גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

את מי משרת עופר עיני

מנהיג עובדים לא יכול להסתחבק עם המעסיקים ולהוציא את כלי השביתה מכלל פעולה

צרפת בוערת. הרפורמה של סרקוזי בתחום הפנסיה הוציאה השבוע מיליוני אנשים להפגנות. הכוונה של נשיא צרפת להעלות את גיל הפרישה המינימלי לפנסיה מ-60 ל-62 הוציאה את האיגודים המקצועיים לרחובות, תוך שהם מאיימים להביא מדינה שלמה לכדי עצירה מוחלטת.

שביתות בבתי הזיקוק, שביתת עובדי הרכבות ונסיעה איטית של משאיות בכבישים ראשיים שיבשה את התנועה ואת אספקת הדלק, וסרקוזי נאלץ בינתיים לגרור רגליים ולדחות את ההצבעה על הרפורמות בסנאט הצרפתי.

לכאורה, הסערה הצרפתית זרה לישראלים ומשני טעמים: האחד, בעקבות הרפורמות הכואבות של בנימין נתניהו ב-2003, הועלה גיל הפרישה של גברים ל-67 ושל נשים ל-64 (השינוי ייכנס לתוקפו בקרוב).

לכאורה, מחאות על העלאת גיל הפרישה מ-60 ל-62 נראות לנו מפונקות ולא ריאליות לשוק עבודה דינמי ונורמלי. הטעם השני הוא ששיבושים ושביתות, למרבה הפלא, זרים למדי לישראלים בשנים האחרונות.

עופר עיני, יו"ר ההסתדרות, הוא חסיד של הסכמות בלי שביתות ואמן הטיפול בכפפות של משי הן בעובדים והן במעסיקים. האם זה נכון, האם זה מתאים, האם זה ראוי שיו"ר הסתדרות מתנהל כמנהיג פוליטי יותר מאשר כמנהיג של עובדים? ודאי שלא.

הזכות לשבות והזכות למחות הן מהזכויות הבסיסיות בדמוקרטיה. אם יש קבוצה של עובדים שחשה מקופחת, שחשה שזכויותיה נשללות ממנה, שמרגישה שהמדינה מתעלמת ממנה, אדרבה - שתשבית קווי ייצור, שתשבש את העבודה ותצא לרחובות כדי להשמיע את טיעוניה בלהט חדור אמונה, הכול על פי החוק כמובן.

העובדה שיו"ר ההסתדרות, האיש שאמור לייצג את העובדים, הוציא את כלי השביתה מכלל פעולה היא סימן רע לדמוקרטיה. גם העובדה שעופר עיני התנדב השבוע לצילום משותף ומלא חיוכים עם מנהלי אי.די.בי בדיון על עתידם של העובדים במכתשים-אגן היא סימן רע למנהיגותו כמייצג עובדים.

מנהיג עובדים אמיתי לא יכול להתחכך, להסתחבק ולהתמנגל עם המעסיקים הגדולים. עופר עיני לא יכול בשום פנים ואופן ובשום דרך וצורה להיות שותף לחזון של חיים גבריאלי, מנכ"ל אי.די.בי, ארז ויגודמן, מנכ"ל מכתשים אגן, ועמי אראל, נשיא דסק"ש. לפי ההתנהלות של עיני, החזון של העובדים והמעסיקים רק מתמזג והולך עם השנים - מיזוג שהעובדים, במיוחד הלא-מאורגנים, אינם יכולים לחיות איתו.

ההתבטלות היחסית של ההסתדרות מול הממשלה ומול המעסיקים החלה עוד מתקופתו של עמיר פרץ ועם הרפורמות הכואבות של נתניהו ב-2003. אנשים לא יצאו לרחובות, אנשים לא שרפו צמיגים, הקצבאות נחתכו באכזריות, גיל הפרישה הועלה, מחאה צרפתית לא היתה. האיגודים המקצועיים בצרפת בסך הכול צודקים: העלאת גיל פרישה באופן חד-צדדי היא שרירותית ופשטנית, היא לא יכולה להיעשות בכפייה וללא מו"מ כלשהו.

פנסיה פרוגרסיווית

מדוע בכלל לקבוע גיל פרישה אחד ויחיד? האם מוצדק לקבוע גיל פרישה זהה לעובדי ייצור ולעובדי צווארון לבן? ודאי שלא. ראוי היה לקבוע דיפרנציאציה של גיל הפרישה לעובדים שונים.

האם מישהו חושב שעובדי כפיים, שסוחטים מעצמם מאמץ לא פשוט לאורך עשרות שנים, מסוגלים לעבוד מעבר לגיל 55 או מקסימום 60? מובן שאי אפשר לצפות מהאנשים המעונבים שמאכלסים את המשרדים הכלכליים לחשוב בכלל בכיוון הזה, אבל אפשר בהחלט לצפות מההסתדרות לדאוג לעובדים הלא-מאורגנים ונטולי הוועדים. למרבה הצער, זה כנראה לא ממש החזון של עופר עיני.

הפופוליסט, האנליסט והקפיטליסט

נוחי דנקנר, הבעלים של אי.די.בי, בעלת השליטה במכתשים-אגן, נקלע לסיטואציה בלתי-אפשרית. דנקנר, אחד מאנשי העסקים היחידים שפיו ולבו שווים בכל הנוגע לפערים חברתיים, אחד מאנשי העסקים היחידים שתורם חלק ניכר מזמנו הפנוי ומכספו (הן האישי והן באמצעות החברות שבשליטתו) לקהילה, עומד להפסיד בכל מקרה.

בעל הון ומפוטרים אינם דרים בכפיפה אחת, במיוחד לא באווירה האנטי-עסקית שהשתלטה על ישראל.

אפשר לתאר את הסיטואציה שבה נמצא דנקנר באמצעות 3 טיפוסים אופייניים לתפקידיהם. האחד הוא הח"כ הפופוליסט, המייצג את הכנסת הגרועה והפופוליסטית שהיתה פה מעודה - כנסת רודפת כותרות ורייטינג שהפכה לקרקס אחד גדול; הטיפוס השני הוא הסוחר בבורסה או האנליסט, המחזיקים בתיקי הניהול שלהם את מניית מכתשים-אגן ועוקבים מדי יום אחרי התנהגותה בשוק המניות; השלישי הוא הקפיטליסט הגאה, שמאמין בלהט בכוחות השוק החופשי.

הנה מה שכל אחד מהם חושב על פיטורי עובדים במכתשים-אגן ועל העסקה למכירת השליטה לסינים.

הח"כ הפופוליסט: "מה לא ברור כאן? אני צריך להרוג איזה טייקון ולנוח. נודיע מיד על כינוס ועדת הכספים או הכלכלה או כל ועדה אחרת מתאימה שתדון בפיטורים הצפויים במכתשים-אגן, נצחצח את החרבות, התקשורת תתנפל על המציאה ואני אזכה לכותרות מחמיאות ולמאמרים מלוקקים על מלחמתי בטייקונים ועל דאגתי יוצאת הדופן לעובדים.

נוחי דנקנר ופיטורים זה הלחם והחמאה שלי, זה אפילו הדובדבן שבקצפת. גם נוחי דנקנר וגם פיטורים - לא יכולתי לחשוב על פוטנציאל פרסומי טוב יותר. מה אתם אומרים על משפט כמו 'נוחי זורק לכלבים מאות עובדים בלי להניד עפעף', הוא בטוח יתפוס כותרת?"

האנליסט: "טוב, השאלה שלכם טיפשית. ברור שנוחי דנקנר צריך לדאוג לערך של בעלי המניות. כמי שעומד בראש הפירמידה, הוא זה שצריך לייצר ערך למשקיעים מקרב הציבור. אם דנקנר ייסוג מהעסקה עם הסינים או מכתשים-אגן לא תתייעל, המניה תתרסק בעשרות אחוזים! זה אסון! פשוט אסון!!!"

הקפיטליסט הגאה: "זה פסק דינו של השוק החופשי, שמנכש את העשבים השוטים. כן, מכתשים-אגן היא סוג של עשב שוטה, שתפס כמה מחלות. החברה לא השכילה להבין לאן השוק הולך, לא פיתחה מנועי צמיחה חדשים, לא בלעה חברות חדשות ולא נבלעה.

כוחות השוק פסקו את דינה לאחר שהחברה לא הצליחה להציע את המרכולת הטובה ביותר במחיר היעיל ביותר במסגרת התחרות החופשית. גזר הדין: התייעלות ו/או מכירה. פשוט מאוד, תכליתי מאוד, בלי כל הבולשיט הזה מסביב".

מובן שכל הבולשיט מסביב כולל את העובדים, הקורבנות האמיתיים של הקפיטליזם והגלובליזציה חסרת הרחמים. מי שדואג או חושב עליהם הם לא הח"כים ובוודאי לא האנליסטים או הקפיטליסטים הגאים ואפילו לא עופר עיני. מי שצריך לדאוג להם הוא נוחי דנקנר: מכתשים-אגן תיפרד מעובדים, זה בלתי-נמנע, אבל היא צריכה להיפרד מהם בשיא הרגישות, כפי שהבטיח דנקנר, כלומר בפיצויים מוגדלים ופרישה לפנסיה מוקדמת מגיל 55.

מכתשים-אגן, למרות התחרות ולמרות השחיקה ברווחיות, יכולה לעמוד בזה, ולעזאזל הערך לבעלי המניות.

החלב והדבש

איזו חגיגה היתה השבוע למאיר שמיר עם הרווח הענק בתנובה. כל הכבוד לשמיר על העסקה, אבל מה עם המסים? מה עם התרומה לקופת המדינה? ובכן, מבטח שמיר אמורה לשלם 25% מס על רווח הון בתנובה עם אפשרות לקיזוז הפסדים. למה המס כה נמוך? כי יש מס גם על חלוקת רווחים כדיבידנד מהחברה.

אז מה הבעיה שלנו? הבעיה היא שעד שהכסף יגיע לכיסו של מאיר שמיר (בניגוד למשקיעים מקרב הציבור) הוא צפוי לעבור תכנוני מס שימזערו עד למינימום את היקף המס שהוא משלם ב"אישי". זה לא אישי. בהרבה מקרים אנשי עסקים מחזיקים את מניותיהם דרך חברות פרטיות ודיבידנד בין החברות הרי פטור ממס.

ועד שהכסף יגיע לחשבון הבנק הפרטי שלהם, ידאגו מומחי המס שלהם לכך שהוא יהיה כמה שיותר שמן וקופת המדינה כמה שיותר רזה. יש טריקים ותחמונים למכביר, לגיטימיים לחלוטין, באדיבות המדינה. אם רשות המסים תחשוף אי פעם את השומות הפרטיות של אנשי העסקים ואיך הם מנסים למזער מסים, הארץ פה תגעש.

מתי יגעגעו האווזים?

הצצנו השבוע בנתוני מינהל הכנסות המדינה. מסי ההכנסה שמשלמים השכירים הם הגבוהים ביותר בעוגת ההכנסות (בלי להביא בחשבון את המסים העקיפים). הפערים בין מסי הכנסה לשכירים ובין המסים לחברות היו עצומים בשנות המשבר (2003-2004) והלכו והצטמצמו עם השנים, אבל עדיין נותרו גבוהים. והסיפור של צרפת, מכתשים-אגן ומאיר שמיר הוא הסיפור של חלוקת העוגה הכללית על רגל אחת.

המדינה העדיפה לאורך השנים לגמול למחזיקי ההון באמצעות קיצוצי מס ולהתעלם ממה שקורה לשכר וחלוקה הבלתי הוגנת של ההכנסות במשק. היא העדיפה להתעלם מחוסר האיזון בין הון לעבודה והתקשתה לטפל בהשלכות המעוותות של החופש הכלכלי או בתחושה של מעמד הביניים שהוא נשחק והולך. התוצאה היתה שילוב של מסים כבדים על שכירים ושחיקה בשכרם הריאלי לאורך העשור האחרון.

היה כבר מי שאמר, עוד במאה ה-17 ועוד במשטרו של לואי ה-14, ש"אמנות המיסוי היא משוואה שבה ניתן למרוט מקסימום מנוצות האווז במינימום התנגדות מצדו". מתי האווזים-שכירים יתחילו לגעגע? הם אף פעם לא געגעו ולעולם לא יגעגעו, אם תשאלו את עופר עיני.

eli@globes.co.il

עוד כתבות

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב

ועכשיו בטלוויזיה: היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב ● סוף התהליך ידוע מראש: טראמפ יהיה הנשיא השלישי בתולדות ארה״ב שיועמד לדין בסנט ● מסד הטיעון נגד טראמפ: ניסה לסחוט מנשיא אוקראינה הכרזה פומבית שקייב תחקור את יריבו הפוליטי, ג'ו ביידן ובנו, האנטר, שהיה דירקטור בחברת גז אוקראינית ● פרשנות

 

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "בתוך זמן קצר אוכל להיות ראש הממשלה בישראל"

נשיא ארה"ב אמר ליהודים אורתודוכסים בניו-יורק: "אצלנו לפחות יודעים מי הבוס; הישראלים בוחרים שוב ושוב ואיש לא נבחר" ● "98% מהישראלים תומכים בי" ● מחיר הכרטיס לנאום – 25 אלף דולר

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

המהומות המתמשכות בהונג קונג / צילום: Tyrone Siu, רויטרס

בורסת הונג קונג מובילה את הירידות באסיה על רקע הסלמת המהומות

מדד הנג סנג מאבד 2%, ירידות של קרוב ל-1% בטוקיו ובסיאול ● המשקיעים מחכים להתפתחויות בחזית הסחר, לאחר שהנשיא טראמפ האשים את סין ברמאות ● בוול סטריט נקבעו אמש שיאים נוספים

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

רובי בכר, עו"ד- שותף בכיר במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"הנתונים מעודדים; היום יש כבר 100 סטארט-אפים בנצרת"

עו"ד רובי בכר בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "הציבור הערבי הוכיח שבמקום בו ניתנת לו הזדמנות, הוא מגיע להישגים מעולים" ● סמיר חורי: נדרשת השקעה בהון האנושי שתעזור למגזר הערבי להיכנס למעגל העבודה. זה יתבטא בצמיחה הכלכלית בכל המדינה"

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

המציאות על פי אפל: החברה מפתחת משקפי מציאות מדומה וקסדה לגיימינג

ענקית הטכנולוגיה מתכננת להשיק את המכשירים בתוך שלוש-ארבע שנים, כך לפי דיווחים באתרים "בלומברג" ו"דה אינפורמיישן" ● בחברה לא התייחסו לדיווח

קרית אליעזר / צילום: עינת לברון

60 יח"ד לדונם ומגדלים: נחשפה תוכנית קרית אליעזר בחיפה

במפגש שיתוף ציבור שהתקיים השבוע הוצגה לראשונה תוכנית ההתחדשות העירונית לשכונה החיפאית ● לצד בינוי נמוך, ייבנו גם מגדלים עד 22 קומות ● מכפיל הפינוי בינוי המוצע הינו 3.5

 

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

ירידה של 10% בהיקף הקניות היום לעומת יום שלישי בשבוע שעבר

לפי נתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים) בין השעות 9:00 ל-12:00 הייתה ירידה של 33% בסכום ההוצאות בכרטיסי אשראי

חדווה בר / צילום: תמר מצפי

מדד האג"ח שעשה עלייה מאירופה לישראל

בשנים האחרונות נוצרו איגרות חוב חדשות לבנקים באירופה וגם בישראל, אשר כבר זכו בקרנות שיעקבו אחר ביצועיהן ● השנה הצטרף אל אלה מדד CoCo בנקים ישראלי - מה מאפיין אותו וכיצד הוא נראה בהשוואה מול אג"ח "רגילות" בשוק שלנו?