ת"א 25: סיכוי גבוה לירידה

מהלך מתחת ל-1,238 יהפוך ירידה למציאות ■ לנצל את הירידות בוול סטריט

ביום חמישי התייחסתי כאן באמירה כללית למחשבה שגבשתי ביחס לפוזיציית שורט על השוק הישראלי. כתבתי זאת על רקע הדשדוש בפסגה ועל בסיס ארבעה פרמטרים שהיו מסמנים כל שוק כמועמד לשורט. כמובן שישנם גם פרמטרים חיוביים אבל אלו כבר מגולמים במחירי השיא.

הדברים נכתבו לפני תחילת המסחר. היום, על פי נתוני יום חמישי, נראה שגם ת"א- 25 עשה מהלך בכיוון. מדובר בירידה שלו מתחת לשתי רמות תמיכה, 1,257 ו-1,248 ואפילו בגלישה הקלה, שאינה מהימנה עדיין, מתחת ל-1,241. בנוסף, ירד המדד מתחת לממוצע הנע ל-21 יום.

התמיכה המשמעותי ה"אחרונה" שיכולה להציל את תל אביב 25 מירידה היא תמיכת רמת השיא האחרונה השוכנת ב-1,238. תמיכה מעל השער הזה ותפנית כלפי מעלה ממנו יחשבו סימן שורי מאוד. מהלך מתחת ל-1,238 יאשר את המשך מגמת הירידה. יש הרבה נקודות ציון אפשריות בדרך למטה אבל אם הייתי רוצה להתחיל באחת מהן הייתי בוחר את 1,170. שם מתחברים מספר אינדיקטורים טכניים לתמיכה.

השורה התחתונה היא כי הסיכויים של תל אביב 25 להמשיך לרדת גבוהים ומהלך מתחת ל-1,238 יהפוך ירידה למציאות. מהלך מעל ל-1,265 יחייב חשיבה על מציאות שורית. זהו לא התרחיש הסביר בשלב זה.

מוקדם לפחד מוול סטריט

מצבם של מדדי ניו יורק שונה ממצבו של תל אביב 25 ולכן בעקרון, גם מצב של עליה בניו יורק וירידה בישראל אפשרי. לדעתי, גם מצב של ירידה בבורסות של מדינות כמו סין ועליה בארה"ב אפשרי אם הוא יהיה על בסיס של הזזת כסף משוק שיתפס כבועתי שמיצה את עצמו לשוק יציב יותר וארה"ב, תאמינו או לא, יכולה לחזור להיחשב למקום יציב שכן היא עדיין הכלכלה הגדולה בעולם והיא זו שעושה מאמצים להמרצה כלכלית ונמצאת בשנה קריטית לבחירות.

לכן, לא הייתי ממהר להיבהל מירידות השערים בוול סטריט של יום שישי אלא להפך, לנצל אותן כטריגר לביצוע התאמות חשובות בתיק (ראו טור קניון המניות ביום רביעי). גם מי שציפה לעליות בגלל היותנו בחודש נובמבר הידוע בכך שהוא מתחיל את עונת העליות יכול להתאזר בסבלנות. הן אמורות להתחיל במחצית השניה של החודש. תיקון למטה של ה-S&P 500 עד 1,157 יחשב תיקון קל, וגם ירידה עד 1120 תחשב תיקון. רק מהלך מתחת ל-1,114 ילמד כי משהו השתבש עם מגמת העליה. מהלך מעל 1,228 יאשר את הכניסה למגמת עליה ארוכת טווח של המדד בהתאם לתרחיש השורי.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988