גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי אשם בהתייקרות דמי הניהול?

סוכני הביטוח מייקרים את הקופות והמוסדיים צריכים להחזיר את ההשקעה המוגזמת ברכישתן

"במקום להתעסק בסוכני הביטוח, יש להתעסק במשכורות המנופחות של המנהלים בגופים המוסדיים. אנחנו לא הקטליזטור להעלאת דמי הניהול (...) מי שנהנה מההתייקרות בדמי הניהול בשוק הגמל הם המנהלים בבתי ההשקעות ובחברות הביטוח" - את הציטוט הזה נתן ל"גלובס" נשיא לשכת סוכני ביטוח אודי כץ, בתגובה לדברים שאמר לעיתון מנכ"ל של בית השקעות, שגרס: "אי אפשר לעבוד ככה. סוכני הביטוח דורשים חצי מדמי הניהול. יש להגביל את עמלות הסוכנים ולקבוע רף אחיד של עמלה. רק ככה ייגמר הטירוף הזה".

לא מדובר רק בהטחת האשמות מצד אחד לאחר, בנוגע לאחת הסוגיות הבוערות בשוק הפנסיוני, אלא באמירות שמייצגות נאמנה את האמת של השניים (ושל הציבור ממנו הם באים). כל צד והאמת (הלא-מלאה) שלו, כשלשני הצדדים חלק בהתייקרות החדה מדי בדמי הניהול בגמל.

סוכני הביטוח צודקים באומרם שהם לא האשמים הבלעדיים בהעלאת דמי הניהול בגמל, הם פשוט עוד אחד מהגורמים המרכזיים לכך. מי שיושב על השאלטר של דמי הניהול ומחליט אם להעלות אותם הם המוסדיים בעצמם, ולהם יש לפחות שתי סיבות טובות לרצות בכך: ראשית, החזר ההשקעה האדירה (והיקרה מדי) שעשו ברכישת אותן הקופות מהבנקים, וכן הגברת דרישות הרגולציה. הסיבה הראשונה אינה מוצדקת מבחינת הלקוחות, שלא צריכים לממן את העסקאות היקרות וללוות זאת בשכר גבוה למנהלים בגופים המוסדיים.

כץ מסביר שהסוכנים מחזיקים נתח קטן משוק הגמל, ולכן לא יכולים להשפיע. אבל, מרבית הכספים בשוק הגמל עומדים במקום, וזו אחת הבעיות שמזינות את היכולת של המוסדיים להעלות דמי ניהול ללא חשש, כשהתנהגות הסוכנים בשוק אינה עשויה מקשה אחת.

בהקשר זה, יש להבדיל בין הסוכנים: יש את סוכנויות ניהול ההסדרים הפנסיוניים והסוכנים המקצועיים שמייצגים לקוחות עם כוח ותחכום, ויש גם די הרבה סוכנים שמייצגים לקוחות פרט ואינם בעלי כוח מיקוח מול בתי השקעות וחברות ביטוח. אצל אלו, לא תמיד דמי הניהול בראש מעייניהם (כשהעמלה נגזרת ישירות מגובה דמי הניהול, והם צריכים לא אחת להשתתף בדמי ניהול נמוכים, כלומר בהנחה).

ואולם, הסוכנים מהווים פקטור חשוב בקרב הציבור שזז מקופה אחת לאחרת, ובכך יש להם השפעה על סגמנט הכסף שזז בשוק (ומכאן, על כל השוק), תוך שהם מייצגים עלות שלא הייתה קיימת בעבר וגבוהה מהותית מעמלת הייעוץ בבנקים.

אגב, בשיח על הסוכנים יש לחלק את ההתייחסות לשאלה האם העמלות גבוהות מדי (לדעתנו, כן) ולסוגיית תמריצי המכירות (כגון טיסות לחו"ל). הגם שמתן תמריצים לאנשי מכירות הוא נוהג מוכר וידוע בתעשיות אחרות, הרי שתחום החיסכון הפנסיוני אינו מוצר רגיל, וסוכני הביטוח בוודאי שאינם אנשי מכירות 'רגילים'. לו רק בגלל שיש חובה לחסוך לפנסיה, ומשום שיש להם חובת נאמנות כלפי הלקוח הסופי ולא ליצרן אותו הם משווקים. כלומר, התמריצים במקרה של הסוכנים בעייתיים הרבה יותר מאשר תמריצים לאנשי מכירות אחרים.

פוטנציאל לעוד התייקרות

למוסדיים יש בעיה בכך שהורדה ניכרת בדמי הניהול כיום תבוא לידי ביטוי בהפחתות של עשרות ואף מאות מיליוני שקלים בקופות. הם עצמם הובילו למצב זה כשרכשו את הקופות מהבנקים בשוויים גבוהים מאוד, שכיום ניתן לקבוע שלא היו מוצדקים, בהינתן דמי הניהול שהבנקים גבו. היה ברור שבתי ההשקעות וחברות הביטוח שרכשו את הקופות יפעלו להעלאת דמי הניהול בהן, כדי לדאוג להחזר הלוואה, ולא פחות חשוב מכך - להצגת רווחיות נאותה מבחינתם (כלומר, הגדלת הרווחיות).

זה מונע דינמיקה של הפחתת תעריפים משמעותית מיוזמת המוסדיים הגדולים, לפחות עד שיוחזרו העסקאות. אבל זה לא צריך לעניין את הצרכנים - עמיתי הקופות שנרכשו - שלא צריכים לשאת על כתפיהם את רכישת הקופות שלהם עצמם.

דמי הניהול בקרנות הנאמנות היוו הסבר נוסף להיגיון שיש בעלויות הנוכחיות בגמל. אפילו ששוק זה, לפחות בחלקו, דורש הפחתה בדמי הניהול, הוא גם מצביע על מה שעשוי לקרות בשוק הפנסיוני עם הקמת המסלקה הפנסיונית.

לפני כשנה פורסם כי דמי הניהול בקרנות הנאמנות נמצאים בשנים האחרונות במגמת ירידה. כך, ב-2009 עמדו דמי הניהול הממוצעים בקרנות אג"חיות על 1.35%, לעומת 1.56% ו-1.66% ב-2008 ו-2007, בהתאמה; בקרנות השקליות היו דמי הניהול הממוצעים 0.85%, לעומת 0.95% ו-1.03% ב-2008 ו-2007, בהתאמה; ובקרנות מנייתיות נגבו בממוצע 2.67% אשתקד, לעומת 2.79% ו-2.96% ב-2008 ו-2007.

בהתאם, חלה גם ירידת מחירים בשוק זה בשנים האחרונות, וזו נובעת בעיקר מהמיידיות שבמעבר בין קרנות הנאמנות, כשלפלטפורמה ולנוחות ההשוואה והמעבר יש חשיבות והשפעה על המחיר. מבחינה זו, מסלקה פנסיונית תהיה הפלטפורמה הנוחה שיכולה להביא להורדת מחירים בשוק הפנסיוני. מסלקה אמיתית וטובה תספק ליועצי הבנקים את הכלי החשוב שחסר להם כדי להפוך לשחקן נוסף שמשפיע על המחירים בגמל.

ואולם, אל תתפלאו לראות דווקא התייקרות בעמלת ההפצה בבנקים, שכיום עומדת על 0.25% מהצבירה לשנה. בבנקים מדברים בבירור על כך שהרמה הנוכחית נמוכה מדי. כל עוד מתנהל השיח על דמי הניהול היקרים, הם לא יפעלו, אבל ברגע שהנושא יירגע הם עשויים לבקש להעלות את דמי הניהול ל-0.4%, ואולי גם ירצו לגבות עמלה ישירות מהלקוח עבור כל פעולה.

מכאן, שפוטנציאל ההתייקרות עדיין לא מיצה את עצמו. בעתיד, דמי הניהול אולי ירדו, אבל לעלות החיסכון הפנסיוני יתווספו תשלומים ישירים שישמרו על עלות אפקטיבית גבוהה. לכן, על האוצר להקפיד לא לפתור בעיה אחת על ידי יצירת בעיה אחרת.

ron-p@globes.co.il

עוד כתבות

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

ביבי, הסדרה: ספרו של בן כספית על נתניהו בדרך להוליווד

הסדרה תהיה מבוססת על הביוגרפיה שכתב לאחרונה העיתונאי בן כספית והיא תעובד על ידי התסריטאי זוכה האמי, קירק אליס

מושיק רוט / צילום: יח"צ

אוצר מלים: מושיק רוט נזכר שהקול של אמא היה הופך כל סיפור למשהו מיוחד

השף מושיק רוט מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "סיפור" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

קפריסין משוועת לחזרת התיירים. והיא מוכנה לעשות הרבה לשם כך

בניגוד לישראל, ישנן מדינות שמתכננות לפתוח את השמיים בקרוב. ממש בקרוב ● קפריסין, למשל, פרסמה את המתווה שלה שכולל הבטחה לכיסוי, טיפול ואירוח לתיירים שיאובחנו כחולים ולמלווים שלהם ● וזה לפני שמדברים על חיטוי וניקוי, שמירה על מרחק בין אדם למשנהו, תשלום במזומן במסעדות ועוד

מרגרטה וסטאייר / צילום: רויטרס - Eric Vidal

תום תקופת הקורונה ותחילת עונת החילוצים באיחוד האירופי

החילוצים מעלים שאלות מהותיות מבחינת התחרות באיחוד האירופי ● "יש סכנה לעיוות התחרות ההוגנת, והאטת ההתאוששות הכלכלית ביבשת" אמרה נציבת התחרות באיחוד

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

נפלו ברשת: לן בלווטניק היה אמור להיות נמל המבטחים של ערוץ 13. אז מה השתבש בדרך?

בידיים של המיליארדר לן בלווטניק, ערוץ 13 היה אמור להגיע לחוף מבטחים. זה לא קרה ● עשרות שיחות עם אנשי תקשורת ועיתונאים חושפות את מסלול ההידרדרות: החילופים התכופים בצמרת, אובדן האמון בין ההנהלה לעיתונאים, הקרב האבוד על הרייטינג והמחנאות בקרב כתבי החדשות

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

תיוג ציוץ של טראמפ ככזה הדורש בדיקת עובדות הוביל לאסקלציה משמעותית ביחסיו עם טוויטר ופייסבוק ● הצו מטיל מגבלות על חופש הפעולה שלהן וחושף אותן לתביעות

גיל חובב  / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דירת  4 חדרים ברמלה ב–1.2 מיליון שקל - יד שנייה / צילום: יח"צ

בלי מעלית: בכמה נמכרה דירת 4 חדרים ברמלה?

לדירה הוסיפו מרפסת בשטח 12 מ"ר, ויש לה חניה פרטית ● "הקונים חיפשו דירה במשך למעלה מארבע שנים והדירה הזו ענתה בדיוק לצורכיהם. העסקה נחתמה בעיצומה של המגפה"

משה בר סימן טוב  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מוצרי חלב, סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

מלחמות החלב: תנובה יוצאת במבצע חריג בהיקפו כדי להתחרות ראש בראש עם שטראוס

במסגרת המבצע תציע תנובה כי בכל רכישה של 8 מוצרי חלב מתוצרתה, יקבל הלקוח שני מוצרים חינם – הזולים מתוך העשרה ● המבצע שיתקיים בכל נקודות המכירה ברחבי הארץ יתקיים החל מ-1 ביוני ועד 19 לחודש

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

סיגל יעקובי / צילום: דוברות בתי המשפט

אוצר מלים: סיגל יעקבי חושבת שמי שחומל על פרח יחמול בוודאי על בני אדם

סיגל יעקבי, האפוטרופוס הכללי וכונסת הנכסים הרשמית, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חמלה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

שלט תלוי מעל אחת המרפסות בתל אביב באוירת הסגר שהוטל על המדינה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מלחמת הדורות: האם הקורונה גרמה לקרע בין המילניאלז לבומרים?

המבוגרים שמנהלים את העולם מתעלמים לאורך שנים ממשבר האקלים שמטריד את הצעירים ● בימי הקורונה הם ביקשו מהם להישאר בבית חודשים ארוכים בגלל מגפה שפוגעת בעיקר בקשישים ● הצעירים מילאו אחר ההוראות, אך ייתכן שנוצר קרע בין הדורות? ● האזינו

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● הנפט מתאושש עם תוספת של כ-5%

תרבות G

ביכורים בתרבות: אלבומי בכורה ישראליים, סרטים, סדרה וספר

שלושה אלבומי בכורה חדשים של יוצרים מבטיחים, ספר ביכורים שבמיטבו כשאינו מנסה להצחיק, ארבע קומדיות קלאסיות שאפשר למצוא בנפטליקס וסדרת ביכורים אחת