גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכיר בפייזר ל"גלובס": "חוקי הקניין הרוחני בישראל בעייתיים"

ראש חטיבת המדינות המתפתחות של ענקית התרופות, סם אזולאי: "האכיפה בישראל בסדר, אך החוקים עצמם יכולים להיות טובים יותר" ■ "מצד אחד, המדענים מבינים את החשיבות של קניין רוחני; מנגד, החוק עדיין לא יישר קו עם אותה עמדה"

"יש מדינות מתפתחות שיש להן מדע מעולה, ויש כאלה שאין להן מדע בכלל. ישראל היא מהמדהימות שבהן". כך אמר סם אזולאי, ראש חטיבת המדינות המתפתחות של ענקית התרופות הרב-לאומית פייזר, בראיון מיוחד ל"גלובס".

אזולאי היה חלק ממשלחת חיפוש למוצרים חדשים של פייזר שביקרה בישראל לאחרונה, ובעקבותיה נסגרו עסקאות עם פרוטליקס (הסכם שיווק בהיקף של 60 מיליון דולר ופוטנציאל למאות מיליונים) ועם קומפיוג'ן (הסכם פיתוח בהיקף שלא נמסר).

שיתוף הפעולה הראשון של פייזר עם חברת ביוטק ישראלית היה ב-2006, עם קווארק פארמה, שנקראה אז QBI. בביקורו האחרון בישראל, אזולאי נפגש עם חברות רבות, והתרשם מאוד. "מי שלא פגשנו הפעם, נפגוש בפעם הבאה", הוא ממהר להרגיע.

"ישראל מרשימה לא רק בזכות המדע, אלא כיוון שהישראלים מודעים גם לפרקטיקה הרפואית וגם לצד העסקי", הוא מוסיף. מחמאה זו היא מעניינת, כשהיא מגיעה אחרי שנים שבהם בכירי תעשיית התרופות בעולם טענו כי ההבנה העסקית היא דווקא הצד החלש של הישראלים.

"ההגמוניה האמריקנית בחדשנות לא תישבר"

המחמאות לישראל כנראה תלויות גם בשאלה למי משווים. במסגרת תפקידו כראש חטיבת השווקים המתפתחים של פייזר, אזולאי אחראי על 70 מדינות, כלומר כל המדינות מלבד ארה"ב, יפן ואירופה. "הרבה פטנטים הגיעו מישראל, אבל יגיעו גם ממקומות אחרים. בברזיל, למשל, יש מדע מצוין".

* האם בעשורים הקרובים תישבר ההגמוניה האמריקנית על חדשנות?

"אני בכלל לא בטוח, ובכלל לא ברור שזה משהו שצריך לשאוף אליו. אני כן יכול להגיד שפייזר היא חברה רב-לאומית ולא אכפת לנו מאיפה מוצר חדש מגיע, כל עוד הוא מוצר טוב".

אזולאי מסביר כי פייזר ממוקדת כיום בכמה תחומים עיקריים: סוכרת, דלקות, אנדוקרינולוגיה, CNS (מערכת העצבים המרכזית), חיסונים ומחלות זיהומיות. עבודתו כמאתר טכנולוגיות במדינות מתפתחות היא חלק קטן מתפקידו, שעיקרו שיווק מוצרי פייזר לאותן המדינות.

* יש לפייזר מוצרים שמיועדים רק לשווקים מתפתחים?

"יש לנו 2-3 מוצרים למלריה. בעתיד נתמקד יותר במחלות טרופיות, גם כאלה שאינן מאיימות כרגע על המערב. בנוסף, אנחנו מטפלים בסוגי סרטן שהם נפוצים יותר בשווקים מתפתחים. מעניין שגם מחלה המזוהה עם העולם המערבי, כמו סוכרת, היא בעיה חמורה פי כמה דווקא במזרח התיכון - 20% מהתושבים חולים בה כאן, לעומת 4%-6% בארה"ב.

"כשאתה מייצר מוצרים ייעודיים לשווקים מתפתחים, אתה לא בהכרח מחכה ל-FDA. כיום ניתן לרשום מוצרים כאלה במהירות וביעילות יחסית דרך מסלולים ייחודיים לתרופות נישה של האיחוד האירופי, או דרך ה-SFDA -, מינהל התרופות הסיני. זו עוד דוגמה לאופן שבו פייזר הופכת לגלובלית".

מסירים חסמים לנגישות לתרופות

* אתם מתמקדים בעיקר בפלחים מבוססים יותר במדינות המתפתחות, או בכל האוכלוסייה?

"אנחנו רוצים להביא את כל המוצרים שלנו לכל השכבות. הקמנו קבוצה בשם Global Access, שהוקמה כדי למצוא פתרונות, כך שהתמחור לא יהיה חסם לנגישות לתרופות. זה לא אומר שנהיה פילנתרופים, כמובן, אחרת נפשוט רגל".

* בעבר דובר על בעיות בהגנה על קניין רוחני במדינות מתפתחות.

"אני מפריד בין תקיפת פטנטים לבין אכיפת חוקי קניין רוחני. אין לנו בעיה עם גוף מסחרי שתוקף את הפטנטים שלנו (הכוונה היא, למשל, לחברה כמו טבע - ג.ו.). הבעיה שלנו היא בחוקי ההגנה על פטנטים ובאכיפתם. בהודו, למשל, האכיפה היא מאוד בעייתית. עד לאחרונה, כך היה המצב גם בסין.

"בישראל האכיפה היא בסדר, אבל יש בעייתיות מסוימת בחוקים עצמם. ומי נפגע מזה? קודם כל המדען הישראלי. בישראל מדברים בשתי שפות: מצד אחד, המדענים מבינים היטב את החשיבות של קניין רוחני, אך מצד שני, החוק עדיין לא יישר קו עם אותה עמדה".

בעבר רמזו כמה חברות בינלאומיות, כי אם ישראל תשנה את חוקי הקניין הרוחני, הן בתמורה יבצעו כאן יותר ניסויים קליניים. אזולאי נמנע מלערבב בין הדברים. "אנחנו עושים ניסויים קליניים רבים במדינות מתפתחות. ישראל היא דוגמה אחת, אבל גם סין וטורקיה הם מקומות נפלאים למטרה זו - כמובן במרכזים הרפואיים המובילים".

* תהיו מוכנים לבצע עסקת רישוי עם חברה שעשתה ניסוי היתכנות בבני אדם, אבל לא מול ה-FDA?

"בהחלט, אבל נתייחס לניסוי כזה כראשוני מאוד. התמחור ומודל העסקה יהיו בהתאם".

מתייעלים ומצמצמים עלות הניסויים

לאחרונה פייזר, כמו חברות תרופות גדולות אחרות, עברה תהליך של ארגון מחדש שעיקרו שיפור הפרודוקטיביות בפיתוח תרופות. אזולאי שופך אור על התהליך, שתוצאותיו יעמדו למבחן בשנים הקרובות. רוב העלות היא בשלב III של הניסויים, לכן אנחנו דורשים כעת שיגיעו לשם רק מוצרים ראויים עם סיכויי הצלחה גבוהים. עד עכשיו נתנו למוצרים להגיע לשלב הזה מבלי שהוכיחו יעילות מספקת או מספיק בידול ממוצרים אחרים. היום, אם אם מוצר יהיה יעיל יותר ממתחרהו ב-10%, כשהגדרנו רף של 20%, אנחנו כבר לא נתחיל לומר 'כן, אבל...' ונאשר אותו. כשיעילות לא מספיק ברורה ומובחנת, צריך יותר פציינטים כדי להוכיח אותה בשלב III, ואז עלות הניסוי גדלה. אם המוצר מראש יעיל מאוד, אפשר לבצע ניסוי יותר קטן.

"אנחנו מפיקים לקחים מכישלונות העבר. היו מקרים בהם ניתן היה לראות את הבעיות מראש, אבל התעלמנו מהן. למדנו הרבה מהמתודות של Wyeth, עימה התמזגנו לאחרונה, ואנחנו מרגישים ערוכים ומוכנים להביא מוצרים מצוינים לפיתוח בשנים הקרובות".

עוד כתבות

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

נגיף הקורונה: כאלפיים איש נדבקו עד כה בנגיף, 15 ערים בסין בהסגר

שני ישראלים ששבו מסין הוכנסו לבידוד עקב החשש כי נדבקו, אולם הבדיקות העלו כי השניים נקיים. תיירת סינית עדיין מאושפזת בבית החולים בית ג'אלה ברשות הפלסטינית ● ובהונג קונג מבטלים חגיגות ומזהירים: המדינה מתמודדת עם מצב חמור והממשלה נוקטת בצעדים דחופים במאבק נגד המשך ההתפרצות

מתחם רייסדור בבני ברק / צילום: צ.ל "טיטו אדריכלים"

רייסדור תקים שני מגדלי משרדים ברחוב הלח"י בבני ברק

החברה זכתה במכרז של רמ"י לקרקע בשטח 4 דונם ברחוב ● היא תשלם עבורו 55 מיליון שקל ● ביוני 2019 רכשה החברה קרקע סמוכה עם שותפה ב-57 מיליון שקל

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

האינטרס הסעודי, הקשר הישראלי: פרטים חדשים על הפריצה לטלפון של האיש העשיר בעולם

הפגישה בין ג'ף בזוס לנסיך הסעודי שהולידה חילופי הודעות ווטסאפ, סיקור רצח העיתונאי שהפך ליריבות אישית והאפשרות שתוכנה זדונית של חברת הסייבר הישראלית NSO הולידה פרסום על רומן מחוץ לנישואים ● דוח חדש של האו"ם על פרשת הפריצה לטלפון של מייסד אמזון מאיים לערער מחדש את היחסים בין ארה"ב וסעודיה

מתוך הסרט / באדיבות  HBO

שומרים על הסטנדרט: שי גולדן בצפיית בינג' ב"שומרים" של HBO

"השומרים" היא סדרה אוונגרדית תובענית וכמעט מתנשאת, אך כדאי להתנסות בה בזכות שפתה הייחודית

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

פרקליטי טראמפ: התנהלות הנשיא באוקראינה – למען האינטרס הלאומי

בפתיחת שלב ההגנה במשפט טראמפ בסנאט טוענים עורכי הדין שלו: הדמוקרטים שואפים לקרוע את טפסי ההצבעה וליטול מהבוחרים את זכותם להחליט

מלון PLAY, דן קיסריה, Market House, מלון ביי קלאב של רשת אטלס / צילומים: משרד אדריכלים דנה אוברזון, אורי אקרמן, נתן דביר

הנדל"ניסטים נוהרים לצ'ק אין: כך הפכה המלונאות לטרנד הלוהט של ענף הנדל"ן

חברות הנדל"ן המניב רוצות להרוויח מזרם התיירים המתחזק ולבזר סיכונים לאור עודף ההיצע המסתמן במשרדים, ומתחילות לפנות למלונאות: קונות בתי מלון, מסבות מבנים קיימים ומקימות חברות ניהול ● "התשואות במלונות פשוט טובות יותר היום" ● פרויקט מיוחד

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 24-25 בינואר

סופ"ש באיכילוב: 12 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

צילום הספר

השואה כבסט-סלר: שלושה תרגומים חדשים לעברית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שלושה תרגומים חדשים לעברית של רבי-מכר המספרים עליה מזווית לא יהודית

משרדי רישום מקרקעין./ צילום: תמר מצפי

התשלום המקוון בטאבו הוא לא מהפכה שתעמוד בפני עצמה

האפשרות של בעל נכס לקבל התראה אם מישהו מנסה לבצע פעולה בנכס שרשום על שמו היא שיפור נחמד, אבל בשירות רישום המקרקין דרוש שיפור גדול יותר

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

האם מקור הנגיף בנחש, ולמה בני 40 צריכים לחשוש מהידבקות: שאלות ותשובות על נגיף הקורונה המסתורי והקטלני

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ולייצר חששות גוברים מצד ממשלות ואזרחים ברחבי העולם ● נכון להבוקר הדיווחים הרשמיים בסין מדברים על 56 מקרי מוות ועל כ-2,000 אנשים מאובחנים ● "גלובס" עם שאלות ותשובות על הנגיף "המסתורי"

פסטיבל האביב בצל נגיף הקורונה / צילום: רויטרס

בהלה ממגיפה באסיה, דוחות ענקיות הטק וריבית הפד: השבוע בשווקים

לקראת הודעת הריבית בארה"ב השבוע, כלכלני פועלים מעלים את האפשרות שהפד יוריד ריבית בצל החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● מרבית מדדי המניות בסין ירדו בעשרה ימים האחרונים בכ-5%, ובנוסף נרשמה ירידה בתשואות לפדיון של האג"ח הממשלתיות ● עונת הדוחות נמשכת: אמזון, מיקרוסופט, אפל ופייסבוק במוקד ● התחזית השבועית של "גלובס"

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

דוד ביטן / צלם: איל יצהר

היועמ"ש הכריע: כתב אישום נגד ח"כ דוד ביטן בגין עבירות שוחד בהיקף של מיליון שקל

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הודיע לפני זמן קצר לח"כ דוד ביטן כי החליט להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, בגין מספר רב של פרשות שוחד

ר' במהלך השיחה עם "גלובס"./ צילום: יחצ

ההטרדה המינית שנגמרה בפיצוי של רבע מיליון ש': "המנהל המשיך להזמין את האדם שכמעט אנס אותי"

ר’ נסעה לרילוקיישן מטעם חברה ישראלית והוטרדה על ידי אדם זר ● כעת היא חושפת בעדות ב"גלובס": "אני רוצה להזהיר נשים אחרות" ● הטרדה מינית, השתקה תאגידית

יורם דמבינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

סוף לסיפור: משרד הפרסום JWT ייסגר באפריל

ההחלטה לסגור את המשרד התקבלה ע"י בעלי קבוצת WPP בחו"ל, שגמרו בדעתם לסגור את הנציגות בארץ ● סגירת הפעילות של JWT כוללת גם את סגירת הפעילות של y&r ישראל

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

התפשטות הווירוס המסתורי: מטופלים בישראל בודדו מחשש להידבקות

משרד הבריאות שב על אזהרתו להימנע מלהגיע לעיר ווהאן שבסין בעקבות התפרצות וירוס הקורונה. במשרד עדכנו כי כמה מטופלים שהגיעו מסין נבדקים בבתי החולים שיבא והדסה עין כרם, ואף הוכנסו לבידוד, עד להגעת תוצאות בדיקות המעבדה ● מקרה ראשון של הידבקות תועד גם באוסטרליה ● מניין המתים עומד כעת על 41

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

משרד הבריאות מזהיר: יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין

בנוסף, משרד הבריאות קורא לישראלים השוהים בסין להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית במדינה ולכסות את הפה ואת האף במסכה כירורגית או בבד זמין אחר עד לבדיקת רופא ● המועצה לצרכנות: אין לגבות דמי ביטול מנוסעים שמבטלים חבילות נופש לסין

מאיה יעקבס / צילום: אריק סולטן

מנכ"לית צלול נגד שטייניץ: "לחבר'ה האלה אין שום סנטימנטים ושום יחס לסביבה או לטובת הציבור"

עם שישה עובדים בלבד, מול חומה בצורה של טייקוני גז, הצליחה לוחמת הסביבה מאיה יעקבס להוביל כמה מהניצחונות נגד המזהמים הגדולים בישראל ● בראיון ל'ליידי גלובס' היא יוצאת נגד שטייניץ, מפרגנת לסמוטריץ' ומצהירה: "התעשייה היא עולם שוביניסטי, אבל הם לא יכולים עליי"

הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) בבאזל / צילום: רויטרס

בנקים מרכזיים צפויים להנפיק מטבעות דיגיטליים בשנים הקרובות

כ-10% מבין 66 בנקים מרכזיים שהשתתפו בסקר של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS), אומרים כי הם צפויים להנפיק מטבע דיגיטלי משלהם בתוך שלוש שנים בלבד ● בשבדיה ובאורוגוואי כבר בוצעו פיילוטים בתחום

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

תמונה של בזוס ללא חולצה והודעה פלרטטנית: אלו הראיות שנמצאות בידי התביעה בחקירת ניסיון הסחיטה

הכול נשאר במשפחה: לפי מקורות יודעי דבר, מי ששלח את ההודעות שהוחלפו בין מנכ"ל ומייסד אמזון לבת זוגו הוא לא אחר מאשר אחיה של סנשז ● האח: השגתי את המסרונים ואת התצלומים בדרכים חוקיות