גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תיק פסגות עבר לפרקליטות: ורמוס וירון חשודים במעורבות בתרמית

מקורב לאחד החשודים בפרשת פסגות: "זו מכונה עם גלגלי שיניים שיכולה לטחון אותך עד דק"

תיק פסגות עובר לפרקליטות. רשות ניירות ערך מצאה ראיות למעורבותם של רועי ורמוס, מנכ"ל פסגות, ושי ירון, מנכ"ל פסגות ניירות ערך, בקשר לעבירות של תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במירמה והפרת אמונים.

הראיות נמצאו בעקבות חשד לפעילות תרמית באיגרות חוב שבוצעה בחשבון הנוסטרו של פסגות במשך מספר שנים - כך עולה מתיק החקירה שהועבר היום (א') על-ידי הרשות לפרקליטות מיסוי וכלכלה בתל-אביב.

"זו טרגדיה נוראית שאנשים נורמטיבים נקלעו אליה. מכונה עם גלגלי שיניים שאתה נתפס בה, והיא יכולה לשאוב אותך פנימה ולטחון אותך עד דק", אומר מקורב לאחד החשודים.

הבוקר (א') הודיעה רשות ניירות ערך, בראשות פרופ' זוהר גושן, כי סיימה את החקירה בפרשה והעבירה את התיק לידי הפרקליטות כדי שזו תחליט על המשך הטיפול.

שלושה מבכירי פסגות נחשדו במעורבות בתרמית בניירות ערך ובהרצת מניות דרך תיק הנוסטרו: ורמוס, ירון והיו"ר אריק שטיינברג, המשמש גם כיו"ר פסגות ניירות ערך. לטענת הרשות, "ממצאי החקירה הצביעו על ראיות למעורבותם של ורמוס וירון בעבירות שבוצעו".

החשוד השלישי, אריק שטיינברג, יצא נקי. שטיינברג אמנם נחקר עם ורמוס וירון, אך שמו לא מוזכר בחומר החקירה שהעבירה הרשות לפרקליטות. השמטת שמו מעידה כי הרשות אינה רואה את העבירות שיוחסו לו באותה חומרה שבה היא רואה את העבירות שורמוס וירון חשודים בהן.

בתגובה להודעת הרשות נמסר מפסגות: "אנו משוכנעים כי אנשינו פעלו על-פי חוק וכי חפותם מלאה".

במרכז החקירה, שהחלה בפברואר השנה, עומד חשד לפעילות תרמיתית באיגרות חוב קונצרניות וממשלתיות שבוצעה בשנים 2007-2009 באמצעות הנוסטרו של פסגות, על-ידי סמנכ"ל הברוקראז' דוד אדרי ומנהל חדר המסחר שי בן-דוד. השניים עזבו את פסגות לפני שנה, לאחר שסגר בית ההשקעות את תיק הנוסטרו.

לטענת הרשות, "נמצאו ראיות לפעילות תרמיתית של אדרי ובן-דוד במכרז הנפקת איגרות חוב ממשלתיות של משרד האוצר, אשר בוצעה יחד עם אהרון נבון, ששימש אז כמנהל חדר מסחר אג"ח בדויטשה בנק ישראל, ועם סער וינטראוב, ששימש כברוקר בחדר מסחר אג"ח בדויטשה בנק ישראל".

כתב אישום מהיר

לאחר העברת התיק, תלמד הפרקליטות את הנושא, והפרקליטה המלווה, אורלי דורון, מנהלת מחלקת ניירות ערך, תנסה לגבש כתב אישום בתוך זמן קצר. ההערכות הן כי בחודשים הבאים יתקיים שימוע לחלק מהחשודים או לכולם. התיק עצמו, אם לא תהיה עסקת טיעון, יגיע לדיון בבית המשפט הכלכלי החדש.

לפי פרסומים, בתחילת החקירה עלתה האפשרות שיימנעו מהגשת כתב אישום בתמורה לתשלום קנס בסכום של 100 מיליון שקל, אך המגעים בין הצדדים בעניין לא הבשילו לכדי הסכמה. הרשות הכחישה את הדברים, וכך גם בפסגות, המיוצגת על-ידי עו"ד דורי קלגסבלד.

3 בכירי פסגות המעורבים בפרשה ממשיכים בינתיים בתפקידם, אך כנראה לפרק זמן קצר יחסית. לפי הערכות, לאחר סגירת העסקה למכירת פסגות לאיפקס והעברת הבעלות, יסיים שטיינברג את תפקידו כיו"ר תוך שבועות ספורים, ומנכ"ל איפקס, זהבית כהן, תמנה איש מטעמה לתפקיד.

ביחס לורמוס וירון, כהן בוחנת כרגע עם יועציה המשפטיים את המשמעות המשפטית של החלטת הרשות, אולם מעבר לכך תביא כהן בחשבון גם שיקולים של נראות ציבורית ואתיקה.

פסגות הוא גוף הנמצא תחת רגולציה כבדה, וכהן לא תיכנס לעימות עם הרגולטורים בשאלת הישארותם של ורמוס וירון. לכן ההערכות הן כי בהמשך השנה יעזבו שניהם את תפקידם בבית ההשקעות.

פסגות הוא בית ההשקעות הגדול בישראל והגדול ביותר בניהול קופות גמל וקרנות נאמנות. בניהולו כ-136 מיליארד שקל, ומתוכם 48 מיליארד שקל בקופות גמל ו-32 מיליארד שקל בקרנות נאמנות. מאז החלה הפרשה לא נפגעו נכסי פסגות ואף עלו באחוזים בודדים.

מריצים אג"חים

רקע / צמרת פרנט ורועי ברגמן

החקירה בפרשת פסגות החלה בפברואר האחרון. על-פי החשד, דוד אדרי ושי בן-דוד פעלו בחשבון הנוסטרו של בית ההשקעות לאורך שנים במטרה להשפיע על שערים של ניירות ערך, תוך התמקדות באג"ח של דלק נדל"ן. לפי ממצאי חקירת רשות ניירות ערך, מנכ"ל פסגות, רועי ורמוס, ומנכ"ל פסגות ניירות ערך, שי ירון, היו מודעים לעבירות של השניים.

מחומר החקירה עולה כי אדרי ובן-דוד העלו והורידו שערי ניירות ערך בהתאם לצורכיהם, וכתוצאה מכך גרף הנוסטרו של פסגות רווחים עצומים, והם עצמם קיבלו בעקבות זאת בונוסים שמנים.

על-פי החשד, השניים נהגו בסוף יום המסחר, בשלב טרום הנעילה, להזרים באמצעות חשבון הנוסטרו הוראות קנייה בשער הגבוה מהוראות המכירה שנתנו במהלך היום, וכך הביאו לקביעת שער נעילה גבוה מזה שבו בוצעה העסקה האחרונה. המטרה: למכור את האג"ח בשער גבוה יותר בבורסה או מחוץ לבורסה.

ביוני האחרון הסתעפה חקירת רשות ניירות ערך גם לסניף הישראלי של דויטשה בנק. על-פי החשד, אדרי ובן-דוד זכו בתרמית במכרזי החלף שביצע משרד האוצר, וזאת תוך שיתוף-פעולה עם אהרון נבון, מנהל המסחר לשעבר של דויטשה בנק בישראל, וסער וינטראוב, לשעבר ברוקר בחדר המסחר של דויטשה.

החקירה העלתה כי טרם המכרז חברו אדרי, בן-דוד, וינטראוב ונבון כדי לפעול במסחר יחדיו במטרה להוריד את השער של אג"ח ממש"ק 217, שאותה היו מעוניינים לקבל במכרז. במקביל, פעל אדרי להעלאת השער של אג"ח גליל 5501, שאותה ביקש למסור לאוצר כנגד אג"ח ממש"ק 217.

על-פי ממצאי הרשות, כתוצאה מפעילות זו הרוויחו נבון וויינטראוב עבור דויטשה בנק מיליוני שקלים, ואדרי ובן-דוד הכניסו לחשבון הנוסטרו של פסגות סכומים גבוהים בהרבה.

עוד כתבות

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

האם מספר המתים באיטליה גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים ?

ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל" מעלה כי באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות ●   "אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו

ג'ראד קושנר / צילום: Leah Millis, רויטרס

פרשנות: קושנר ישיר לנו סולו - החתן הראשון של ארה"ב יצא למתקפה

החתן הראשון של ארה"ב מתייצב בפעם הראשונה בפני המיקרופונים בתדרוך היומי על מצב הקורונה ויוצא בהתקפה חסרת תקדים על כשירותם והתאמתם של מושלים וראשי ערים ש"אין להם מושג מה מתרחש במדינותיהם"

ניר כנורי, טוטנאור / צילום: יח"צ

"סטריליזציה היא הנשק האולטימטיבי - ה-F15 כדי למנוע התפשטות חיידקים"

ניר כנורי, מנכ"ל יצרנית מכונות הסטריליזציה טוטנאור: "יש לנו נוכחות נרחבת בבתי חולים ומרפאות בעולם, ואנחנו רואים שקיים מחסור אדיר במסכות בעיקר מסוג N95 ובציוד נלווה"● "ביציאה מהמשבר יהיה ביקוש גדול לציוד שלנו"

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

זה המבחן שעשוי להבחין בסימני קורונה מוקדמים, ואתם יכולים לבצע אותו לבד

חולי קורונה רבים מדווחים כי איבדו באופן זמני את חוש הטעם והריח ● כעת מכון ויצמן והמרכז הרפואי וולפסון פיתחו פלטפורמה המאפשרת לבצע ניטור עצמי של חוש הריח במטרה לאתר מקרי קורונה בשלבי ההתפתחות המוקדמים

מרטין סורל מנכ"ל WPP/ צילום: רויטרס

תחרות הפרסום "אריות קאן" לא תתקיים השנה

לאחר התפרצות הקורונה הודיעו המארגנים על דחיית התחרות לאוקטובר - היום התקבלה הודעה על ביטולה הסופי

משה כחלון בהצהרה על התוכנית הכלכלית / צילום: דוברות משרד האוצר, יח"צ

קרן ההלוואות בערבות המדינה: התנאים חלומיים, הביצוע בלתי אפשרי

שר האוצר והחשכ"ל הציגו בראשית השבוע קרן הלוואות לעסקים בתנאים חד פעמיים וללא ביורוקרטיה, שתאפשר להם לקחת הלוואות ישירות מהבנקים • אלפי בקשות כבר הוגשו, אבל הבנקים לא שמעו על הבטחות האוצר ואינם ערוכים לתת מענה

הקהילה החרדית בצל משבר הקורונה / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

פרשנות - בין האסירים לעניים: המדינה צריכה לעמוד לצד הנפגעים הגדולים מהמשבר

משבר הקורונה מקצין את הפערים בין החזקים לבין החלשים בחברה ● הנפגעים העיקריים הם העניים שחיים בצפיפות, מבקשי המקלט, האסירים ופגועי הנפש ● ביותר מדי מקרים הרשויות זונחות אותם, וגם מערכת המשפט לא תמיד מתייצבת להגן עליהם

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל, השבוע בנאום בבריסל  / צילום: Yves Herman, רויטרס

גוגל משיקה אתר שמאפשר לראות באיזה מדינות הבידוד החברתי עובד

האתר כולל פילוח לפי מדינות, ושופט את הצלחת המדיניות על פי מדדים כמו שהות בפארקים, חנויות, מקומות עבודה ועוד

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בני ברק הוכרז כ"אזור מוגבל"; מספר המתים עלה ל-36

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,857, מתוכם 108 חולים קשה ● 338 איש החלימו ושוחררו ● הכרזה על אזור עם תחלואה גבוהה כ"אזור מוגבל" תאפשר להגביל את תנועת הציבור בכניסה וביציאה מהאזור

צ'אנגפנג זאו, מנכ"ל בורסת הקריפטו Binance שנפרצה / צילום: רויטרס

עסקת ענק בשוק הקריפטו: אתר CoinMarketCap נרכש על ידי בייננס

החברה הסינית שמחזיקה בבורסת הקריפטו הגדולה בעולם, הודיעה היום על רכישתו של האתר הפופולרי ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים ● על פי דיווחים שלא אושרו רשמית, היקף העסקה מוערך ב-400 מיליון דולר

לא כולם מעוניינים בוועד עובדים / צילום: שאטרסטוק

מבטלים עסקת רכישה של דירה? בדקו קודם אם תקבלו החזר מס

רשויות המס אינן מכירות באופן אוטומטי בביטול עסקת נדל"ן: חובת ההוכחה היא על הרוכש, והוא צריך להראות שהביטול הוא על דעת שני הצדדים

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

בעקבות הפרסום בגלובס: המדינה תהפוך את המענק לעצמאים לקצת יותר משתלם

האפשרות להגשת הבקשות למענק באתר רשות המסים יוצאת לדרך • מוקדם יותר השבוע פרסמנו כאן כי המענק כפוף לתשלום מס • בעקבות הביקורת ב"גלובס" ניתנו הקלות שונות למקבלי המענק ובוטלה החובה לשלם ביטוח לאומי עליו

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

מסיכת מגן זרוקה על מרצפות אחת הסמטאות העמוסות של העיר העתיקה בברצלונה. כעת ריקה / צילום: Emilio Morenatti, Associated Press

פרשנות: איך יכול להיות שבחלקים מאירופה כבר רואים את האור בקצה המנהרה?

הקורונה הוכיחה כי לצד השקעה משמעותית יותר בתשתיות בריאות, בזמנים אלה מדינות אירופה צריכות מנהיגים פרגמטיים, שלא חוששים לשנות את עמדותיהם ולקבל החלטות קשות בזמנים קצרים ● אלה שעשו כך, כבר מריחים את היום שאחרי

קובי שגב, מנכ"ל קרנות אילים הפורש / צילום: תמר מצפי, גלובס

מאחורי החודש הגרוע בתולדות תעשיית הקרנות: כולם נדבקו בווירוס, אבל היו כמה שיותר

שוק קרנות הנאמנות בישראל איבד כמעט רבע משוויו ברבעון הראשון של 2020 ● היקף חסר תקדים של פדיונות מהקרנות ברבעון, שעיקרם נעשה בחודש מרץ בשל השפעות משבר הקורונה, שבר את כל השיאים השליליים בשוק

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

הפורום הכלכלי הערבי: לא מקבלים מספיק מידע על הקורונה

במכתב מבקשים חברי הפורום מהשר לפעול באופן מיידי כך שגם אזרחי ישראל דוברי השפה הערבית יקבלו את המידע שכל כך חסר להם בנוגע לנגיף הקורונה והשלכותיו הכלכליות, הבריאותיות והחברתיות

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מחריפות הירידות בוול סטריט, הדאו ג'ונס נופל בכ-2%; הנפט עולה בעוד 7%

המשק האמריקאי איבד 701 אלף משרות בחודש מרץ ושיעור האבטלה קפץ לרמה של 4.4% לעומת 3.5% בפברואר ● טסלה מזנקת לאחר שדיווחה על מסירת כ-88,400 כלי רכב ברבעון הראשון ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

הקבלנים מנסים לשרוד את הקורונה: עד מתי הם יחזיקו מעמד

נראה שכל מי שיכול עוצר עסקאות, למעט יצחק תשובה שכחלק מהמרדף שלו אחרי מזומנים עומד למכור שני מגרשים בבבלי לקבוצת חג'ג' תמורת 400 מיליון ש' ● מה התפקיד של גבי שוחט ואיך מכתב קצרצר שלו הוליד סערה נדל"נית ● הצטרפו לשידור לייב של דסק הנדל"ן ב"גלובס" שמסכם שבוע

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מערכת הבריאות טובה, אבל נמתחת לקצה שלה

בדיון על מערכת הבריאות רה"מ בוחר להבליט מדדים שמתמקדים ביחס עלות–תועלת, שבהם ישראל מצטיינת • אבל העובדה שאנחנו בריאים יותר בשגרה לא מבטיחה שנתמודד היטב בחירום • רק תסתכלו על איטליה וספרד, שמדורגות בראש המדד שבו מתגאה נתניהו ● המשרוקית של גלובס