גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועדת ולנשטיין תדון מחדש בהמלצה למינוי מאור לדירקטורית

זאת בהוראת היועמ"ש, שמסרב לפי שעה לנקוט עמדה רשמית האם מאור תוכל להתמנות לדירקטורית בלאומי מתוקף היותה בעלת מניות ■ בנוסף, וינשטיין לא מוכן לממן עו"ד פרטי לוועדת המניות של הבנק בעתירה לבג"ץ

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסרב לפי שעה לנקוט עמדה רשמית בשאלה אם גליה מאור תוכל להתמנות לדירקטורית בבנק לאומי באמצעות מסלול המינוי החלופי, אם תיבחר על-ידי בעלי המניות בבנק.

בתחילת השבוע קיים וינשטיין דיון בלשכתו בעניין מועמדותה של מאור לתפקיד דירקטור בבנק לאומי. זאת בעקבות חוות-דעת שהגישו לו המשנה ליועץ לעניינים כלכליים-פיסקליים, עו"ד אבי ליכט, ועו"ד ענר הלמן ממחלקת הבג"צים בפרקליטות, שלפיה "הוראות החוק קובעות בצורה ברורה כי מנכ"ל איננו יכול לעבור לכהן כדירקטור המוצע על-ידי הוועדות, אלא לאחר תקופת צינון בת שנתיים". וינשטיין החליט לאמץ את חוות-הדעת ופנה לוועד הציבורי בבקשה לבחון מחדש החלטתו.

"יודגש", מסר משרד המשפטים, "כי אין בעמדה זו כדי להטיל דופי בגברת מאור עצמה ובכישוריה, וכי אין ספק כי הוועד הציבורי פעל בתום-לב והיה משוכנע כי בבחירת מאור הוא משרת את אינטרס הבנק בצורה הטובה ביותר".

מנוסח הודעת משרד המשפטים עולה כי לדעת היועץ, הוראת הצינון חלה רק על מסלול המינוי באמצעות הוועד הציבורי - ולא על ההליך שלפיו רשאים בעלי המניות עצמם להציע דירקטורים.

מסלול מינוי חלופי

השאלה העומדת להכרעה כעת היא האם הוראת הצינון, המתייחסת למסלול מינוי הדירקטורים באמצעות הוועד הציבורי, חלה גם באשר למסלול המינוי האחר, שלפיו בעלי המניות רשאים להציע מועמדים לדירקטורים מטעמם. מאור הציעה עצמה לתפקיד דירקטורית, לאור העובדה כי היא מחזיקה ב-0.02% ממניות הבנק.

יצויין כי בכל מקרה יידרש בג"ץ להכריע בסוגיה זו, שכן לטענת עמותת אומ"ץ חלה הוראת הצינון גם על מסלול המינוי החלופי, בשל ניגוד העניינים שבין התפקידים. "הצינון חל אף שהחוק מדבר רק על הדירקטורים הציבוריים", אמר ל"גלובס" עו"ד שמואל שנהר, בא-כוחה של אומ"ץ. "מוקד העתירה הוא בשאלת ניגוד העניינים. אם יש ניגוד עניינים במסלול אחד - לא יכול להיות שאין ניגוד עניינים במסלול אחר, כי הוא נובע מהעובדה שמאור שימשה כמנכ"לית, ושתפקידם של הדירקטורים ושל יו"ר הבנק הוא לפקח על עבודת המנכ"ל, והבדיקה נעשית גם רטרואקטיבית".

הוועד הציבורי לעניין מניות הבנקים שבהסדר, בראשות השופטת בדימוס שולמית ולנשטיין, יתכנס שוב בשבוע הבא כדי לשקול מחדש את החלטתו להמליץ על מאור לתפקיד דירקטורית בבנק לאומי. כך עולה מהודעה שהעבירה הבוקר (ה') פרקליטות המדינה לבג"ץ, במסגרת עתירותיהן של אומ"ץ והתנועה לאיכות השלטון לבג"ץ נגד מינויה של מאור לדירקטורית וליו"ר הבנק.

בהודעה שהעביר עו"ד הלמן ממחלקת הבג"צים בפרקליטות, התבקש בית המשפט לדחות את מועד הגשת תשובתה של המדינה מיום שלישי הקרוב ליום שישי, אף שרק אתמול (ד') הסכימה השופטת אילה פרוקצ'יה לדחות את מועד התשובה מיום ראשון הקרוב ליום שלישי. היום (ה') נענתה פרוקצ'יה לבקשת המדינה לדחות את תשובתה ליום שישי הבא. הלמן ציין כי היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין פנה לוועד הציבורי בראשות ולנשטיין, בבקשה "לשקול מחדש את עמדתו" להמליץ על מאור כדירקטורית.

בעקבות זאת הודיע הוועד הציבורי כי החליט לעיין מחדש בהחלטתו בעניין מאור, וזאת במהלך השבוע הבא. במסגרת זאת יזומנו גם מאור ובאי-כוחה להשמיע את טיעוניהם בפני הוועד הציבורי, בטרם יקבל את החלטתו החדשה.

עוד מתברר כי במשרד המשפטים ביקשו לקבל זמן מספיק כדי לבחון אם ההחלטה החדשה שתתקבל על-ידי הוועד הציבורי תהיה מקובלת על הגורמים המשפטיים, ואם ניתן יהיה לדעת אנשי המשרד להגן עליה בבג"ץ.

פנייה לרשות ניירות ערך

בד-בבד, רשות ניירות ערך עומדת לסיים את גיבוש עמדתה בעניין בקשת ההבהרה שהפנה אליה בנק לאומי, והיא צפויה להעביר את חוות-דעתה כבר הערב או מחר (ו').

באמצע השבוע פנה הבנק לרשות, בבקשה שזו תכריע בשאלה אם ניתן לפתוח את סדר היום של האסיפה הכללית של בעלי המניות בבנק, שאמורה להתכנס ב-11 במארס, ולהיענות לדרישת המועמדים העצמאיים החדשים - עמוס ספיר - רוברט צנטלר ואיזי תפוחי - ולהוסיף את שמם לסדר היום כמועמדים לדירקטוריון הבנק.

מנגד, עומדת דרישתו של בעל חבילת המניות שלמה אליהו, שהוגשה בתחילת השבוע לבנק על-ידי עו"ד ברק טל ממשרד יגאל ארנון. אליהו טוען כי יש מניעה חוקית להוסיף נושאים או שמות לסדר היום של האסיפה הכללית.

3 המועמדים החדשים הם בעלי מניות או נציגי בעלי מניות הפועלים במתווה המועמדות השני של מאור. מאור פעלה בשני כיוונים, האחד באמצעות ועדת מרגלית נוף כמועמדת מטעם המדינה למרות דרישת הצינון הקבועה בחוק המניות הבנקאיות, ולמרות התנגדות המדינה, ומנגד גם בכיוון נוסף המסתמך על תקנון הבנק, ומאפשר לבעל מניות להציג מועמדות לדירקטוריון.

וינשטיין לא מוכן לממן עו"ד פרטי לוועדת המניות

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לא מוכן לייצג את ועדת המניות של בנק לאומי בעתירה לבג"ץ נגד החלטתה לאפשר את מינוי גליה מאור לדירקטורית בבנק לאומי, אך גם לא מוכן לאשר לה מימון עורך דין פרטי - כך נודע ל"גלובס".

היועץ אמר כי הוא מוכן להגיש לבג"ץ את עמדתה של ועדת המניות, בראשות עו"ד מרגלית נוף, אך לא לייצגה.

כפי שפורסם ב"גלובס" בראשית השבוע, ועדת המניות פנתה ליועמ"ש וביקשה כי יאשר לה מימון עורך דין פרטי. זאת לאור העובדה כי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, כפי שבוטאה על-ידי המשנה לעניינים כלכליים, אבי ליכט, סותרת את עמדת הוועדה. על-פי עמדתו של ליכט, מאור חייבת בצינון של שנתיים בטרם תוכל להיבחר ליו"רית הבנק.

אתמול, כאמור, הודיע וינשטיין כי הוא תומך בעמדה שהציג ליכט. בד-בבד, בהודעתו כפי שהוגשה לבג"ץ, הוא ציין כי ביקש מוועדת המניות לשקול שוב את החלטתה לאפשר מינויה של מאור לדירקטורית.

עוד כתבות

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפל מכה את התחזיות בזכות האייפונים החדשים, ההכנסות משירותים אכזבו

אפל דיווחה על הכנסות של 91.8 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים - 88.5 מיליארד דולר ● אכזבה נרשמה בתחום השירותים - ההכנסות הסתכמו ב-12.7 מיליארד דולר, לעומת תחזית של 13.1 מיליארד דולר ● החברה הציגה גם גידול של 37% בהכנסות של פעילות המכשירים הלבישים

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בארה"ב: מדינה פלסטינית "על תנאי" ושרטוט גבולות מחדש. תוכנית המאה של טראמפ נחשפת

לפי דיווח של "וושינגטון פוסט": טראמפ יחשוף הערב את פרטי תוכנית השלום ● לפלסטינים תינתן אוטונומיה מוגבלת, אך שיעורה ילך ויגדל בתנאים מסוימים ● בסופו של דבר ישלטו הפלסטינים על 70%-80% משטח הגדה ● "אף פלסטיני או ישראלי לא יידרש לנטוש את ביתו"

ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק

הביטקוין שוב מעל 9,000 דולר; דויטשה בנק: "הוא תנודתי מדי"

מדד Bitwise 10, המשקלל את מחיריהם של 10 מטבעות הקריפטו הגדולים, עלה ב-26% מתחילת השנה ● דוח מחקר של דויטשה בנק: מספרם של מחזיקי הקריפטו בעולם צפוי לגדול פי ארבעה בעשור הקרוב

הנשיא רוחאני / צילום: רויטרס

"מאבק על חלוקת האחריות לטרגדיה": הממשל האיראני מנסה לאחד שורות

הצבא טוען כי אסון הפלת המטוס האוקראיני היה באשמת קצין אחד, ואילו "רוחאני והביורוקרטיה שלו רוצים לגלגל את האחריות לכל הצבא כמוסד, כדי להרוויח קצת הון פוליטי מהאסון" ● ובינתיים הציבור זועם, הנשיא רוחאני מפגין חוסר כבוד כלפי המנהיג העליון, וכולם מתכוננים לבחירות לפרלמנט שיתקיימו בחודש הבא

הנת"צ החדש / צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו

בכמה קיצר הנת"צ החדש ברחוב קפלן בת"א את זמן הנסיעה?

הנת"צ בקפלן הושק לפני כחודש, ועיריית תל אביב מעדכנת כי הנסיעה בו מקצרת משמעותית את זמנם של הנוסעים: בין 20 דקות ועד חצי שעה ● העירייה מתכננת להקצות נתיבים נוספים לתחבורה ציבורית

טים קוק, / STEPHEN LAM צילום: רויטרס

בשורות רעות לאפל: נגיף הקורונה עלול לפגוע בקצב ייצור האייפונים

"אם ההתפרצות בסין תהפוך לנרחבת יותר, זה עשוי להשפיע לרעה על שרשרת הייצור ולהפוך לדאגה מרכזית עבור המשקיעים"

שבתאי אדלרסברג, נשיא ומנכ"ל אודיוקודס / צילום: יחצ

הישראלית הראשונה שמפרסמת דוחות בעונה: אודיוקודס עמדה ברף העליון של התחזיות

החברה סיימה את השנה עם הכנסות של כ-200 מיליון דולר, צמיחה של 13.7% ביחס ל-2018, ועם רווח נקי Non-GAAP של 89 סנט למניה ● החברה צופה הכנסות של 214-222 מיליון דולר ב-2020, צמיחה של 6.8%-10.8% - קצב צמיחה מתון יותר מב-2019 ● הרווח הנקי Non-GAAP למניה צפוי להסתכם השנה ב-1.08-1.12 דולר

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הרמת הרף להוכחת סיבה לרכישת חברה בהפסדים

ההשוואה בין פסק דין אחים נאוי, בו נקבע כי החברה לא יכולה לקזז הפסדים צבורים בשלד הבורסאי שרכשה, לבין הפסיקה הוותיקה בעניין שאלת המלאכותיות ברכישת חברה בהפסדים, מלמדת רבות על מגמותיה של פסיקת המס הישראלית ● גילוי נאות: חברת אחים נאוי היא לקוח המשרד

סוחרים בבורסת פרנקפורט / צילום: רויטרס

נעילה ירוקה בוול סטריט: אפל עלתה ב-3% לקראת פרסום הדוחות

נאסד"ק עלה בכ-1.4%, S&P 500 הוסיף 1% ומדד דאו ג'ונס טיפס בכ-0.6% ● זירוקס זינקה ב-5% על רקע דוחות חיוביים ● 3M ופייזר צנחו בכ-5% לאחר שדיווחו על רווחים נמוכים מהתחזיות ● בורסות אירופה ננעלו בעליות של כ-1% ● התפשטות נגיף הקורונה הכבידה על הבורסות באסיה, מלבד אלו שבסין, הונג קונג, סינגפור, דרום קוריאה וטאיוואן, שסגורות לרגל ראש השנה הסיני שנקטע באיבו

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

מה פגע בשווקים? "העניין הכי מטריד בסיפור של הווירוס הוא שאנחנו לא יודעים עליו כלום"

הבהלה שככה? לאחר יומיים של ירידות חדות, הבורסה עברה בשעות הצהריים לנטייה חיובית ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי: "אנחנו אחרי 2019 שהסתיימה בצורה חיובית מאוד, ו-2020 שנפתחה במגמה דומה, כך שווירוס הקורונה הוא גם תירוץ טוב למימוש"

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

לקראת דוחות אפל: הנתונים החשובים שכדאי שנחפש טוב

מניית אפל נמצאת בשיא כל הזמנים, דווקא בתקופה שהחברה נמצאת בשינוי משמעותי של המודל העסקי שלה ● חמישה דברים שצריך לשים אליהם לב בדוחות החברה

מייסדי חברת תופין, רובי כיטוב (מימין) וראובן הריסון, בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הראל ביטוח הפכה לבעלת עניין בחברת הסייבר תופין

מחזיקה ב-5.4% ממניות תופין, בשווי נוכחי של 28 מיליון דולר ● ייתכן כי בהראל ניצלו את החולשה במניה, לאחר שתופין פרסמה אזהרת רווח לפני כשלושה שבועות

מה אפשר  לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ

שלושה חדרים בחולון, שלושה חדרים בפתח תקווה, שלושה חדרים בבני ברק או שלושה חדרים בראשון לציון

מתוך הצילומים של ג'ון דמיאניוק שנחשפו / צילום: באדיבות מוזיאון השואה בוושינגטון

פני הרשע: נחשפו התמונות של דמיאניוק בסוביבור

את התמונות חשף מוזיאון השואה בוושינגטון, שקיבל אותן כתרומה מארגון גרמני שעוסק בתיעוד פשעי השואה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

יו"ר מועצת יש"ע: "נדהם שנתניהו מסכים להקמת מדינה פלסטינית"

אלחיאני נפגש אמש עם נתניהו ויחד עם גורמים נוספים החליט להתנגד לתוכנית ● גם בצד הפלסטיני מתארגנים לקרב

כבאי מנסה לכבות שריפה באוסטרליה / צילום: STRINGER, רויטרס

קרן הפנסיה הבריטית שמאמצת מדיניות אקלים ומאיימת בפיטורים

קרן הפנסיה הבריטית הודיעה למנהלי הנכסים: הפחיתו בתוך שנתיים את החשיפה לשינויי אקלים - או הסתכנו בפיטורים ● "שינויי האקלים זו בעיה שהאימפקט שלה על השקעות מחמיר במהירות"

סניף של OTHER STORIES של H&M בברצלונה / צילום: שאטרסטוק

סיפורים אחרים: המותג היוקרתי של H&M עושה עלייה לישראל

עשור אחרי שהגיעה לישראל, צפויה הרשת לפתוח בקרוב בקניון רמת-אביב סניף ראשון של המותג OTHER STORIES &

לוגו מעדני מיקי

רשות התחרות אישרה לסלטי שמיר לרכוש את מעדני מיקי

בנובמבר האחרון הוגשה נגד מעדני מיקי בקשת כינוס נכסים ● כעת החברה נמכרת למתחרה בתמורה ל-6 מיליון שקל ● להערכת סלטי שמיר, העסקה צפויה להביא לה תוספת מכירות של מעל 50 מיליון שקל

מטוסי אמריקן איירליינס, יונייטד ודלתא / צילומים: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איך הפך ענף התעופה בארה"ב לחזק ביותר בעולם במונחי רווחיות, ואיך ישראל קשורה לסיפור?

הגל הירוק ששוטף את אירופה, ולפיו נוסעים מוותרים על טיסות כחלק מהמאבק הסביבתי, פוסח על ארה"ב ● בשעה שבאירופה נרשמת ירידה בהיקף הנוסעים בטיסות פנים, הדוחות הכספיים של חברות התעופה הגדולות בארה"ב מצביעים על מגמת המראה

ענת סרגוסטי / צילום: איל יצהר, גלובס

ארגון העיתונאים: להסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל המערבי

בעת ביקורו האחרון של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכותל המערבי, הגישה למקום ניתנה רק לעיתונאים ולצלמים ממין זכר ● כעת מבקש ארגון העיתונאים מרב הכותל למצוא יחד מנגנון שיסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל באירועים בעלי עניין לציבור שאינן אירועים דתיים