גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקסוס IS250 קופה-קבריולה: לוקסוס טיים

IS החדשה היא אמנם לא מכונית ביצועית מרגשת, ויש מהירות ממנה בפלח ■ אבל מי שכבר עבר את שלב ה"דוושה לרצפה" ימצא בה את המרכיב הכה קשה להגדרה: "החיים הטובים"

חשיפה לחיי מותרות מלווה לרוב בהתמכרות פיזית ונפשית שהגמילה ממנה קשה ומייסרת.

מי שנחשף לטיסות במחלקת עסקים לעולם ירגיש כמו דג מחוץ מים במחלקת תיירים, ומי שטס במחלקה ראשונה כבר לא יסתכל באותה הערכה על מחלקת עסקים; ארוחה במסעדה צרפתית יוקרתית בתל-אביב לעולם לא תחזור להיות מהנה כשהייתה לאחר ביקור במסעדת עילית בפריס או בליון; ואם זכית לחופשה במאוריציוס או בבאלי, כל נופשון בחופים של אילת ירגיש כמו יציאה למילואים.

כותב שורות אלה עובר את ייסורי הגמילה הללו בערך פעם בשבוע, כשהוא נדרש להחזיר לסוכנויות הרכב את המפתחות של מכונית יוקרה או ספורט כזו או אחרת לאחר נסיעת מבחן, ולחזור אל המשפחתית ה-1,600 בת השבע שלו, עם 110 אלף קילומטר על השעון ושני חלונות חשמליים שהפסיקו לפעול בערך באמצע העשור.

לעתים אני ממתן את ייסורי הגמילה באמצעות שכנוע עצמי. המכונית ההיא ארוכה ומגושמת מדי לתנועה בעיר; מכונית אחרת אינה נאה למראה, אינה מצדיקה את מחירה או מרגישה זקנה מדי; וכך הלאה.

אבל במקרה של הלקסוס IS250 קופה-קבריולה החדשה, החזרה למציאות הייתה קשה במיוחד.

אולי היה זה העיצוב המרהיב, שמזכיר ספינת מרוץ כשהגג הקשיח-מתקפל פתוח לרווחה; אולי היה זה ריפוד העור בצבע לבן, שתאם היטב את צבע הבורדו המטאלי של הגוף; ואולי הייתה זו העובדה, שסוף שבוע אחד מאחורי ההגה סייע לי לשדרג קשרים חברתיים, להרגיז את השכנים ברחוב, ולגנוב חיוכי הערכה מבחורות שגילן כמחצית מגילי.

הנדסת אנוש מופתית

כשהגג החשמלי סגור החוויה בתא הנוסעים אינה שונה בהרבה מזו שמעניקות מכוניות ספורט-קופה מקובלות.

הגג הנמוך מאלץ נהגים גבוהים להנמיך את המושב עד לרצפה, הראות לאחור מוגבלת וההשתחלות לצמד המושבים האחוריים דורשת נחישות וגמישות, אם כי הם מספקים מרחב מפתיע לכתפיים ולרגליים של הנוסעים מאחור.

עמדת הפיקוד דומה מאוד בעיצובה לזו של הלקסוס IS סדאן הרגילה ושומרת על הנדסת האנוש המופתית, למעט בלם היד המגושם שמופעל בדוושת רגל גסה כמקובל בארה"ב.

איכות הייצור מרשימה. מושבי העור העשירים למגע יכולים לתת קרב צמוד לכל רכב יוקרה גרמני, הבידוד האקוסטי מושלם גם ב-160 קמ"ש פלוס, ובמהירויות כאלה נשמעת בתא רק נהמה עמומה מהמנוע ומעט רחש צמיגים שאינו מפריע להנאה ממערכת הקול המשובחת.

חוויית "החיים הטובים" מקבלת שדרוג משמעותי כשפותחים את הגג.

פגשנו בשנים האחרונות לא מעט גגות קשיחים-מתקפלים, אך זה שבלקסוס הוא ללא ספק הזריז, החלק והמדויק מביניהם, למרות מורכבותו האלקטרו-מכנית.

לחיצה אחת, ובפחות מ-20 שניות הנהג מוקף באוויר חופשי ללא מחיצות בינו לבין סביבתו.

אוויר חופשי, חייבים לציין, הוא בונוס מצוין כשמדובר בנסיעה בכביש חוף פתוח אי שם בפרובנס.

אבל העסק פחות נעים כאשר הרקע הוא מפלטי אוטובוסים תל-אביביים ונהגים חדורי-תודעה-חברתית, שנוהגים למחות על הפגנות פומביות של עושר באמצעות צפירות אגרסיביות והשמעת הערות לא-מנומסות על משלח ידו המשוער של הנהג.

כך או כך, סגירת החלונות משתיקה חלק נכבד מהרעש החיצוני, גם כשהגג פתוח, וזו אות ועדות לאיכות הייצור הגבוהה של המכונית.

מנוע יעיל ומתורבת, אך לא מרגש

על הכביש מפגינה הלקסוס התנהגות שמותאמת היטב לרכב לייף סטייל יוקרתי.

מתליה רכים וסלחניים הרבה יותר ממה שאנחנו זוכרים ב-IS סדאן הספורטיבית, והיא מגהצת מהמורות ובורות בשלווה ובבגרות. למרות ריכוך המתלים והגג הנפתח היא מרגישה נטועה היטב באספלט, עם בקרת גוף מהוקצעת על כבישים מפותלים ויציבות כיוונית משובחת במהירויות שיוט.

לקחנו אותה לגיחה מהירה על כביש 6 בבוקר שבת שטוף ברוחות מזרחיות עזות. גם בתנאים הללו ה-IS שמרה על הכיוון בנחישות מרשימה והפחיתה הרבה מהעומס והמתח. היינו שמחים לקבל הגה חד ומדויק יותר, אבל כנראה שאי-אפשר לדרוש הכול.

מערכת ההנעה דומה לזו של ה-IS סדאן וכוללת מנוע V6, שמייצר 208 כ"ס ומשודך לתיבה אוטומטית בת 6 מהירויות. זהו מנוע יעיל ומתורבת, אך לא מרגש במיוחד. אין לו צליל ספורטיבי ובקופה-קבריולה הוא גם נדרש לדחוף כ-125 קילו יותר (1,750 קילו בסה"כ) מאשר בגרסת הסדאן.

גם התיבה האוטומטית לא מרגישה זריזה במיוחד, אפילו במצב ספורט. כתוצאה מכך, הזינוק מאפס ל-100 מתבצע ב-9 שניות, כמעט שנייה יותר מב-IS סדאן; ותאוצות הביניים אינן יכולות להתחרות עם כמה ממנועי הטורבו המודרניים.

מנגד, ביצועים מיוזעים וקולניים מעולם לא היו הסגנון של לקסוס. אצלה זו טריטוריה של זן, מינימליזם ושלמות מכנית.

הלקסוס IS קופה-קבריולה עולה בארץ הקודש 383 שקל לדגם הבסיס. זהו מחיר פתיחה מעניין מאוד, שמציב אותה בפער מחיר לא גדול מעל גרסת ה-V6 של הפולקסווגן IOS, וביתרון מחיר של עשרות עד מאות אלפי שקלים על פני המתחרות מבית ב.מ.וו, וולוו ואינפיניטי. היא לא מכונית ביצועים מרגשת ויש מהירות ממנה משמעותית בפלחי. אבל קהל שכבר עבר את השלב של "דוושה לרצפה", יגלה שה-IS היא תמצית מרוכזת של אותו מרכיב נחשק וקשה-להגדרה שקרוי "החיים הטובים".

לקסוס IS250 קופה-קבריולה

מתחרות

שוק הקופה-קבריולה היוקרתיות בישראל מתרחב במהירות

ב.מ.וו 3

ב.מ.וו 3 קבריולה

בדור האחרון של סדרה 3 נטשה ב.מ.וו את הגג ה"רך" לטובת קשיח-מתקפל, שמעניק למכונית מראה של מכונית קופה חיננית כשהוא סגור.

דגם הבסיס, עם מנוע 2 ליטר צנוע בהספק 156 כ"ס, עולה בישראל 473 אלף שקל לפני הנחות עונתיות. כדי לקבל ביצועים בליגה של ה-IS צריך להזמין את ה-325 עם מנוע בהספק 218 כ"ס, שמחירה 520 אלף שקל.

לשתי הגרסאות התנהגות כביש שמהווה אמת מידה בפלח

אאודי A5

אאודי A5 קבריולה

אאודי היא אחת הבודדות בפלח שעדיין שומרת אמונים לגג ה"רך". למרות זאת, תא הנוסעים שלה מבודד ברמה גבוהה מאוד. יש לה איכות ייצור גבוהה, תא מטען נדיב יחסית, ומושבים האחוריים סמליים למדי .

לישראל היא מיובאת החל מהחודש עם מנוע 2 ליטר טורבו, שבגרסתו העדכנית מייצר 211 כ"ס ומאיץ את מאפס למאה ב-7.3 שניות. כל זה ב-494 אלף שקל

אינפיניטי G37

אינפיניטי G37 קבריולה

אינפיניטי מבית ניסן, המתחרה היפנית של לקסוס מבית טויוטה, נחושה שלא לפגר אחר יריבתה באף פלח. התשובה שלה בפלח הקופה-קבריו היא ה-G37 קבריו, שמציעה גג קשיח-מתקפל ואיכויות ייצור שאינן נופלות מאלה של לקסוס.

ה-G37 גדולה "במספר" אחד יותר מה-IS ומצוידת במנוע V6 בהספק של לא פחות מ-320 כ"ס, שמזניק אותה למאה ב-6.2 שניות. המחיר בארץ, החל מהחודש, ניצב על 545 אלף שקל

עוד כתבות

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

דעה: משפט טראמפ בסנאט מתחיל - הזיכוי די מובטח, אך האם הכתם יימחק?

אחרי שגוף ביקורת של הקונגרס קבע כי התנהלות טראמפ בפרשת אוקראינה היא עבירה על החוק, משפט האימפיצ'מנט מגיע לנקודת ההתחלה בסנאט ● מידת הזיהום של הכביסה המלוכלכת שצפויה לצוץ במהלך הדיונים, עלולה לעצב את דימויו ומורשתו של הנשיא ה־45 לדורות הבאים ● דעה

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

רפי עמית / צילום: יח"צ

לאחר זינוק שנתי של 80%: קמטק פותחת את 2020 עם הזמנות של 25 מיליון דולר

ההזמנות -  לאספקת מערכות לבדיקה ויזואלית של רכיבי חיישנים למצלמות ● קמטק נסחרת כבר בשווי של 482 מיליון דולר