גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שופטים אקטיביסטים

בשבוע שעבר שבו שופטי העליון לעשות שימוש בנשק הלא קונבנציונלי של ביטול חוק

סעיף החקיקה הראשון שביטל בית המשפט העליון, כשנתיים אחרי שהכריז על סמכותו לעשות כן בפסק דין בנק מזרחי ב-1995 שסימן את המהפכה החוקתית, היה סעיף בחוק מנהלי ההשקעות שהטיל עליהם חובה להיבחן כדי לקבל רישיון לעסוק במקצועם. לא בכדי הואשם העליון כי זכויות האדם, שעליהן החליט להגן חוקתית, הן זכויות בורגניות המיושמות כדי להגן על השבעים והעשירים.

משהו בסיסי בדינמיקה של תהליך הבחינה החוקתית של בית המשפט העליון השתנה בשנים האחרונות, משימוש בכלים החוקתיים כדי להגן על יועצי השקעות - עד לפסק הדין מיום חמישי האחרון, שבו שוב עשו שופטי העליון שימוש בנשק הלא קונבנציונלי של ביטול חוק. מהגנה על יועצי ההשקעות ועד שמירה על זכותו של חשוד בעבירות ביטחון - בדרך-כלל לא מדובר על נצר לעם היהודי - להיות נוכח בדיון המשפטי על הארכת מעצרו.

פחות מ-3 חודשים חלפו מאז הפעיל העליון בפעם הקודמת את סמכותו החוקתית כדי לבטל חוק. בפעם ההיא זו היתה פצצה גרעינית של ממש - בפרשת הפרטת בתי-הסוהר. אז ביטלו 9 השופטים פרק שלם בפקודת בתי-הסוהר - התיקון המאפשר למדינה להקים בתי-כלא במימון פרטי.

הרציונל שהנחה את החלטת השופטים לבטל את החוק לקוח כל כולו מזירת ההגנה החוקתית על זכויותיהם של החלשים, המנודים, הנחשלים בחברה. אלה שכבר אינם צועדים בגאון בדרך המלך. אסירים שהוענשו בשלילת חירותם על-ידי המדינה, וכעת רצונה של המדינה היה לאפשר גם לעובדיה של חברה פרטית, הפועלת למטרות רווח, להפעיל כלפיהם סמכויות ענישה מרחיקות-לכת.

גם כעת, בשבוע שעבר, פעלו השופטים לא למען אלה הזוכים ממילא להגנה מלאה על זכויותיהם - אלא למען מי שאינם נהנים מרוב אוטומטי בהצבעות בוועדת הכספים. הפעם ביטול החוק לא בא לעולם באמצעות עתירה לבג"ץ לביטולו - כפי שקורה בדרך-כלל - אלא באמצעות ערעור שטיפס ועלה בין ערכאות בתי המשפט, על החלטת מעצר שהתקבלה בבית משפט השלום בירושלים.

העצור, ששמו נאסר לפרסום, הואשם בהתאגדות בלתי חוקית, בהתאם לתקנות ההגנה לשעת חירום - חקיקה ארכאית שנותרה בתוקף עוד מתקופת המנדט, ושספגה ביקורת חריפה לאורך השנים בדבר היותה דרקונית ובלתי מתאימה לימינו אלה.

אף ששתי החלטות המעצר המדוברות, שבהן סירבו "הממונים" מטעם גורמי הביטחון לאפשר את נוכחותו באולם המשפט בעת הדיון, התקבלו כבר ב-2007, והנושא כולו התייתר מאז, ואף שבית המשפט העליון מסרב בדרך-כלל לפסוק בעניינים אקדמיים ותיאורטיים - לא ויתרו הפעם השופטים על זכותם לדון ולקבוע החלכה בעניין זה.

הזכות להליך הוגן

בדין פעלו כך השופטים, מאחר שקשה להעלות על הדעת מקרה שבו יתגלגל תיק מעין זה לעליון בזמן אמת, עוד בזמן שהחשוד מצוי במעצר.

בדילמה דומה היו מצויים שופטי העליון לפני 11 שנה, בפרשת צמח, שעסקה במניין ימי המעצר של חיילים לפי חוק השיפוט הצבאי. גם אז היה מדובר בענייני מעצר, שמטבעם אורכים ימים ספורים בלבד, וגם אז עמדה על הפרק בחינה חוקתית, שמטבעה אורכת זמן רב יותר. גם אז, אגב, החליטו השופטים לדון בנושא אף שהפך תיאורטי במקרה הקונקרטי שהובא לפניהם, וגם אז הובילה הבחינה החוקתית לביטול סעיף חקיקה.

אף שביטול ממש של חקיקת הכנסת נעשה רק ב-7 פסקי דין קודם ליום חמישי האחרון, מהלך הניתוח החוקתי זכה לעיגון בעשרות רבות של פסקי דין - שברובם הוכרזה החקיקה כחוקתית וכמידתית.

ביסוס הפגיעה בזכות חוקתית המעוגנת בחוק היסוד בשלב ראשון, בדיקה של תנאי "פסקת ההגבלה" בשלב שני - אם מדובר בחוק התואם את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, האם הוא נחקק לתכלית ראויה, והאם הוא עומד במבחניה של המידתיות, ובמקרה של חוק בלתי חוקתי - בדיקת "הסעד החוקתי", האם מדובר בביטול סעיף החוק, ומאיזה שלב ייכנס ביטול זה לתוקף.

השופט אליעזר ריבלין, שכתב את פסק הדין בפרשה הנוכחית, הלך לפיכך בדרך סלולה היטב. כמו בנוסחה מתמטית, כל שנותר לו הוא להכניס את המשתנים למשוואה ולהכריע בהתאם לשיקול-הדעת שלו, המתבסס על ערכים ותפיסת-עולם באותה מידה שהוא מתבסס על ניתוח רציונלי קר.

"חובה לקיים את הדיון בהארכת מעצרו של העורר בנוכחותו", כתב ריבלין, בהסכמת כל 8 עמיתיו להרכב. "מבחינה חוקתית משמעות הדבר היא שיש לקרוא מעתה את חוק המעצרים כפי שהיה קודם לחקיקת הוראת השעה".

לדברי ריבלין, זכותו של נאשם להיות נוכח במשפטו היא מרכיב גרעיני של הזכות להליך הוגן, המעוגנת בזכותו החוקתית של אדם לחירות ולכבוד. "ההליך המשפטי אינו עוסק בפרטים-נעלמים אלא בפרטים-נוכחים", כתב, "הדברים יפים במיוחד להליך המעצר, שכרוך בפגיעה קשה בזכויות החשוד ומחייב הקפדה על הליך הוגן ועל ביקורת שיפוטית אפקטיבית".

אף שתכליתה של הוראת השעה שנחקקה - לשפר את יכולתם של גורמי האכיפה לבצע חקירה מהירה, רציפה ויעילה בתחום עבירות הביטחון - היא ראויה, נקבע כי האמצעי שנבחר אינו מידתי.

כמעט כל אחד מבין השופטים הוסיף אבחנות משלו, נוכח הרגע החוקתי יוצא הדופן. ראוי לציון הוא השופט סלים ג'ובראן, שהשווה את הוראת החוק שבוטלה לספר "המשפט" של פרנץ קפקא. "נדמה כי אין לנו אלא להיזכר בחוויותיו של יוסף ק' ולייאושו התהומי בתורו אחר משפטו הנסתר מן העין, עד לסופו המר", כתב ג'ובראן. "בשונה מעולם המשפט הקפקאי, בעולם המשפט המודרני הליברלי לא ניתן כלל להעלות על הדעת אפשרות כי יועמד אדם לדין על מעשיו בלי שתינתן לו אפשרות להיות נוכח בעת בירור אשמתו". (בש"פ 8823/07).

עוד כתבות

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

פדריקה מוגריני / צילום: פרנציסיוב וולסצ'רטס, רויטרס

האיחוד האירופי בתגובה להצהרת פומפיאו: "ההתנחלויות בלתי חוקיות"

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני פרסמה הערב כי "עמדת האיחוד האירופי לגבי מדיניות ההתנחלויות בשטח הפלסטיני נשארת ללא שינוי" ● "האיחוד האירופי קורא לישראל לחדול ממדיניות ההתנחלויות"

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו של עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, במשטרה בתיק 4000 • מגל אישר שהופעלו עליו לחצים מבלפור, אבל טען שלחצים דומים הופעלו על ידי מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ”ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

בהשפעת ירידת המדד: רווחי מזרחי טפחות נשחקו ב-7%; המניה בשיא

הבנק מחלק דיבידנד של כ-170 מיליון שקל ● בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי הבנק ב-40% ל-1.4 מיליארד שקל, בשל השפעת החקירה בפרשת הלבנת ההון בתקופה המקבילה

פארק העסקים ביקום / צילום: תמר מצפי

ביי ביי פישמן: קרן JTLV של עמיר בירם תרכוש 50% מפארק העסקים בקיבוץ יקום

תמורת העסקה מגיעה ל-250 מיליון שקל ● לאחרונה מימש קיבוץ יקום אופציה להעמיד את מניות קבוצת מבני תעשיה בפארק העסקים יורופארק למכירה ● למרות מיקומו האטרקטיבי סובל יורופארק מתפוסה ממוצעת של פחות מ–70% עקב נטישת דיירי עוגן ● העסקה תניב למבני תעשיה רווח של כ–70 מיליון שקל

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו: "ארה"ב אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי"

הודעות מזכיר המדינה מייק פומפיאו על שינוי המדיניות המשפטית ביחס למעמד ההתנחלויות התקבלה בישראל בקונצנזוס רחב ●  מן הליכוד ועד בכירי כחול לבן כולם בירכו הלילה את הבית הלבן ומחלקת המדינה

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: סוער בשוק הסלולר - סלקום זינקה ב-20%; פרטנר ב-10%

צמד מניות הסלולר בלטו בצד החיובי ללא דיווח מצד החברות; ככל הנראה המשקיעים מקווים לתוצאות חיוביות שיציגו צמד החברות לרבעון השלישי של השנה ● מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ת"א בנקים השיל 0.3% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.6% ● חלל תקשורת ניתרה ב-9%, אינרום ב-6.7% וגילת ב-6.6%

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

נתיבות / צילום: איל יצהר

בית המשפט ביטל את תוכנית הותמ"ל בנתיבות: "כאוס תכנוני"

התוכנית שנדחתה ממוקמת בחלקה המערבי של העיר נתיבות וממזרח לנחל בוהו ● טענת העותרים העיקרית היא שסוגיית גבולותיה המוניציפליים של נתיבות נדונה כבר כמה פעמים בעבר בוועדת הגבולות של משרד הפנים ובקשותיה להרחיב את שטחה נדחו

משפחת יוחננוף המורחבת: שגיא, מורן, שרית, איתן, מרדכי, אילנה, יובל דמארי ונועה  / צילום: שלומי יוסף

איתן יוחננוף הגיע לכנס "גלובס" ביום ההנפקה בבורסה: "ברשות אמרו לי שקול מילים"

כנס "עסקים מבית טוב" של "גלובס" ובנק לאומי אירח הבוקר את בעלי רשת הקמעונאות ובכירים נוספים בתחום העסקים המשפחתיים

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות מינוריות שהספיקו למדדים כדי לקבוע שיאים חדשים

המדדים התקשו לטפס לאחר שגורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

הרשימה המשותפת ליועמ"ש: לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל הסתה

בפניה של הרשימה המשותפת וארגון עדאלה נכתב כי התבטאויותיו הרבות של נתניהו בתקופה האחרונה מחייבות פתיחה מיידית בחקירה בעבירות הסתה לגזענות לפי סעיף 144 לחוק העונשין ● אמש אמר נתניהו כי חברה הרשימה המשותפת "רוצים להשמיד את המדינה"

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

יוצאת לדרך: התוכנית לשיקום המכונים להתפתחות הילד

במסגרת התוכנית, יבוטלו החל מאפריל ההחזרים שסיפקה המדינה עבור טיפולים פרטיים • בחוזר סמנכ"ל שנשלח היום לקופות-החולים צוינו יעדים לצמצום תורי ההמתנה לטיפולים, שכיום מגיעים עד חודשים ארוכים ● הקופות יתוקצבו ב-80 מיליון שקל בשנה עבור שיפור השירות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו הודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ברביעי הקרוב לדיון בעקבות הצהרת ארה"ב

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר