גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשהשווקים סוערים במיוחד: המניות שיספקו לכם שקט נפשי

שוקי העולם חווים בתקופה האחרונה דרמות, טלטלות וסערות - השוקים מגיבים בתנועות חדות על כל חדשה שלילית וחיובית, ויש שאומרים שהרגישות הזו אף תוסיף ותתגבר ■ "גלובס" אסף המלצות מחמישה מומחים שמסמנים חמש מניות שיכולות להוות "כדור הרגעה" למשקיעים

1. Energy Transfer Partners

ממליץ: רון אלקון, רו"ח, צוות מחקר אפסילון

מניית אנרג'י טרנספר פרטנרס היא מניה דפנסיבית, שמציגה ביטא של 0.49 בלבד, במקביל לתשואת דיבידנד של כ-8%. ETP עוסקת בהובלה ושיווק של גז טבעי בארה"ב, משדות ההפקה שלו בטקסס ולואיזיאנה אל מרכזי התעשייה בקליפורניה ובמרכז ארה"ב.

הדבר נעשה באמצעות רשת צינורות ענק באורך של מעל 26 אלף קילומטר.

ETP מציגה תזרים מזומנים חזק ויציב שמושג על ידי שילוב של שני גורמים: צבר הזמנות מובטח מראש - עלויות ההקמה של תשתית הובלת הגז הן כה גבוהות, עד שלא בונים צינור הובלה חדש לפני ש-90% מכושר ההובלה שלו נמכר מראש ללקוחות; גידור מראש של הכנסות באמצעות נגזרים - החברה מבצעת עסקאות, שמבטיחות לחברה שיעור רווח קבוע, שאינו תלוי בתנודות של מחיר הגז הטבעי בארה"ב.

בנוסף, על רקע העלייה המחודשת בתפוקה התעשייתית בארה"ב, ETP צפויה ליהנות בשנים הקרובות מהפירות של השקעות חדשות בהיקף של כשני מיליארד דולר, שבוצעו בשנתיים האחרונות.

יש לציין כי ETP היא שותפות שקופה לצרכי מס. מבנה משפטי זה פוטר את החברה מתשלום מיסים, כך שמחזיקי המניות משלמים מס רק על הדיבידנד שהיא מחלקת.

2. החברה לישראל

ממליץ: אבי מאיר, מנכ"ל כוון ניהול תיקים

החברה לישראל הינה חברת החזקות הפועלת בתחומי הייזום, קידום ופיתוח של עסקים בישראל ובחו"ל, בעיקר באמצעות חברות בנות. החברה בוחנת מעת לעת הזדמנויות השקעה בתאגידים ומיזמים בתחומים שונים בישראל, ומיזמים זרים או כאלו בעלי פעילויות בינלאומיות, תוך התמקדות בגופים בעלי היקף פעילות רחב או בעלי פוטנציאל להיקף כזה. בפעילויות בהן בוחרת החברה להשקיע, היא שואפת להחזיק בשיעורי החזקה משמעותיים.

החברה לישראל פועלת באמצעות מערך של תאגידים מוחזקים בענפי הכימיקלים, הספנות, האנרגיה והטכנולוגיה המתקדמת. כמו כן, פועלת החברה בייזום ופיתוח של עסקים נוספים.

עיקר החזקותיה של החברה לישראל הן בחברת הדשנים כי"ל (53%), יצרנית השבבים טאואר (37%), חברת הספנות צים (99%), חברת המכוניות החשמליות בטר פלייס (33%) ובבתי הזיקוק (37%).

משקלה של כי"ל בפורטפוליו הנכסים של החברה שווה ערך ל-28 מיליארד שקל על פי שוויה בשוק, בעוד שוויה של בז"ן נאמד ב-1.9 מיליארד שקל. ביחד, אלו גבוהים משווי השוק של החברה לישראל עצמה, שעומד על כ-23 מיליארד שקל. כתוצאה מכך, להערכתנו, מדובר בהזדמנות השקעה שיכולה לנצל את הדיסקאונט הקיים.

3. בנק לאומי

ממליץ: מורן נחשוני, אנליסט במחלקת מאקרו ואסטרטגיה של אקסלנס נשואה

מניות הבנקים הציגו ירידות חדות בחודש האחרון, בעקבות התיקון בשוקי העולם ומתוך חשש ליציבות המערכת הפיננסית העולמית. בנוסף לכך, מניות הבנקים הציגו תשואת חסר על פני שוק המניות המקומי, כשהסיבה לכך, ככל הנראה, היא מכירות של משקיעים זרים בעקבות יציאתה של ישראל מרשימת השווקים המתעוררים של מורגן סטנלי (MSCI).

עם זאת, בסופו של דבר, הכלכלה מנצחת את המסחר. השיפור במצב המאקרו-כלכלי בישראל והצמיחה החזקה של המשק יבואו לידי ביטוי בתוצאות הבנקים בכלל ולאומי בפרט, על ידי ירידה בהפרשה לחובות מסופקים, צמיחה בתיק האשראי ומעבר לרווח מפעילות בנקאית "מסורתית".

בנק לאומי צפוי לחזור ולחלק דיבידנדים במהלך השנה הקרובה, מה שיעלה את האטרקטיביות שלו בקרב משקיעים מוסדיים וזרים. יש לשים לב כי התשואה על ההון החזויה לא יכולה לחזור לרמת שנות הגאות, עקב יישום כללי באזל II ו-III, אשר דורשים מהבנקים לרתק יותר הון מבעבר לצורך שמירה על יציבותם, ולכן להעניק פחות אשראי לציבור.

4. מטריקס

ממליץ: ערן ציגלר, פעילים ניהול תיקים

מטריקס הינה ממובילות שוק ה-IT בישראל ועוסקת במגוון רחב של פעילויות בתחום, כגון פתרונות ושירותי תוכנה, שיווק והטמעת מוצרי תוכנה, הדרכה ועוד. לחברה מעל ל-500 לקוחות בשוק הישראלי, והיא מתמחה בענפי הבנקאות והפיננסים, תקשורת וביטחון, תעשייה ומסחר וממשלה והמגזר הציבורי.

מכירות החברה עלו בהתמדה מכ-900 מיליון שקל בשנת 2004 לכ-1.45 מיליארד שקל אשתקד. שיעורי הרווח עומדים בטווח העליון ביחס לענף, כ-7%-8%, ושומרים על יציבות בשנים האחרונות, עם מגמת עלייה.

ברבעון הראשון השנה הציגה מטריקס הכנסות של כ-371 מיליון שקל שכ-66% מהן נבעו מפתרונות ושירותי תוכנה. מדובר בירידה בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, שנבעה מהמשבר הכלכלי, אך גם מכך שבחברה התקבלה החלטה להתמקד בפעילויות בעלות רווחיות גבוהה ולסיים פרויקטים הנושאים רווחיות נמוכה.

כתוצאה מכך, למרות הירידה בהכנסות, ניתן לראות שיפור ניכר ברווחיות. הרווח התפעולי הסתכם בכ-32 מיליון שקל לעומת כ-29 מיליון שקל ברבעון המקביל.

לחברה הנהלה מנוסה שהשכילה לפעול בשנתיים האחרונות בצורה אחראית ויעילה והגיבה מהר וביעילות למשבר הכלכלי. יציבות החברה לאורך השנים מאפשרת לה להציג תזרים מזומנים חזק מדי שנה ולחלק דיבידנדים של כ-50% מהרווח מדי רבעון.

5. אסם

ממליץ: אלעד קראוס, אנליסט בהראל פיננסים

אסם הינה מהחברות המובילות בישראל בתחום המזון, שמציעה מגוון מוצרים ממותגים בתחומי המזון בהם היא פועלת.

בשנים האחרונות אסם הרחיבה את פעילותה על ידי מיזוגים ורכישות, כגון רכישת 51% ממטרנה אשר נתנה לה דריסת רגל בשוק המזון לתינוקות, רכישת מלוא ההחזקה בטבעול ורכישת החברות טרייב ופודטק בארה"ב.

אסם מוחזקת בשיעור של 53% על ידי חברת נסטלה העולמית, ועקב כך נהנית מסיוע במחקר ופיתוח כמו גם בידע לוגיסטי ומכירתי. להערכתנו, החזקה זו נותנת יתרון לאסם על אף שהיא גם מגבילה אותה בכניסה לשווקים בחו"ל.

אסם הצליחה, בשוק עם צמיחה נמוכה, להציג ב-2009 גידול ברווח של 16% ל-434 מיליון שקל. שיפור זה הינו המשך ישיר לעובדה שבתריסר השנים האחרונות החברה מציגה שיפור ברווח התפעולי.

להערכתנו, אסם תמשיך בצמיחה שאפיינה אותה, וזאת על בסיס מותגים חזקים קיימים וכן מותגים חדשים.

בנוסף, אנו מעריכים כי אסם עשויה להגדיל את שיעור הרווח, על ידי המשך ההתייעלות הפנימית וכן מיזוגים ורכישות אשר צפויים להגדיל את הרווח.

עוד כתבות

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

ד”ר איציק מזרחי/ צילום: איל יצהר

"יקר בישראל, אבל התיירים מגיעים למרות המחירים. זה פרדוקס": מנכ"ל בוקינג ישראל בראיון

ד"ר איציק מזרחי, מנכ"ל בוקינג ישראל, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הפכה פלטפורמת הזמנות מקומות הלינה והאירוח הבינ"ל לכל-כך פופולרית ● "מדד ההצלחה של בוקינג דומה במידה רבה לפורמט של ייעוץ עסקי שכולל ניהול תשואה וניהול תוכן כדי למקסם את העבודה"

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

קונסטנט דולהרט / צילום: שלומי יוסף

בינה מלאכותית ומתיחת ענק באינסטגרם: ראיון עם האמן ההולנדי שמנהל מערכת יחסים עם הטכנולוגיה

קונסטנט דולארט מהולנד הבין שהדרך להעביר מסרים על טכנולוגיה היא באמצעות שימוש בה ● הוא יצר תמונה של אנגלה מרקל באמצעות בינה מלאכותית וכדי להבין את המניעים של חברות הטכנולוגיה הוא גייס במימון המונים והקים חברה משלו

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מחפשים עבודה? המלכה אליזבת מחפשת מנהל מדיה חברתית

בעבור שכר בגובה 233 אלף שקלים לשנה (50 אלף ליש"ט), מנהל המדיה החברתית יצטרך לעבוד 37.5 שעות בשירות הוד מלכותה

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

מעיליא גליל מערבי/ צילום: עדי זרחי

סנטה קלאוס בא לבקר בישראל: חגיגת כריסמס בגליל

הכפרים הנוצריים בגליל מתקשטים בעצי אשוח, בשוקי כריסמס ובסיורים מיוחדים

נאם טוק / צילום: איל יצהר

מבנגקוק באהבה: המסעדה התאילנדית בשוק הכרמל שווה כל שקל

איסאן היא לא רק תוספת מבורכת לסצנת האוכל האינסופית של שוק הכרמל, אלא גם לזו של תל אביב וישראל בכלל

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הנסיך צ'ארלס מנסה את משקפי Google Glass  / צילום: Mark Blinch, רויטרס

דעה: לא כל הנוצץ זהב: למה נכשלו המשקפיים החכמים של גוגל

בקול ענות חלושה הודיעה גוגל בסוף השבוע על קצן של משקפי הגוגל גלאס להמונים. מדוע קרס המיזם היומרני ומה אפשר ללמוד מכך על היכולת לחזות את "הדבר הבא"