גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עזר כנגדם

סיוע של המתמחים לשופטים בכתיבת פסקי הדין הוא הכרחי לתפקוד המערכת

בשבוע שעבר שידר גיא פלג מחדשות ערוץ 2 ידיעה על תביעה שהגישו שני עורכי דין צעירים לבית הדין האזורי לעבודה נגד הנהלת בתי המשפט, בנוגע לתקופת עבודתם כמתמחים של שופט בית משפט השלום בתל-אביב, מנחם קליין.

במסגרת התביעה, שבה עתרו לקבל שכר בגין שעות נוספות, טענו השניים, יוסי אביטן ורון לביא, כי בתקופת ההתמחות שלהם הם "כתבו בעצמם את כל פסקי הדין שהונחו על שולחנו של השופט, מבלי שהיתה במהלך הכתיבה כל התערבות מצד מי ששימש כמאמננו, אלא רק בחתימתו הפורמלית הסופית".

הארץ רעשה וגעשה - איך ייתכן שמתמחים חורצים דין במקום השופט - תהו הצופים; איך זה שלא מוקמת ועדת חקירה כדי לבדוק את טענותיהם לעומק - ציקצקו המבקרים.

הסערה הציבורית מובנת. טבעי הוא שמי שלא מכיר את מערכת המשפט ייבהל מידיעה כזו ויחשוב שמדובר במקרה מחריד, שבו שופט נתן למתמחים שלו לחרוץ גורלות של אנשים. אך לכל מי שמכיר, ולו במידה מה, את אחורי הקלעים של מערכת המשפט בישראל ואת דרכי עבודתה, ברור כי גם אם טענות התובעים נכונות - מדובר ב"סערה בכוס תה" ותו לא.

חיסכון בזמן

אביטן ולביא אינם המתמחים הראשונים שכותבים עבור השופט, שאיתו הם עובדים, את החלטותיו. למעשה, סיוע מסיבי של מתמחים ועוזרים משפטיים לשופטים בכתיבת החלטותיהם ופסקי דינם, לפעמים עד כדי ביצוע כל, או כמעט כל, מעשה הכתיבה - מהווה חלק חשוב מעבודתם ומשגרת יומם. כך מקובל בבתי הדין לעבודה, בבתי המשפט השלום והמחוזי ואף בערכאה העליונה.

סבירות גבוהה היא שלא מעטים מבין פסקי הדין החשובים והתקדימיים שיצאו מבתי המשפט השונים, ואף מבית מדרשו של בית המשפט העליון, נכתבו בפועל על-ידי העוזרים המשפטיים או המתמחים.

אין זה אומר שפסקי הדין הם של המתמחים או של העוזרים המשפטיים, אלא רק שהם "מגשימים אל הנייר" את מחשבותיו, נימוקיו והכרעותיו של השופט ובכך מסייעים בייעול המערכת.

הרעיון הוא שהמתמחה או העוזר המשפטי לוקח על עצמו את "העבודה השחורה" של התיק, הכוללת בין היתר את הנבירה בפרוטוקול ובכתבי הטענות ואת החיפוש במאגרים המשפטיים. המתמחה או העוזר המשפטי מנסח טיוטה ראשונית של פסק הדין - אותה יתקן השופט, ישנה כליל, או יאמץ כלשונה - ובכך חוסך לשופט זמן יקר שתמיד דרוש לו.

במציאות שבה מערכת המשפט קורסת תחת עומס חסר תקדים של תיקים - הדבר הוא מחויב המציאות.

כל זאת בתנאי, כמובן, שהשופט מצוי בפרטי הפרטים של התיק, מפקח באופן הדוק על תהליך הכתיבה, קובע בעצמו את ההכרעות שאותן מניח המתמחה או העוזר המשפטי עלי דף, מסביר להם באיזה אופן לנמק את הדברים, ומעל הכול - אחראי באופן מוחלט לכל מילה ומילה שמופיעה בפסק הדין.

נושאים באחריות

דומה הדבר לאחריות של ראש משרד אדריכלים לבניין שתיכננו בפועל, תחת הנחייתו, האדריכלים השכירים והמתלמדים במשרדו; או לאחריות של ראשי ממשלה ונשיאים למסמכים המדיניים עליהם הם חותמים.

קחו לדוגמה את הסכם השלום של ישראל עם ממלכת ירדן מ-1994, שעליו חתמו המלך חוסיין המנוח מזה וררש הממשלה יצחק רבין ז"ל מזה. מדובר, בלי ספק, במסמך הרה-גורל בעל חשיבות עצומה. האם רבין וחוסיין ישבו וכתבו בעצמם את ההסכם? ודאי שלא - הוא נכתב על-ידי עוזרים מיומנים, שעמלו על ניסוחו ימים ולילות, וראשי המדינות רק חתמו עליו. האם מפחית הדבר מאחריותם של רבין וחוסיין להסכם, מחשיבות המסמך ההיסטורי או מתוקפו? גם כאן ברור כי התשובה שלילית.

גזירה דומה צריך לגזור על פסקי הדין. פחות חשוב מי כתב אותם בפועל. יותר חשוב תחת הנחייתו, רוחו, ושיקול-דעתו של מי הם נכתבו, ומעל הכול - מי אחראי להם.

עוד כתבות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הספינים והתירוצים של הפוליטיקאים על המימד החמישי, ואיפה האמת

הציבור הישראלי שקע בסוף השבוע בערפל גרסאות על חקירת החברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן • בעוד שראש הממשלה מיהר לשפוך פרטים בסרטון בפייסבוק, ניסה גנץ למזער נזקים • פירקנו את האמירות לגורמים ● המשרוקית של "גלובס"

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

אפקט הקורונה: אל על מייקרת את מחירי ההובלה האווירית ב-100%

כשאר חברות התעופה העולמיות, אל על נקלעה למשבר עם פרוץ וירוס הקורונה ● תגובת החברה: "בנתיבים בהם נדרשת טיסת העברה של חברה זרה ובה הועלו המחירים הדבר משתקף במחיר הסופי, אולם אין מדובר בהעלאה או ברווח של אל על"

עלא הינו / צילום : קרן הרמן

"אני מהראשונים בכפר שהיה להם מחשב"

עלא הינו, בן 43, מהנדס תוכנה בכיר בחברת Gong.io ● טווח שכר: 35-40 אלף שקל

שלט של אלקטרה / צילום: אייל פישר, גלובס

אלקטרה מתגאה כי לא תייקר את המותגים שהיא מייבאת מאירופה בחודשיים הקרובים

אלקטרה מוצרי צריכה הייתה החברה הראשונה שהעלתה מחירים על המזגנים שלה, והיום היא מתגאה כי את מוצרי החשמל של המותגים הבינלאומיים שהיא משווקת, היא דווקא לא צפויה לייקר ב"חודשיים הקרובים"

היועמ"ש אביחי מנדלבליט מטקס הפרידה מפרקליט המדינה היוצא שי ניצן / צילום: רפי קוץ

מנדלבליט: "אני משוכנע כי ממלא מקום פרקליט המדינה לא פעל משיקולים פוליטיים בפרשת המימד החמישי"

היועץ המשפטי לממשלה אמר את הדברים בכנס ירושלים של קבוצת בשבע ● מנדלבליט התייחס גם לקביעתו של שר המשפטים ש"יש מקרים שאין לכבד את פסיקת בג"ץ" ואמר: "ישנו אך ורק מוסד אחד שאת הכרעותיו חובה על הכול לקבל, וזהו בית המשפט העליון"

דן אלדד /צילום : כדיה לוי

פרשנות: הצדק וההחמצה של דן אלדד

הפספוס מבחינתו של אלדד היא שהוא קיבל החלטה נכונה מבחינה משפטית, אבל היא משמשת את רה"מ ואנשיו כדי לשים כביכול את גנץ על מישור פלילי אחד עם נתניהו

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

ישראל הוציאה כבר יותר מ-100 מיליון שקל על היערכות לנגיף הקורונה

הסכומים שהופנו להיערכות הועברו מתוך המכסה התקציבית החודשית שקיבל משרד הבריאות מהחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו ● עד כה לא היה צורך להקצות תקציבים על חשבון משרדים אחרים

אבי בן טל / צילום: ynet

צפירת הרגעה במשבר בין עובדי חדשות 13 לבין ההנהלה

לפני מספר ימים ועל רקע המעבר הצפוי לאולפנים החדשים בבר אילן, הכריז ועד החדשות 13 על סכסוך עבודה ● בסוף השבוע הכין הוועד את העובדים לקראת נקיטת צעדים ארגוניים, החל ממחר ● היום הוסר האיום בנקיטת צעדים ארגוניים

דוחות כספיים בדקה ה-90 / אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK

כשיש בעיה בתחזית, כדאי להתכונן גם ליום סגריר

המתכונת של דוח התזרים החזוי שמתפרסם ע"י חברות שמתגלים אצלן סימני אזהרה ספוגה בבעיות מובנות ● המנעד שבין תחזית שמרנית למופרכת תלוי בהנהלת החברה, וטובל בניגודי אינטרסים ● מה ניתן לעשות כדי להפחית את הסיכון שמשקיעי האג"ח יופתעו לרעה? ● כתבה אחרונה בסדרה

תקיפות חיל האוויר ברצועה עזה / צילום: Adel Hana, AP

דיווח בסוריה: 6 בני אדם נהרגו בתקיפת חיל האוויר

צה"ל חסם כבישים ומרחבים בעוטף עזה מחשש לירי מהרצועה בתגובה לתקיפות חיל האוויר בסוריה ● בהתאם להנחיות פיקוד העורף, ביישובי הדרום לא יתקיימו לימודים וחל איסור לצאת לעבודה ללא מרחב מוגן

אילן בירנפלד, יו"ר ומנהל עסקים ראשי Deloitte ישראל / צילום: יח"צ

פירמת הייעוץ ורואי החשבון Deloitte ישראל תאפשר לעובדיה לעבוד יום מהבית

ככל הידוע, מדובר בפירמת ייעוץ וראיית חשבון הראשונה מקרב חמשת הפירמות המובילות בארץ המודיעה באופן רשמי על האפשרות של עובדיה לבחור לעבוד מהבית

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

מסתמן: בכלירמרק ידרשו להעלות את הריבית ליינות ביתן לכ-10%

הדד ליין של יינות ביתן להשלמת העסקה עם כלירמרק מתקרב, אך בינתיים שוררת אי ודאות בנוגע למתווה הסופי ● לפי גורמים, מסתמן כי ידרשו בקרן להעלות את הריבית על ההלוואה לכ-10% ● בנוסף, ל"גלובס" נודע כי המנכ"לים הפוטנציאליים התבקשו להכין תוכנית עבודה ואף נפגשו עם עובדים

איראן היא המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מלבד סין / AP Vahid-Salemi

"סימנים להתפשטות רב-מוקדית": המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מקורונה מלבד סין קרובה אלינו בהרבה

ארגון הבריאות העולמי: ההתפרצות המדווחת של הנגיף באיראן "מדאיגה מאוד" ● "יש טענות שהמשטר מסתיר את מספר הקורבנות, כפי שעשה בפרשת המטוס האוקראיני" ● לטענת חמינאי הדיווחים בנושא הקורונה הם מנופחים ומדובר במזימה שנועדה לפגוע באיראן

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

משרד הבריאות: נוסע נוסף מספינת הקורונה נמצא חיובי

(עדכונים): לדברי המשרד "החולה בבידוד והשגחה ולא מדובר בהדבקה שהתרחשה בישראל" ● בישראל שוהים כעת כ-1,800 תיירים מדרום קוריאה שנמצאים בבידוד בבתי מלון ● שגריר ישראל בסין צבי חפץ, חזר לסין מישראל והחליט באופן וולנטרי לשים עצמו בבידוד

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

התחדש ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל

(עדכון): כ-15 רקטות נורו אל אשקלון והיישובים בסביבתה. לא היו נפגעים ● ככל הנראה מדובר בירי של מחבלי הג'יהאד האיסלמי, בתגובה לאירוע הבוקר בגבול הרצועה שבו נהרגו שניים מאנשי הארגון

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

הצד החיובי של המשבר: חברת החשמל קונה גז מוזל

זאת במחיר הזול ביותר אי פעם ● מצפה לחיסכון של עשרות מיליוני דולרים

 

 

תושבי אזור הר גילה מוחים נגד הכוונה להקים מחנה בידוד לחולי קורונה  / צילום: Eli Berlzon, רויטרס

רווחי איסתא וקשרי תעופה נפגעו מהקורונה; 157 חולים באיטליה

כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם קבוצת התיירים מקוריאה ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה באיטליה זינק ל-157 בני אדם ומספר המתים עלה לארבעה ● איסתא דיווחה על ירידה של 4-6 מיליון שקל ברווח מגזר התיירות שלה ברבעון הראשון

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שבוע לבחירות, הליכוד עוקפת לראשונה את כחול לבן

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

קורונה / צילום: רויטרס Heo Ran

"לא עוד מהמורה בדרך; הקורונה מגבירה את הסיכוי להפחתת הריבית"

דריכות לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל מחר ● כלכלני פועלים מעריכים כי "השווקים הפיננסיים עוברים לגלם בהדרגה תרחיש בו וירוס הקורונה זה לא עוד מהמורה בדרך" ● ומה יקרה לצמיחה בשוק המקומי בעקבות השלכות הקורונה? ● התחזית השבועית של "גלובס"

שחקני הסדרה "ציידים" (אל פאצ'ינו במרכז) / צילום: Willy Sanjuan, AP

סצינה שמעודדת מכחישי שואה? מכון אושוויץ נגד "ציידים" של אמזון

"ציידים", הסדרה החדשה של אמזון, ספגה ביקורת על טעם גרוע ממכון ההנצחה של מחנה המוות אושוויץ בגלל תיאור מעשי זוועה במחנות המוות הנאצים: "המצאת משחק פייק של שחמט אנושי אינה רק טיפשות וקריקטורה מסוכנת"