תחקיר חדש מאמת: חיזבאללה אחראי לחיסול חרירי בלבנון

תחקיר קנדי טוען: נמצאו ראיות שבכיר בארגון יצר קשר עם בעל הטלפון שבעזרתו נעשה התיאום לפיצוץ שחיסל את ראש ממשלת לבנון ו-22 נוספים

התפתחות דרמטית בחקירת רצח חרירי בלבנון: רשת הטלוויזיה הקנדית CBC והעיתון "וושינגטון פוסט" חושפים היום ראיות חד-משמעיות המצביעות על ארגון החיזבאללה כאשם בחיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, בפברואר 2005.

הרשת הקנדית מדווחת כי חקירה עצמאית שנערכה על ידי אנשי האו"ם בדקה רשומות של שיחות טלפון והודעות שהתקבלו מהמשטרה הלבנונית. רשומות שיחות הטלפון שהגיעו לידי אנשי הרשת ולידי העיתון "וושינגטון פוסט" חושפות כי בכיר בחיזבאללה יצר קשר עם בעל הטלפון שבעזרתו נעשה התיאום לפיצוץ שחיסל את חרירי ועוד 22 בני אדם שהיו באזור בו חלף ראש הממשלה המערב ביירות.

לפי הדיווח, אלו הן הראיות שיובילו את חוקרי האו"ם ואת הגורמים המשפטיים של הארגון הבינלאומי להעמיד לדין את אנשי ארגון החיזבאללה עד סופה של השנה, במסגרת מסקנות ועדת החקירה של האו"ם.

הקשר מגיע עד דמשק

ממצאי ועדת החקירה הועברו כבר לתובע הבינלאומי של האו"ם, שמחבר בימים אלו את כתב האישום. הדוח הסופי צפוי להתפרסם לקראת סוף השנה האזרחית. מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שמאשים את ישראל ברצח, כבר אמר במהלך החודשים האחרונים שלא הוא ולא הארגון שלו מקבלים את מסקנות ועדת החקירה של האו"ם.

באו"ם לא הסכימו להתייחס היום לתחקיר החדש, אבל גורמים שלא מוכנים להזדהות בשמם טוענים שההאשמות יגיעו עד לדמשק. חוקר האו"ם שהיה אחראי על חקירת הרצח, דטלב מאליס, אמר בעבר כי "חיסולו של חרירי לא היה יכול לצאת לפועל בלי אישור של גורמים בכירים בסוריה ולא היה יכול לצאת לפועל בלי הסיוע של ארגוני פרו סוריים בלבנון".

גורמים באו"ם עשויים להיות מובכים בעקבות פרסום התחקיר, שכן הוא מאשים את אנשי האו"ם שחקרו את הרצח בכך שהתעלמו ממסקנותיו של קצין לבנוני שחשף את הקשר הטלפוני בין חיזבאללה ובין הטלפון שהפעיל את מטען החבלה. לצוות החוקרים לקח חודשים ארוכים ליצור קשר עם אותו קצין לבנוני - וימים ספורים לאחר מכן, גם הוא חוסל בלבנון.

צרו איתנו קשר *5988