גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סעו לשלום: "גלובס" מציג 5 מוקשים לשוכרים רכב

רכב לא מתאים ■ סכומי-עתק שנגבים כדי לבטל השתתפות עצמית ■ פער של מאות שקלים בתעריפי ההשכרה הנגבים באתרי האינטרנט של חברות הרכב ■ ועוד 2 מוקשים נפוצים

שוכרי הרכבים יעידו כי לא פעם נגרמה להם עוגמת-נפש. כך, למשל, החברות אינן מתחייבות על דגם רכב מסוים אלא על קבוצת כלי רכב, כשההחלטה על הדגמים הכלולים בקבוצה שמורה באופן חד-צדדי לחברה. במקרים אחרים הן "מנחיתות" על השוכר תשלומים שלא ידע עליהם כשביצע את ההזמנה ושילם עבור העסקה מראש בארץ. במקרים אחרים מגלה השוכר מספר שבועות אחרי שהשיב את הרכב כי החברה חייבה את כרטיס האשראי שהשאיר בסכומים לא מוסברים.

הנה מספר מוקשים אופייניים:

1. שוכרים באינטרנט? האתרים הישראלים יקרים

אם הזמנתם רכב באתר הישראלי של חברת השכרה ויצאתם מהנחה שאין טעם לבדוק את האתר הבינלאומי של אותה חברה - טעיתם. למרות שמדובר באותה חברה, הזמנה באתרים הבינלאומיים עשויה לחסוך לשוכרים עשרות אירו עבור רכב זהה עם ביטוחים זהים. מובן שגם השוואה בין החברות לבין עצמן מעלה הפרשים גדולים.

ההשוואות נערכו לגבי שכירת רכב בשני יעדים. גרמניה (שדה-התעופה של מינכן) ואיטליה (שדה-התעופה של רומא). חיפשנו רכב מקבוצת כלי הרכב הכוללת BMW 3 או מרצדס C בשדה -תעופה של מינכן, לתקופה של שבוע ב-15-22 באוגוסט, ורכב מדרגה נמוכה יותר (פורד פוקוס/פיאסטה ודומיו, לפי היצע חברות ההשכרה).

בדקנו את האתרים הישראליים והבינלאומיים של חברות ההשכרה אוויס, הרץ, sixt, באדג'ט, יורופקאר וחברת אופרן הקשורה בהסכמים עם חברות בינלאומיות ומקומיות בכל מדינה ומתחייבת להציג מחירים אטרקטיביים.

הפערים העיקריים נמצאו בהשוואה שנערכה בין ההצעות השונות שכירת רכב בגרמניה. חברת sixt מציעה באתר הישראלי רכב מרצדס C או BMW 3 ב-455 אירו לשבוע, ובאתר הבינלאומי רכב מקבוצה זהה תמורת 351 אירו.

ההצעה באתר הבינלאומי של sixt (כ-351 אירו) היתה גם ההצעה הזולה ביותר שנדגמה, ואילו ההצעה היקרה ביותר היתה של חברת אופרן (548 אירו).

ההשוואה לגבי רכב שכור ברומא גילתה כי ההצעה הזולה ביותר היא של חברת באדג'ט באתר הבינלאומי שלה (248 אירו לכל התקופה), וההצעה היקרה ביותר היא של חברת אוויס באתר הישראלי (370 אירו).

2. השתתפות עצמית: עלולה להגיע ל-2,000 אירו

מוקש נוסף הוא נושא ההשתתפות עצמית. במרבית המקרים שוברי השכרת הרכב המונפקים בסוכנויות בישראל כוללים במחיר ההשכרה את הביטוח הבסיסי (cdw). ביטוח זה מקביל לביטוח חובה, ביטוח צד ג' וביטוח מקיף. בהשכרת רכב בארה"ב כולל הביטוח הבסיסי את ההשתתפות העצמית, אולם באירופה סעיף זה היה ונותר בעייתי.

חוזה השכרת הרכב, שעליו יש לחתום בתחנת ההשכרה, כולל לרוב סעיפים המבטחים את חברות ההשכרה. אחד הסעיפים המטרידים בחוזה, בעיקר בבאירופה, הוא סעיף ההשתתפות העצמית. חברות ההשכרה גובות את ההשתתפות העצמית משוכר הרכב בכל מקרה, וללא תלות באשמתו; בין אם הרכב הגיע אחרי תאונה למצב אובדן מוחלט (total loss) או אם קיבל מכה, שפשוף, שריטה או כל נזק אחר.

עלות ההשתתפות העצמית עלולה להגיע ל-450-2,000 אירו, תלוי במדינה, בחברת ההשכרה ובסוג הרכב.

חברות ההשכרה מציעות שני סוגי פתרונות. אחד: תוספת ביטוחית ששמה "ביטול השתתפות עצמית", שעלותה 5-7 דולר ליום (תלוי בחברה). בחלק מהמקרים (בחברת אופרן לדוגמה) רוכש שוכר הרכב באמצעות חברת ההשכרה הישראלית, בעסקה נפרדת מעסקת ההשכרה, ביטוח ביטול השתתפות עצמית.

אם וכאשר יחויב השוכר בהשתתפות עצמית - הוא יוכל לדווח על כך לחברת ההשכרה ולהפעיל את הפוליסה.

הפתרון השני הוא ביטוח super cdw - ביטוח ביטול השתתפות עצמית מטעם חברת ההשכרה עצמה. הרחבה זו ניתנת לרכישה אצל חלק מהחברות תמורת 5 אירו ליום.

בחברות אחרות כלולה ההרחבה במחיר ההשכרה, ובכל מקרה ניתן לרכוש אותה ישירות בדלפק ההשכרה בחו"ל, תמורת 5-25 אירו ליום.

ביטוח ביטול השתתפות עצמית נמכר ברוב החברות רק לנהגים בני 25-65.

3. סוג הרכב: מתאים למשפחה של 5 נפשות?

אריאל טובל, מנהל המגזר הפרטי בהרץ ישראל, וגיל שגיב, מנהל שיווק של אוויס ישראל, מזהירים מפני אכזבה נוספת: כאמור, חברות ההשכרה לוקחות לעצמן גמישות מרבית ואינן מתחייבות במועד ההזמנה על דגם רכב מסוים. ההבדלים בין הרכבים באותה קטגוריה יכולים להיות משמעותיים.

קחו לדוגמה את השוני בין דגמים שונים של כלי רכב בכל הנוגע לאפשרות להושיב 3 נוסעים במושב האחורי. בחלק מדגמי הרכב מופרדים המושבים האחוריים ברצפת הרכב בכיסוי הצירייה של הרכב, ומקשים על ישיבת נוסע שלישי; מנגד, ברכבים אחרים ניתן להושיב 3 נוסעים באופן מרווח. עובדה זו עשויה להיות מהותית כשלנסיעה מצטרפים, לדוגמה, 3 ילדים.

4. תא המטען: איפה תכניסו את המזוודות?

שוני משמעותי נוסף בין דגמי הרכב מתבטא בתא המטען. הפתרון הוא בדיקה של נקודות אלה עוד בטרם ההזמנה, ודרישה מחברת הנסיעה לדעת אילו דגמים נכללים בכל קטגוריית כלי רכב.

"נוסעים מתמידים" בעלי ניסיון בשכירת רכב בחו"ל גורסים כי על השוכר לא לוותר ולעמוד על זכויותיו במועד ההשכרה. לדבריהם, "עיקשות והתמדה מביאים לרוב לכך שסוכנות ההשכרה תמצא עבורכם את הרכב המתאים".

5. חיובים: גם אחרי החזרת הרכב

על מנת לא להיות מופתעים מחיובים בכרטיס האשראי אחרי החזרת הרכב יש לשים לב לפרטים הקטנים. לעיתים המחיר נראה נמוך, אך במעמד לקיחת הרכב יגבו מכם תוספות. לכן, בידקו מה כוללת הצעת המחיר וכן אלמנטים נוספים כגון: ביטוחים, נהג נוסף, היטלים מקומיים, מסי נמל ותוספות שונות, שלא תמיד כלולים במחיר שניתן.

בנוסף, יש לשים לב לנושא ביטול ההשתתפות העצמית ולהשתדל לשלם אותו במעמד ההזמנה ולא במעמד קבלת הרכב.

מומלץ לשלם מיד קנסות על חניה לא חוקית או עבירות תנועה. בניגוד לעבר, חברות ההשכרה כבר לא מסבות את הדו"ח על-שם השוכר, אלא משלמות אותו ומחייבות את כרטיס האשראי של השוכר.

22

הבהרה:

בכתבה נפלה טעות במחיר רכב שכור באיטליה באתר הישראלי של חברת sixt: עלות השכרת פיאט בראבה לשבוע היא 299 אירו, כולל ביטוח ביטול השתתפות עצמית (ולא 348 אירו כפי שפורסם).

באתר הבינלאומי של חברת Hertz עלות השכרת מרצדס C היא 405 אירו (לא כולל תוספות הכלולות בשובר הישראלי), לעומת 425 אירו באתר הישראלי. עלות השכרת פורד פוקוס באיטליה היא 341 אירו לשבוע, לעומת 252 אירו באתר הישראלי (כולל תוספות וביטוח ביטול השתתפות עצמית).

עוד כתבות

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

משחק ווידאו פורטנייט / שאטרסטוק

פורטנייט - בריאתו מחדש של מותג מצליח

פורטנייט הורידה את השאלטר ללא כל התראה ויצרה אי-ודאות המוני בקרב מיליוני המשתמשים שלה ● המהלך הזה מעיד על הבנה מעמיקה של קהל היעד שלה ● דעה

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה