גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תבוסה לאובמה בבחירות: הרפובליקנים כבשו את בית הנבחרים

כבר עתה ברור שהרפובליקנים זכו לפחות ב-50 מושבים נוספים ■ הדמוקרטים שומרים על רוב דחוק בסנט ■ "מדובר בהצבעת אי-אמון באובמה על רקע האבטלה הגואה והקשיים בכלכלה"

התחזיות, שבשבועות האחרונים הקדירו את שמי המפלגה הדמוקרטית, אכן היו אמינות: הדמוקרטים ספגו לפנות בוקר (ג') מפלה קשה בבחירות לקונגרס (לכל בית-הנבחרים ולכשליש מהסנט) ולמושלי מדינות בארה"ב. מניין הקולות טרם הסתיים אך כבר עתה ברור, שהמפלגה הרפובליקנית חוזרת לשלוט בבית-הנבחרים עם לפחות 50 מושבים נוספים. הדמוקרטים יוסיפו להחזיק ברסן הנהגת הסנט, אך עם רוב קטן יותר מזה שהיה להם בקונגרס היוצא.

השורה התחתונה: בבחירות 2010, שנהפכו למשאל עם על נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הזוכה הגדולה היא התנועה הפוליטית הימנית "מסיבת התה", שרבים מפעיליה נעשו מועמדים של המפלגה הרפובליקנית בהתמודדויות לסנט ולבית-הנבחרים, לאחר שגברו על מועמדים של הזרם המרכזי בפריימריז של המפלגה. סקרים מראים שמסיבת התה תרמה תרומה משמעותית לנסיקה הרפובליקנית, שנתיים בלבד לאחר התרסקותה תחת הפטיש הדמוקרטי שהניף אובמה. הקונגרס הבא יעמוד בסימן מאבק פנימי בקרב הרפובליקנים, בין מחנה הממסד לבין המחנה של מסיבת התה, על השליטה במוקדי הכוח במפלגה.

כוכבו הבוהק של אובמה, שכלל לא היה מועמד, התעמעם לנוכח המסר החזק ששלחו לו הבוחרים: הבטחת צמצום האבטלה, אך לא קיימת. הזרמת מיליארדים לבנקים, ולנו מעקלים את הבתים. קראת לצמצום הגירעון התקציבי והנה הוא תופח לנגד עינינו לממדים כאלה שניני נינינו לא יצליחו להתגבר עליו. איכשהו, הישגיו הגדולים של הממשל לא עלו על מסכי הרדר של רוב הבוחרים. במפלגה הדמוקרטית נשמעים דיבורים, בינתיים אוף דה רקורד, על הצורך להחליף את אובמה לקראת הבחירות לנשיאות ב-2012 ולמצוא מועמד/ת בעל שיעור קומה שיתמודד מולו בפריימריז של המפלגה. אנליסטים אומרים שהסיכויים לכך קטנים.

הקונגרס הנכנס, שישא את חותמה של מפלגת הרוב, יהיה ימני יותר, ומכעט חף לחלוטין מרפובליקנים מתונים. הנחת העבודה של רוב האנליסטים: אם בשנתיים שחלפו חשבתם שצנרת הקונגרס פקוקה בגלל העוינות הקשה שחצצה בין דמוקרטים לרפובליקנים, עוד לא ראיתם דבר. רק חכו ל-2011.

לראייה: ציר בית-הנבחרים ג'ון ביינר, שצפוי להיות היו"ר הבא של הבית, במקום ננסי פלוסי הדמוקרטית, האשה הראשונה שכיהנה בתפקיד, כבר הודיע אמש, בראיון לפוקס ניוז, שפשרות עם הדמוקרטים לא ייכללו באג'נדה שלו. "זה אינו זמן לפשרות", הכריז ביינר. "אני יכול לומר, שלא נתפשר על העקרונות שלנו".

תחזיות צופות זינוק של עד 75 מושבים נוספים לרפובליקנים

כמה רשתות טלוויזיה כבר הודיעו שלפי חישוביהן, על סמך תוצאות מסקרי יציאה, בית-הנבחרים עובר לחזקת המפלגה הרפובליקנית. 39 מושבים נדרשים לרפובליקנים כדי לקבל את פטיש היו"ר, אבל הם יעברו בנקל משוכה זו, לפי הערכות הרשתות. לפי בלוג פוליטי בניו יורק טיימס, מראים מודלים סטטיסטיים מסוימים, שלסיעה הרפובליקנית בבית-הנבחרים ייתווספו 54 עד 75 מושבים, הישג גדול מאוד לכל הדעות. חישובים אחרים מראים על תוספת של 50-55 מושבים. בבית-הנבחרים 435 מושבים.

לעומת זאת, המשך שליטתם של הדמוקרטים בסנט מובטח למעשה בעקבות נצחונות דמוקרטיים חשובים שמכהים את עוקץ המפלה בבית-הנבחרים. הניצחון החשוב ביותר הוא של הארי ריד, יו"ר סיעת הרוב הדמוקרטי בסנט, שהביס את שרון אנגל, אחת מהמועמדות הקיצוניות ביותר של מסיבת התה, בהתמודדות בנוואדה. אנגל קוראת לביטול הביטוח הלאומי, מתנגדת לכל הפלה, גם במקרים של גילוי עריות או אונס, ומתנגדת להתערבות ממשלתית בהכנסת פלואוריד למי השתיה. העובדה שמועמדת כאנגל הובילה במירוץ עד לא מכבר רק מעידה על חוסר הפופולריות של ריד. הוא נבחר, בסופו של דבר, מפני שאנגל פשוט הבהילה חלק מהבוחרים.

בקליפורניה, הסנטורית הדמוקרטית ברברה בוקסר הצליחה להתגבר על האתגר של קארלי פיורינה, לשעבר מנכ"לית יוליט פאקארד. בדלאוור, הובסה מועמדת מסיבת התה כריסטין ("אני לא מכשפה") אודונל. בווירג'יניה המערבית, הביס המושל הפופולרי של המדינה, ג'ו מנצ'ין, מיליונר מקומי, שאהב לומר שהוא התעשר בדרך המסורתית, קבלת ירושה גדולה. בקונטיקט, גבר התובע הכללי של המדינה, ריצ'ארד בלומנתאל, על לינדה מקמהאון, שהיתה בעלת השליטה בחברה שמארגנת ומשדרת בטלוויזיה תחרויות בהתאבקות חופשית.

הציבור נוקם באובמה: "חשים יאוש עמוק"

הרפובליקנים זקוקים ל-10 מושבים נוספים כדי לתפוס את השליטה בסנט. נכון ל-7 בבוקר, הם זכו בארבעה מושבים נוספים בלבד. הסיכויים שיגיעו לרף הנדרש שואפים לאפס, לפי הערכות של אנליסטים. בכל זאת, בין הארבעה נמצאים שניים מכוכבי מסיבת התה: מארק רוביו בפלורידה ורנד פול בקנטאקי. שניהם החלו את הקמפיין שלהם ללא ברכת הממסד הרפובליקני, שסבר שהם קיצוניים מדי. בעקבות נצחונותיהם בפריימריז, אימצה אותם ההנהגה הרפובליקנית, ובדיעבד היא לא טעתה, מבחינתה.

"אנחנו באים להחזיר לידינו את הממשלה", אמר אמש פול בנאום ניצחון. "אומרים שהסנט האמריקני הוא המוסד שיש בו יותר דיונים מאשר כל גוף אחר. אני עומד לבקש מהם לדון על הנושא הבא: העם האמריקני לא מאושר ממה שקורה בוושינגטון".

בבחירות למושל מדינת ניו-יורק, גבר בנקל התובע הכללי של המדינה, אנדרו קואמו, על המועמד הרפובליקני, קארל פאלאדינו, יזם נדל"ן, שקנה לו בהתרצויות זעם וגילויי גסות רוח. המושל הבא של קליפורניה, יהיה ג'רי בראון, שהביס את מג וויטמן, לשעבר מנכ"לית אי ביי. וויטמן השיקעה מיליוני דולר מכספה במירוץ.

סקרי יציאה שערכה AP ב-268 קלפיות ברחבי ארה"ב, שנבחרו באקראי, העלו שהמצב הכלכלי הקשה היה הגורם הראשון במעלה שחולל את תבוסת הדמוקרטים. יותר מ-80% מהנשאלים הביעו דאגה מכיוון הכלכלה בעתיד הקרוב. יחד עם זאת, רוב הנשאלם אמרו, שהמצב הפיננסי של משפחתם שלהם נותר כשהיה אשתקד או אפילו השתפר.

אכזבה עמוקה מביצועי הנשיא והדמוקרטים חילחלה לכל הקבוצות הדמוגרפיות. נשים נוהגות בדרך כלל להצביע בעד דמוקרטים. הפעם, 50% מהנשים הצביעו בעד מועמדים רפובליקניים, וכמוהן רוב הגברים.

הסקרים הראו שמסיבת התה עשתה רושם עז על הבוחרים. 40% מהנשאלים הביעו תמיכה בה. למעשה, לנשאלים לא היתה דעה חיובית על הדמוקרטים או על הרפובליקנים. עיקר זעמם יצא על הממשלה הפדרלית. 25% מהנשאלים אמרו שהם "כועסים" על הממשלה.

"מעודי לא חשתי יאוש עמוק כל כך כפי שאני חש עכשיו", אמר מצביע מניו-ג'רזי, שהצביע בעד מועמדים רפובליקניים בגלל העוינות שלו, כדבריו, לברק אובמה ולננסי פלוסי.

עוד כתבות

ביומד / צילום: שאטרסטוק

פארמה 2b של אהוד מרום ממנה את דיוויד טיירני למנכ"ל

לטיירני יש ניסיון של 30 שנה בתחום התרופות ● המוצר המוביל של החברה נמצא בשלב III של הניסויים הקליניים, והחברה מעריכה כי הוא עשוי להגיע לשוק כבר ב-2021

יאיר גולן / צילום: כדיה לוי

יאיר גולן ניסה להרגיע שגם "דוד לוי תמך בסוף באוסלו" - האם העובדות לצדו?

יאיר גולן דיבר על תושבי עזה שמצביעים ליכוד ועל דוד לוי שהצביע בעד ההתנתקות, אך העובדות לא ממש מתיישרות איתו • המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

בהלת הקורונה צבעה את הבורסה באדום בוהק: ת"א 90 צלל ב-3.3%, פתאל צנחה 7%

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, נצבעו באדום בוהק; ת"א 35 איבד 2.3%, מדד הבנקים צנח ב-2% ● מחר הודעת הריבית של בנק ישראל; לידר: "קיים סיכוי לא מבוטל להורדה"

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקדמת לקראת הנפקת מניות ראשונית בת"א: טיוטת התשקיף מגלה שיעורי צמיחה נאים

חברת האשראי הצרכני פרסמה טיוטה ראשונה של תשקיף לקראת הנפקה הצפויה בקרוב, כפי שנחשף ב"גלובס" בשבוע שעבר ● ההנפקה תתבצע לפי שווי חברה של לפחות 1.5 מיליארד שקל "לפני הכסף" - השווי הגבוה בענף האשראי החוץ-בנקאי ● בסוף השבוע מכרו כמה מבעלי מניות אופל בלאנס נתח מהחזקותיהם לחברת הפניקס תמורת כ-30 מיליון שקל

אבי בן טל / צילום: ynet

צפירת הרגעה במשבר בין עובדי חדשות 13 לבין ההנהלה

לפני מספר ימים ועל רקע המעבר הצפוי לאולפנים החדשים בבר אילן, הכריז ועד החדשות 13 על סכסוך עבודה ● בסוף השבוע הכין הוועד את העובדים לקראת נקיטת צעדים ארגוניים, החל ממחר ● היום הוסר האיום בנקיטת צעדים ארגוניים

אילן בירנפלד, יו"ר ומנהל עסקים ראשי Deloitte ישראל / צילום: יח"צ

פירמת הייעוץ ורואי החשבון Deloitte ישראל תאפשר לעובדיה לעבוד יום מהבית

ככל הידוע, מדובר בפירמת ייעוץ וראיית חשבון הראשונה מקרב חמשת הפירמות המובילות בארץ המודיעה באופן רשמי על האפשרות של עובדיה לבחור לעבוד מהבית

עמי גלאם / צילום: יונתן גלאם

טלטלה ברשת: סמנכ"ל התוכן הוותיק הוחזר - האם הוא יביא את הצופים?

מנכ"ל רשת הנכנס מנהל מו"מ לקראת סגירה עם גלאם, שכיהן בעבר כסמנכ"ל התוכן של רשת ● עוד נראה כי יובל כהן, שעבד לצד מנהלת התוכן הקודמת זיוית דוידוביץ', יישאר כסמנכ"ל אסטרטגיה ופיתוח ● הערכות: ציון פרץ, מנכ"ל הסחר הפורש, מיועד לתפקיד מנכ"ל "ידיעות אחרונות"

תוכניות המחיר למשתכן ברחבי הארץ / צילום: אייל פישר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הפתעה לפני הבחירות: הגרלה נוספת של מחיר למשתכן יוצאת היום לדרך

מטה הדיור הודיע כי יפתחו היום שורה של הגרלות קטנות ל-851 דירות באזור הצפון בלבד ● רוב הדירות יהיו בחיפה, הנוספות יהיו בחצור הגלילית ובנוף הגליל

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

מסתמן: בכלירמרק ידרשו להעלות את הריבית ליינות ביתן לכ-10%

הדד ליין של יינות ביתן להשלמת העסקה עם כלירמרק מתקרב, אך בינתיים שוררת אי ודאות בנוגע למתווה הסופי ● לפי גורמים, מסתמן כי ידרשו בקרן להעלות את הריבית על ההלוואה לכ-10% ● בנוסף, ל"גלובס" נודע כי המנכ"לים הפוטנציאליים התבקשו להכין תוכנית עבודה ואף נפגשו עם עובדים

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

האם השוהים בבידוד ונשאי הנגיף יוכלו להצביע בבחירות הקרובות

מוועדת הבחירות נמסר כי היא תפעל לפי הנחיות משרד הבריאות ומסרה כי על השוהים בבידוד להישאר בביתם ● אולם מוועדת הבחירות נמסר כי לנוכח לוח הזמנים הקצר עד ליום הבחירות, הוועדה בוחנת הקמת קלפיות ייעודיות

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שבוע לבחירות, הליכוד עוקפת לראשונה את כחול לבן

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בורסת תל אביב  / צילום: רויטרס - Baz Ratner

הדילול בבורסה נמשך: סאני אלקטרוניקה ואם.אר.פי יימחקו בהצעת רכש; גם ננו דיימנשן מוותרת על ת"א

בשנת 2019 נמשכה המגמה השלילית של צמצום במספר החברות הבורסאיות, הנמוך כיום ב-26% מ-600 חברות שנסחרו כאן לפני עשר שנים ● המשקיעים בבורסה נפרדו באחרונה גם ממניות איי.די.או ובנק מוניציפל, ובקרוב ייפרדו גם ממניית בנק אגוד

עובדי שדה התעופה עובדים עם מסיכות מחשש להתפשטות נגיף הקורונה / צילום: רויטרס

על רקע הקורונה: הפעילות העסקית בארה"ב ירדה לרמה הנמוכה ביותר מזה שש שנים

חברת הנתונים IHS Markit מסרה שמדד התפוקה המשולב שלה לארה"ב – מדידה מצרפית של פעילות במגזרי השירותים והייצור – ירד מ-53.3 נקודות בינואר ל-49.6 נקודות בפברואר ● כל רמה מתחת ל-50 נקודות מציינת התכווצות כלכלית

בארי שטרנליכט  / צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

שטרנליכט ישלם חוב של כמיליאד שקל? S&P מעלות הפחיתה את דירוג החוב של סטרווד ווסט ל-BBB מינוס

הפחתת הדירוג נובעת מההערכה כי הביצועים של החברה ימשיכו להידרדר, וזאת בשל התנאים הקשים ששוררים בענף הקניונים בארה"ב ● אג"ח סטרווד ווסט נסחרות בתשואת זבל של 60%

מתקני אנרגיית רוח של אנרג'יקס, בתי הזיקוק של בזן בחיפה, פרויקט סולארי של אנלייט / צילום: יח"צ, איל יצהר ומצגות החברות

אנרגיות מתפרצות: מה פשר ההייפ במניות האנרגיה המתחדשת?

למרות שחלקן במשק האנרגיה עדיין זעום, ורובן עדיין רושמות הפסדים - מניותיהן של החברות הפועלות בתחומי האנרגיה המתחדשת נסקו לשוויים המשקפים להן מכפילים הלקוחים מעולמות ההייטק, כשהן מותירות מאחור את ענקיות האנרגיה המסורתיות ● האם ההייפ מוצדק?

מטוס בואינג 767, ארקיע / צילום: יואב יערי

ארקיע מצטרפת לאל על ולישראייר: תאפשר ביטול חינם של טיסות וחופשות

ארקיע תאפשר לקבל החזר מלא במקרה של ביטול טיסה או חופשה ב-39 יעדיה הבינלאומיים ● מדיניות הביטולים תקפה להזמנות חדשות שיבוצעו עד ל-31.3 לטיסות הממריאות עד 25.5 (כולל חופשת פסח) ● שינוי או ביטול יתאפשרו עד 7 ימים לפני ההמראה

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

התחדש ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל

(עדכון): כ-15 רקטות נורו אל אשקלון והיישובים בסביבתה. לא היו נפגעים ● ככל הנראה מדובר בירי של מחבלי הג'יהאד האיסלמי, בתגובה לאירוע הבוקר בגבול הרצועה שבו נהרגו שניים מאנשי הארגון

צילום משחק כדורגל לטלוויזיה/צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

איגוד מפיקי הטלוויזיה נגד אק"ט: "תיאום מחירים אסור ופגיעה בעובדים"

התלונה הוגשה לממונה על התחרות, ומיד לאחריה הגיעה גם תגובתו החריפה של האיגוד המייצג את עובדי הסט ● אק"ט: "המפיקים מבקשים להמשיך ולהעסיק את עובדי מקצועות הסט בצורה פוגענית ללא זכויות"

פעוט בבייג'ין מחזיק בידו במסכת המגן שלו / צילום: Andy Wong, Associated Press

"אם יש סיבה, קחו את הסיכון וטוסו": כל מה שצריך לדעת על נגיף הקורונה

עד כמה חמורה המחלה לה גורם הנגיף, האם קיים טיפול, איך מקטינים את הסיכוי להידבק בנגיף, ומהן ההנחיות המיוחדות לחוזרים מחו"ל ● משרד הבריאות מפרסם הוראות מיוחדות גם לחוזרים מאיטליה ● מספר דברים שחשוב לדעת בנוגע לווירוס הקורונה, המכונה COVID19

סניף איסתא  / צילום: שי אורי

מנכ"ל איסתא לעובדים: חופשה ללא תשלום וקיצוץ של 10%-25% בשכר המנהלים

לא רק חברות התעופה משלמות את מחיר משבר הקורונה - גם חברות וסוכנויות הנסיעות נקלעו למשבר ● חברת איסתא נערכת לפיטורים ולקיצוצים בשכר - האם צפוי גל קיצוצים בענף?