גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המקפלות" הן פרצופה של המדינה

אם "ארץ נהדרת" היא לא סאטירה מושחזת, אז קובי אריאלי לא יודע מה היא סאטירה

פעם בכמה זמן מתכנס פאנל או צמד על במה או בטלוויזיה לדיון עבש באחת הסוגיות הכי מעצבנות בארצנו, ובו נשאלת השאלה הבלתי נמנעת: "האם יש סאטירה בארץ?" וואו, כפי שכבר שאל פעם מישהו: "האם יש סאטירה בארץ ואם יש, למה אין?".

מיד לאחר שהמשיב משיב את תשובתו, לא משנה מה היא תהיה, עולה המסקנה הקבועה כי ברור שאין סאטירה בארץ, וכי כל מה שאנו מכנים בטעות בשם "סאטירה" אינו אלא בידור זול. גם כשכבר יש סאטירה, היא מכוונת נגד החלשים ולא נגד החזקים. ואיפה, איפה הימים ההם של "מלכת אמבטיה" ו"ניקוי ראש" ועוד כהנה הבלים שאין הדעת סובלת.

במהלך כל דיון כזה ב-20 השנים האחרונות קבועה לה פאוזה מובנית, בערך בדקה ה-11, שבה רוכן המראיין קדימה, מניף אצבע מחוכמת ושואל את הסידון האומלל שיושב מולו את השאלה החתרנית: "תן לי דוגמה לסאטירה תקשורתית שהשפיעה".

המרואיין מזדקף אז במקומו, מחכך קלות בגרונו ואומר: "תראה, אני יכול לתת לך הרבה דוגמאות... אה... אה... קח למשל את דן מרידור. הדמות שלו בחרצופים חיסלה כליל את הקריירה הפוליטית שלו". כבר 20 שנה שהתשובה הזו מנסה להשיב על השאלה המיותרת הזו, כשלמעשה הדיון כולו הוא שקרי וסר טעם.

למה? ובכן, דבר ראשון, מפני שגם כשמוטי קירשנבאום יצר ושידר את "ניקוי ראש", תוכנית שזיכתה אותו בפרס ישראל בערך כשהיה בגילו של הקומיקאי שחר חסון (זו, אגב, הממשלה היחידה בעולם שהעניקה פרס מטעמה למי שיצר תוכנית שתוקפת אותה עצמה בחריפות), הוא הואשם באותה האשמה בדיוק.

כמה וכמה פעמים שפשפתי את עיני במבוכה ובלעג למקרא דברים שכתבה הדה בושס בזמנה על התוכנית. ההאשמות היו בדיוק אותן האשמות המוטחות כיום נגד "ארץ נהדרת" וחברותיה. זו לא סאטירה, זה בידור, זה צחוקים, איפה נשכנות איפה חתרנות ובלה בלה בלה.

דבר שני, מפני שיש בתקשורת סאטירה מצוינת, מלאת חן וכישרון שהולכת ומשתבחת מעונה לעונה ומגיליון לגיליון. היושרה העיתונאית המפורסמת שלי מונעת ממני לקשור כתרים ל"אפעס" - מדור הסאטירה הטוב ביותר בעיתונות הכתובה מאז ומעולם - ול"משחק מכור" מנוחתה עדן ו"מצב האומה" שליט"א המשובחות, שעשו לפוליטיקאים מה שחנוך לוין אפילו לא חלם לעשות, וזאת מפני שהייתי קשור אליהם בשלבים אחדים.

על כן אתמקד דווקא בתוכנית שלא זו בלבד שאיני קשור אליה, אלא אפילו דמות דלוחה לא פרגנו לי בה - "ארץ נהדרת".

להוציא את הפקק מהאמבטיה

טוב. אז אם ליטל מעתוק זו לא סאטירה, ואם מומי זו לא סאטירה, ואם ליברמן זו לא סאטירה ואם המקפלות ואפי ואולמרט זה לא סאטירה, אז בואו, תעזבו אותי במנוחה ותוציאו אותי מהדיון הזה. הוא מטופש.

"ארץ נהדרת" העפילה בעונתה האחרונה, זו שהסתיימה זה עתה, לפסגות שמעולם לא הייתה בהן. היא תקפה באופן מדויק וחכם בכל הזירות הרלוונטיות, הגיבה מהר וטוב, ואפילו הבורות האחדים שנבעו בה, נגרמו רק בשל הצורך להתעדכן ולהתאים את עצמה לדור הפייסבוק הדפקטיבי. פעולה שבאופן טבעי שרפה כמה קשישים שהתרגלו לאכול אותה בכפית, ומתקשים מעט לעבור לקשית.

מה בדיוק דורשים מ"ארץ נהדרת"? שתעסוק רק בפוליטיקה? שתוותר על הפרקים החברתיים והאזרחיים ותתמקד יותר בדמותו העשירה ומרובת הזוויות של השר שטייניץ? בססגוניות של סטנלי פישר?

ההחלטה לתקוף בזירה האזוטרית של "המקפלות" היא לא פחות מגאונית, שני כהן היא הרכש החכם ביותר של התוכנית, יובל סמו ב"הישראלי היפה" הוא, בלי להיסחף לסופרלטיבים, קדוש כמו תפילה, ואפילו הדמויות המורכבות והמסובכות של טל פרידמן הן רוויות כישרון ובעיקר מאוד אפקטיביות.

ההנחה הבסיסית של נודניקי ה"אין סאטירה" מתבססת על געגועיהם לריגוש המפעים של תקופת "מלכת אמבטיה". להזכירכם, מדובר על תקופה שבה היה בכל בית איקונין של בן גוריון שבני המשפחה היו מעלים לו זבחים ועולות, גולדה הייתה מלכה מורמת מעם, ופתאום - בום! מחזה חתרני שאף משתמש בשפה בוטה (!) בתיאטרון לאומי.

בנוסף, היא מניחה כי העיסוק צריך להיות רק בנושאים "מהותיים" ו"גבוהים", כמו יחסי שר הביטחון עם ראש הממשלה, או חזונו של שר התשתיות, ותו לא. אז שיפסיקו, בטובם, לקשקש. יש לנו "ארץ נהדרת".

פשוט לא יפה

שתי הערות מהותיות, ולו לשם האמינות. לצערי ולאכזבתי, הדמויות היחידות שמפוצחות לא מספיק טוב ב"ארץ", הן דמויות החרדים והמתנחלים. ממש ממש לא מספיק טוב, וחבל. כצל'ה של פרידמן אפור וסטריאוטיפי, והדוס של מאור כהן, אוי לבושה, הגיע היישר מסרטי אורי זוהר וקוני למל. יוצא מן הכלל הזה אלי ישי של אלי פיניש, גאון שכמותו, שהצליח להיכנס טוטאלית לדמות של אחד הפוליטיקאים הכי קשים לחיקוי ולמשחק.

הערה זו יכולה הייתה להעליב את הדתיים והמתנחלים לולא ההערה השנייה, הכואבת פי כמה. הם פשוט לא ממש צופים בה, כי היא משודרת ביום שישי בערב, עניין חמור ופוגעני מאין כמותו שכבר די נמאס לי לדוש בו, אבל עתה, בתום עוד עונה מוצלחת של תוכנית הדגל של קשת, צריך לומר אותו בבהירות ואף במעט זעם: לא יפה. פשוט לא יפה.

אוקיי. יאללה. מממ... ביי.

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מכה לטראמפ: שופט פדרלי אוסר עליו להשתמש בכספי משרד ההגנה לבניית החומה

השופט קבע שהקונגרס יעד כספים בתקציב הפנטגון למטרות מסוימות ושהנשיא אינו רשאי לשנות את ייעוד הכספים ללא אישור של הקונגרס ● הפסיקה שוללת מטראמפ 3.6 מיליארד דולר להקמת החומה לאורך כ-300 ק"מ ● ההחלטה צפויה להחריף את ביקורתו של טראמפ על מערכת המשפט הפדרלית ● לפני חודש הוא שאל: "למה בכלל צריך שופטים"?

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

האצ"ל 20–28, שכונת תל גיבורים בחולון / הדמיה: יח"צ

דירות גן ופנטהאוזים: מה מקבלים הדיירים בפרויקט התחדשות עירונית בחולון

בפרויקט של חיזוק ותוספת בנייה בשכונת תל גיבורים בחולון, ל-80 הדירות הקיימות יתווספו 59 דירות חדשות ● תוספת של ממ"ד ומרפסת לכל דירה וכן מעלית בכל בניין, החלפה של תשתיות הביוב, המים והחשמל, שיפוץ החצר והלובי

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משקיעה מפתיעה בהנפקת סלקום: קרן העושר הנורבגית רכשה מניות במיליוני שקלים

השקעה בחברות ישראליות ציבוריות אינה אירוע נדיר עבור הקרן הנורבגית, אך השתתפות בהנפקה בבורסת ת"א היא בהחלט עניין חריג עבורה ● הקרן, שהזרימה ביקושים בהיקף של כ-18 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סלקום, קיבלה בסופו של דבר מניות בהיקף הקרוב ל-7 מיליון שקל

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בסאני יבואנית סמסונג

לדברי העובדים, המשבר בסאני נגרם נוכח מבוי סתום וגרירת רגליים של ההנהלה במשא-ומתן להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות

תשואה / צילום: Shutterstock

לעגל את האשראי: אפליקציית המיקרו-השקעות שתעזור לחסוך

אפליקציית המיקרו-השקעות Acorns נועדה להתגבר על הקושי של בני האדם לחסוך, ובעיקר כשהם צעירים ● תכנון האפליקציה מסתמך על היכרות של החוקרים עם המגבלות הפסיכולוגיות שלנו, ומתאפיין ביצירת דרכים שיסייעו לנו לעקוף אותן

שוחד / איור: יזהר כהן

הותר לפרסום: חשודים בפרשת שחיתות בגוף ביטחוני יועמדו לדין

זאת בכפוף לשימוע ● עפ"י החשד, עובדי ציבור בגוף ביטחוני לקחו שוחד מחברות העוסקות במכירת ציוד לגופי ביטחון, בתמורה לכך שיקדמו עסקאות מכר בין גוף הביטחון וגופי ביטחון נוספים לבין החברות המשחדות

ראשי מפלגות הכנסת ה-22 לצד נשיא המדינה ונשיאת בית המשפט העליון / צילום: דוברות הכנסת

מתקרבים לסבב ג': הונחה הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-22

לאחר שאפסו הסיכויים להרכיב קואליציה בפרק הזמן, מתכוונים בכנסת לשנות את סעיפי הפיזור כך שהבחירות לא יערכו תוך 90 ימים, אלא יוקדמו ליום 2 במרץ 2020 ● בפרק המימון של מערכת הבחירות, שילבו הח"כים מספר הוראות שיאפשרו להם להשיג תקציב לבחירות, אחרי שכל המפלגות נטלו הלוואות בשנה האחרונה וטרם החלו להחזירן

 

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם התחב"צ בשבת הוא סיפור הצלחה. כנראה שזה פחות מתאים לנהגי המוניות

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש" , שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

אקדח / צילום: thinkstock

תקרית ירי בניו ג'רזי בחנות כשרה: שוטר נפצע, מצוד אחר גבר ואישה חמושים

כלי התקשורת בארצות הברית מדווחים כי השניים פתחו באש לעבר שוטרים ועוברי אורח ● על פי הדיווחים, לפחות שוטר אחד נפצע ● בתיעודים שונים נראים כוחות משטרה בניסיון ללכוד את החשודים

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שטייניץ: "עידן הפחם בישראל יסתיים בשנת 2025"

שר האנרגיה נאם בוועידת האקלים במדריד והכריז כי בסוף שנת 2019 תתבצע ההפחתה בשימוש בפחם עד כדי 50%, ויסתיים השימוש בפחם בתחנות הכוח עד שנת 2025 ● אדם טבע ודין: "ישראל נכשלת ביישום הסכם פריז. אנחנו עדיין לא מפנימים שהעולם השתנה, הכלכלה השתנתה ואנחנו נשארים הרחק מאחור"

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

תביעה נגד שלמה אליהו: מתעלם מהסכם שכר-טרחה בעסקת נדל"ן

עו"ד גד ירדני ומשרד ירדני-אמיראס, שסיפקו שירותים משפטיים למגרש שמכר לאחרונה אליהו ב-305 מיליון שקל, טוענים כי אליהו והרוכשים של הפרויקט הפרו את הסכם שכר-הטרחה עמם ● לטענתם, בחוזה מובטחים להם אחוזים מעסקת הענק ומהתמורה על הדירות שייבנו בו בעתיד

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים, שי באב"ד, מנכ"ל האוצר, משה כחלון, שר האוצר / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

כך נולד דוח המבקר על הגירעון, וכך הוא רוקן מתוכן

מבקר המדינה צפוי לפרסם בקרוב דוח מרוכך על התנהלות משרד האוצר לגבי גירעון המדינה ● "גלובס" חוזר לאירועים שליוו את המשבר, לניסיון הכושל לעכב פרסום של נתונים, לישיבות שבוטלו ולהאשמות החריפות בין הפקידים • וגם: מה ירד מהדוח, ולמה גם במשרד המבקר עצמו לא ממש מרוצים • האוצר: "רכילות זולה"

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

בורסת קוריאה / צילום: רויטרס

מסחר מעורב בבורסות המזרח; המשקיעים ממתינים להחלטת הפד

הבנק המרכזי בארה"ב ימסור היום את החלטת הריבית האחרונה שלו השנה, והציפיות הן כי הריבית לא תשתנה ● המשקיעים עוקבים גם אחר חזית הסחר; ביום ראשון אמור ארה"ב להטיל מכסים נוספים על סין

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

יומיים לבחירות בבריטניה: בוריס ג'ונסון מנסה בכל הכוח להימנע משערוריות של הרגע האחרון ומבטיח שהברקזיט קרוב

בניסיון להימנע מטעויות של הרגע האחרון, ג'ונסון הציג מצע כלכלי שמרני דל שקורא להעלות את הפנסיות, להגדיל את מערכת הבריאות ולהקפיא את שכר הלימוד באקדמיה • ובעוד שהשמרנים מובילים ב–10% בסקרים, האסטרטגיה של יועציו היא להזהיר את השמרנים מפני שאננות של הרגע האחרון

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל