גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כמה עולה להתקין מסך טלוויזיה - וכמה זמן תיאלצו להמתין לשירות?

רגע לפני שאתם מחליטים איזה מסך טלוויזיה לקנות, כדאי שתבדקו כמה עולה ההתקנה ■ מבדיקת "גלובס" עולה כי תעריפי ההתקנה של מעבדות השירות נעים בין 180 שקל ל-540 שקל, וההמתנה עלולה לקחת שבוע

תארו לעצמכם את הסיטואציה הבאה. המסך הדק שרכשתם במיטב כספכם עומד אחר כבוד במרכז הסלון, ועליכם להמתין לבוא הטכנאי שיתלה אותו על הקיר. כמה זמן תיאלצו להמתין?

בדיקת לקוח סמוי שערך "גלובס" מעלה כי במוקדי השירות המצטיינים הסכימו לשלוח את הטכנאי כבר למחרת היום (אולם בטווחי שעות מצומצמים), ובמוקדים האחרים מדובר ב-4 ימי עסקים - שמשמעותם, במקרים רבים, שבוע.

חשוב לציין כי ככל שהתרחק מועד ההתקנה ניתן היה להגיע לגמישות רבה יותר לגבי שעות ההתקנה. לפני כשנה וחצי התקבל תיקון לחוק הגנת הצרכן שמטרתו לצמצם את זמני ההמתנה הבלתי הגיוניים של לקוחות לטכנאים ולמנוע את עוגמת-הנפש הנובעות מאי-הגעתו. החוק קובע כי משך ההמתנה לטכנאי לא יעלה על שעתיים וכי איחור יזכה את הלקוח בפיצוי ללא הוכחת נזק: עוד קובע החוק כי לשם הנוחות, החברות יכולות להציע לצרכן להמתין להתראה טלפונית לקראת בואו של המתקין לשכן, בהתאם לתיקון בחוק הגנת הצרכן שהתקבל רק לפני כשנה וחצי.

למרות שהיבואנים טוענים כי שיגור טכנאי למטרת התקנה אינו נופל בהגדרות החוק החדש, תוחמות בכל זאת מרבית החברות עימן שוחחנו את זמני ההגעה של הטכנאי לשעתיים, וכך מי שמוגבל בזמני התיאום ייאלץ בחלק ניכר מהמקרים לדחות את ההתקנה לטווחי זמן ארוכים יותר.

מרבית היבואנים מתעקשים כי למרות שללקוח הובטח טכנאי תוך מספר ימים, במרבית המקרים ההתקנה נערכת במועדים מוקדמים יותר. כך, למשל, טוענים בחברת אלקטרה כי על-פי אמנת השירות שלהם, מרבית ההתקנות מבוצעות יום למחרת יצירת הקשר עם מוקד ההתקנות.

מחיר המחירון של היבואנים לשירות ההתקנה אינו זהה ונע בין 180 שקל (מחיר מבצע של ניופאן) לבין 540 שקל (מחיר המחירון של ישפאר), אולם בפועל בחלק ניכר מהמקרים נגבה הסכום עבור ההתקנה במעמד הקנייה, ובמרבית המקרים הוא אף מסובסד בחלקו על-ידי החנות או הרשת בה נרכש המסך ואינו מגיע למחיר המחירון. לכן ממליצים היבואנים לשים לב לחלק זה בעסקה ולהגיע להסכמה על המחיר עם המוכרן.

לדברי עובד בר-ניב, מנהל השירות של חברת ישפאר יבואנית סוני, המחיר הממוצע שגובה החברה עבור התקנה קירית על-ידי טכנאי מוסמך עומד על כ-290 שקל. הטכנאי מחבר את הטלוויזיה ומכשירים נוספים דוגמת מערכת קולנוע ביתי או מכשיר DVD, ומתדרך את הלקוח לגבי המכשיר.

רוב מסכי הטלוויזיה הדקים מותקנים על גבי מתקן הנצמד לקיר, כשלכאורה מי מצויד בכישורים טכניים ובכלי עבודה בסיסיים יכול להתקין אותו בלא להזדקק להמתנה או לשירותי טכנאי. למרות זאת, היבואנים מפגינים חזית אחידה וגורסים כי ההתקנה צריכה להיעשות על-ידי טכנאי מוסמך ולא על-ידי הלקוח.

"כבר נתקלנו בלקוחות שביקשו להתקין עצמאית את המסך על הקיר, אך לא הביאו בחשבון את משקלו של המסך, והוא נפל להם או נפגע. כשההתקנה נעשית על-ידי איש שלנו - האחריות היא עליו, ומצבים כאלה נמנעים", מסביר ארמן גורלי, מנהל מותג LG בקבוצת ח.י.

אפשר להתמקח

בבדיקת לקוח סמוי במרכזי השירות של היבואנים התקשרו למוקד 3 לקוחות שביקשו התקנת מסך חדש באזור חיפה, באזור תל-אביב ובאזור מושב אביגדור הסמוך לקריית-מלאכי.

מלבד המוקד של חברת ח.י., יבואנית מוצרי LG, שאליו חייגו הסוקרים 3 פעמים והתייאשו אחרי יותר מ-17 דקות המתנה ללא מענה אנושי, ציינו הסוקרים כי במרבית המקרים היה המענה ידידותי וזריז.

יצויין כי לאחר שהסוקרים נענו להצעה המוקלטת במוקד השירות של ח.י ושלחו לחברה מסרון על-פי ההנחיות, חזר אליהם מוקדן בתוך כחצי שעה.

מבין היבואנים אליהם פנה "גלובס" הסכימו במוקד השירות של היבואן המקביל י. שלום לשלוח טכנאי התקנות כבר למחרת היום ללקוחות באזור תל-אביב ומושב אביגדור. בחברת מיני ליין סם ליין, יבואנית סמסונג, הסכימו לשלוח טכנאי לכל 3 היישובים כבר למחרת יום ההתקשרות.

ביתר המוקדים נמסר ללקוחות הסמויים כי ההתקנה תתבצע תוך 2-4 ימי עבודה. כאמור, היבואנים עצמם טוענים כי בפועל מרבית ההתקנות מתבצעות בתוך 48 שעות ממועד ההתקשרות.

מחירי המחירון עבור ההתקנה שנמסרו ללקוחות הסמויים נעו בין 179 שקל (ניופאן, במבצע) ל-540 שקל מחיר המחירון הרשמי של ישפאר (שם טוענים כאמור כי במרבית המקרים המחיר בפועל נע סביב 290 שקל). מרבית היבואנים דרשו סכומים של כ-300 שקל, כולל המתקן הנצמד לקיר.

אלקטרה (פיליפס)

* התקנה: תוך שני ימי עבודה.

* עלות: 220 שקל.

תגובת החברה: "מערכות המחשוב במערך השירות כוללות תיעוד והקלטה רציפה של השיחות לצורכי שיפור השירות. יודגש כי ברוב המקרים אלקטרה מתאמת ביקור להתקנת מסך עוד באותו היום או תוך 24 שעות מקבלת הפנייה, למרות שבאמנת השירות אנו מתחייבים לתאם התקנה תוך 48 שעות מקבלת הפנייה. אלקטרה משקיעה משאבים רבים במתן מענה יעיל ומקצועי ללקוחותיה. החברה, שזכתה בפרס המצוינות בשירות בפעם החמישית ברציפות, תמשיך להעניק ללקוחותיה שירות איכותי לשביעות-רצונם המלאה".

ניופאן (טושיבה)

* התקנה: תוך שני ימי עבודה בחיפה ואביגדור, 3 ימי עבודה בתל-אביב.

* עלות: 179 שקל.

* תגובת החברה: "החברה שמחה על תוצאות הבדיקה, המוכיחות את עוצמתה גם בתחום השירות".

סם ליין (סמסונג)

* התקנה: למחרת הקנייה ב-3 האזורים שנבדקו. לא נקבעות מראש שעות ביקור. הטכנאי מתקשר בבוקר ומתאם הגעה.

* עלות: 280-300 שקל, בהתאם לגודל המסך.

* תגובת החברה: "ההתקנות מבוצעות על-ידי אנשי מקצוע שעברו הכשרה. השירות מקצועי ומהיר, והתיאומים נעשים במחלקה מיוחדת, כשאנו מחוייבים לתת השירות הטוב ביותר ללקוחותינו".

ישפאר (סוני)

* תיאום מועדי התקנה: עד 3 ימי עסקים.

* עלות: 540 שקל.

* תגובת החברה: "החברה משקיעה מאמצים רבים בתחום השירות. המחיר שנמסר הוא מחיר המחירון וכולל מתקן איכותי עם תו תקן וכבל לחיבור המסך. ללקוחות הרוכשים באמצעות המשווקים המורשים מוענקת התקנה שולחנית וחיבורים בסיסיים ללא תשלום. לקוחות המבקשים התקנת קיר זוכים למחיר מיוחד של 290 שקל בממוצע. ישפאר מעמידה לרשות לקוחות אלה מערך שירות VIP, הכולל תיאום יזום להתקנת המסך על-ידי נציג טרם אספקת המוצר (ההתקנה מבוצעת תוך 48 שעות)".

קבוצת ח.י. (LG)

* התקנה: עד 4 ימי עסקים. לא ניתן היה להשיג את מוקד היבואן טלפונית בזמן המתנה סביר. כשנשלח מסרון השיבו נציגי השירות לפנייה תוך 30 דקות.

* עלות: 200 שקל.

* תגובת החברה: "הקבוצה רגילה למתן רמת שירות גבוהה. בחודש האחרון היתה עלייה משמעותית בפניות למוקד, שבאה לידי ביטוי בזמני המתנה ארוכים ולצערנו לפגיעה ברמת השירות האופיינית לנו. כפיתרון ניתנה האפשרות לשליחת הודעות טקסט, שאכן נענו תוך פרק זמן קצר".

ראלקו (שארפ)

* התקנה: עד 4 ימי עסקים. תיאום באמצעות החנות.

* עלות: 300-350 שקל, לפי הגודל.

* תגובת החברה: "התיאום נעשה על-ידי הלקוח כדי שיהיה קשר בלתי אמצעי בין החברה והלקוח. בדרך-כלל התקנה מתבצעת תוך 24 שעות ובמעט מהמקרים עד 72 שעות. מחיר ההתקנה 280-400 שקל, תלוי בגודל המסך, כולל מתקן צמוד קיר. לעיתים העלות כלולה במחיר המסך".

י.שלום (סמסונג, טושיבה)

* התקנה: למחרת באזור תל-אביב ובמושב אביגדור. תוך שני ימי עסקים באזור חיפה.

* עלות: 200 שקל.

עוד כתבות

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה