גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טרישה: הסדר חוב ביוון אינו עומד על הפרק

ה-ECB הותיר את הריבית ללא שינוי ב-1% ■ טרישה קורא לממשלות לרסן את הגירעונות ■ מבחינתי תרחיש של פשיטת רגל של אחת ממדינות האיחוד - כלל אינו בא בחשבון ■ ספרד גייסה 2.23 מיליארד אירו

לאחר שהריבית באירופה נותרה זה החודש ה-13 ברציפות ברמת השפל של 1%, אותת היום (ה') ז'אן קלוד טרישה, נגיד הבנק האירופי המרכזי כי יותיר את הריבית ברמתה הנמוכה למשך תקופה ממושכת.

טרישה אמר בנאומו כי הוא צופה כי האינפלציה תישאר נמוכה ויציבה בטווח הזמן הבינוני, אם כי יכול להיווצר לחץ מחירים כתוצאה מעליית מחירי הסחורות ומחירי האנרגיה וכי הצמיחה שנרשמה באירופה בחודשים הראשונים של השנה תמשיך בשיעור מתון יותר במהלך השנה.

הפעילות הכלכלית בגוש האירופי שהשתפרה במידה רמה במהלך השנה שעברה צפויה להמשיך ולהשתפר במהלך השנה עם כי התמ"ג צפוי לצמוח בקצב מתון יותר. הייצוא צפוי לתמוך בשיפור בפעילות הכלכלית. טרישה ציין כי הסיכונים הקיימים כיום בשוק הינם כתוצאה מהשפעת הקשר בין השוק הריאלי לשוק הפיננסי.

טרישה קורא לממשלות לרסן את הגירעונות ואמר נמשיך לעקוב בדריכות אחר ההתפתחויות בשוק. ככל שידחו את הקיצוצים הנדרשים בגרעונות המדינות, יהיה קשה יותר לטפל בבעיה. רפורמות שיביאו להורדת האבטלה הן חיוניות להמשך הצמיחה הכלכלית.

טרישה מברך על אישור תוכנית הצנע של יוון, ואומר כי הסדר חוב ליוון אינו עומד על הפרק.

בתשובה לשאלה האם האיחוד האירופי צריך להציע תוכנית מסודרת לחדלות פירעון כפי שדרשו מדינות שונות באיחוד אמר טרישה כי ב-EBC לא דנו בזאת, כמו כן ציין כי "לא בחנו את האפשרות לרכוש אג"ח של ממשלת יוון ולא דנו בשום תרחיש הכולל פשיטת רגל של יוון. מבחינתי תרחיש של פשיטת רגל של אחת ממדינות האיחוד - כלל אינו בא בחשבון".

טרישה אמר כי אחת הסיבות לכך שהאיחוד האירופי החליט לאשר השבוע את תוכנית החילוץ ליוון היתה התחייבותה של יוון לתוכנית הצנע, "קראו לנו לשפוט לגבי איכות התוכנית שנכתבה על ידי המועצה הכלכלית האירופית וע"י ה-IMF ואנו בהיותינו גוף עצמאי, אישרנו את נחיצותה של התוכנית לחילוץ יוון" ציין טרישה.

בניגוד לדבריו של נגיד הבנק הגרמני מהיום, טרישה חזר והדגיש את אחדות הדעים בין ה-ECB, האיחוד האירופי וה-IMF ואמר כי כל המהלכים בוצעו בתיאום מלא בין הגופים. ה-ECB תמיד היה גמיש ביחס לשינויים בשוק - והוכחנו את זה, הדגיש טרישה.

טרישה ציין כי השיפור שחל בכלכלה במהלך השנה הקרובה איפשרה להם לסגת מתוכניות התמריצים, אך הדגיש כי היד עדיין על הדופק ובמידת הצורך הבנק המרכזי יעשה את הנדרש.

נציין כי במהלך שלב השאלות והתשובות נשאל הנגיד מספר פעמים על השפעת המשבר על האירו, אך לא התייחס לכך באופן ישיר, כמו כן סירב להתייחס למצבן של המדינות האחרות העשויות להיפגע במשבר, ורק אמר כי "פורטוגל לא נימצאת באותה הסירה עם יוון וגם ספרד אינה יוון".

על רקע המהומות ביוון, המשקיעים ברחבי העולם חוששים כי ממשלת יוון תיכנע ללחצים ולא תוכל להוציא לפועל את תוכנית הצנע, מה שיוביל לקריסה של חבילת החילוץ.

מחר יכונסו מנהיגי האיחוד האירופי לאשר את חבילת הסיוע והתנאים לכינוס אינם נוחים, בלשון המעטה. במקביל להפגנות ביוון, נגיד הבנק המרכזי של גרמניה, אקסל וובר, אמר אמש כי אין צורך "לנקוט בכל האמצעים" כדי להתמודד עם איום התפשטות משבר החובות באירופה. במילים אחרות, וובר הביע התנגדות לרעיון של חילוץ יוון בכל מחיר.

בורסות אירופה עצמן נסחרות בעליות שערים כשהטריגר החיובי התורן הוא ספרד, אשר סומנה כ"נעל הבאה" שתיפול באירופה ותרעיד את השווקים. המדינה הצליחה היום לגייס 2.23 מיליארד אירו בהנפקת אג"ח ממשלתיות ל-5 שנים. בהנפקה נרשמו ביקושי יתר של פי 2.35 והריבית נקבעה על 3.58%. יש לציין כי למרות הביקושים הגבוהים, הריבית במכרז הייתה הגבוהה ביותר מאז מאי 2008, שכן המשקיעים דורשים תשואה גבוהה יותר כנגד הסיכון.

הסיפור סביב יוון בוודאי טרם הסתיים אך ברקע ממשיכים להלום בשווקים גם החששות לגורלן הכלכלי של מדינות עמוסות חוב אחרות, כגון פורטוגל. סוכנות הדירוג מודי'ס מסרה אמש כי היא מכניסה את דירוג האשראי של פורטוגל (העומד על Aa2) לרשימת מעקב. המשמעות היא שייתכן והדירוג של פורטוגל ייחתך בקרוב, בדומה לצעד בו נקטה S&P לפני כשבועיים.

עוד כתבות

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield