גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פשטידת הגבינה של רם כספי

את שערוריית ההפרטה של תנובה צריך להגיש לשולחן מבקר המדינה כשהיא עוד חמה

סיכום ביניים של הפרטת תנובה, שנתיים וחצי מיום החלפת הידיים בקונצרן המזון הגדול בישראל: זהבית כהן ומאיר שמיר מתקוטטים על השמנת, על הקצפת ועל מי ישלוט. מאיר רוצה לרכוש את חלקה של זהבית לפי שווי המתקרב ל-2 מיליארד דולר, זהבית אומרת לו, פחות או יותר, תמשיך לחלום. מאיר שם עכשיו את מניותיו על המדף, ובנק לאומי מוכן לחפש לו קונה ואף מסכים לרכוש כמה אחוזים בעצמו.

סיכום ביניים של המספרים: שנתיים וחצי, שווי הקונצרן קפץ פי 2, הרוכשים השיגו תשואה פנומנלית של כ-350% על ההון העצמי, ושניהם חושבים שזו הזדמנות קנייה גם בשווי שאליו קפצה תנובה.

השאלה הקשה: כיצד קפץ שווי תנובה בצורה כה דרמטית? תנובה הרי לא מייצרת ומספקת שבבים מיוחדים לתעשיית ההיי-טק, אלא מספקת לנו מוצרי חלב ובשר. נהדרים ככל שיהיו - החלב המועשר, גבינת העמק השמנמנה, נפוליאון המשובחת - הם בהחלט לא הסיבה לקפיצה בשווי. גם שיטות הניהול המודרניות כביכול שהכניסה זהבית לארגון המיושן כביכול לא השביחו את העסק עד כדי כך.

הסיבה לקפיצה הרבה יותר בסיסית: אדמה. לתנובה יש אוצר גדול חבוי במאזנים, אוצר שזהבית ומאיר הקפידו לא לחשוף - רשימת נכסים, שופרא דה שופרא, לכל אורכה ורוחבה של הארץ. מהיהלום שבכתר - השוק הסיטונאי (שנמכר בחלקו), דרך מתחם סינמה סיטי (נמכר) ומתחם המחלבה שליד בית אגד בדרך בגין בתל-אביב - ועד לנכסים מצוינים אחרים בחיפה, פתח-תקווה, רחובות ועוד ועוד ועוד (והבעיה היא שאנחנו לא ממש יודעים על ה'עוד ועוד' הזה, כי דו"חות תנובה על רשימת נכסיה הם סוד כמוס שידוע למספר אנשים מצומצם).

תיק הנדל"ן הזה שווה, על-פי הערכות, כמיליארד דולר, כך שהפעילות הבסיסית של תנובה נמכרה בהפרטתה, למעשה, בחינם. טוב, תגידו, זו חוכמה שלאחר מעשה, ומדובר גם בעסקה של קונה ומוכר מרצון. אם המוכר הסכים ולא הבין את הפוטנציאל הנדל"ני - בעיה שלו.

שני הטיעונים הללו ממש לא מדויקים: ארכיון "גלובס" משופע בכתבות טרם ההפרטה שהצביעו על פוטנציאל הנדל"ן ועל הערכת החסר שלו במכירה, רק שאיש לא ידע עד כמה הפוטנציאל גדול, כי איש לא קיבל לידיו את הדו"חות, לבד מאלה שזכו מההפקר.

שנית, המוכר, במקרה של תנובה, לא היה מוכר סטנדרטי - מדובר ב-640 אגודות שיתופיות, קיבוצים ומושבים, רווחיים ומפסידים, מפוצלים ומסוכסכים, שלא מבינים ביזנס ולא ראו דו"חות מימיהם, במיוחד לא של החברה בבעלותם, ולא היה איש שיצעק בשבילם: "מוכרים את הנכס שלכם בנזיד עדשים!"

הפרטת תנובה היא דוגמה רעה מאוד להפרטה שהיטיבה עם מעטים על חשבון הרבים. זו שערורייה ענקית, שצריכה להיבחן ולהיבדק לכל אורכו של התהליך. הנה כמה מהאנשים שהיו מעורבים בהפרטה, בעקיפין ובמישרין, שמסוגלים לספק לנו את התשובות.

 1. זהבית ומאיר: אין ספק, המנצחים הגדולים. לאו דווקא בזכות כישורים יוצאי דופן, אלא בזכות ניצול המרקם העדין שתנובה היתה נתונה בו. זהבית ישבה חזק-חזק על האוזן של אריק רייכמן, לשעבר מנכ"ל תנובה, שניהל את מכירת החברה. אריק החליט למכור לזהבית את השליטה בחברה, אף על-פי שאייפקס לא הגישה את ההצעה הגבוהה ביותר במכרז.
  זהבית ואריק היו מוקסמים זה מזה: איזו אידיליה מופלאה הם שידרו בזמן המכירה. אכן, לזהבית היו מיליון סיבות לשדר אמפתיה לאריק, היא הרי זכתה בפיס; אבל למה אריק נשבה בקסמה?

 2. אריק רייכמן: האיש שהוקסם מזהבית, אבל מאז, כך מספרים, האידיליה התחלפה ביחסים צוננים. אריק, אומרים, מחזיק בטן מלאה על זהבית. הבטן הזו התאפקה שנתיים וחצי, עד לראיון עם רייכמן השבוע במגזין G.
  שימו לב למה שאומר אריק על זהבית: "היא מנהלת בשיטה של פיקוח הדוק, לחץ תמידי על האנשים וקבלת מידע תמידי על מה שקורה. מערכת הבקרה שלה יותר הדוקה.

  מהשוני הזה בין הגישות מסתעפים הרבה דברים, אבל זה שורש ההבדל בינינו... היא הציעה לי לנהל את הוועדה האקזקוטיבית של תנובה, שהיא לדעתי המכשיר העיקרי במערך הניהול של תנובה, אבל לא הסכמתי. לא חשבתי שמי שסיים 12 שנה, בתפיסה מסוימת של דברים ובמעמד מסוים, יכול להישאר בחברה בתפקיד כזה... דברים כאלה לא יכולים לעבוד..."

  איך זה נשמע לכם? לנו אריק נשמע פגוע עד עמקי נשמתו, כמי שהשתמשו בו ו... כן, זרקו אותו מתנובה. ומי שהשתמשה וזרקה, לפי תחושתנו וכנראה גם לפי תחושתו, היא זהבית כהן.

 3. פרופ' יצחק סוארי: אחד מאנשי המקצוע הבכירים בתחום החשבונאות והערכות השווי בישראל. רייכמן טוען בראיון כי סוארי העריך את תנובה ב-600 מיליון דולר (בלבד), ובאותה נשימה אומר את המשפט המדהים הבא: "אין ספק כי 25% מהערכת השווי של תנובה היו ערך הנדל"ן שברשותה, ומחירי הנדל"ן האמירו בטור הנדסי מאז החתימה. דבר נוסף: בהערכת השווי האלה משחקים כל מיני גורמים שאני לא מכיר..."

  מה?! מי שיחק, אריק? גלה לנו את "הגורמים שאתה לא מכיר" ששיחקו בהערכות השווי, כדי שנדע סוף-סוף מי שיחק עם הפרטת תנובה.

 4. איציק באדר: בן-דודו של מאיר שמיר. באדר הוא האיש החזק בארגון הקניות של הקיבוצים, שהשאירו בידיהם כ-23% ממניות תנובה. לכאורה, באדר שמר על האינטרסים שלו וזכאי למחמאות, אבל השאלה צריכה להיות אחרת לגמרי: למה הוא לא צעק בזמנו בקול גדול שמוכרים את תנובה בחינם? הוא הרי יכול היה לארגן בקלות מימון לרכישת הארגונים שרצו לצאת מתנובה, אבל הוא העדיף לשבת בשקט.

 5. עו"ד רם כספי: יועץ-העל של הסקטור העסקי במשק הישראלי. אין כמעט עסקה גדולה שכספי לא מעורב בה. כספי היה יועצו של רייכמן בניסיון להנפיק את תנובה עוד לפני הפרטתה. כספי הוא גם יועצו המשפטי וחברו הקרוב של... מאיר שמיר וייעץ לו ברכישת מניותיו בתנובה.

 6. רו"ח גד סומך: עומד בראש פירמת ראיית החשבון סומך-חייקין, יועץ על ואנשי סודם של בכירי המשק (כמו גליה מאור, מנכ"לית לאומי, הבנק שסיפק את האשראי לרכישת תנובה).

  בניגוד לכספי, סומך בורח מהתקשורת כמו מאש. סומך היה ועדיין רואה החשבון של תנובה יחד עם גוף ביזארי, שנקרא 'ברית פיקוח' (שבראשה עומד... ירון רייכמן, בנו של אריק), ומקורב גם לזהבית כהן.

  סומך הוא איש חריף מאוד, ואנו בטוחים שהוא זיהה את הפוטנציאל הענק שהסתתר בדו"חות של תנובה. גד ורם (כספי) הם חברים מאוד-מאוד טובים ומרכזים בידיהם כוח עצום. הכוח של המידע - כל עסקה גדולה עוברת תחת ידיהם. רם וגד, גד ורם, יד ביד.

  גד לא מוציא הגה לתקשורת, אבל רם מדבר עליו: "גדי הוא חבר אישי קרוב שלי זה עשרות שנים", אמר רם בעבר, "ואני גם מייצג את הפירמה שהוא עומד בראשה... אם יש בעיה, אני מיד מטלפן לגד... מה שסומך אומר, ככה זה! גד הוא אציל, הגון וישר. איש לא יכול לכופף אותו בכל הקשור לשיקוליו המקצועיים, גם לא שועי הארץ".

סליחה, רם? אכן, לא כופפו את שניכם בכל הקשור לשיקולים המקצועיים שלכם. הם אכן שיקולים מקצועיים לעילא ועילא. הבעיה היא שהם שירתו היטב את שועי הארץ ולא את מאות האגודות המסכנות שהרכיבו את תנובה.

בזמנו הודבקה לכספי, שלא בצדק, 'שיטת השקשוקה', על הפרטת צים. שקשוקה לא היתה שם, אבל חוש הריח הלא ממש מפותח שלנו מזהה כעת איזושהי פשטידת גבינה עשויה היטב מהגבינות המשובחות של תנובה: בולגרית, פטה כבשים, גבינת שמנת, פרמז'ן, קצ'קבל, קורט מלח, פלפל, קמח וחלב מועשר, תנור על 180 מעלות ו... ללקק את האצבעות. טרפו בתיאבון: זהבית כהן ומאיר שמיר. מי שצריך לפצח את המתכון הנהדר הוא מבקר המדינה, גם אם שאלת סמכותו מצריכה טיפול מיוחד.

זהבית כהן אוריאל רייכמן סוארי כספי וסומך / צילומים: עופר וקנין איל יצהר ואלי אטיאס

eli@globes.co.il

עוד כתבות

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

אופיר שריד, מנכל מליסרון / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה יותר חמור משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

אל על / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט