גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להתאושש בסטייל: מה מציעים מרכזי ההחלמה וכמה זה עולה?

מרכזי ההחלמה מציעים למתאוששים מאירועי לב ומניתוחים אחרים אירוח למשך מספר ימי הסתגלות לפני החזרה הביתה ■ תמורת כ-450 שקל ליום מקבלים תנאי בית-מלון עם ליווי רפואי ונפשי, ולרוב אפשר לקבל החזר מקופ"ח

שחרור מבית-החולים אחרי אירועים רפואיים קשים דוגמת אוטם שריר הלב, ניתוח מעקפים או ניתוח קשה אחר, עשוי להיות חוויה קשה עבור החולה. לעיתים, משיקולים רפואיים מתבצע השחרור מבית-החולים לפני שהחולה חזר לאיתנו פיזית, ובמקרים אחרים, בייחוד כשמדובר באירוע לבבי, החולה נושא עימו משקעים המקשים על חזרתו לתפקוד נורמלי. עבור חולים אלה הוקמו בשנים האחרונות מרכזי החלמה פרטיים, רובם המכריע במרכז הארץ.

המרכזים מציעים לחולים חזרה הדרגתית לשגרת החיים, בהשגחה רפואית, תוך שמירה על תזונה נכונה, בליווי הדרכה וסדנאות מקצועיות.

מרבית המרכזים מיועדים אומנם להחלמה אחרי מחלות לב, אולם בחלקם קיימות גם מחלקות המאפשרות החלמה אחרי ניתוחים או פגיעות אחרות.

על-פי חוק ביטוח הבריאות זכאי כל אדם ל-5 ימי החלמה במימון מלא של המדינה. מבוטחי הביטוחים המשלימים זכאים למימון המשך בהתאם לסוג הביטוח, ולהחזרים היכולים להגיע לכ-450 שקל ביום (תלוי בקופה ובסוג הביטוח).

"אדם שעבר אירוע לב או ניתוח לב לא יכול לחזור לפעילות באופן מיידי. באופן טבעי החולים האלה חווים חרדות ופחדים, הם לא יודעים מה מותר ומה אסור", מסביר ד"ר אמיר פרידנברג, המנהל רפואי של הביטוח המשלים בקופת-חולים לאומית. "עבור חולי לב ישנה חשיבות גדולה להחלמה במוסד החלמה: אם אין פגיעה משמעותית בשריר הלב האדם צריך לחזור לפעילות מלאה לחלוטין תוך 6 חודשים. במקומות האלה יש מדריכים את החולה איך לעשות את זה נכון".

לדברי פרידנברג, שהייה במוסד החלמה לחולים אחרי ניתוחים שאינם ניתוחי לב תלויה באופי החולה: "אדם שעבר ניתוח שבר ולמחרת הלך הביתה, לא זקוק למרכז החלמה. המרכז דרוש לאנשים שצריכים שיקום, כמו כאלה שעברו החלפת פרק ירך. צריך לבחור מקום שיכול להדריך אותו בתחום הזה של חזרה לתפקוד. חלק מהביטוחים המשלימים מאפשרים החלמה אחרי ניתוח, אולם מי שבוחר באפשרות הזו הם בדרך כלל אנשים בודדים שמתקשים בתפקוד יום-יומי".

עמל סיעודית, רעננה

חברת 'עמל סיעודית' השיקה החודש מלונית המיועדת לכל אדם המשתחרר מבית-חולים בעקבות מחלה או ניתוח. המלונית ממוקמת ב'עמל בשרון' שברעננה, מול פארק רעננה, ומיועדת למטופלים בני כל הגילים, בעלי מגבלות תפקודיות זמניות.

מטרת השהייה במקום היא חיזוק ותמיכה לקראת חזרה לתפקוד יומיומי עצמאי. במקום פועל צוות רב מקצועי הכולל: רופא ואחות צמודים, פיזיותרפיסט על בסיס יומי, מרפאה בעיסוק, דיאטנית, עובדת סוציאלית, וניתן ייעוץ של רופאים מומחים, שירותי משלוח בדיקות למעבדה, שירותי מניקור, פדיקור ומספרה.

* מחיר ללילה: 420 שקל.

* לינה למלווה: 50% ממחיר החדר.

* מספר חדרים / מיטות: 17 חדרים לתקופות קצרות או ארוכות (חלקם לבודדים חלקם זוגיים).

* שירותים רפואיים: אחות צמודה 24 שעות ורופא צמוד במשך שעות היום ובכוננות לילה.

* שירותים מקצועיים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, דיאטנית, עובדת סוציאלית.

* תנאי השהייה: פנסיון מלא - תפריט בפיקוח דיאטנית של 3 ארוחות ושתי ארוחות ביניים.

* שירותים נוספים הכלולים במחיר: טלוויזיה, חניה, גלישה באינטרנט ובר משקאות חמים חופשי.

* פעילות נוספת: מתוכננת פעילות תרבותית והרצאות.

* הסדרים עם קופות-החולים: עם כל הקופות, החזרים בהתאם לתקנוני הקופה.

מול הים, בת-ים

בית החלמה הממוקם על הטיילת בבת-ים וכולל 3 קומות: מחלקה להחלמה אורתופדית, מחלקה להחלמה מאירועי וניתוחי לב ומחלקה לכירורגיה כללית.

* מחיר ללילה: 390-470 שקל (תלוי במשך השהייה והדרישות לטיפול). לאחר התקף או ניתוח לב - 5 לילות חינם (לפי תקנון של כל קופה), החלמה אחרי ניתוחים אחרים בהשתתפות עצמית עד 220 שקל או בהחזר מלא (לפי תקנון הקופה).

* לינה למלווה: 280 שקל ללילה.

* מספר חדרים/מיטות: 60 מיטות בחדרים בודדים / זוגיים.

* שירותים רפואיים: רופא ואחות 24 שעות ביממה.

* שירותים מקצועיים: פיזיותרפיה יומיומית במימון המרכז (ולא בשימוש זכאות קופת-חולים, כך שהמחלים יכול לקבל את מלא הטיפול הפיזיותרפי שמגיע לו מהקופה בביתו).

* תנאי השהייה: פנסיון מלא - 3 ארוחות ביום קפה ועוגה אחר-הצהריים, לפי מצב רפואי ניתן לקבל את הארוחות בחדר.

* תנאים נוספים: טלפון, פעמון מצוקה, עמדת אינטרנט ציבורית, עמדת קפה חופשית.

* שירותים נוספים הכלולים במחיר: הרצאות בנושא בריאות מדי יום.

* הסדרים עם קופות-החולים: הסכמים עם כל הביטוחים המשלימים, חברות ביטוח וארגוני עובדים גדולים (ההחזרים נקבעים לפי תקנון הקופה שבה מבוטח המחלים או במימון מלא או חלקי של ארגונים אחרים).

שי-לב, שיבא, תל-השומר

מרכז בתחום בית-החולים תל-השומר, מיועד למחלימים מאירוע לב בלבד. הצוות מתאים טיפול תרופתי לשלב ההחלמה, מספק תמיכה פרטנית וקבוצתית בנושאי אורח חיים בריא, ומכין את המחלים ואת בני משפחתו לחזרה לחיי היום-יום.

* מחיר ללילה: 550 שקל בחדר זוגי, תוספת לאדם בחדר בודד - 220 שקל.

* מחיר למלווה: תוספת לבן זוג בחדר על בסיס לינה וארוחת בוקר - 250 שקל, פנסיון מלא - 300 שקל.

* מספר חדרים/מיטות: 36 חדרים, 72 מיטות.

* שירותים רפואיים: במלון אגף רפואי ובו חדר רופא, חדר אחות וחדר טיפולים 24 שעות ביממה. במלון השגחה של צוות רפואי וסיעודי לאורך כל שעות היממה, לרשותו ציוד לטיפול שוטף ולטיפולי חירום בחולי לב.

* הצוות כולל רופאים קרדיולוגים מומחים ורופאים בכירים, אחיות מוסמכות ואחיות בוגרות קורס טיפול נמרץ, עובדת סוציאלית, פסיכולוגית, דיאטנית קלינית, פיזיולוג, מדריכי פעילות גופנית ומדריכת יוגה. אנשי הצוות הם חלק מהצוות של המרכז הרפואי שיבא.

* שירותים מקצועיים: חדר כושר משוכלל בו מתקיימת פעילות גופנית מודרכת בפיקוח קרדיולוג ותוך ניטור המטופל; הידרותרפיה - שחייה שיקומית, וטכניקות טיפוליות המתבצעות במים. הפעילות נעשית עם ציוד ניטור מיוחד למים ובפיקוח קרדיולוג.

* תנאי השהייה: פנסיון מלא. האוכל מותאם למחלימים על-ידי דיאטנית על-פי ההנחיות התזונתיות של איגוד רופאי הלב ובהשגחת הרבנות.

* תנאים נוספים: טלפון פנימי, קומקום, מקרר, ערכת תה/קפה.

* פעילות נוספת: הדרכות קבועות על-פי תוכנית שבועית. פעילות גופנית משקמת, יוגה או טאי-צ'י פעמיים ביום, הרצאות בתחומים רפואיים כגון טרשת עורקים, הקשר בין תזונה ומחלות לב, סדנאות בהנחיית פסיכולוגית, שיחה קבוצתית עם עובדת סוציאלית בנושא: התמודדות עם משברים, שיקום לאחר ניתוח, חזרה לחיים פעילים, דמיון מודרך, נזקי עישון ושיטות גמילה.

* הסדרים עם קופות-החולים: הסכמים עם הקופות השונות. התשלום עבור שירותי המלון נעשה ישירות במלון ובחלקו מכוסה על-ידי הביטוחים המשלימים השונים. לפרטים יש לפנות לקופות-החולים ו/או חברות הביטוח.

אסותא, רמת-החי"ל, תל-אביב

מרכז ההחלמה נמצא במתחם החדש של אסותא ברמת-החי"ל בתל-אביב, ומיועד לחולים אחרי אוטם שריר הלב או ניתוחי לב, עצמאים בתפקודם.

* מחיר ללילה: 600 שקל. תוספת של 240 שקל ללילה עבור חדר פרטי.

* מספר חדרים/מיטות: 24 מיטות.

* מחיר למלווה: 600 שקל ללילה על בסיס פנסיון מלא.

* שירותים רפואיים: צוות רפואי, הכולל אחיות ורופאים, 24 שעות ביממה. הצוות הרפואי מבצע מעקב יומיומי הכולל מתן תרופות וביצוע בדיקות מעבדה. חולים הזקוקים למעקב א.ק.ג יכולים להיות מחוברים לא.ק.ג במהלך השהות וכל חולה מקבל לחצן מצוקה שמאפשר לאתר את מיקומו המדויק בתוך בית-החולים ובתוך זמן קצר.

* שירותים מקצועיים: פגישות עם פיזיותרפיסטית, הרצאות, סדנאות ומפגשים פרטניים עם דיאטנית, עובדת סוציאלית, פיזיולוג של המאמץ, רופאים שעוסקים בתחום הקרדיולוגיה ושיקום הלב, סקסולוגית ועוד. כל מטופל משתתף בכשני מפגשים כאלו בכל יום.

* תנאי השהייה: פנסיון מלא - 3 ארוחות ביום הניתנות בחדר האוכל של צוות בית-החולים, מתוך אוריינטציה שיקומית, במטרה שהחולים יוכלו לחזור במהירות האפשרית לשגרה. יש אפשרות להזמין שירות חדרים מתפריט מיוחד.

* שירותים נוספים: חדר אירוח למשפחות ובו אינטרנט אלחוטי, טלוויזיה ופינת שתייה חמה. קיימת הנחה לחניה בבית-החולים.

* הסכמים עם קופות-החולים: הסדרים עם כל הקופות.

* מדיקל, תל-אביב

בית החלמה פרטי, הממוקם צמוד למרכז הרפואי איכילוב בתל-אביב ולדיור מוגן Palace Tel Aviv, ובו 4 מחלקות: מחלקה סיעודית ומחלקה לתשושי נפש ברישוי משרד הבריאות ושתי מחלקות החלמה לאחר אשפוז או ניתוחים המיועדות לחולים בכל גיל עם מגבלות רפואיות. הצוות כולל רופאים, אחיות, עובדת סוציאלית, פסיכולוג, צוות פיזיותרפיה, מרפאה בעיסוק ודיאטנית.

* מחיר ללילה: 700 שקל ללילה בחדר זוגי. תוספות תשלום לחדרים בודדים/משודרגים.

* מספר חדרים/מיטות: 68 מיטות/38 חדרים.

* מחיר למלווה: ניתן לשכור חדר זוגי במחיר 1,300 שקל על בסיס פנסיון מלא.

* שירותים רפואיים: רופא ואחיות 24 שעות ביממה. במהלך שעות היום נמצאים 3 רופאים, מתוכם רופאה מומחית בגריאטריה. לצדם עובד צוות רב מקצועי של מטפלים.

* שירותים מקצועיים: פיזיותרפיה 5 פעמים בשבוע, ריפוי בעיסוק, דיאטנית כל יום, עובדת סוציאלית, שירותי תעסוקה.

* תנאי השהייה: 3 ארוחות עיקריות ושתי ארוחות ביניים. קפה, תה, שתייה קרה חופשי.

* שירותים נוספים: חיבור למחשב/אינטרנט, פינת אינטרנט מרכזית, ספרייה, חיבור לקו בזק - טלפון.

* פעילות נוספת: הרצאות יומיות בנושאי בריאות, בבוקר התעמלות- יוגה, ציקונג, פיזיותרפיה.

* הסדרים עם קופות-החולים: מוכר על-ידי כל הביטוחים המשלימים, כולל משרד הביטחון.

44

עוד כתבות

ראש הממשלה נתניהו דורש מהציבור להישאר בבתים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גלובס" מצטרף לעתירה לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה

העתירה הוגשה לבג"ץ כבקשת הצטרפות לעתירות "הארץ", ומטרתה לפעול לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה בהן דנו בנושא ההתמודדות עם הקורונה ● "כשהמידע מוסתר ואינו גלוי, אין ביכולתם של המבקשים למלא את תפקידם בדמוקרטיה – לבחון את ההחלטות ואת דרך קבלתן"

קובי חזן. / צלם: אורן קאן

זמן להשקיע ? "אני ממליץ למי שנמצא על הגדר לרדת ממנה"

קובי חזן, המנהל את קרן הגידור אמידה, מעריך כי בנקודת הזמן הזו כדאי לחזור להשקיע במניות, "אבל חייבים לעשות את זה בצורה סלקטיבית" ● באיזה מגזרים לדעתו כדאי להתמקד ?

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עצמאים, בונים על מענק מהמדינה? תקראו את האותיות הקטנות

בעלי עסקים, שקיוו לעזרה מהמדינה, גילו שדווקא ברגעים הכלכליים הקשים בחייהם כי הם נחשבים בעיני המדינה לתא משפחתי "עשיר" מדי בהכנסות או שפתחו את העסק בתאריך לא מתאים

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

אריה דרעי בשיחת וידאו עם ועדת הקורונה של הכנסת / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הקורונה בכנסת בדוח ביניים חריף: מדיניות בדיקות בעייתית, היעדר הנהגה וסכנה לנזק בלתי הפיך לכלכלה ולחברה

יו"ר הוועדה עפר שלח הכין מסמך מסכם ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה במשבר ● בין המלצותיו: לשנות את מדיניות הבדיקות ולהקים גוף לניהול משברים לאומיים ● "דרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, החלטות מהירות תוך כדי תנועה"

חי גאליס, מנכ"ל ביג  / צילום: ארז בנקר, יח"צ

ביג מתעכבת בהשלמת רכישתו של מרכז מסחרי בסרביה מידי אביב ארלון

בדצמבר דיווחו החברה על העסקה במסגרתה אמורה ביג לרכוש את מרכז הקניות שהקימה אביב ארלון בעיר זרניאנין בתמורה לסכום של 24.95 מיליון אירו ● מדובר על מרכז קניות מניב בעל שטח מסחרי להשכרה של 23.36 אלף מ"ר עם שיעור תפוסה של כ-100% בקירוב

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

S&P מעלות: צפויה ירידה חדה בהכנסות המרכזים המסחריים

אחרי זינוקים של 40%-80% שרשמו המניות הבולטות בתחום הנדל"ן המסחרי ב-2019, מתחילת השנה ועד כה קוצץ שוויין של כמה מהן עד ליותר מ-40%

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

לא כולם מעוניינים בוועד עובדים / צילום: שאטרסטוק

קיזוז הפסדים ושבח מקרקעין בעקבות המגפה

עסקים שמוצאים את עצמם עם הפסדים בעקבות הקורונה יוכלו להקטין את חבות המס בעזרת קיזוז הפסד עסקי או הפסד הון

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

השיאן הישראלי: שכר בעלות של יותר מ-13 מיליון דולר לברק עילם מנכ"ל נייס

רוב התגמול שקיבל עילם בשנה החולפת - באמצעות מניות ● בשנים 2019-2014 הצטברה עלות השכר של מנכ"ל נייס לכ-43 מיליון דולר

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי