גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך הפך דדי פרלמוטר למועמד הישראלי לניהול חברת אינטל

דדי פרלמוטר הפך למועמד הישראלי לרשת בבוא העת את כסאו של מנכ"ל ענקית השבבים פול אוטליני ■ מה סיכויו לנהל בעתיד את החברה ששווה 110 מיליארד דולר, ומתי?

ההיי-טק הישראלי הטביע את חותמו בעולם ביותר מאספקט אחד. אבל מבחינה פרסונלית, הצמרת העולמית של עולם הטכנולוגיה נעדרת את נציגיו. הכי קרובים להיות כאלה, הם הישראלים לשעבר אלי הררי, המייסד ועד לאחרונה המנכ"ל של חברת השבבים סנדיסק; וצפרא כץ, נשיאת חברת אורקל. שי אגסי, ישראלי גם בהווה, היה קרוב לקצה הפירמידה הזו במסגרת ענקית התוכנה הגרמנית SAP, עד שעזב אותה כדי להגשים את חזון המכונית החשמלית.

ייתכן שדב פרוהמן הישראלי, ממייסדי אינטל העולמית, גם יכול היה להגיע עד לעמדת המנכ"ל, אבל לשם כך היה עליו להישאר בארה"ב. הוא בחר אחרת והקים בישראל סניף של החברה. הסניף הזה, כידוע, הפך עם השנים ל"מוח" של אינטל העולמית, זה שמפותח בו דרך קבע הדור הבא של מעבדי החברה.

פרוהמן, כפי שהוא מתאר בספרו "מנהיגות בדרך הקשה", שראה אור לפני שנתיים, מסביר שבתור מדיניות מנע מישראלים מוכשרים שצמחו תחתיו לתקוע יתד בארה"ב. הוא הבין את סוגיית בריחת המוחות וידע כי אם הטובים יעזבו, אולי הם עצמם ייהנו מכך, אבל הפעילות בחיפה תאבד את כוחה המיוחד וגם מדינת ישראל תיפגע מכך בהמשך.

פרוהמן אינו אוחז במושכות מזה כעשור ובהיעדרו גם המדיניות הזו התמוססה. מולי עדן, אחד המנהלים לשעבר של מרכז המו"פ בחיפה, הוא היום סמנכ"ל השיווק של אינטל. מנהל אחר בעבר של המרכז החיפני הזה, דדי פרלמוטר, הגיע אף רחוק יותר.

פרלמוטר מציל את חיפה

אם פרוהמן חשש מעתיד המרכז בחיפה, לפרלמוטר בן ה-56 היה דווקא חלק גדול בכך שזה מתקיים ודומיננטי גם היום. כמנהל המרכז, הוא הוביל תוכנית פיתוח נועזת לשינוי הדגשים הטכנולוגיים במעבדי החברה להתמקדות בהפחתת צריכת אנרגיה וריבוי ליבות עיבוד. תוכנית זו הפכה את המרכז בעיני הנהלת החברה העולמית ממועמד מוביל לספוג קיצוצים כואבים ואולי אף להיסגר, לראש ומוביל לחבורה.

היה זה ציון דרך בולט נוסף שעיצב את המרכז. וכך, אם עובדי החברה האמריקנים יכולים להרשות לעצמם לדבוק בגישה שמרנית, המרכז החיפני מייצג בדיוק את ההיפך. זו גם הסיבה שחרב הפיטורים, שמרחפת אחת לפרק זמן כמעט קבוע מעל עובדי אינטל, חולפת פעם אחר פעם מבלי כמעט לפגוע במקום זה.

הלב של מאלוני אומר דדי

את הדיווידנד ברמה האישית קיבל פרלמוטר כשעבר לנהל את חטיבת הניידים החשובה של אינטל. אבל גם כך הוא לא היה אמור להגיע עד קצה הפירמידה. למנכ"ל הנוכחי, פול אוטליני, היו שני יורשים אחרים מיועדים: פט גלסינגר, שהיה סגן נשיא בכיר ומנהל שותף של קבוצת המוצרים באינטל, ושון מאלוני, סגן נשיא למכירות ושיווק בחברה.

אלא שהמציאות פינתה את הדרך לפרלמוטר. תחילה היה זה גלסינגר, שהודיע לפני שנה על החלטתו לעזוב את החברה, בדרך לתפקיד נשיא ענקית האחסון EMC. עם עזיבתו, קיבל פרלמוטר סמכויות נוספות והתקדם עוד צעד לפסגת החברה, שנסחרת לפי שווי של כ-110 מיליארד דולר.

ועדיין, היה מועמד בכיר ממנו לרשת את תפקיד המנכ"ל - מאלוני, שעבד ישירות במשך מספר שנים תחת המייסד והמנכ"ל המיתולוגי של החברה, אנדרו גרוב, וכן צבר ניסיון בשווקים באירופה ובאסיה. התקף לב, ממנו סבל מאלוני במרץ השנה, טרף את הקלפים. אמנם לפי החברה, לאחר מספר חודשים היעדרות, הוא אמור לשוב לפעילות. אבל סימן שאלה גדול מרחף מעל האפשרות שיוכל במצבו הבריאותי החדש להיות יום אחד בתפקיד הכל-כך אינטנסיבי של מנכ"ל ענקית טכנולוגיה. במצב החדש בין רגע הפך פרלמוטר הישראלי למועמד מרכזי להיות מנכ"ל אינטל ביום מן הימים.

דם, יזע וצחוק

הדרך שעבר פרלמוטר, מתפקיד מהנדס מתחיל באינטל, לעמדת הזינוק שבה הוא נמצא היום לכבוש את כיסא מנכ"ל החברה, נראית במבט מהצד כמעט טבעית, שכן ההתקדמות שלו הייתה הדרגתית והקבילה להתפתחות החברה.

כאשר הצטרף לאינטל ב-1980, לאחר סיום לימודי הנדסת אלקטרוניקה בטכניון, הוא היה אחראי על פיתוח המעבדים המתמטיים של אינטל. בתחילת שנות ה-90 הוא הפך לאחראי על הובלת הרעיון הראשוני של מעבדי הפנטיום ולאחר-מכן ניהל חלק מקווי המוצרים שלהם.
בהמשך, התמנה למנהל מרכז הפיתוח של החברה בחיפה, משם הפך למנהל קבוצת הפלטפורמות הניידות - שבה עמד מאחורי מיני-מהפכה שעברה אינטל בטכנולוגיית ה-Centrino - ונכנס לתפקיד הנוכחי בתחילת 2005. תחילה לצד מאלוני, ובשנה וחצי האחרונות, כמנהל יחיד של הקבוצה.

זו דרך שלא כל מהנדס עובר בכמעט 30 שנה בחברה, ופרלמוטר לא רואה אותה בכלל כמשהו טבעי או שבא בקלות. "בשנות ה-80 לא חשבתי שזה יהיה כך", הוא סיפר בראיון ל"גלובס" לפני שנתיים. "לא חשבתי שאני אפילו אגיע קרוב לאיפה שאני היום, לא הייתי מצפה להיות בעמדת השפעה כל-כך בכירה. אם היית שואל אותי לפני 20 שנה אם זה מה שיהיה, הייתי צוחק. נכון שאם מסתכלים שלב-שלב, הכול היה די טבעי - בכל פעם עברתי קדימה לשלב הבא. אבל האמת היא שלא היו כאן קפיצות דרך. זה כלל הרבה דם, יזע ודמעות. אהיה שקרן אם אגיד שתכננתי את זה לפני הרבה שנים והתוכנית הצליחה. זה לא הלך ככה".

גם בהסתכלות קדימה, הוא טען כי האפשרות שינהל את החברה, בה הוא עובד כשלושה עשורים, אינה בראש מעייניו. הוא אמר אז כי "אני תמיד מנצל את המקסימום מכל ג'וב שאני עושה. אני לא יודע מה הלאה, וזה גם לא מדיר שינה מעיניי. יש מספר גדול של הזדמנויות בפניי בשנים הבאות ואם זה לא יהיה דבר אחר - אז זה יהיה דבר אחר".

התוכניות של אוטליני

גם אם רבים הסיכויים שיום אחד בחור מישראל ינהל את אינטל העולמית, בדרך לקיום תרחיש זה ניאלץ להמתין בסבלנות. למנכ"ל אוטליני בן ה-60 כנראה עוד אין תוכניות לפרוש. אמנם מקובל בחברות טכנולוגיה שמנכ"ל מכהן בתפקיד בערך 7 שנים ואז מעביר הלאה את השרביט. לא כך באינטל. ההערכות הן שבכוונתו של אוטליני, שנמצא בתפקיד מאז החליף את קרייג בארט במאי 2005, להישאר בו עוד מספר שנים.

מבחינתו, יש לו ולחברה עוד משימות להגשים יחד: להרחיב את הנוכחות של אינטל לשווקים חדשים, כמו טלפונים הניידים, ועם שילוב של הרבה תוכנה, מה ששונה מהקיים היום.
בחלק מהשינוי שבדרך, יחוש בסופו של דבר גם אחרון צרכני המחשבים. כך למשל, במעבר מהתמקדות בבנייית מעבד חזק ככל האפשר, למחשב שיכיל יישומים רבים שמועילים ויועילו לנו. יישומים אלו יכולים להיות למשל דמות "אווטארית" של המשוחח בסקייפ, שתזוז בהתאם לתנועתו.

כפי שזה נשמע, במימוש החזון הזה יש אלמנט נרחב של עתידנות - ניסיון לנחש ולצפות אילו יישומים יהיו החשובים בשימוש היומיומי שלנו ויתפסו מקום חשוב בפעילותנו על המחשב. באופן לא מפתיע, מי שמוביל את קידום החזון הזה, הוא אותו מרכז של החברה שחיפה, זה שתוכניתו הנועזת של פרלמוטר מפעם הצילה אותו.

יהיה זה מוגזם לומר שדרכו של פרלמוטר למשרת מנכ"ל החברה סלולה. מאלוני עשוי להחלים באופן טוב מהצפוי וגם פרלומטר עצמו יכול להחליט שאין בכוונתו לחכות שנים רבות כדי לרשת את אוטליני ולחפש אתגרים חדשים. ובכל-זאת, אם יימשך אותו מומנטום מעניין של התקדמות מבחינת פרלמוטר, ייתכן שבשנים הקרובות נראה ישראלי ראשון שחולש על חברה ששווה יותר מתקציבה השנתי של ממשלת ישראל.

עוד כתבות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?