המלך זיכרון הלך לעולמו

בעשור החולף הופגנה עוצמת המחשבים ביכולת אגירה. היכולת הזאת כבר מיותרת

למחשב כמו שאנחנו מכירים אותו היו תמיד שני תפקידים עיקריים: עיבוד וזיכרון, ממש כמו למוח האנושי שלנו. אלא שמשהו השתנה בשנים האחרונות: אנחנו זוכרים פחות ופחות. הסיבה לכך פשוטה: אין צורך. המחשב עושה את זה בשבילנו טוב יותר, מהר יותר, חזק יותר ולאורך יותר זמן.

מספרי טלפון הם דוגמה שנהוג לתת במקרים כאלה. פעם היינו זוכרים עשרות מספרים. היום הבנאדם לא תמיד זוכר את המספר שלו עצמו. כנ"ל לגבי כתובות, פגישות, ימי הולדת וכמעט כל דבר בעצם. היכולת לשנן בעל פה ולזכור כמויות גדולות של טקסט היתה נחשבת לתכונה נעלה ממש. היום זה לא יותר מניג'וס.

למעשה, גם יכולת העיבוד שלנו נפגעת. פעם מי שידע לחשב כמה זה 7,954 כפול 14.5 מהר יותר מחברו היה נחשב לחכם יותר. היום אין לחוכמה הזו שום ערך, מלבד להשוויץ בילד באירועים משפחתיים. כל מה שהיה נחשב לחוכמה יצא למיקור חוץ.

אבל אלה חדשות ישנות.

נדמה שאותו תהליך, לפחות בכל מה שקשור בחלק של הזיכרון, עובר גם על המחשבים שלנו. אנחנו עדיין לא רואים את זה קורה, אבל זה כבר כאן - גם עבור המחשבים שלנו הזיכרון הולך ונעשה מיותר.

נכון שזה יכול להיראות קצת מוזר, כשכל מחשב הכי קטן מגיע היום עם עשרות ג'יגה בייטים של זיכרון מובנה, ולכל צרור מפתחות מצורף דיסק און קי שאפשר לשמור עליו אלפי שירים. על פניו, הזיכרון הוא המלך.

אבל המלך מת, גם אם זה לא נראה ככה עדיין. ענן המיחשוב הורג את זיכרון המחשב, או לפחות מייתר אותו לחלוטין. מי צריך דיסק קשיח של 80 ג'יגה בייט שאפשר למשש, כשכל העולם הוא בעצם הדיסק הקשיח שלך?

הזיכרון יהפוך להיסטוריה

מחשבים עדיין נמכרים עם כמויות זיכרון מטורפות, אבל תוך כמה שנים - אני מוכן להמר - גם זה יהפוך להיסטוריה. אם העשור שחלף סימן התקדמות מטורפת בתחום יכולת האגירה, העשור החדש יעמוד בסימן של מגמה הפוכה: האגירה והאחסון יהפכו למיותרים לגמרי. אבל אל תזרקו את הדיסק הקשיח שלכם, וגם לא את הדיסק און קי - הם עדיין יכולים לשמש כיופי של מעצורים לדלת.

כשאני בוחן את ההתנהגות הטכנולוגית שלי אני מגלה שלא הורדתי שיר למחשב שלי כבר כמה שנים טובות. גם לא סרט, או תוכנה, או סדרת טלוויזיה.

מי צריך את זה בעולם של פס רחב וסטרימינג משופר? אפילו את המסמכים שלי אני כבר לא שומר על המחשב. אני מעדיף לשלוח אותם לעצמי בדואר או לשמור אותם על שרתים ברשת.

הזיכרון של המחשב עומד למות, או לפחות להפוך לזיכרון עמום. מה שתופס את מקומו - לצד הפס הרחב, שרק הולך ומתרחב - זו כמובן יכולת עיבוד די מטורפת. לכל טלפון סלולרי יש היום יכולת עיבוד שעולה על החלליות הראשונות שהטסנו לחלל.

הזיכרון עדיין פה, אבל הוא פה רק כי אנחנו עוד מתלהבים ממנו. למעשה הוא הולך ומפנה את הזירה לטובת עיבוד חזק יותר ופס רחב יותר.

המחשבים של העתיד הקרוב - אם יותר לי להמר - לא יכילו כמעט זיכרון. מודם ומעבד, זה כל מה שאתה צריך. זיכרון? אפשר לשכוח ממנו.

צרו איתנו קשר *5988