גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גליה מאור הכי מתאימה

למה צריך היועץ המשפטי לממשלה להביע חוות-דעת על מינוי דירקטור בבנק מסחרי?

מאחורי כתפיה הצרות של העילה מסתתרים האינטרסים. מאחורי הפלפול המשפטי המונע את גליה מאור מלהתמודד דרך ועדת המניות על תפקיד דירקטור, ניצב אינטרס פוליטי גלוי וערום. אחרי 27 שנים שבהן פוליטיקאים לא התערבו בבנקים המולאמים, וחוקים אסרו על כך במפורש, גובר הרצון לסדר למישהו "משלנו" את תפקיד יו"ר בנק לאומי, אחד התפקידים החזקים במשק.

בין אם מדובר במשה טרי, שמעמיד פנים כאילו אינו מעורב אך מפעיל תומכים גלויים ונסתרים; ובין אם מדובר באיזי תפוחי, המתמודד בגלוי - הפוליטיקאים רוצים למנות מקורב שיזכור מי מינה אותו, ולעזאזל טובת הבנק.

למה בכלל צריך היועץ המשפטי לממשלה להביע חוות-דעת על מינוי דירקטור בבנק מסחרי, ש-88.54% ממניותיו נמצאות בידי הציבור? מדוע הוא כופה על ועדת המניות שבראשה עומדת שופטת את עמדותיו?

למדינת ישראל החזקות מיעוט קטנות, שהיא מתכוונת במוצהר למכור. שר האוצר, יובל שטייניץ, כבר הודיע פעמים רבות קבל עם ועדה כי בכוונתו למכור את מניות המדינה עד סוף השנה. אז מדוע הוא מתערב באופן בוטה וחסר תקדים, בדרכים עקיפות וישירות, במינוי יו"ר הבנק הגדול במדינה?

הסיבה פשוטה. לשטייניץ, שר אוצר שנוי במחלוקת, הרואה בהעברת התקציב הדו-שנתי את ההישג הגדול ביותר בכלכלת ישראל בדור האחרון (שכח הד"ר המלומד את תוכנית הייצוב או את פתיחת שוק המט"ח, אומר לנו בסרקזם בכיר לשעבר באוצר) יש יעד ברור: למלא את רצון הבוס שלו, ראש הממשלה - ולמנות מקורב ליו"ר הבנק הגדול במדינה, על כל המשתמע מכך.

אביע עמדה ברורה: התנהלותה של מאור אינה מעוררת כבוד. הצורה שבה היא מנסה להנדס את מינויה אינה הולמת, אבל כל זה אינו סותר עובדה יסודית. גליה מאור, מנכ"ל בנק לאומי ב-15 השנים האחרונות והבנקאית הטובה בישראל, ראויה לעמוד בראש בנק לאומי.

גליה מאור מתאימה ביותר להיות יו"ר בנק לאומי. לטובת הבנק, גליה מאור צריכה לקבל את תפקיד יו"ר לאומי. כל מינוי אחר מסוכן לבנק לאומי ויפגע ביציבותו. כל מינוי אחר יפגע בבנק.

הלקח מהפועלים

קשה מאוד לכמת את תרומת המנהל לעסק שהוא עומד בראשו. האם ההצלחה נובעת מתנאים סביבתיים, משינוי בכלכלה, ממתחרים חלשים או מיכולתו האישית המופלאה? מנכ"לים רבים קיבלו ממון רב כי הם שיווקו את עצמם כאנשים שבלעדיהם זה לא היה קורה. וכך גם בבנקאות.

אבל את ההיפך אפשר לראות בבירור. לאומי לא הפך לבנק המוביל בישראל בשנת 2007 כי מאור עשתה משהו שונה. לאומי הפך לכזה כי הפועלים עשה שגיאות קרדינליות ונסוג אחורה. גם לאומי עשה שטויות לפני המשבר ובמהלכו, אבל הפועלים דרך על הרבה יותר מוקשים.

בין השנים 2006-2009 התחלפה הנהלת הפועלים פעמיים. הבנק החליף 4 מנהלי סיכונים, 4 CFO (מנהלי כספים ראשיים), 3 ראשי חטיבה קמעונאית ועסקית, שני יו"רים, מנכ"ל וכמעט את כל הנהלתו. אי-אפשר לכמת את הנזק. אי-אפשר להגיד עד כמה באמת השפיעה ההחלפה התכופה של מנהלי סיכונים על ההחלטות השגויות להשקיע ב-SIV וב-MBS, אבל היה נזק.

המחיר, מחיקת 1.5 מיליארד דולר, שולם על-ידי הבנק בזמן המשבר. בדיעבד, ההנהלה הלא מנוסה של הפועלים פשוט לא הבינה את המתרחש. 9 חודשים עברו בין "הירידות הן הזדמנות קנייה" של אוגוסט 2007 לבין ההחלטה האמיצה במאי 2008 של היו"ר דני דנקנר (בסיוע ולחץ המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו) למכור את תיק האג"ח בהפסד גדול. ההפסד היה מוכפל ומרסק את הבנק לרסיסים אם ההחלטה לא היתה מתקבלת בזמן.

חילופי המשמרות שגרמו כל כך הרבה נזק בהפועלים צפויים כעת להתרחש בבנק לאומי. במהלך השנה הקרובה ובכל תרחיש, מאור כבר לא תהיה מנכ"ל. בין אם המנכ"ל החדש יהיה זאב נהרי ובין אם רקפת רוסק עמינח, וגם אם אף לא אחד מהם - לפחות 6 עד 8 חברי הנהלה יפרשו או יחליפו תפקיד.

כל אחד ישגה בתורו

כבר כמה שבועות שבכל בנק לאומי עסוקים מנהלים, ראשי תחומים, מחלקות, אגפים וחטיבות בשאלות על עתידם: לאן הם הולכים, מה יהיה תפקידם הבא, מי יהיה הבוס שלהם; פוזלים החוצה לתפקיד אחר או עוסקים בפוליטיקה פנימית. הנזק לא ניתן לכימות.

אבל זו רק ההתחלה. לאחר שיסתיים משחק הכיסאות המוזיקליים, ייגדע הזיכרון הארגוני של בנק לאומי באחת. בשלב הבא ייכנסו בעלי התפקידים החדשים, והם יעשו כל אחד בתורו את שגיאותיו. תהיה הנהלה חדשה לגמרי, ואת המחיר נראה לא מחר בבוקר אלא בעוד מספר שנים.

לכן השאלה מי יוביל את לאומי בשנתיים הקרובות, מי יחליק את המעבר בזמן קריטי, היא כה דרמטית. אבל לפוליטיקאים זה לא משנה. ביבי הבטיח ג'וב, שטייניץ עושה מה שאומרים לו. אין ספק שטרי ראוי ומתאים, גם תפוחי. אבל האם אנחנו רוצים לשלם את שכר הלימוד שלהם? ומנגד מאור. לגליה מאור יכולת מוכחת לנווט את הבנק במשבר, יכולותיה גבוהות יותר מכל האחרים, והיא היחידה שתוכל להוביל את בנק לאומי בבטחה בטלטלה החדה הצפויה לו.

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: השבוע ביאסת קשות, יולי אדלשטיין

השבוע לימד אותנו יולי אדלשטיין שאם תנסה להשאיר את העוגה שלמה, בסוף תאכל אותה ● דעה

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי

חיים מסילתי / צילום: אילל יצהר

חיים מסילתי נבחר לקדנציה שנייה כיו"ר לשכת שמאי מקרקעין

מסילתי: אנחנו נמשיך בקדנציה הזו לחזק את מעמדו של השמאי

ב.מ.וו 118  2020 / צילום: יח"צ

עם הפנים קדימה: ההנעה של סדרה 1 החדשה של ב.מ.וו

הרשת סערה כאשר ב.מ.וו החליטה לצייד את סדרה 1 בהנעה קדמית ולא אחורית ● למרות אובדן הייחוד, מדובר במכונית ספורט נעימה לנהיגה שמציעה תא נוסעים מרווח ● מחיר גבוה ואבזור בסיסי מצומצם יקשו על המכונית לנצח את המתחרים

רות צ'אנג / צילום אלבום פרטי

פרופ' רות צ'אנג הגיעה לגילוי שיאפשר לנו להיחלץ מהחלטות קשות ומייסרות

נכון שלימדו אותנו להכין טבלה של בעד ונגד, אבל זה לא עוזר במקרה של דילמה קשה באמת ● אז מה עושים כשיש לנו שתי אלטרנטיבות שאי-אפשר להכריע ביניהן? בראיון מיוחד ל"ליידי גלובס" מסבירה פרופ' צ'אנג, מהמומחיות הגדולות בעולם בקבלת החלטות, מה יעזור לנו להיחלץ ממבוי סתום

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

גליה שילה-סום, לונדון / צילום: אלבום פרטי

להיכנס לחדר לידה ולצאת עם חשבונית של 127 אלף דולר

גליה שילה-סום זוכרת מצוין את האחות הצמודה שנענתה לכל קריאה שלה כשילדה בארה"ב, וגם את זאת שזרקה אותה מהמיטה כשילדה באנגליה ● היום היא חיה בלונדון, מגדלת ילדים בריטיים מנומסים ותוהה איך יסתדרו אם יחזרו פעם לארץ ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

סתיו שפיר / צילום: יח"צ

לא מבינים איך סתיו שפיר מצאה את עצמה ללא בעלי ברית ומחוץ לכנסת? זה ההסבר

חברת הכנסת סתיו שפיר, שצמחה במחאה החברתית, הביאה רוח לחימה אקטיביסטית גם לכנסת • אלא שאויבים שצברה מימין ומשמאל טוענים שהיא עסוקה רק בתדמית • למרות שפרשה, שפיר עוד לא אמרה את המילה האחרונה ● ניתוח

בנימין נתניהו/ צילום: תמר מצפי

נתניהו: בן גביר צריך לפרוש; בן גביר: שלא יטיף מה שאינו עושה בעצמו

מסביבת נתניהו נמסר כי הווטו שהציב נפתלי בנט נגד בן גביר העמיד בסכנה את כל שלטון הימין ● בן גביר הגיב לדברי נתניהו: "אם נתניהו היה פורש הייתה מוקמת ממשלה. שלא יטיף לבן גביר"

הכדורסלן ספנסר דינווידי מקבוצת ברוקלין נטס ב-NBA  / צילום: רויטרס

כוכבי ה-NBA מחממים את הביטקוין: מחירו בשיא של חודשיים

אתמול השיקה קבוצת סקרמנטו קינגס פלטפורמה למכירות פומביות המבוססת על טכנולוגיית בלוקצ'יין ● הכדורסלן ספנסר דינווידי מנהל מגעים עם ה-NBA, שמתנגדת למכירת אג"ח דיגיטלית המגובה בחוזה שלו בברוקלין נטס ● הביטקוין עלה ב-20% מתחילת 2020

צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

שי גולדן נגד אור סיגולי במלחמת תרבות: "1917" - סרט חד פעמי או יצירה גנרית?

"1917" - קלישאה או יצירת מופת? אור סיגולי בטוח שזהו סרט גנרי ושטחי ● שי גולדן משוכנע שזה סרט היסטורי תרתי משמע ● מדור התרבות של G מכריז מלחמה

מייסד אינסייט ג'ף הורינג / צילום: מתוך flickr

צ’קים שמנים והערכות שווי נדיבות: כך הפכה אינסייט לשחקן הכי משמעותי בהייטק הישראלי

קרן אינסייט פרטנרס, שרכשה את השליטה בחברת הסייבר ארמיס, השקיעה באופן שיטתי בסטארט-אפים ישראליים מבטיחים רבים ● מאחורי ההשתלטות עומדים משקיעים תחרותיים ורעבים, שזיהו שבישראל יש הזדמנות בחברות צמיחה

מתחם המרכז הקהילתי בשכונת גילה בירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / הדמיה: איי אל וויופוינט

מאות מיליונים לורטהיימרים, ומה מחפשת הראל בסן פרנסיסקו. כותרות הנדל"ן

רכישה נדל"נית רביעית בחמש שנים לחברת הביטוח הראל בסן פרנסיסקו, מה הם מחפשים שם? איזה אייקון אדריכלי בירושלים עומד לעבור מן העולם, הכתבה הכי מתסכלת שעורכת מוסף הנדל"ן שלנו, הלית ינאי-לויזון, כתבה, והאם התגלה העיוות הגדול ביותר של תוכנית מחיר למשתכן

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

השמש שוקעת מעל הים: המלצות האזנה לסוף השבוע

אחרי כמה ימים על שמש, הגשם חוזר ואיתו המשפחתיות ● נצלו את ימי הגשם והמנוחה עם הילדים (או לבדכם) בכדי להינות מעוד פודקאסט נהדר מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

נתניהו ואדלשטיין / צילום: רויטרס

דעה: אדלשטיין צריך ללכת עד הסוף ולקבוע תקדים

חוות-הדעת שהוגשה השבוע ליו"ר הכנסת בעניין דיוני החסינות מחייבת אותו לבחור: לקיים את החוק ולאבד בכך את אהדת מפלגתו - או להפר את החוק ולומר שלום לכהונה אפשרית במשכן הנשיא ● אלא שיש גם דרך שלישית, והיא עוברת דרך התקדים של כפירה בחוות-הדעת המשפטית ● דעה

שדרות בפארק / הדמיה: סטודיו אנטון ברונשטיין, יח"צ

אור ירוק לבניית שכונה בת למעלה מאלף דירות בצפון שדרות

ארבע שנים אחרי שאושרה תוכנית לבניית שכונה חדשה בת למעלה מ-1,000 דירות בצפון העיר, חתמה הוועדה המקומית על מתן היתרי בנייה למאות דירות ● "ראש העירייה: "למרות שגרת חירום של 20 שנה העיר מתפתחת"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

בחזרה לתקופת הנייר: האיסור של טראמפ על עיתונאים למניעת זליגת מידע פנים

החל מחודש מארס השנה יאסר השימוש בטכנולוגיה כלשהי על ידי עיתונאים בחדרי הכינוס של מחלקת העבודה האמריקאית לפני פרסום הודעות, וזאת על מנת למנוע זליגת מידע טרם פרסום ההודעה לציבור

יחסי ציבור, קמפיין, מסיבת עיתונאים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ארבעה כלי תקשורת הצטרפו לארגון העיתונאים העצמאי

כלי התקשורת שעברו הם קבוצת "הארץ-דה מרקר", "טיים אאוט-וואלה" ו"ערוץ עשרים"

אור פירון–זומר/ צילום: דניאל אדרי

מפיקת הלוויות שגייסה כבר 2 מיליון שקל: "מוטל עלינו לחנך את השוק"

אור פירון-זומר הקימה מיזם חלוצי להפקת לוויות, ובתוך ארבע שנים כבר גייסה 2 מיליון שקל ● בארוחת ערב שערכה לחברותיה היא אומרת: "העבודה שלנו כרוכה בשיתוף פעולה עם גורמים שלא תמיד רוצים בקיומנו, כי אנחנו מערערים את המצב הקיים"

כנס G7 בקנדה, 2018 / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

"האויב הכי גדול של ארצות הברית": החזיתות והעימותים של טראמפ מול האיחוד האירופי

העוינות הכלכלית שצמחה בין ארה"ב לאירופה בתקופת טראמפ מתרחבת גם לאזורים הביטחוניים והפוליטיים ● אירופה, מצדה, בעיקר מחכה ש"תופעת טראמפ" תעבור ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד