גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פצוע אנוש בקבוצה (ובריא כמו שור בנבחרת הלאומית)

שחקן עוזב פצוע את המועדון ומצטרף לאימוני הנבחרת; מאותו רגע הוא עובר לאחריותו של רופא ההתאחדות; פתאום מתברר שהד"ר הלאומי הצליח לחולל נס ולהעמיד את השחקן על הרגליים ■ על הסיפור הזה בדיוק מתחוללת בשבועות האחרונים מלחמה שכבר זכתה לכינוי: באיירן מינכן נגד נבחרת הולנד

לפני קצת פחות משבועיים התעוררה איזושהי מחלוקת סביב הפציעה של יוסי בניון בנבחרת. מאחר שקשה לטעון שבניון הוא אחד האסים המרכזיים של צ'לסי, הרי שחומרת התגובה של קרלו אנצ'לוטי לפציעה שלו נתנה רמז למשהו אחר: המלחמה המתחוללת בין המועדונים לבין ההתאחדויות והנבחרות הלאומיות.

למי שהחמיץ, הנה תזכורת קצרה: בניון הגיע למשחק הנבחרת מול קרואטיה, ובבדיקה שנערכה לו על-ידי ד"ר מארק רוסנובסקי אובחן אצלו קרע בגיד אכילס - פציעה חמורה שגוררת ניתוח והשבתה של לפחות חצי שנה. מאמן צ'לסי רמז כי לא ייתכן שבניון גרר את הפציעה החמורה הזאת מצ'לסי, וסביר שאיפשהו אחרי שעזב את אנגליה (כלומר, אחרי שעבר לאחריותה של ההתאחדות הישראלית) נגרמה לו הפציעה. הר הגעש הזה נגמר בחלופת מכתבים זועמת בין צ'לסי להתאחדות הישראלית.

אבל יש מקומות שהמחלוקת על אותו נושא גרמה לקרע אמיתי עד כדי הכפשות בתקשורת ואיומים בתביעות. או מה שזכה לכותרות: באיירן מינכן נגד נבחרת הולנד.

יוסי בניון, צ'לסי, פרמיירליג / צילום: רויטרס
בניון. איתו זה נגמר רק בחלופת מכתבים (צילום: רויטרס)

***

הסיפור החל באותם דיווחים שאפשר לקרוא עליהם בעיתונים מדי יום: "פציעה קטנה של מארק ואן בומל בברך תמנע ממנו לשחק במשך שבועיים". על פניו לא משהו יוצא דופן. אלא ששורשי הסיפור מתחילים לפני ארבעה חודשים, עם שחקן הולנדי אחר בכלל: במהלך גביע העולם נפצע אריאן רובן בירך. הרופא של באיירן, הנס-ווילהלם מילר-וולפארט, הוא לא רק איש חברה וסלבריטי ידוע, אלא גם מומחה עולמי לפציעות של ספורטאים. יוסיין בולט, למשל, טס אליו פעמיים בשנה להיבדק. אותו מילר-וולפארט פנה אל ההתאחדות ההולנדית בבקשה לקבל לידיו את תוצאות הבדיקות. רופא הנבחרת, ואחריו ההתאחדות ופיפ"א סירבו לבקשה, או לאפשרות לבדוק את רובן - צעד חוקי מבחינתם. אחרי המונדיאל חזר רובן לבאיירן עם כאבים, ובבדיקה של מילר-וולפארט התברר כי לרובן יש קרע בשריר. לא סתם קרע, אלא חמישה סנטימטרים תמימים של שריר חסרים לו בירך. בשנת 2010, התברר, לא יחזור רובן לשחק. את שכרו, כשישה מיליון אירו, תיאלץ כמובן באיירן להמשיך ולשלם.

לדרישה של באיירן לפצות אותה לפחות על היעדרו עקב הרשלנות בטיפול בו, הגיבה ההתאחדות ההולנדית בזלזול. יו"ר באיירן קרל היינץ רומיניגה העמיד בפני ההולנדים אולטימטום כי במידה ולא יציעו פיצוי הולם עד סוף אוקטובר, יפנה המועדון הבווארי לבית הדין.

זה לא נגמר שם. בינתיים זומן קפטן באיירן, ואן בומל, לנבחרת הולנד, למרות שסבל מדלקת בברך. מילר-וולפארט איבחן את הדלקת והתריע בפני ההולנדים משיתופו של ואן בומל במשחק מול שבדיה. "זה לא נורא", אמר רופא הנבחרת ההולנדית חרט יאן חאוטסווארד, "אפשר לשחק גם עם דלקת". ואן בומל שיחק 72 דקות מול שבדיה לפני שנאלץ לעזוב את המגרש עם פציעה בברך. מאז אותו משחק החמיץ ואן בומל כבר שלושה משחקים במדי באיירן, והחזרה שלו לפעילות נדחית בינתיים.

ביחד עם שבר גשר האף של אוליץ' הקרואטי (עבודה יסודית של טל בן חיים) והפציעות שהשביתו את מירוסלב קלוזה ודניאל ואן בויטן - כולם שחקני באיירן - במהלך משחקי הנבחרות, שאריות הסבלנות של המועדון הבווארי התנפצו לרסיסים. יו"ר מחלקת הכדורגל בהתאחדות ההולנדית, ברט ואן אוסטביין, קרא להתבטאויות של הגרמנים בתקשורת "התנהגות א-סוציאלית", אחד העלבונות הקשים עבור גרמנים. אולי הנס, נשיא באיירן, התפוצץ עליו: "זו רשלנות פושעת. ציפיתי מההולנדים, אחרי הסיפור הבלתי ייאמן עם רובן, שיסתמו את הפה. אבל ככה אי אפשר להמשיך. מה שמגיע מהולנד בלתי קביל וברוטאלי באופן חסר תקדים. אם זה מה שהם רוצים זה מה שהם יקבלו. ברור שלא נשחרר יותר שחקנים לנבחרת".

***

למועדונים המספקים שחקנים לנבחרות נמאס לקבל את התכתיבים של פיפ"א בנושא סדר עדיפויות, וכן את המחויבות לשחרר שחקנים ללא תמורה ונשיאה בכל הסיכון. הבעיה כאן היא כמו תמיד: פוליטיקה. מאחר ופיפ"א הוא ארגון של התאחדויות, ברור שהוא מעניק את העדיפות העליונה לנבחרת הלאומית.

החוק אוסר במפורש על מועדון למנוע שחרור שחקנים לקבוצות. אבל היום גם הליגות וגם המועדונים מתארגנים כדי לשנות את סדרי העולם הקיימים. מרטין נולטה, פרופסור למשפט בספורט באוניברסיטת קיל, העריך ב"פיינשל טיימס דויטשלנד" שהסיכויים עבור באיירן "לנצח במקרים התקדימיים הללו גדולים. זה מצב בלתי מתקבל על הדעת ששחקנים לא מבוטחים במשחקי נבחרות, והמועדונים הם אלו שנושאים בנטל".

זה לא רק משחקים בינלאומיים חשובים, שיוצרים ניגוד אינטרסים. את הפגרה הבינלאומית האחרונה ניצלה ארגנטינה למשחק ידידות ביפן, אחד מחמישה משחקי ראווה כאלה השנה מאז המונדיאל. מסי, שלא היה כשיר למשחק בעקבות פציעה מהמשחק מול אתלטיקו, זומן למרות התנגדות של ברצלונה. ברור שזומן, משום שבתוך 4.2 מיליון אירו שמקבלת ההתאחדות הארגנטינית עבור המשחק, זוכה ההתאחדות לבונוס של 160 אלף אירו במידה שמסי משותף לכל אורך תשעים הדקות. ואם הוא נפצע? ואם המאמן רוצה לנסות הרכב אחר? כמו שג'ונתן מוריסון כותב ב"'טיימס", הגבולות המגדירים מהי נבחרת, ומהו משחק ידידות, נמחקים במקרה של תשלום עבור השתתפות. כך או כך, לא ברצלונה ולא מסי רואים פרוטה מהעניין, וסיכון הפציעה הוא כולו עליהם. הם לא רשאים, כמובן, לגרום לשחקן לשחק למרות פציעה, דבר אלמנטרי בנבחרות.

איך ייתכן שרובן שיחק עם קרע מוחלט בשריר, ארבעה משחקי כדורגל פלוס הארכה בתנאים הכי אינטנסיביים? העניין שלכל רופא יש את האינטרס שלו. לרופאים של המועדונים תמיד יהיה אינטרס להזהיר לגבי חומרת פציעה של שחקן נבחרת, אבל הרופאים בהתאחדויות תמיד ינסו למצוא פיתרון טוב (קוקטייל? משככי כאבים בכמויות בלתי נתפשות?) שיעמיד את השחקן על הרגליים, לטובת מעבידיהם והדגל.

אריאן רובן, נבחרת הולנד / צילום: רויטרס
הפצוע ההולנדי. רובן שיחק עם קרע מוחלט בשריר (צילום: רויטרס)

***

הפיתרון הוא די ברור: פיקוח של רופאים בלתי תלויים. רק שרופאים בלתי תלויים, כפי שמציין תומאס קיסטנר, אחד מראשי המבקרים של המערכת הנוכחית ב"זידדויטשה צייטונג", יוציאו מידי המועדונים, ההתאחדויות והשחקנים את הכוח להחליט מי ישחק מתי - מה שישלח כוכבים לטריבונות. וזה ויתור גדול מדי.

כך שהפיתרון הוא בסופו של דבר פונקציה של כסף. ב-2006 שילמה פיפ"א למועדונים לפי מפתח ספציפי עבור שחרור השחקנים למונדיאל. הפיתרון הזה הופל על ידי המועדונים, כך שהשנה חילקה פיפ"א 110 מיליון אירו להתאחדויות ולמועדונים עבור ההשתתפות של שחקניהן. "פיתרון נדיב", קרא לכך רומיניגה בזמנו כשכיהן כיו"ר ארגון המועדונים. אבל זה היה לפני רובן.

עוד כתבות

דירת  4 חדרים ברמלה ב–1.2 מיליון שקל - יד שנייה / צילום: יח"צ

בלי מעלית: בכמה נמכרה דירת 4 חדרים ברמלה?

לדירה הוסיפו מרפסת בשטח 12 מ"ר, ויש לה חניה פרטית ● "הקונים חיפשו דירה במשך למעלה מארבע שנים והדירה הזו ענתה בדיוק לצורכיהם. העסקה נחתמה בעיצומה של המגפה"

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

סיגל יעקובי / צילום: דוברות בתי המשפט

אוצר מלים: סיגל יעקבי חושבת שמי שחומל על פרח יחמול בוודאי על בני אדם

סיגל יעקבי, האפוטרופוס הכללי וכונסת הנכסים הרשמית, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חמלה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 משיב מלחמה: עובדי החדשות לא יקבלו את מלוא שכרם בשל העיצומים

לטענת מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו היות ומדובר בשביתה של העובדים, אין זאת הפרת משמעת כי נקיטת עיצומים מביאה להשהיה מיידית של חוזה העבודה ובמצב כזה העובדים אינם זכאים לשכר רגיל אלא לשכר הולם ● מאוחר יותר הובהר לחלק מהעובדים - הבכירים שביניהם - ששכרם לא יקוצץ

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה לא חיסנה את חקלאי העולם מתחרות

אם היה נדמה שהמצוקה הכלכלית בימי המגפה תגרום לעולם להסתגר מאחורי חומות מכס, נתוני ארגון הסחר העולמי מראים אחרת ● מחצית המדינות התאימו את תנאי הסחר לקורונה, אבל רובן המוחלט בחרו דווקא להפחית תעריפים ● החשש ממחסור לא נגע לאוכל אלא לציוד רפואי

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

"רוצים לשמר משרות לטווח ארוך": איזי ג'ט תקצץ עד 30% מכוח האדם

בחברת טיסות הלואו קוסט ישנם 15 אלף עובדים נכון לתחילת 2020 ומטוסיה היו מקורקעים בשל התפרצות הקורונה מאז חודש מרץ השנה ● המנכ"ל יוהאן לונדגרן: "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו קמים מהמגפה הזאת עסק תחרותי יותר אפילו ממה שהיינו בעבר, כך שאיזי ג'ט תוכל לשגשג בעתיד"

גיל חובב  / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג

חיים כצמן / צילום: יח"צ

חיים כצמן: "היא מעלה בי ערגה לתקופה העברית הראשונה"

חיים כצמן, בעל השליטה ומנכ"ל גזית גלוב, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אשמורת" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

רון פאינרו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אירועים חד פעמיים השנה ואשתקד סייעו למקס לעבור מהפסד לרווח רבעוני למרות הקורונה

חברת כרטיסי האשראי הרוויחה 47 מיליון שקל ברבעון הראשון ● 5.2% ממניות מקס הוקצו ליו"ר, למנכ"ל ולחברי הנהלה נוספים ● בשל משבר הקורונה שב"א רשמה הפסד נוסטרו שחתך את רווחיה

אבו מאזן / צילום: רנין סוואפטה, רויטרס

בכירים פלסטינים: ההודעה על ביטול ההסכמים עם ישראל - לא ניתוק מלא של הקשר

למרות הודעת אבו מאזן על ביטול ההסכמים עם ישראל, ברור לשני הצדדים שהפסקה מוחלטת של הקשרים היא פשוט לא אפשרית ● גורם ישראלי אומר כי בימים הקרובים יוחלט בישראל כיצד לנהוג, ולא מן הנמנע כי ייעשה שימוש בכלי הכלכלי להשבתו של התיאום הביטחוני

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה תובעת את ויליפוד על העתקת אריזה של גבינת עמק

תנובה טוענת הן להפרת זכויות הקניין הרוחני שלה, בשל זהות האריזות, והן להטעיית הצרכן, כשהמוצר המשווק על ידי ויליפוד אינו גבינה מגורדת, אלא מוצר על בסיס חלב ושומן צמחי ● חברת המזון הגדולה בישראל מבקשת בתביעה צו מניעה ופיצוי כספי של 2.6 מיליון שקל