גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ערב הפכפך בוול סטריט הסתיים בעליות; הדשנים בלטו

בנק אוף אמריקה פדה חובו לממשל בסך 45 מיליארד דולר ■ הנפט איבד 2.7% ל070.67 ד' לחבית לאחר דו"ח המלאים ■ אגריום עלתה בעוד 3.9% ופוטאש הוסיפה 2.5% ■ פרוטליקס איבדה 3.7%

המסחר בוול סטריט התאפיין הערב בהפכפכות כאשר בסיום הצליחו המדדים המובילים לתת קפיצה ולסגור בעליות של עד 0.5%. מצד אחד השוק קיבל אוויר לנשימה בזכות הארכת תוכנית הTARP, והודעתו של בנק אוף אמריקה על השלמת החזר החוב בסך 45 מיליארד דולר למשלמי המיסים האמרקינים. מנגד הושפעה וול סטריט מהמשך הלחץ מכיוון שוקי העולם לאחר ש-S&P שינתה את תחזית הדירוג של ספרד ל"שלילית" יומיים לאחר שהפחיתה את הדירוג של יוון ובדובאי נראה משבר החוב רחוק מסיום.

נציין כי היום ציינו בוול סטריט 9 חודשים בדיוק מאז ה-9 במארס אז החלה ההתאוששות אשר עד היום הניבה לדאו ג'ונס כ-57%, ל-S&P 500 כ-61% ולמשיקיעים במדד הנאסד"ק הניבה התקופה כ-71%.

כאמור, עם פתיחת המסחר הודיע שר האוצר, גייתנר על הארכת תוכנית החילוץ למערכת הבנקאית, TARP, שהיקפה 700 מיליארד דולר עד לחודש אוקטובר 2010. התוכנית היתה צפויה להסתיים בסוף החודש הנוכחי, אך נראה כי השבריריות של השוק מצריכה הרחבה של התקופה. על ההארכה הודיע שר האוצר במכתב לקונגרס.

הורדת תחזית הדירוג של ספרד, הורדת הדירוג האשראי של יוון וההפסדים הנערמים והולכים ממשבר החוב בדובאי המחישו למשקיעים שאסור להם לקבור את המשבר העולמי בטרם עת, מה שהביא לבריחת הון מהאפיקים המסוכנים והסטתו לעבר האפיקים הבטוחים יותר, כדוגמת הדולר. שר האוצר של יוון התחייב היום שהמדינה תעמוד בהתחייבויותיה, אם כי מניות הבנקים ביוון הוסיפו לרדת. היום אמר שר האוצר היווני כי אין סכנה שתידרדר לחדלות פרעון, וכי הממשל מתכוון לנקוט בפעולות כדי לסייע לשווקים.

שוקי הסהר האדום המשיכו לקרוס היום, לאחר שנשקל PJSC, חברת פיתוח הנדל"ן השייכת לדובאי וורלד, חברת האחזקות הריבונית של דובאי, דיווחה על הפסד של 3.65 מיליארד דולר במחצית הראשונה. במורגן סטנלי מעריכים כי היקף פריסת החובות של חברות ריבוניות בדובאי גדל בכמעט פי 2 ל-46.7 מיליארד דולר.

ובבריטניה הודיע שר האוצר, דארלינג כי הוא מטיל 50% מס על הבונוסים לבכירי הבנקים. זאת על בונוסים הגבוהים מ-25 אלף פאונד (40,700 דולר). דארלינג: "בנקים צריכים לשים בראש סדר העדיפויות לבנות מחדש את החוסן הפיננסי שלהם ולהגדיל את היקף ההלוואות שלהם לציבור".

מרחיבים את ה-TARP

שר האוצר האמריקני, טים גייתנר, בישר לקונגרס שממשל אובמה ירחיב את תוכנית החילוץ הפיננסי (TARP) בהיקף 700 מיליארד דולר עד לאוקטובר הבא. בעוד שתוכנית ה-TARP מסתיימת ב-31 בדצמבר, הרי שגייתנר רשאי להרחיבה באמצעות הודעה לקונגרס ואכן מכתב שמודיע לקונגרס על הרחבה יצא היום מלישכת שר האוצר לקונגרס.

בתוך כך, אמר היום הפאנל בקונגרס שמפקח על תוכנית ה-TARP כי תוכנית זו עזרה למנוע פאניקה רחבת היקף בסתיו שעבר, אך נכשלה בעמידה ברבים מיעדיה. "הקונגרס הציב מטרות לחילוץ שרבות מהן היו מעבר ליציבות הפיננסית לטווח הקצר, ומבחינה זו, הבעיות נותרו בעינן.

בנק אוף אמריקה דיווח לקראת סיום המסחר כי השלים את החזר חובו בסך 45 מיליארד דולר לתוכנית ה-TARP.

ואם בושינגטון עסקינן - מאמצי ממשל אובמה לקידום את רפורמת הבריאות בארה"ב השיגו צעד משמעותי כאשר מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט האמריקני, הארי ריד, הודיע אמש (ג') כי הוא ועמיתיו התגברו על "בעיה רצינית" והגיעו ל"הסכמה רחבה" על הצעת חוק הרפורמה שמקדם הנשיא אשר תעלה להכרעה הסופית של הדמוקרטים. הדמוקרטים חייבים להשיג רוב של 60 סנאטורים מתוך 100 כדי להעביר את חוק הרפורמה בהצבעה.

ירידה במלאי הנפט הגולמי

בסיום המסחר בבורסת הסחורות בניו-יורק, החוזים העתידיים על נפט גולמי איבדו 2.7% ל-70.67 דולר לחבית. ב-17:30, שעוננו, פורסם ד"ח המלאים השבועי לפיו נפל מלאי הנפט הגולמי ב-3.8 מיליון חביות בשבוע שהסתיים ב-4 בדצמבר, עם זאת מלאי הבנזין עלה ב-2.2 מיליון חביות ותזקיקי הנפט עלו ב-1.6 מיליון חביות.

ב-17:00, שעון ישראל, פורסם דו"ח שעניינו המלאים הסיטונאיים לחודש אוקטובר שעלו ב-0.3% לעומת צפי כי ירד ב-0.5%. את נתוני החודש הקודם עדכנו מעט לירידה של 0.8% לעומת פרסום קודם שהיה לירידה של 0.9%.

פרוטליקס הגישה בקשה ל-FDA

לאחר נעילת המסחר אמש, ענקית השבבים, טקסס אינסטרומנטס , צמצמה את הטווח של תחזית הרווח והמכירות שלה לרבעון הרביעי. החברה צופה כעת הכנסות בטווח 2.9-3.02 מיליארד דולר, לעומת טווח קודם של 2.78-3.02 מיליארד. היא מצפה כעת לרווח למניה טווח של 47-51 סנט, לעומת 42-50 סנט בתחזית הקודמת.

אקסון מובייל ושברון ריכזו עניין על רקע התנודות במחירי הנפט. וגם מניות מגזר הדשנים, פוטאש , אגריום ומוזאיק בלטו לחיוב על רקע התקדמות המו"מ לחתימת חוזה למכירת אשלג לבלארוס ובהמשך להמלצות החמות להן זכו המניות בשבוע האחרון.

בנק אגוד החל לסקר את איתוראן בהמלצת "תשואת יתר" במחיר יעד של 14.5 דולר למניה, הגבוה בכ-14% ממחיר השוק. האנליסט, גלעד בן אבי, צופה כי ב-2010 תיבלם הירידה בהכנסות איתוראן והחברה תשוב לצמיחה: "את הירידה הבולטת בהכנסות 2009 והרוויה בשוק הישראלי צפוי לבלום מנוע הצמיחה של החברה בברזיל".

בבית ההשקעות אופנהיימר העלו את מחיר היעד לצ'ק פוינט ל-37 דולר למניה, הגבוה בכ-11% מהמחיר בשוק. העלאת מחיר היעד מבוססת על מכפיל גבוה יותר וזאת על רקע קצבי הצמיחה שצ'ק פוינט צפויה להציג בשנים 2010/2011 .

פרוטליקס השלימה את הגשת הבקשה לאישור ה-FDA לקבלת מעמד NDA (בקשה לרישום של תרופה חדשה) עבור הטליגלוצראז אלפא , אנזים המבוטא בתרביות תאי צמח ומיועד לטיפול במחלת הגושה.

טופ אימג' הודיעה היום כי תספק לשלוחת הייצור של יצרנית הרכב פולקסווגן בסלובקיה פתרונות סליקה אוטומטית. החברה תטמיע את פתרון ה-eFLOW Ability שיחליף סליקה ידנית של חשבוניות שהתבצעה עד כה.

גילת נבחרה על-ידי אחת הספקיות המובילות לתקשורת לוויינית באפריקה, לספק עבורה רשת תקשורת לוויינית SkyEdge II הכוללת כ-1,000 מערכות VSAT ושתי תחנות ממסר. על פי הערכות שווי העסקה יסתכם ב-1.5-2 מיליון דולר.

בלופניקס הודיעה על סגירת עסקת הרכישה של עסקי DSKnowledge בתמורה ל-2.25 מיליון דולר.

[לארביטראז]

עוד כתבות

מפגינים נגד טראמפ בדאבוס / צילום: רויטרס, Pierre Albouy

מה גילו בגרינפיס על המתכנסים בפורום הכלכלי בדאבוס?

דוח גרינפיס: בזמן שהמתכנסים בדאבוס מדברים על משבר האקלים, השחקנים הפיננסיים של הפורום הכלכלי העולמי מזרימים 1.4 טריליון דולר לדלקים מאובנים

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

רוברט פרישקו /   צילום: אורון טודורוס

העתיד הוא בשיפור הממשק עם שירות קיים: "האפליקציה כמוצר מתה ב-2015"

מנכ"ל זמינגו, רוברט פרישקו, מסביר מדוע עתיד אפליקציות הבריאות הוא בממשקים לשירותי רפואה ולא כמוצרים בפני עצמם

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; מקרה ראשון של וירוס הריאות התגלה בארה"ב

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3% והנאסד"ק איבד 0.2% ● ירידות במניות התעופה והתיירות ● בואינג צללה לאחר חדשות כי מטוס 737 מקס לא יאושר לשוב לשימוש לפני הקיץ ● באירופהמדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, מדד דאקס עלה ב-0.1% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.2% ● הבורסה בהונג קונג איבדה 2.8%, שנחאי ירדה ב-1.4%, הניקיי ביפן איבד 0.9% ● בסוכנות הדירוג מודי'ס הורידו דירוג להונג קונג ל-Aa3 מ-Aa2

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

רחוב קפלנסקי 24, ראשל"צ / הדמיה: יח"צ

דיירי הבניין בן ה-45 שנה שיקבלו מרפסת שמש חדשה לדירה

התחדשות עירונית בראשון-לציון ● היזם יקבל שמונה דירות חדשות עם חניה לכל דירה ● הדיירים יקבלו ממ"ד ומרפסת שמש לכל דירה, מעלית לבניין, החלפת תשתיות, חיפוי חיצוני לבניין, גינה חדשה ולובי לבניין

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת