גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זירת קרב: מה ההבדל בין ג'ודו לקראטה, ואיפה אפשר ללמוד קפוארה?

"גלובס" סקר את אומנויות הלחימה הפופולריות - מקונג פו, דרך טאקוונדו ועד קרב מגע - ובדק היכן יש קבוצות לבוגרים, כמה עולה חוג וכמה עולה הציוד הדרוש

אומנויות לחימה מקיפות עולם מגוון של מיומנויות גופניות, המאפשרות למתאמן לא רק לשפר את יכולת הלחימה שלו בעת קרב, אלא גם לשפר את יכולת הריכוז ואת השליטה בגופו. רובן הומצאו במזרח הרחוק, אם כי קיימות גם כאלה ממקומות אחרים בעולם. אף שמקובל ללמוד אותן מגיל ילדות, ניתן להתחיל גם בגיל מבוגר. "אומנות לחימה היא למעשה הגירסה העתיקה לקואוצ'ינג. היא עובדת על הגברת התודעה של האדם, הגברת ביטחונו האישי וחיזוק ביטחונו העצמי", מסביר עומר אשכנזי, מנהל שיווק במרכז "שלום" להגברת הביטחון, שם מועברים קורסים של אומנויות לחימה והגנה עצמית. "זו דרך נהדרת לחיטוב הגוף ולחיזוק הפן המנטאלי של כל אחד ואחת", הוא מוסיף.

בחוגים השונים שנסקרו כאן מוצעות קבוצות למתחילים וקבוצות למתקדמים, ובין המשתתפים אפשר גם למצוא תלמידים בני 60 ויותר. לא מדובר בתחביב יקר - החוגים שבמועדוני כושר וקאנטרי קלאב לרוב כלולים במחיר המנוי, או כרוכים בתוספת תשלום חודשית של 100-150 שקל לחודש. כשמדובר בחוגים, מדובר בעלות המתחילה ב-170 שקל לחודש (לשיעור של שעה פעם בשבוע) ומגיעה לכ-450 שקל (לשעה-שעה וחצי 4 פעמים בשבוע). מחירי החליפות נעים סביב 160-250 שקל, ומשתנים בהתאם לענף ולאיכות.

גם תדירות האימונים משתנה, ונעה סביב 2 ל-3 אימונים בשבוע במשך 45-90 דקות. על מנת לעבור מבחני חגורות בענפי הלחימה השונים יש צורך באימונים נוספים לאימונים הרגילים.

קפוארה

אמנות לחימה ברזילאית, המתבצעת באמצעות תנועה ואקרובטיקה, בליווי כלי נגינה ובעידוד המשתתפים. השיעור מתקיים במעגל, שבמרכזו מתמודד זוג מתחרים. במקום לבלום את כח היריב, המתמודד צריך להתחמק מהבעיטה, לגרום לו לחשוב שהוא פגיע, ואז לתקוף חזרה. כל זה בליווי שירה, מחיאות כפיים, תופים וכלי מיתר מסורתי. מטרת העידוד הזה ליצור סולידריות, שכן בכל פעם מתחלפים התפקידים והמתמודדים הופכים למעודדים.

קפואריסטים שהופכים את האמנות הזו לדרך חיים הופכים לרוב לקבוצה מגובשת שמופיעה יחד, עוברת אימוני אקרובטיקה וכו'. "פירוש המילה קפוארה הוא "אחו" - שדה פתוח שבו היו מתאמנים העבדים הברזילאים", מסביר איזק בן אסולין, מייסד ומדריך ותיק באבאדה קפוארה ישראל. הקפוארה דורשת עבודה על טכניקה וכוללת תרגולי התקפה והגנה, יש בה עבודה אינטנסיבית על סיבולת שריר, זריזות וגמישות. המוסיקה וההתנסות בכלי ההקשה שמלווים את הקרבות נותנות אווירה אחרת, שמרככת את הקרב. לדברי בן אסולין, הקפוארה מתאימה לכולם: "מגיל 4 ועד גיל 80".

קונטרה מסטר קאשי-איציק מקבוצת אסטילו די זו'גו (estilo de jogo) מסביר: "האלמנטים האקרובטיים אינם מהווים מכשול עבור הקהל המבוגר, כי יש בקפוארה הרבה מעבר לאקרובטיקה. יש מבוגרים המשחקים ללא אלמנטים אקרובטיים".

גם בקפוארה יש מבחני חגורה, ויש הרבה מאוד חגורות לעבור עד שמגיעים לדרגת מסטר. לכל צבע חגורה יש פירוש, ובין חגורה לחגורה יש שלבי ביניים. בארץ מתקיימת כל שנתיים אליפות למבוגרים, פעם בשנה מתקיימת אליפות אירופה ופעם בשנתיים שי אליפות עולמית.

* ביגוד וציוד: ניתן לקנות מכנסי קפוארה מיוחדים, אך אפשר להתאמן בכל מכנס וחולצה נוחים.

* חוגים למבוגרים: אבאדה קפוארה (www.abadacapoeira.co.il); קפוארה ישראל (www.israel-capoeira.co.i); בית-הספר לאומנויות לחימה של אלדד בן-חורין (www.ma4life.net).

טאקוונדו

אומנות לחימה מודרנית שעיקרה בעיטה ואגרוף, שפותחה בקוריאה עבור החיילים הקוריאניים. השיטה מתבססת בעיקר על עוצמת התנופה של הבעיטה על ידי ניצול מסת הגוף בתנועת האגן. מאז האולימפיאדה שהתקיימה בשנת 2000 בסידני היא מוגדרת ענף אולימפי. "משמעות השם היא "אומנות היד והרגל" (טא - רגל; קוון - יד; דו - אומנות)", מסביר אומיד והדטי, מנהל מחלקת טאקוונדו במרכז הספורט באוניברסיטת תל-אביב. "המתאמנים עוברים 4 חגורות: לבנה, צהובה, כחולה, אדומה ושחורה (דרגה בינל'), המתחלקת לדאן 1 ולדאן 2".

טאקוונדו תחרותי הינו ספורט חצי מגע, כאשר הקרב נמשך כ-3 סיבובים של כ-2 דקות האחד. הקרב מתקיים עם מיגון כולל (ראש, שיניים, ידיים, רגליים, בטן), כאשר המתחרים מחולקים לפי משקלים: נוצה, בינוני-קל, בינוני-כבד וכבד.

רון גרשנוק, מאמן ומנהל ב"שרעבי אומניות לחימה" בראשון-לציון, מוסיף: "בשיעור נלמדות טכניקות הגנה והתקפה יעילות, ודגש ניתן לשיפור מרכיבי הכושר הגופני. יש עבודה רבה על גמישות וסיבולת לב ריאה. בנוסף עובדים על טכניקות הגנה עצמית כנגד מצבי איום ברחוב. טכניקות רגליים, טכניקות ידיים וכו'. אחת לכמה זמן החניכים משתתפים בסמינרים ותחרויות, כולל באליפויות ישראל. פעמיים בשנה יש מבחני חגורות.

* ביגוד וציוד: חליפות לבנות חגורות.

* חוגים למבוגרים: אוניברסיטת תל-אביב (twww.sports-center.co.il); בית-הספר לאומנויות לחימה של אלדד בן-חורין (www.ma4life.net); שרעבי אומנויות לחימה (www.i-tkd.com).

קונג פו

אומנות לחימה סינית, המפתחת כוח מקסימלי במינימום מאמץ. הטכניקה כוללת תנועות מתואמות שמאפשרות קבלת החלטות נכונות. תנועות הגוף הן עגולות ולא חתוכות, ובנויות על מהירות של תנועת האגן. "בקונג פו אין מצבים סטטיים, יש תנועה כל הזמן", מוסיף ירון בנימיני, רב אומן בכיר דאן 9, ממכללת ילון. "הקונג פו הוא לא רק אומנות לחימה, אלא גם דרך להעצמה אישית, שתורמת להעמקת המודעות העצמית, לשיפור הקשב ולשיפור האינטראקציה הבין אישית. הרבה מהמתאמנים באים ללמוד דרך הטכניקות הלחימתיות כיצד לשפר את תגובותיהם בכלל ואת תגובותיהם למצבי לחץ בפרט", מסביר בנימיני.

הקונג פו מפתח סיבולת שריר גבוהה, מחזק מאוד את הרגליים ומגמיש את האגן. הוא מתאים גם לנשים כי לא צריך בו הרבה כוח פיזי, נלחמים עם תנועת היריב ולא נגדה.

"המשמעות המקורית של המונח "קונג-פו" היא רכישת מיומנות או הגעה להישג באמצעות השקעת מאמץ רב", מסביר אריאל חודורקובסקי, מורה לקונג-פו מסורתי ומטפל ברפואה סינית.

סנסאי יוסי פישר דאן 5 מכרמיאל, מסביר: "הקונג פו התפתח דרך הסתכלות על החיות בטבע. כל חיה מייצגת אסטרטגיה ואופי לחימה שונה". לדבריו, מומלץ ללמוד קונג פו במקומות שמלמדים יותר מסגנון אחד. "יש דרך לאמן כל אחד ולהביא אותו למצוינות, המתאמנים הבוגרים אפילו מעל גיל 50", הוא מוסיף.

* ביגוד: חליפות שסגורות מלפנים. ניתן לקנות מיובאות מסין או תוצרת הארץ, מחירן 200-300 שקל. בכל חוג חליפה בצבע אחר לפי בחירת המורה. יש חליפות שחורות, אדומות, כחולות וכו'.

* חוגים למבוגרים: מכללת ילון (www.kungfu.co.il); אריאל חודורקובסקי (www.sinit-bakehila.co.il); יוסי פישר (www.wushuchina2009.blogspot.com).

קרב מגע

אומנות לחימה שהיא שם נרדף להגנה עצמית, המבוססת על התנועות הטבעיות של גוף האדם ומצטיינת בפשטותה, מהירותה ויעילותה. מטרתה לפתח אצל כל אדם בכל גיל את היכולת להגן על חייו במקרה של תקיפה אלימה בידיים ריקות או עם נשק. "בצה"ל מתורגל קרב מגע צבאי כחובה לכל החיילים הקרביים כתרגול בסיסי, וביחידות המיוחדות ברמה גבוהה", מסביר חורין.

לדברי אשכנזי, אין צורך בידע קודם: "כולם יכולים להתחיל וכולם יכולים ללמוד. האימונים באומנויות לחימה בנויים בצורת סרגל מאמצים, וכך כל מתאמן מבצע תרגילים ברמה שלו".

* ביגוד: מכנס וחולצה נוחים, אין בהכרח ביגוד ספציפי.

* חוגים למבוגרים: שלום - המרכז להגברת ביטחון (dror-shalom.com); בית-הספר לאומנויות לחימה של אלדד בן-חורין (www.ma4life.net); מכון יואל בקריית-מוצקין (karate4u.co.il).

קראטה

אומנות לחימה המתאפיינת בשימוש באברי הגוף להתקפה וגם להגנה.

קראטה מפתחים כושר גופני גבוה מאוד, שליטה עצמית, זריזות, ביטחון והצלחה בעבודת צוות", אומר מעוז שרעבי "משרעבי אומניות לחימה" בראשון-לציון. לדבריו, אין צורך בידע קודם: "מי שמעוניין להשתתף באימון ואין לו ידע, משתלב בקבוצת הבוגרים המתחילים. יואל בן הרוש, מבכירי המאמנים בארץ, מסביר: "יש 10 דרגות (חגורה לבנה, צהובה, כתומה, ירוקה, כחולה, חומה, שחורה) ואח"כ 10 דרגות של דאן". בן הרוש הוא בעל חגורה שחורה דאן 6, לשעבר אלוף ישראל ומאמן נבחרת ישראל לנוער. לדבריו, לתלמיד חדש קשה לראות את עצמו מגיע לחגורה שחורה: "אני מסביר לו שכדאי שתהיה מטרה מוגדרת שתדחוף אותו להתאמן, כי מה שחשוב זו הדרך ולא המטרה. בד"כ המתאמנים המתחילים נשארים ומתאמנים לקראת חגורה שחורה".

* ביגוד וציוד: חליפה לבנה וחגורה.

* חוגים למבוגרים: שרעבי אומנויות לחימה (www.i-tkd.com); אוניברסיטת תל-אביב (twww.sports-center.co.il); בית-הספר לאומנויות לחימה של אלדד בן-חורין (www.ma4life.net); מכון יואל בקריית-מוצקין (karate4u.co.il).

ג'ודו

אומנות לחימה יפנית בעלת אופי ספורטיבי. התנועות בעלות השפעה מיוחדת על הגוף ומבוססות על ניצול כוחו של היריב ותנועות ספיראליות שמפתחות את הגוף ולא נמצאות בשימוש בחיי היום-יום.

"הרעיון הוא שאפשר לנצל את הכוח של היריב כדי לנצח. אין צורך להכות", מסביר זאב קושלין, מאמן מספורטן פתח תקווה, בוגר וינגייט ואלוף ג'ודו בינלאומי לשנת 1987.

הג'ודו מתאים לכל גיל. אין צורך בכושר התחלתי, הכושר נבנה עם השיעורים, רק בקרבות עצמם נדרש כבר כושר אירובי כי קשה להחזיק מעמד מתחילת הקרב ועד סופו. "אימוני הג'ודו מורכבים מחימום מיוחד, תרגול כניסות ותרגול הטלות, טכניקות ידיים, טכניקות שימוש באגן וטכניקות רגלים", מסביר אלדד בן-חורין, מורה ראשי בבית-הספר לאומנויות לחימה במודיעין. חלק חשוב באימון הוא הרנדורי, הקרב הידידותי, הנעשה בשתי צורות עיקריות: בעמידה ובקרב קרקע. בקרקע מתורגלים ונלמדים ריתוקים, חניקות. בנוסף מתורגלים בג'ודו קאטות וקרבות ספורטיביים.

* ביגוד: כמו חליפת קראטה.

* חוגים למבוגרים: רשת ספורטן (www.sportan.org.il); שלום - המרכז להגברת ביטחון (dror-shalom.com); בית-הספר לאומנויות לחימה של אלדד בן-חורין (www.ma4life.net).

עוד כתבות

מנכ"ל אלפאבית סונדר פיצ'אי ליד מחשב קוונטי של החברה/  צילום: רויטרס

אחסון מידע על דנ"א וחיקוי מערכת העצבים: כך נראים פיתוחי המחשוב החדשים

סטארט-אפים וחברות כמו גוגל ו-IBM עושות מאמצים לפתח יכולות מחשוב קוונטיות ● המטרה: לאפשר לעולם המחשוב להתקדם, כפי שהתקדם גם ב-50 השנה האחרונות

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

התחדשות נהריה  / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

הוועדה המחוזית צפון אישרה היום תוכנית לפיתוח העיר נהריה ב-20 השנים הקרובות

מסמך מדיניות פיתוח העיר שאומץ על ידי הוועדה המחוזית גילה שלמרקם הקיים בעיר נהריה יש כושר נשיאה מפתיע ● על פיו, ניתן להגיע בנהריה ליעד של 200,000 תושבים במסגרת התחדשות עירונית ואינפילים

רכבת המימן של אלסטום בגרמניה / צילום: Serene Stache, AP

הסכם ראשוני: אלסטום הצרפתית תקנה את בומברדייה הקנדית ב-7 מיליארד דולר

זהו ניסיון נוסף של אלסטום להתמזג עם חברה ובכך להגדיל את התחרות מול חברת CRRC הממשלתית הסינית - ספקית הרכבות הגדולה ביותר בעולם

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת דוחה יישום הוראות תקן חשבונאי לחברות הביטוח; מניותיהן קופצות בבורסה בתל אביב

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, דוחה את יישום הוראות תקן חשבונאי 17 לחברות הביטוח ● אייל דבי, לאומי שוקי הון: "ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים"

אפליקציה של ויזה / צילום: יח"צ

האם ויזה גילתה דרך להרוג בעדינות חברות פינטק חדשות?

הבנקים מחויבים לאפשר לחברות פינטק להתקשר אל חשבונות הלקוחות שלהם, אבל איך זה מתבצע בפועל? ● חברת Plaid היא אחת מיצרניות צינורות התקשורת שעונות על הצורך ● האם ויזה קנתה את החברה כדי לפתח אותה או כדי להרוג אותה בעדינות? ● האזינו 

אמיר נחום, מנכ”ל אורתם סהר, בבית המשפט / צילום: אמיר מאירי

תחזית מקורות ושימושים: תחזית לחוד ומציאות לחוד

תחזית מקורות ושימושים שצריך לפרסם תאגיד הנמצא בקשיים פיננסים, היא כלי חשוב למשקיעים אך בהחלט לא נטול קשיים ובעיות ● על מה נשענות התחזיות, כיצד השוק מעריך אותן, ומה נאמר על הפערים המטרידים בכמה מקרים בולטים בין התחזיות למציאות? ● כתבה ראשונה בסדרה

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

אקורד סיום: ויולה מכרה את יתרת המניות שלה במטומי; סמי תותח פרש מהחברה

ויולה החזיקה ב-9.5% ממניות מטומי, ואם מכרה אותן במחיר השוק, הרי שהיקף המכירה עומד על פחות מ-2 מיליון שקל ● למרות הצניחה החדה בשווי מטומי בשנים האחרונות, ויולה כבר החזירה למעשה את ההשקעה הראשונית שלה בחברה

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים

איציק אברכהן, מנכ”ל שופרסל, יוני שסטוביץ, בעלי חברת שסטוביץ / צילומים: שלומי יוסף, רפי דלויה

הסיפור המוזר סביב הייבוא המקביל של מותגי בישום ששסטוביץ משווקת

רשת הפארם Be החלה לייבא בשמים ביבוא מקביל, כדי להוריד מחירים ולשפר רווחיות • אלא שאז, בעיתוי ובדרך שמעוררים תהייה, משרד הבריאות נכנס לתמונה

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

הפגנה של מקומיים נגד המפעל של טסלה / צילום: PAWEL KOPCZYNSKI, רויטרס

מאסק מול הגרמנים: המפעל הראשון של טסלה באירופה מעורר סערה עוד לפני שנפתח

המפעל הראשון והמדובר של טסלה באירופה, והרביעי בסך-הכול בעולם, יוקם דווקא בעיירה גרונהיידה, לא הרחק מברלין ● למה נבחרה דווקא היא, כיצד תתיישב השמרנות הגרמנית עם אחת החברות פורצות הדרך בתעשיית הרכב, ואיך זה קשור לפצצות ולנמלים ● קן לציפור, גרסת אילון מאסק

חומר פעיל חדש בקנאביס? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

בתי המשפט פוסקים לנפגעי תאונות מאות אלפי שקלים לרכישת קנאביס

כמה פסקי דין שניתנו לאחרונה בתביעות של נפגעי תאונות דרכים מלמדים כי בתי המשפט הכירו בצורך של תובעים הסובלים מכאבים לקבל מחברות הביטוח מאות אלפי שקלים לצורך רכישת קנאביס רפואי

נשים בדירקטוריון - הוועדים המנהלים של האוניברסיטאות

באוניברסיטאות יש הרבה סטודנטיות - אך לא מספיק דירקטוריות

בעוד שנשים מהוות כ-60% מקרב הסטודנטים באוניברסיטאות, בוועדים המנהלים הן פחות מרבע

רשות המסים תחייב דיווח בזמן אמת על כל עסקה / צילומים: איל יצהר, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חובת הדיווח בזמן אמת על עסקאות של 5,000 שקל: בעלי העסקים ובעלי המקצוע כמרקחה

חשיפת "גלובס" על התוכנית לחייב כל בעל עסק בדיווח בזמן אמת, מסעירה את בעלי העסקים • גם אנשי המקצוע מסכימים כי מדובר בצעד מסורבל שייצור תלות במערכת הממוחשבת של רשות המסים ולא בטוח כי יפתור את בעיית החשבוניות הפיקטיביות • ואיך התוכנית מסתדרת עם הבטחות הפוליטיקאים להקל על עסקים קטנים

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

רוחאני: "איראן לעולם לא תנהל מו"מ תחת לחץ"

את הדברים הללו אמר חסאן רוחאני במסיבת עיתונאים לקראת הבחירות לפרלמנט האיראני שיתקיימו בשישי הקרוב

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד