גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת ה-IT דטהסייף נכנסה להקפאת הליכים עקב חובות של 120 מיליון שקל

דטהסייף חייבת 40 מיליון שקל למיקרוסופט ישראל ו-28 מיליון שקל לדיסקונט ■ אחד מכ-370 העובדים בחברה ל"גלובס": "ההנהלה כינסה אותנו הבוקר בחצר ונתנה לנו שתי אפשרויות: לעבוד בחינם או ללכת הביתה" ■ עומר נירהוד, מבעלי דטהסייף: "החברה פעילה, אף עובד לא פוטר. אנו במגעים להכניס משקיע"

בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא צו הקפאת הליכים ל-30 יום לקבוצת דטהסייף מערכות, ספקית שירותי ה-IT (טכנולוגיית מידע) השישית בישראל, שנקלעה לחובות של כ-120 מיליון שקל, מהם 40 מיליון למיקרוסופט ישראל ו-28 מיליון שקל לבנק דיסקונט.

השופט יוסי שפירא מינה את רם בלינקוב, שהיה הממונה על התקציבים באוצר ומנכ"ל משרד הפנים, כנאמן בהקפאת ההליכים.

קבוצת דטהסייף מצויה בבעלותו ובניהולו של עומר נירהוד, שאף ערב אישית לחובותיה. בבקשת ההקפאה שהגישה החברה באמצעות עוה"ד אבנר כהן ואלי בלכמן ממשרד כהן, וילצ'יק, קמחי ושות', נאמר כי עיקר הפסדיה נוצרו בתחילת 2009, בעקבות השפל בשוק העולמי והמקומי, ההשקעה ברשת חנויות "אקסלנט DMO" וקריסת השותפה למיזם, חברת DMO.

קבוצת דטהסייף מעסיקה כ-270 עובדים, ועוד כ-100 עובדים נוספים דרך קבלני משנה. היקף מכירותיה בשנת 2008 עמד על כ-250 מיליון שקל, מרביתם בשוק המקומי.

עומר נירהוד אמר הבוקר (ג') ל"גלובס": "החברה פעילה, ואף עובד לא פוטר. הנאמן בלינקוב נכנס לתפקידו. הזמנות מתקבלות ומסופקות, טכנאים ואנשי אאוטסורסינג נמצאים אצל הלקוחות".

בתשובה לשאלה מה הביא לקריסת החברה, אמר נירהוד: "קריסת DMO גרמה לנו נזק גדול. ההשקעה ברכישת חברת שח טופז שלא נשאה פירות כמקווה. לכך הצטרף המשבר הגלובלי, שהשפיע בארץ בעיקר ברמת העסקים הקטנים והבינוניים, שהם הביזנס המרכזי של דטהסייף".

בשבועות האחרונים התקיים משא-ומתן רציני וארוך לרכישת חלקים מפעילות הקבוצה על-ידי החברה הציבורית כלנית כרמון . ההסכם נחתם בתחילת נובמבר, אך "לא הבשיל לכלל מימוש".

דטהסייף טוענת כי גורמים נוספים בשוק המחשבים הביעו התעניינות ברכישתה, "אלא שלאור קשיי התזרים של החברות, שהחמירו בימים האחרונים, לא נותרה לחברות בשלב זה ברירה אלא להגיש את הבקשה דנן על מנת לעצור את הסחף".

נירהוד ציין עוד כי החברה מנהלת משא-ומתן עם מספר משקיעים פוטנציאליים לצורך הכנסת משקיע לחברה.

לדברי החברה, במהלך הקפאת ההליכים יהיה אפשר לנקוט במהלך מסודר של התמחרות בין המציעים השונים. דטהסייף טוענת כי יש לחברות הקבוצה "שווי שוק מכובד, ועל כך יעיד המשא-ומתן שהתנהל בשבועות האחרונים עם כלנית ועם גורמים נוספים, וכי יש בסיס לסברה כי במהלך של הקפאה והתמחרות יימצאו רוכשים לפעילות החברות בסכומים משמעותיים, אשר יהא בהם כדי להחזיר לנושים חלק נכבד מחובם".

ללא הזרמת הון חיצוני בשבועות הקרובים, טוענת הקבוצה, יחוללו הצ'קים שמסרה, חשבונותיה יוגבלו, וכל החברות יקרסו בתוך ימים ספורים, ויביאו לאובדן הנכס המרכזי שלהן הפעילות והמוניטין. דטהסייף טוענת כי לקוחותיה חייבים לה 13 מיליון שקל.

דטהסייף חייבת כ-41 מיליון שקל לנושים המובטחים (28 מיליון לבנק דיסקונט, 8 מיליון למרכנתיל, 6.7 מיליון לבינלאומי ו-4.2 מיליון למזרחי-טפחות), כ-5 מיליון שקל לנושים בדין קדימה (3.2 מיליון מתוכו לעובדים), 23 מיליון לספקים בעלי ערבות אישית של הבעלים נירהוד, ו-50 מיליון לנושים רגילים, כאשר 33.5 מיליון מתוכם למיקרוסופט.

קבוצת דטהסייף נחלקת לשתי זרועות עיקריות: הזרוע העסקית, שייחודה בהיותה הקבוצה המובילה בישראל בשירותי מחשוב למגזר העסקים הקטנים והבינוניים; והזרוע הפרטית, שהפעילה מערך מכירות משולב בכל אתרי האינטרנט המובילים תחת חברת אקסטרים PC, ומערך מכירות ב-30 חנויות של רשת אקסלנט DMO.

הקבוצה עברה בשנים האחרונות מהפכה במעבר ממכירת מוצרים בעלי ערך מוסף נמוך, בעיקר מחשבים תואמים ורישיונות תוכנה, למכירה של מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה, חטיבה למחשוב תעשייתי האחראית על מחשבים מיוחדים כמו מחשבים מוגני גזים בתחנות הדלק, מחשבים בבסיס מערכות צה"ל לגילוי חדירות מחבלים, עגלות רפואיות המשמשות בבתי-חולים ואפילו מערכות מחשוב המורכבות בתוך הלווין "עמוס".

שתי חברות הסטארט-אפ שבבעלות הקבוצה - RDV, המוחזקת ב-51% ולה פטנטים בתחום של הדמיית תלת-מימד; ו-Future IT הציבורית הנסחרת בניו-יורק ומוחזקת ב-65% - לא הוכנסו לבקשת ההקפאה בשלב זה.

עובד בחברה: "אנחנו המומים"

בין לקוחות החברה ניתן למצוא שמות מוכרים וגדולים, כדוגמת סלקום, רכבת ישראל, משרד הביטחון, אמדוקס, כלל ביטוח, שירותי בריאות כללית, משטרת ישראל, הראל ביטוח ועוד.

אחד העובדים בחברה, ששימש כמנהל חנות, סיפר ל"גלובס" כי החברה הציבה בפני העובדים שתי אפשרויות: לעבוד בחינם - או להתפטר.

"אתמול בערב ההנהלה אמרה לנו לא לפתוח את החנויות ולבוא למטה החברה בלוד. הגענו לשם הבוקר, ובשעה 9:30 אמרו לנו: 'אם אתם רוצים - תמשיכו לעבוד ללא תשלום, ואנחנו לא יודעים מה יעלה בגורל החברה. אם אתם לא רוצים לעבוד ללא תשלום - לכו הביתה'. אין עם מי לדבר בהנהלה. מה זה? ככה מפטרים אנשים במדינת ישראל? איזו אפאטיות, איפה ההבנה? הרסו לנו את החיים. לא נקבל משכורות החודש".

העובד מאשים את הנהלת החברה החדשה יחסית בהידרדרות מצבה של החברה. לדבריו, עומר נירהוד וסמי בכר רכשו את החברה בינואר 2008 והתחייבו בפני הבעלים הקודמים שלא לקצץ בשכר העובדים. עם זאת, הוא מספר כי כבר לאחר חודש בוצע קיצוץ שכר של עד 20%.

"לא יכולנו לשער שיש כאלה קשיים", הוא מוסיף. "לא דיברו איתנו על כלום. בדיעבד ייתכן כי האיתות היה בכך שמיקרוסופט ביטלה לחברה את הזיכיון, אבל לא יכולנו לשער שיש קשיים כאלה. אנחנו עומדים בחצר החברה המומים".

עוד כתבות

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

הפרויקט המתוכנן בשיכון דן / צילום: אבולב מדיה

גבע נדל"ן מארגנים קבוצת רכישה להקמת פרויקט משרדים בשיכון דן

החברה רכשה אופציה מחברה בבעלות של איציק ברוך וישראל לוי לרכישת מתחם משרדים בשכונה במחיר של 37.3 מיליון שקל ● עלות שדרוג הפרויקט מוערכת בכ-55 מיליון שקל

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של דונלד טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

“רובע החדשנות” בב”ש / הדמיה: HQ אדריכלים

באר שבע רוצה להקים רובע חדשנות. לא ברור מי יתקצב אותו

העירייה תגדיר ותפתח אזור ממוקד שישמש נקודת מפגש מרכזית, האוניברסיטה ובית החולים יורידו גדרות ומשרדי הממשלה יעסקו ביחסי ציבור • תוכנית "רובע החדשנות" של בירת הנגב שמבקשת ליצור "אקוסיסטם" לרעיונות פורצי דרך נחשפת וחושפת בטן רכה: חוסר במימון

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע נמשכות: המנכ"ל ניר דגן פורש; אמיר ארז ימונה למנכ"ל החדש

(עדכון) - דגן, שכיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות, יוחלף ע"י מנכ"ל פזגז לשעבר ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד