גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"iPad? זה רק אפליקציות של iPhone על מסך זכוכית גדול יותר"

סמנכ"ל הטכנולוגיות של מחלקת המחשבים ב-HP, פיל מקיני, שאחראי על Slate, מחשב הלוח של החברה, לא מפחד מהמוצר של אפל ■ לדבריו, לא מדובר במתחרה - אלא במכשיר שפונה לקהל שונה

עוד לפני שמישהו בכלל גלגל את השם iPad על שפתיו, לפני חמש שנים, בענקית המחשבים HP שיחקו במחשב לוח משלהם. מחשב הלוח הזה לא זכה אז לשם שבו הוא מכונה כיום, Slate, אבל לחברה כבר היה מוצר מוגמר, שהיה מוכן לצאת לשוק, ומה שמנע את ההשקה היה בעיקר המחיר.

לדברי סמנכ"ל הטכנולוגיות (CTO) של מחלקת המחשבים ב-HP, פיל מקיני, עלות הרכיבים במכשיר הייתה אז יקרה, ומחירו עמד על אלפי דולרים. דבר נוסף שעצר את HP מלהשיק את המכשיר כבר אז, ולחכות להכרזה הרשמית עד לינואר השנה, היו התגובות שקיבלו מקבוצות הבדיקה שלהם. "הקהל לא רצה לראות רק טקסט ולקרוא רק ספרים במכשיר", אומר מקיני בראיון ל"גלובס". "הם דרשו צבע, וידיאו וחווית תוכן. החלטנו להקפיא את המוצר כדי לגבש משהו משלים יותר".

המוצר היה מוכן כבר לפני שנתיים ושיניתם אותו. ובכל זאת, ההשקה שלו השנה לא מאוחרת מדי? ה-iPad של אפל עוד מעט מגיע לחנויות.

מקיני: "היינו צריכים הרבה סבלנות כדי לחכות ולהוציא את Slate החוצה. לדעתנו, הקהל לא היה מוכן אז למוצר כזה. באשר לאפל, אנחנו לא מסתכלים על ה-iPad שלהם כמוצר מתחרה. אלה שני מוצרים שונים, שפונים לקהלים שונים. אנשים שישתמשו ב-Slate יעשו את זה מצרכים אחרים לגמרי מאשר אלה שירצו לקנות את ה-iPad".

* מה בדיוק ההבדל? שניהם מחשבי לוח.

"הסיפור ב-iPad הוא בעיקר איך מעבירים לשם אפליקציות שיש על ה-iPhone. אבל תראה את הגלישה באייפון: אתה נכנס לדפדפן, ואז צריך לצבוט ולצבוט על מנת להגדיל את הטקסט כדי שתוכל לקרוא. למעשה, המוצר שלהם זה לקחת את האייפון ופשוט לשים אותו על מסך זכוכית גדול יותר.

"ב-Slate, לעומת זאת, יש מערכת הפעלה מלאה (חלונות 7 של מיקרוסופט - ר.ג), ויש חווית דפדפן מלאה עם פלאש. אלה דברים שאין לי היום על טלפונים. ויש פה גם מולטי-טסקינג, שזה עוזר כשאני רוצה להפעיל כמה יישומים במקביל. בסופו של דבר, מדובר בשתי פרספקטיבות שונות לשני מוצרים שונים".

תחרות מצד מיקרוסופט?

מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, הציג את ה-Slate בתערוכת האלקטרוניקה הבידורית (CES) בינואר השנה. אבל עכשיו נראה כי בענקית התוכנה עובדים על מחשב לוח משלהם, ה-Courier, שעשוי להפוך למתחרה.

"ה-Courier הוא עדיין לא מוצר מוכרז, בשום צורה שהיא. לפחות לא כרגע", אומר מקיני. "הדיבור על Courier נובע רק מסרטון וידיאו שמיקרוסופט שחררה לרשת לפני כמה חודשים. באותו אופן, אני יכול להביא לך סרטון וידיאו על מחשב לוח שבנינו לפני חמש שנים. סרטוני וידיאו כאלה אינם בדיוק מוצרים מוגמרים".

* אז אתה לא מאמין שיש למיקרוסופט מוצר כזה?

"לא, זה רק קונספט שהם פיתחו. אם תלך לטייוואן, למשל, תמצא שם מאות מוצרים על פלטפורמות דומות. יש כאלה שהם בשלב רעיוני, יש אבי-טיפוס ויש כאלה שבתהליכי פיתוח. אני לא יכול להגיב על קונספט של מוצר או על משהו תיאורטי. אפילו ב-CES, כשהצגנו את המוצר שלנו, עיתונאים רצו שאני אשווה את ה-Slate למוצר של אפל, אז אמרתי להם: "ובכן, שלנו אמיתי. הם עדיין לא הציגו את המוצר. שלנו היה מוכן כבר לפני שנתיים".

למרות הביטחון במוצר, מקיני לא מרבה לדבר על ה-Slate. בחברה מנסים לשמוע על עמימות בנושא, על אף שמדי פעם הם מעלים לרשת סרטוני וידיאו שמציגים את יכולות מחשב הלוח. באירוע שקיימה HP בשבוע שעבר בברצלונה עבור משווקים גדולים של החברה ועבור עיתונאים, הציגו בכירי החברה את המכשיר מרחוק, בלי יכולת אמיתית לתהות על קנקנו, אלא בעיקר רק כדי להוכיח שאכן קיים מוצר כזה. בינתיים הודלפו בסוף השבוע פרטים נוספים על המכשיר, כמו מועד השקה משוער (בין יוני לספטמבר) ומחיר שעשוי לעמוד על 400 אירו (כ-540 דולר).

גיימינג ותלת-ממד

תחרות מול אפל ומיקרוסופט או לא, ה-Slate של HP מצטרף לשוק הטרנדי של מחשבי הלוח, שרק הולך ותופח. אבל זאת לא הזירה הטרנדית היחידה שבה נמצאת HP. תחום התלת-ממד, שקיבל באחרונה זריקת מרץ מההצלחת הסרט אווטאר, הוביל חברות טכנולוגיה רבות להיכנס לשוק הצרכני הזה, עם מסכי טלוויזיה ושאר מוצרים אחרים. HP לא נשארה מאחור.

לדברי מקיני, אנשיו עוסקים באחרונה בתחום התלת-ממד בסקטור העסקי-מסחרי. "ממחקרים שביצענו עלה שכשאנשים רואים מידע בתלת-ממד, הם מסוגלים לקבל החלטות בצורה טובה יותר", אומר מקיני. "למה הכוונה? אנחנו, למשל, משתפים פעולה עם יצרן ציוד רפואי גדול בארה"ב בטכנולוגיה שתוכל לעזור לרופאים לנתח על בסיס של MRI תלת-ממדי. כך הניתוח יהיה יותר מדויק, פחות אגרסיבי וזמן השיקום יהיה קצר יותר".

מקיני מספר כי HP עובדת על תחום התלת-ממד גם במישור הבידורי, עם טכנולוגיית גיימינג למחשב שתיצור תחושה שהמשתמשים הם חלק מהמשחק. הטכנולוגיה המדוברת תגיע ככל הנראה עם משקפיים נלוות, בדומה לטלוויזיות תלת-ממד, אבל במעבדות HP כבר עובדים על טכנולוגיה שתאפשר לצפות בתכנים ללא משקפיים ייעודיות.

"אם המידע יהיה תלת-ממדי, אתה תראה אותו בתלת-ממד. אם הוא יהיה דו-ממדי, אז אתה תראה אותו בדו-ממד. לא יהיה צורך להרכיב ולהוריד את המשקפיים כל הזמן. זה יהפוך לחלק מהחוויה הטבעית של הצרכן", אומר מקיני. מלבד זאת, HP גם לקחה חלק בהפקת הסרטים התלת-ממדים האחרונים, כמו אווטאר, למעלה, מפלצות נגד חייזרים ואפילו בהפקת משחק האולסטאר של ליגת ה-NBA, שצולם בתלת-ממד.

יותר מעתיד אחד

מקיני אחראי ב-HP גם על תחום החדשנות. כך, בעוד אנחנו מדברים על מחשבי לוח ועל תלת-ממד, במעבדות שמקיני אחראי עליהן ב-HP חושבים על הדבר הבא. אחד מהדברים הללו יהיה איך להפוך את הטלוויזיה לפחות פסיבית, ולשתף תכנים ודעות בין צופים במקומות מרוחקים. טכנולוגיה עתידית אחרת תהיה האפשרות לברור תכנים מתוך מאות הערוצים ואלפי התוכניות, בהתבסס על רצונות והרגלים של הצופה.

כמובן שלא בטוח שהטכנולוגיות ש-HP עובדת עליהן היום יבשילו למשהו ממשי בשנים הקרובות, אבל מקיני מבהיר שזאת האסטרטגיה של החדשנות. "כשאתה חושב על עתיד אחד, הוא בדרך כלל לא מתממש. מה שאני והצוות שלי עושים כשאנחנו חושבים על איך ייראה העתיד, זה לא לחשוב רק על עתיד אחד אלא על שלושה: מה הכי הגיוני שיקרה, מה העתיד הכי אופטימי, ומה העתיד הכי פסימי", אומר מקיני.

"האסטרטגיה שלנו היא ליצור עתיד שיתמוך בשלושת המצבים הללו. כך אתה יוצר לעצמך מעין עתיד גמיש, ולא מגיע למצב שבו אתה חושב רק על עתיד אחד, ואם הוא לא מתממש, כל העבודה שלך לקראתו הלכה לטמיון".

הכותב היה אורח חברת HP בברצלונה

55

עוד כתבות

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

לא כולן כמו אפל: זו הסיבה שתעשיית השבבים מצליחה למתן את פגיעת הקורונה

אזהרת ההכנסות של אפל בגלל השלכות וירוס הקורונה מעוררת חששות לגבי שרשרת האספקה בתעשיית השבבים ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, דווקא מרגיע: "הרבה חברות הוציאו את הייצור מסין בגלל מלחמת הסחר" ● האם בכל זאת יש מה לחשוש?

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

אמסטרדם / צילום: Shutterstock

למרות שאין לה חשיפה ישירה לסין, הולנד עדיין לא מחוסנת מההשפעות הכלכליות הגלובליות של נגיף הקורונה

כמדינה שתלויה מאוד בסחר הבינלאומי, הולנד צפויה להיפגע בטווח הקצר בהיקפים משמעותיים יותר בהשוואה למדינות אחרות ● ולצד זה יש בה השקעות מעניינות, כמו יצרנית האופניים Accell

אנרכיה בפירמידה התכנונית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אנרכיה בפירמידה התכנונית תוביל לאי ודאות

ועדת הערר החליטה לאשר מתן הקלה לתוספת יחידת דיור, לאחר שהוועדה המקומית עמדה בסירובה לאשר את ההקלה

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בעקבות הקורונה: גם smartair מציע אפשרות לבטל טיסות וחופשות

לפי תנאי smartair, הביטול לחופשות שאפשר להזמין כעת לתקופת החגים והקיץ יתאפשר עד 12 שעות ממועד ההמראה ● לא מדובר על החזר מלא של דמי הנסיעה, אלא על 80% ● הביטול אפשרי לכל חברות התעופה ולכל סוגי הכרטיסים

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

דיווחים: עיריית ברלין לא תממן את שיתוף-הפעולה עם חברת VIa

לפי דיווחים באמצעי התקשורת בברלין, בעירייה החליטו שלא להקצות תקציב של 43 מיליון אירו בשנה למימון הפרויקט ● ויה: עדיין מתקיימים דיונים בנושא

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

נשים בדירקטוריון - יצרניות מזון ומשקאות

רק יו"רית אחת ופחות משליש נשים: כך נראים הדירקטוריונים בשוק המזון בישראל

תמונת המצב בדירקטוריונים של רשתות הקמעונאות ויצרניות המזון לא מזהירה ● עפרה שטראוס היא היו"רית היחידה, בתנובה יש רק נציגה אחת מתוך תשעה, ובאסם-נסטלה אין נשים כלל ● מי החברה שסירבה למסור את ל"גלובס" הנתונים ומי יצרנית הממתקים שבה יש 60% נשים?

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים ● מנייתה E-Trade מזנקת בכ-24% בטרום-מסחר