גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביהמ"ש: קלון ו-10,000 שקל קנס להנגבי; "אפרוש מהכנסת"

גלובס tv (עדכון) - ביהמ"ש קבע כי יש בעדות השקר של הנגבי קלון והוא יושעה מהכנסת - אך יוכל לכהן כשר כבר בממשלה הבאה ■ הנגבי: רגע עצוב ■ הפרקליטות: נערער על ביטול האישומים

בית המשפט הכריע: מעשיו של יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ח"כ צחי הנגבי (קדימה), נושאים עמם קלון. הנגבי הורשע בעדות שקר בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה, והיום (ג') דן בית משפט השלום בירושלים בגזר הדין בעניינו.

ההחלטה להטיל קלון על הנגבי התקבלה ברוב דעות: שני שופטי ההרכב, אריה רומנוב ועודד שחם, הצביעו בעד הטלת הקלון; ואילו יואל צור, אב בית הדין, היה בעמדת מיעוט.

מלבד קלון גזרו השופטים על הנגבי קנס בסך 10,000 שקל, אך החליטו פה-אחד שלא להטיל עליו עונש מאסר על-תנאי. כמו כן חויב הנגבי לחתום על התחייבות בסך 10,000 שקל שלא יעבור ב-3 השנים הקרובות עבירה דומה לזו שהורשע בה.

משמעות ההחלטה שהתקבלה היום היא שח"כ הנגבי יושעה מהכנסת באופן מיידי, אך יוכל להתמודד בבחירות לכנסת הבאה. העובדה שלקלון לא הוצמד עונש מאסר על-תנאי סוללת בפניו את הדרך לכהונת שר בממשלה הבאה.

"שקר הוא שקר"

ביולי האחרון, לאחר 4 שנות משפט בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה, זיכה בית משפט השלום בירושלים את הנגבי מהעבירות המרכזיות שבגינן הועמד לדין - מירמה, הפרת אמונים ושוחד בחירות. הנגבי הורשע בעבירה אחת בלבד - עדות שקר, וזאת משום שהכחיש פרסום שהוציא בעניין היותו "אלוף" המינויים במשרד.

שמואל הרשקוביץ, ששימש כיועץ בכיר במשרד לאיכות הסביבה ולימים התמנה למנכ"ל המשרד בתקופת כהונתו של הנגבי כשר, הואשם בעבירות של מירמה והפרת אמונים - אך זוכה מכל האישומים נגדו.

גזר הדין שניתן היום ככל הנראה עדיין לא חותם את הגולל על הפרשה שהחלה לפני כ-8 שנים. הפרקליטות כבר הודיעה כי תערער על הכרעת הדין המזכה של הנגבי, כפי שערערה על הזיכוי של הרשקוביץ. אם יוגש ערעור על-ידי מי מהצדדים, יחלוף עוד זמן רב עד שפסק הדין בעניינו של הנגבי יהיה לחלוט. עד אז לא תוכרע סופית שאלת עתידו הפוליטי.

בחוות-הדעת של שופטי הרוב צוין כי "המחוקק, באמצעות הקלון, ביקש למנוע פגיעה במעמדה של הכנסת אם אדם שדבק בו רבב יהיה חבר בה. המטרה היא לשמור על היגיינה ציבורית וניקיון-כפיים".

בהמשך הם כותבים כי השר מסר תצהיר שקר "והעיד עדות שקר. הוא עשה זאת לאחר שהוזהר פעמיים... השר לא הודה במעשה, לא לקח אחריות, לא הביע חרטה".

השופטים העלו בחוות-הדעת את השאלה אם יש פגם מוסרי במעשי הנגבי, וענו כי חרף כל הנסיבות המקילות, "נותר השקר. והשקר הוא שקר, ובשקר יש קלון".

"הענשת יתר"

השופט שהתנגד לקלון, צור, הוא שפתח את הדיון הבוקר בהקראה ממושכת של תמצית גזר דינו. צור הזכיר כי הוא חלק גם על עצם הרשעתו של הנגבי בעבירה של עדות שקר.

"אני מתנגד לשקר בפני כל פורום, בין שהוא שיפוטי ובין שהוא מעין שיפוטי; בין בעניינים פוליטיים ובין בתחומים אחרים", אמר צור, אך הוסיף מיד כי באותה מידה: "אני נגד הענשת יתר של אדם באופן לא מידתי, כאשר אותו אדם למעשה כבר נשא בעונש, חלפו 8 שנים מאז היה האירוע שבו אנו עוסקים, לאורך כל התקופה הרכין הלה ראש בפני בית המשפט ונוכח שלטון החוק ובעיקר עבר 'תיקון'".

צור ציין עוד כי בעצם העמדתו לדין של הנגבי ובישיבתו על ספסל הנאשמים יש משום הטלת קלון, והרשעתו היא עונש בפני עצמו.

השופטים היו חלוקים גם ביחס למכתבי ההמלצה שהגישו באי-כוחו של הנגבי, ובהם מכתבים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, אנשי רוח ומכובדים אחרים.

בעוד השופט צור סבר כי המכתבים רלבנטיים לשאלת הקלון וגם לשאלה מהם "שיקולי הקהילה" - קבעו השופטים רומנוב ושחם כי רובם המכריע של המכתבים רלבנטי לעניין העונש בלבד, להבדיל משאלת הקלון.

בהתייחס לקלון שהוטל על שר המשפטים לשעבר חיים רמון במשפטו בפרשת הנשיקה, ציין השופט צור כי "המרחק בין נסיבותיו של המקרה שלפנינו והנסיבות של פרשת רמון הוא כרחוק מזרח ממערב; השקרים של רמון היו חמורים הרבה יותר... ובכל זאת זמן לא רב לאחר שניתן פסק הדין בעניינו של רמון, הוחלט למנות אותו לתפקיד המשנה לראש הממשלה". עם זאת, שופטי הרוב לא ראו בפרשת רמון תקדים הפועל לטובתו של הנגבי.

הנגבי: "אפרוש מהכנסת"

"הבוקר הזה הוא כואב וקשה", אמר הנגבי לאחר מתן גזר הדין. "8 שנים רצופות ניהלתי מאבק משפטי, מתוך אמונה שהתוצאה הסופית תהיה מאוזנת וחיובית. קיבלתי עידוד מהעובדה שבפסק הדין שניתן לאחרונה הוחלט לזכות אותי מכל האישומים המרכזיים שהופיעו בכתב אישום, אך בית המשפט פסק הבוקר - וככל שהאכזבה כבדה, את ההכרעה השיפוטית יש לכבד ואני מכבד אותה. לפיכך במהלך היום אתייצב בלשכתו של יו"ר הכנסת ואמסור לו הודעה בדבר השעייתי מהכנסת".

עוד הוסיף הנגבי כי "המועקה והתסכול מרככת במידה רבה את החלטת בית המשפט, שלפיה אין כל מניעה בפניי להיבחר ולכהן בכנסת הבאה ובממשלה הבאה, אבל הרגע הזה מאוד עצוב לי, כי אני מכיר את האתגרים שבפני ישראל, ומעציב אותי כי היכולת שלי לסייע למדינה בשעה זו נחלשת במידה משמעותית".

הנגבי הוסיף עוד כי "פסיקת בית המשפט איננה משנה את אמונתי כי חייבים לעשות מאמץ עליון לכונן ממשלת אחדות לאומית. צו השעה הוא לגבש קונסנזוס לאומי פרלמנטרי רחב סביב סוגיות הליבה. אני מקווה שהאמון המיוחד ששורר ביני לבין ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה יסייעו בידי לקדם את היעד הזה גם כאשר אני אינני חבר בכנסת".

עו"ד ד"ר גרשון גונטובניק, סנגורו של הנגבי, אמר בתגובה להכרעת בית המשפט כי "הנטייה הראשונית בקרב הנגבי וסנגוריו היא לא לערער למחוזי על הרשעתו בעדות שקר ועל קביעת הקלון לאור מידתיותו של גזר הדין". עם זאת, גונטובניק הוסיף כי "אם הפרקליטות תגיש ערעור, הדבר יחייב ערעור נגדי".

הפרקליטות תערער

אנשי פרקליטות מחוז ירושלים, נעמה סולטניק וארז פדן, מיהרו להודיע כי "הפרקליטות כבר החליטה, על דעת היועמ"ש יהודה וינשטיין, לערער על הכרעת הדין - לאור ביטול האישומים נגד הנגבי בנוגע למינויים הפוליטיים עצמם מטעמים של הגנה מן הצדק".

מה כולל גזר הדין?

* הטלת קלון על הנגבי בעקבות ההרשעה בעדות שקר

* קנס של 10,000 שקל

מה צפוי להנגבי בעקבות גזר הדין?

* השעיה מיידית מהכנסת

* התפטרות מהכנסת כשפסק הדין יהפוך לסופי

* אפשרות להיבחר לכנסת הבאה

* אפשרות פורמלית להתמנות לשר באופן מיידי

מה צפוי להנגבי אם יוחמר עונשו במחוזי וייגזר עליו מאסר בפועל?

* הוא יהיה מנוע מלהתמודד לכנסת במשך 7 שנים מתום ריצוי העונש

* הוא יהיה מנוע מלהתמנות לשר במשך 7 שנים מתום ריצוי העונש

עוד כתבות

דקטלון תל אביב / צילום: יחצ

ענקית הספורט הצרפתית דקטלון מקימה מרכז לוגיסטי בישראל

בין המועמדות להקמת המרכז: החברה לפיתוח קיסריה • דקטלון חתמה חוזים לפתיחת שלוש חנויות נוספות בארץ

חלל עבודה משותף / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדעי החלל המשותף: לאן צפוי להגיע ענף שטחי העבודה ואיך זה קשור לפקקים

בתוך חמש שנים בלבד הגיע היקף השטחים בחללי העבודה המשותפים ל–1.5% משטח המשרדים בארץ ● לפי מחקר של צ'מנסקי בן שחר, כ–80 אלף איש בארץ כבר עובדים בחללים כאלו, ומשבר התחבורה צפוי להזניק את מספר החללים המשותפים גם בפריפריה

ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון, שלומית ווגמן־רטנר / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרשות לאיסור הלבנת הון מציגה: המדריך לזיהוי יעיל של מלבינים מקצועיים

בשנים האחרונות פיתחו עבריינים שיטות מתוחכמות כדי להלבין כספים המגיעים מפשיעה • כדי להתגבר עליהן, נוקטות הרשויות בעולם מגוון אמצעים, ובהם צמצום השימוש במזומן • כעת מפרסמת הרשות הישראלית יחד עם כ–160 רשויות מהעולם מדריך לזיהוי פעילות הלבנת הון מקצועית

תמר יסעור וצבי זיו  / צילום: תמר מצפי

תמר יסעור מונתה ליו"רית מעגל ידידי בת שבע

וגם: משה ברקת מחפש אקטוארים בצפון אמריקה

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

נמשכות שביתות התחבורה בצרפת; ביום רביעי תוצג תוכנית הרפורמה בפנסיות

היום ומחר תצומצם תנועת הרכבות ברחבי צרפת בכ-85%, ובפריז 14 קווי מטרו מתוך 16 יהיו סגורים ● הרקע למחאה - הרפורמה המקיפה שמתכננת הממשלה בפנסיות של עובדי החברות הממשלתיות

האחים יעקובי / צילום: אריק סולטן

אחים יעקובי: הניסיון לשקם את אורתם סהר הוביל להסדר חוב נוסף בחברה הבת

בדוחות של יעקובי לרבעון השלישי, החברה מחקה את יתרת השקעתה באורתם סהר בהיקף של כ-7 מיליון שקל וכן רשמה הפרשות של יותר מ-12 מיליון שקל בגין ערבויות שהעמידה "למזמיני עבודות ולספקים של אורתם סהר" ● אלה גררו את יעקובי להפסד רבעוני של 28 מיליון שקל

הנשיא טראמפ בביקור באזור בנייה בטקסס  / צילום: רויטרס

טראמפ נגד טראמפ: האיום הגדול ביותר על נשיא ארה"ב הוא - עצמו

כלכלת ארה"ב מוסיפה לצמוח, וביום ו' נרשמה עוד ירידה היסטורית באבטלה ● נשיאים נוטים לחזור ולהיבחר כאשר כלכלה עושה חיל – אבל הדייר הנוכחי מתקשה להפיק ממנה את מלוא התועלת הפוליטית ● פרשנות

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער מבקש מחברי הליכוד: הורו על פריימריז לראשות המפלגה

אחרי שכשל הסיכוי להקמת ממשלת אחדות, בליכוד נערכים לפיזור הכנסת החל מ-11 בדצמבר, ובמפלגה דורשים לקבוע התמודדות על ראשות המפלגה ● "קיום התמודדות אינה רק עמידה על זכותו של חבר התנועה, היא חובה החקוקה בחוקת התנועה", אמר סער

רשימת כחול לבן לכנסת. אשכנזי, לפיד, גנץ, ויעלון / צילון: כדיה לוי

מאמצים של הרגע האחרון למניעת בחירות שלישיות והקמת ממשלת אחדות

יעיקר המאבק מתנהל בשתי גזרות, פנימה בקוקפיט של כחול לבן, שם יאיר לפיד מתנגד לכל פשרה עם ראש הממשלה ומנגד, גישתו החיובית של גבי אשכנזי ● הגזרה שנייה - סירובו של ראש הממשלה להתחייב כי לא ינסה לקבל חסינות מן הכנסת ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

לקראת הפתיחה בתל אביב: האם העליות בשוק יימשכו

נתוני תעסוקה חיוביים בארה"ב דחפו את השווקים לעליות ביום שישי האחרון ● אתמול בתל אביב דלק רב בלטה בזינוק חד על רקע הגדלת ההחזקות הצפויה של בעל השליטה גיל אגמון בחברה כשירכוש 7.5% נוספים מהון מניותיה של דלק רכב מקבוצת דלק

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

שמן תעשיות: השריפה בחוף שמן הותירה הפסד של יותר מ-10 מיליון שקל

את הרבעון השלישי של השנה סיכמה שמן, העוסקת בייצור ושיווק של שמנים, בהפסד של 8.5 מיליון שקל ● זאת בעקבות הוצאה חד-פעמית של יותר מ-10 מיליון שקל בקשר לשריפה

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל 100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 6-7 בדצמבר

הסופש באיכילוב: 16 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

בג"ץ הקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי, איך יושפע השוק?

בסוף השבוע הקפיא בג"ץ חלקית את האסדרה החדשה בקנאביס וקיבע את המחיר למטופלים שקיבלו את הרישיון לפני הרפורמה, עד חודש מרץ • מה יקרה עכשיו ומה יכול משרד הבריאות לעשות כדי להפחית את המחירים בלי לגרור את המגדלים להפסדים • "גלובס" עושה סדר

רונן ניר, שותף בויולה ונצ'רס / צילום:

"למה קמים פחות סטארט-אפים? כי אנחנו לא יודעים איך ייראה עידן המכונות"

רונן ניר, שותף בקרן ההון סיכון ויולה ונצ'רס, מסביר בראיון ל"גלובס" כיצד הולך ומשתנה מודל האקזיט המוכר, למה ענקיות הטכנולוגיה דורשות מהמשקיעים לחשב מסלול מחדש, ומה קורה מאחורי הקלעים של הסטארט-אפים: "לכל משקיע יש ברגע נתון שתי חברות במשבר"

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הוועדה שלא קמה התחקיר שלא נעשה, הלקחים שלא הופקו: במערכת הביטחון לא למדו מפרשת הצוללות

ועדה שמונתה לקביעת כללים בנושאי רכש לא פעלה, ובכירים במערכת הביטחון טוענים כי לא הופקו לקחים ● משרד הביטחון: הוטלו מגבלות על עבודה מול מתווכים