון פחמן בשנה היום, תירשם עד 2030 צמיחה לרמה של 97 מיליון טון פחמן בשנה, במקום לרמה של 142 מיליון טון פחמן בשנה, בתרחיש של "עסקים כרגיל". פליטתם של 45 מיליון טון פחם תיחסך בכל שנה.

עדיין, למרות שמדובר למעשה במיתון הצמיחה של הפליטות ולא בהפחתתן (לעומת 2005) מדובר ביעד שאפתני, כי הוא דורש השקעות עצומות בתשתיות לאנרגיה נקייה ולייעול רשת החשמל, בבנייה ירוקה, במיחזור - בקשת רחבה של נושאים. ההשקעות הללו להבנת אנשי מקינזי והמשרד להגנת הסביבה יחזירו עצמן במלואן עד 2030. השאלה הגדולה היא האם ניתן לסמוך על הכוונות הטובות של המשרד להגנת הסביבה שאכן התוכנית תקרום עור וגידים.

"ללא הירתמות של ראש הממשלה והממשלה כולה, התוכנית הזאת לא תוכל להתממש", הבהיר ארדן. "בכוונתי לבנות מנגנון שיחייב את הממשלה, כך שהנושא לא יהיה נתון לאופנות ולממשלות משתנות", אמר. שוב, יעד שאפתני, ועל כך תגובתו היא: "זה יהיה המבחן שלי ותוכלו לשפוט אותי בתוך כמה שנים". כחלק מהמהלך בכוונת ארדן לפעול לשינוי מבנה המשרד להגנת הסביבה ולהרחיב את סמכויותיו.

לדבריו, בתרחישים האופטימיים לא תידרש הקמת תחנות פחמיות נוספות עד 2030, כולל תחנת המריבה באשקלון שצפויה לקום בעתיד הנראה לעין.

עם הפנים לקופנהגן

אז איפה אנחנו ביחס לקופנהגן? לא יוטלו עלינו יעדי הפחתה בדומה לאלה שיוטלו על הארצות המתקדמות, אבל "יוטלו עלינו יעדים מחייבים, מה שלא קרה עד היום, והם יהיו יעדים שאפתניים", אומר ארדן. לדבריו, ממילא עדיין לא ידוע אילו יעדים יוטלו על המדינות, והתקווה היא שאכן בקופנהגן או בחודשים שלאחר הוועידה, ייעשו החלטות על יעדי הפחתה מחייבים לכל המדינות המעוניינות לקחת חלק, במאמץ הגלובלי למלחמה על שלום כדור הארץ.

קואליצית ארגוני הסביבה "דרכים לקיימות" אומרים הערב בתגובה לדו"ח מקנזי: המצב קשה, נחוצים אמצעים דרמטיים. בעקבות פרסום דו"ח מקנזי מברכים ארגוני הסביבה החברים בקואליציית "דרכים לקיימות" על תחילת הדרך לבניית מדיניות אקלים לישראל.

לדברי נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה "יש חשיבות רבה בכך שישראל תכיר בחובתה לקחת חלק במאמץ העולמי להפחתת פליטות גזי חממה בכדי למנוע את הנזקים החמורים של משבר האקלים". יחד עם זאת, בעוד מדינות רבות בעולם מתקדמות בצעדים משמעותיים להפחתת פליטות גזי החממה שלהן באחוזים ניכרים, ישראל צפויה דווקא להגדיל את הפליטות שלה בעשרות אחוזים, וזאת גם על פי התרחיש האופטימי ביותר של דו"ח מקינזי".

עוד כתבות

בוריס ג’ונסון / צילום: רויטרס

הבחירות בבריטניה: 4 מסקנות בעקבות הניצחון המוחץ של ג'ונסון

ההפסד הצורב ביותר של מפלגת הלייבור מאז 1935 מראה שהציבור הבריטי דחה את הרפורמות הקיצוניות שקורבין הציע ● במה שונה ג'ונסון מתאצ'ר, והאם הוא יצליח לשמור על סקוטלנד וצפון אירלנד בממלכה? ● ניתוח "גלובס" לתוצאת הבחירות בבריטניה

שלט מכירת נדל"ן של פירמת Redfin / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: האם באמת כדאי להשקיע בנדל''ן בחו''ל?

זהו טרנד ישראלי פופולרי לחפש השקעות נדל''ן אטרקטיביות מעבר לים, אבל הרבה ישראלים אינם בוחנים את ההשקעות האלה עם הכלים הנכונים ● דעה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

זוג קשישים יושב על ספסל ציבורי / צילום: שלומי יוסף

איך עומדים בעול הכלכלי של טיפול בילדים ובהורים מזדקנים בו זמנית? ככה המדינה יכולה לעזור

העלייה בתוחלת החיים ובגיל ההולדה מעמידה דור שנדרש לטפל בהוריו ובילדיו במקביל, והנטל הנפשי והכלכלי קשה מנשוא ● לפי מחקר חדש, המדיניות הישראלית עדיין לא מדביקה את הנעשה בעולם ● מה המדינה יכולה לעשות כדי להקל על המטפלים בהוריהם המבוגרים

בניין של קבוצת רכישה / צילום: רפי קוץ

מתי מארגן קבוצת רכישה צריך לשלם מס רכישה?

מכה נוספת למארגני קבוצות רכישה: ועדת ערר קבעה כי מארגן שהחזיק יחידות קרקע ברשותו עד שיימכרו, יצטרך לשלם מס רכישה על מלוא עלות הדירות הגמורות, כמו כל חבר אחר

מפעל כרמית בראשון לציון / צילום: יחצ

כרמית לא נבהלת מרפורמת הסימון האדום: תשכנע הורים לקנות ממתקים לילדיהם

בעוד שענף המזון כולו עוסק בשינוי הרכבי המוצרים כך שיתאימו לעידן הסימון האדום, חברת הממתקים כרמית פונה לילדים עם מוצרים שיסומנו באדום תחת הסיסמה: "כשמדובר בילדים – לא מתפשרים" ● תגובת כרמית: "הקמפיין תוכנן לפני כשנה, הקמפיין החדש יותאם לרוח התקופה"

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

מבוי סתום במו"מ: ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בבנק הפועלים

לטענת ההסתדרות, הרקע לסכסוך הוא מבוי סתום במו"מ על הסכם שכר; חלוקת דיבידנדים בסך מיליארד שקל לבעלי המניות על רקע מכירת המניות בישראכרט, ללא תגמול לעובדים; והליכי התייעלות של ההנהלה, שהרעו את תנאי העובדים ● פועלים: "שלב הדיונים טרם מוצה"

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הצעירים נהרו בחגים לחתום על רכישת דירות במחיר למשתכן

אוקטובר 2019 ייחשב לחודש שיא מבחינת היקפי מכירת דירות חדשות, על אף חגי תשרי שנחגגו בו ● זאת, עקב כמות גדולה של דירות במחיר למשתכן שנמכרו בחודש זה

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

רה"מ נתניהו השתבח במדיניות הדיור ושיא המחירים נשבר

מדד מחירי הדירות רשם עלייה נוספת של 0.6% נוספים ובסך הכל ב-2.6% בשנה האחרונה, וב-3% מתחילת 2019 ● אפשר להאחז במדד, אבל יעד הורדת מחירי הדירות כבר לא ייושם בממשלה הנוכחית ויותר סביר, שהשיא יוסיף להשבר בחודשים הקרובים ● פרשנות

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

החוויה המפחידה של נוסעי קוואנטס: מה גרם למגלשות החירום של המטוס להיפתח?

נוסעי טיסת 575 פונו הבוקר מהמטוס באמצעות מגלשות החירום אחרי שעשן סמיך מילא את תא הנוסעים

בנימין נתניהו וגדעון סער / צילומים: תמר מצפי, שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

גדעון סער לחדשות 12: לדחות את שידור סדרת הכתבות "ימי בנימין"

סער, המתמודד מול נתניהו בפריימריז בליכוד, טוען כי שידור סדרה בת 4 פרקים על רה"מ בעיתוי הנוכחי הוא בלתי סביר ופוגע קשות בעיקרון השוויון בבחירות, בשל החשיפה הרבה שיקבל נתניהו כתוצאה מכך ● פנה בנושא למנכ"ל חדשות 12 וליו"רית הרשות השנייה

עופר נמרודי / צילום: פרטי

הכשרת הישוב הנפיקה מניות לראשונה אחרי 30 שנה - והתחילה להרוס את בית מעריב, שיהפוך למגדל יעקב נמרודי

לאחר שהשלימה את השינוי במבנה ההון שלה, גייסה החברה של משפחת נמרודי 162 מיליון שקל באמצעות הנפקה פרטית של מניות למוסדיים ● לאחר ההנפקה מחזיקה המשפחה בכ-60% מהון המניות של הכשרת הישוב

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך הודיע על תמיכה בגדעון סער

בפוסט בפייסבוק כתב קינסטליך כי "אני סבור שיש לסער את הכישרון, הניסיון, המנהיגות והיכולות להוביל את הליכוד ואת מדינת ישראל" ● סער קורא לנתניהו לבוא לעימות פוליטי טלוויזיוני

משה כחלון / צילום: איל יצהר

דווקא בשלהי כהונתו של כחלון "מחיר למשתכן" מציגה שיא במכירת דירות

בליל נתונים ממשלתיים שפורסמו היום מציג שיאי מכירות בתוכנית, קיצור משך הזמן לרכישת דירה ואת ממוצע ההנחות מול דירות "רגילות" • "גלובס" עושה סדר במספרים

חברת הביומד ביוליין / צילום: אתר החברה

הניסוי הצליח, המניה נפלה: ביוליין RX איבדה 12% בנאסד"ק אחרי פרסום תוצאות ניסוי בטיפול לסרטן הלבלב

ביום חמישי דיווחה החברה על התוצאות המלאות מניסוי בהשתתפות 36 חולים, שבו נבחנה התרופה שלה בשילוב עם תרופת האימונותרפיה קייטרודה של חברת מרק ● לנפילה ייתכנו כמה סיבות: השיפור שנרשם נתפס בשוק כלא מצדיק הבאת תרופה חדשה לשוק

רון קובי ראש עיריית טבריה/  / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ דחה את עתירת רון קובי: השימוע יתקיים היום אחה"צ

ראש עיריית טבריה טען כי מכיוון שאנו בתקופת בחירות ובממשלת מעבר, יש להורות על ביטול השימוע שאמור להיערך היום במשרד הפנים עקב אי-הצלחתו להעביר את תקציב העירייה לשנת 2019 ● השופט נעם סולברג דחה את בקשתו על הסף

בוריס ג’ונסון/  צילום: רויטרס

לקחי בריטניה: איך נפלו החומה האדומה והחומה הכחולה

בדומה למה שהוא עשה במשאל העם על ברקזיט, בבריטניה חזר המעמד העובד והעדיף ימין קשוח על פני שמאל קיצוני ● זה מה שעשו האמריקאים בבחירות 2016, האם זה מה שהם יעשו ב-2020? ● ומה ישראלים יכולים ללמוד משיטת בחירות ש"מזייפת" את התוצאות לטובת הגדולים?

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ ממשיכה להתרחב בבריטניה: רכשה פארק עסקים סמוך לאוקספורד תמורת כ-370 מיליון שקל

מתחילת השנה ועד היום רכשה אלוני חץ חמישה נכסים בבריטניה, בהיקף השקעה כולל של כ-2.8 מיליארד שקל ● חמשת הנכסים מניבים כיום הכנסה תפעולית נקייה (NOI) של כ-28 מיליון ליש"ט

הפגנה באמסטרדם למען המאבק בהתחממות כדור הארץ  / צילום: EVA PLEVIER, רויטרס

ללמוד מהולנד: כך מתכוננות הערים בארץ השפלה למשבר האקלים

הערים הסמוכות לים עלולות להתכסות במים אם מגמת ההתחממות הנוכחית תימשך ● לכן, אין זה מקרי שהן אלה שמקדמות בנייה ירוקה, תחבורה נקייה ופתרונות לניקוז מים

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

צינור הגז השאפתני של שטייניץ לאירופה עוד עלול לגרור את ישראל לעימות אזורי

ההחלטה של טורקיה להרחיב את שטח המים הכלכליים מסכנת את "פרויקט EastMed" • עם זאת, בישראל מבינים כי ייתכן שהתסבוכת המדינית שבדרך לא מצדיקה פרויקט שהוצאתו לפועל תהיה יקרה וכמעט בלתי אפשרית לביצוע