גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכיר בפייזר ל"גלובס": "חוקי הקניין הרוחני בישראל בעייתיים"

ראש חטיבת המדינות המתפתחות של ענקית התרופות, סם אזולאי: "האכיפה בישראל בסדר, אך החוקים עצמם יכולים להיות טובים יותר" ■ "מצד אחד, המדענים מבינים את החשיבות של קניין רוחני; מנגד, החוק עדיין לא יישר קו עם אותה עמדה"

"יש מדינות מתפתחות שיש להן מדע מעולה, ויש כאלה שאין להן מדע בכלל. ישראל היא מהמדהימות שבהן". כך אמר סם אזולאי, ראש חטיבת המדינות המתפתחות של ענקית התרופות הרב-לאומית פייזר, בראיון מיוחד ל"גלובס".

אזולאי היה חלק ממשלחת חיפוש למוצרים חדשים של פייזר שביקרה בישראל לאחרונה, ובעקבותיה נסגרו עסקאות עם פרוטליקס (הסכם שיווק בהיקף של 60 מיליון דולר ופוטנציאל למאות מיליונים) ועם קומפיוג'ן (הסכם פיתוח בהיקף שלא נמסר).

שיתוף הפעולה הראשון של פייזר עם חברת ביוטק ישראלית היה ב-2006, עם קווארק פארמה, שנקראה אז QBI. בביקורו האחרון בישראל, אזולאי נפגש עם חברות רבות, והתרשם מאוד. "מי שלא פגשנו הפעם, נפגוש בפעם הבאה", הוא ממהר להרגיע.

"ישראל מרשימה לא רק בזכות המדע, אלא כיוון שהישראלים מודעים גם לפרקטיקה הרפואית וגם לצד העסקי", הוא מוסיף. מחמאה זו היא מעניינת, כשהיא מגיעה אחרי שנים שבהם בכירי תעשיית התרופות בעולם טענו כי ההבנה העסקית היא דווקא הצד החלש של הישראלים.

"ההגמוניה האמריקנית בחדשנות לא תישבר"

המחמאות לישראל כנראה תלויות גם בשאלה למי משווים. במסגרת תפקידו כראש חטיבת השווקים המתפתחים של פייזר, אזולאי אחראי על 70 מדינות, כלומר כל המדינות מלבד ארה"ב, יפן ואירופה. "הרבה פטנטים הגיעו מישראל, אבל יגיעו גם ממקומות אחרים. בברזיל, למשל, יש מדע מצוין".

* האם בעשורים הקרובים תישבר ההגמוניה האמריקנית על חדשנות?

"אני בכלל לא בטוח, ובכלל לא ברור שזה משהו שצריך לשאוף אליו. אני כן יכול להגיד שפייזר היא חברה רב-לאומית ולא אכפת לנו מאיפה מוצר חדש מגיע, כל עוד הוא מוצר טוב".

אזולאי מסביר כי פייזר ממוקדת כיום בכמה תחומים עיקריים: סוכרת, דלקות, אנדוקרינולוגיה, CNS (מערכת העצבים המרכזית), חיסונים ומחלות זיהומיות. עבודתו כמאתר טכנולוגיות במדינות מתפתחות היא חלק קטן מתפקידו, שעיקרו שיווק מוצרי פייזר לאותן המדינות.

* יש לפייזר מוצרים שמיועדים רק לשווקים מתפתחים?

"יש לנו 2-3 מוצרים למלריה. בעתיד נתמקד יותר במחלות טרופיות, גם כאלה שאינן מאיימות כרגע על המערב. בנוסף, אנחנו מטפלים בסוגי סרטן שהם נפוצים יותר בשווקים מתפתחים. מעניין שגם מחלה המזוהה עם העולם המערבי, כמו סוכרת, היא בעיה חמורה פי כמה דווקא במזרח התיכון - 20% מהתושבים חולים בה כאן, לעומת 4%-6% בארה"ב.

"כשאתה מייצר מוצרים ייעודיים לשווקים מתפתחים, אתה לא בהכרח מחכה ל-FDA. כיום ניתן לרשום מוצרים כאלה במהירות וביעילות יחסית דרך מסלולים ייחודיים לתרופות נישה של האיחוד האירופי, או דרך ה-SFDA -, מינהל התרופות הסיני. זו עוד דוגמה לאופן שבו פייזר הופכת לגלובלית".

מסירים חסמים לנגישות לתרופות

* אתם מתמקדים בעיקר בפלחים מבוססים יותר במדינות המתפתחות, או בכל האוכלוסייה?

"אנחנו רוצים להביא את כל המוצרים שלנו לכל השכבות. הקמנו קבוצה בשם Global Access, שהוקמה כדי למצוא פתרונות, כך שהתמחור לא יהיה חסם לנגישות לתרופות. זה לא אומר שנהיה פילנתרופים, כמובן, אחרת נפשוט רגל".

* בעבר דובר על בעיות בהגנה על קניין רוחני במדינות מתפתחות.

"אני מפריד בין תקיפת פטנטים לבין אכיפת חוקי קניין רוחני. אין לנו בעיה עם גוף מסחרי שתוקף את הפטנטים שלנו (הכוונה היא, למשל, לחברה כמו טבע - ג.ו.). הבעיה שלנו היא בחוקי ההגנה על פטנטים ובאכיפתם. בהודו, למשל, האכיפה היא מאוד בעייתית. עד לאחרונה, כך היה המצב גם בסין.

"בישראל האכיפה היא בסדר, אבל יש בעייתיות מסוימת בחוקים עצמם. ומי נפגע מזה? קודם כל המדען הישראלי. בישראל מדברים בשתי שפות: מצד אחד, המדענים מבינים היטב את החשיבות של קניין רוחני, אך מצד שני, החוק עדיין לא יישר קו עם אותה עמדה".

בעבר רמזו כמה חברות בינלאומיות, כי אם ישראל תשנה את חוקי הקניין הרוחני, הן בתמורה יבצעו כאן יותר ניסויים קליניים. אזולאי נמנע מלערבב בין הדברים. "אנחנו עושים ניסויים קליניים רבים במדינות מתפתחות. ישראל היא דוגמה אחת, אבל גם סין וטורקיה הם מקומות נפלאים למטרה זו - כמובן במרכזים הרפואיים המובילים".

* תהיו מוכנים לבצע עסקת רישוי עם חברה שעשתה ניסוי היתכנות בבני אדם, אבל לא מול ה-FDA?

"בהחלט, אבל נתייחס לניסוי כזה כראשוני מאוד. התמחור ומודל העסקה יהיו בהתאם".

מתייעלים ומצמצמים עלות הניסויים

לאחרונה פייזר, כמו חברות תרופות גדולות אחרות, עברה תהליך של ארגון מחדש שעיקרו שיפור הפרודוקטיביות בפיתוח תרופות. אזולאי שופך אור על התהליך, שתוצאותיו יעמדו למבחן בשנים הקרובות. רוב העלות היא בשלב III של הניסויים, לכן אנחנו דורשים כעת שיגיעו לשם רק מוצרים ראויים עם סיכויי הצלחה גבוהים. עד עכשיו נתנו למוצרים להגיע לשלב הזה מבלי שהוכיחו יעילות מספקת או מספיק בידול ממוצרים אחרים. היום, אם אם מוצר יהיה יעיל יותר ממתחרהו ב-10%, כשהגדרנו רף של 20%, אנחנו כבר לא נתחיל לומר 'כן, אבל...' ונאשר אותו. כשיעילות לא מספיק ברורה ומובחנת, צריך יותר פציינטים כדי להוכיח אותה בשלב III, ואז עלות הניסוי גדלה. אם המוצר מראש יעיל מאוד, אפשר לבצע ניסוי יותר קטן.

"אנחנו מפיקים לקחים מכישלונות העבר. היו מקרים בהם ניתן היה לראות את הבעיות מראש, אבל התעלמנו מהן. למדנו הרבה מהמתודות של Wyeth, עימה התמזגנו לאחרונה, ואנחנו מרגישים ערוכים ומוכנים להביא מוצרים מצוינים לפיתוח בשנים הקרובות".

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

יהודית מייזלס / צילום: יונתן בלום, גלובס

"בתיקי גירושין היום יש שימוש מוגזם ב'ניכור הורי'. ממהרים לשלוף את הקלף הזה"

יהודית מייזלס, עורכת דין מובילה בתחום דיני המשפחה, בראיון אישי ● על הילדות בת"א ("הבית היה מאוד חם ופתוח"), על הבחירה במשפטים ("מגיל מאוד צעיר הייתי לוחמת זכויות"), ועל מצבה של מערכת המשפט בדיני משפחה: "יש בה סוג של סכיזופרניה"

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

הנסיך צ'ארלס מנסה את משקפי Google Glass  / צילום: Mark Blinch, רויטרס

דעה: לא כל הנוצץ זהב: למה נכשלו המשקפיים החכמים של גוגל

בקול ענות חלושה הודיעה גוגל בסוף השבוע על קצן של משקפי הגוגל גלאס להמונים. מדוע קרס המיזם היומרני ומה אפשר ללמוד מכך על היכולת לחזות את "הדבר הבא"

רוני צ’אן/ צילום: שלומי יוסף

"היזהרו מהכסף הגדול שמגיע מסין": ראיון עם המיליארדר שממליץ לישראל להיות פרנואידית

המיליארדר רוני צ'אן, מעשירי הונג קונג, מזהיר מההשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על ישראל ("בסוף תצטרכו לבחור צד") • בראיון ל"גלובס", איל הנדל"ן וההשקעות מציע לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הסיני לפעול מהר ומסביר שהמשא ומתן בין טראמפ לבייג'ין הוא העמדת פנים

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

בינה  מלאכותית/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

שנות ה-20 יהיו העשור של הבינה המלאכותית

אף מדען רציני לא חושב שרובוטים מתוסכלים יצאו למסע הרג בעתיד הנראה לעין, אבל הקהילה המחקרית משוכנעת שהעשור הקרוב עשוי להיות העשור של הבינה המלאכותית ● אז מה צפוי לנו?

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

מעיליא גליל מערבי/ צילום: עדי זרחי

סנטה קלאוס בא לבקר בישראל: חגיגת כריסמס בגליל

הכפרים הנוצריים בגליל מתקשטים בעצי אשוח, בשוקי כריסמס ובסיורים מיוחדים

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

שרלי ג’טר וד”ר סמפסון דיוויס - צילום: Sam Maller

"הפעם רק אני יכולה להוציא את עצמי מהבור": איך מתעלים מול קשיים?

הוא נכנס לכלא בגיל 17 אחרי ששדד יחד עם חבריו סוחרי סמים וחילק את הכסף לעניים ● היא התמודדה עם מחלת הסרטן במקביל ללימודיה בקולג’, ומדי שבועיים נסעה מאטלנטה לניו יורק כדי לעבור טיפולים ● שרלי ג'טר וד"ר סמפסון דיוויס מגלים בראיון ל'ליידי גלובס' מה הופך אנשים לעמידים יותר בפני קשיים ומכשולים

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון של פייסבוק": החברה משקיעה 130 מ' דולר בגוף שיעביר עליה ביקורת

פייסבוק תשקיע 130 מיליון דולר כדי להקים גוף עצמאי אשר מטרתו היא לבקר כיצד החברה מסננת את התוכן שלה

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

קונסטנט דולהרט / צילום: שלומי יוסף

בינה מלאכותית ומתיחת ענק באינסטגרם: ראיון עם האמן ההולנדי שמנהל מערכת יחסים עם הטכנולוגיה

קונסטנט דולארט מהולנד הבין שהדרך להעביר מסרים על טכנולוגיה היא באמצעות שימוש בה ● הוא יצר תמונה של אנגלה מרקל באמצעות בינה מלאכותית וכדי להבין את המניעים של חברות הטכנולוגיה הוא גייס במימון המונים והקים חברה משלו