גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרב על בית המשפט העליון

פרישתם של לוי ופרוקצ'יה היא ההזדמנות האחרונה של ביניש להשפיע על הרכב העליון

השנה הבאה תהיה שנה מעניינת בבית המשפט העליון. שני שופטים ותיקים יפנו את כיסאותיהם, ויהיה צורך למלא את מקומם - אך עניין זה תלוי במידת ההסכמה שתיווצר בין נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, לשר המשפטים, יעקב נאמן.

ב-20 באפריל 2011 תחגוג השופטת אילה פרוקצ'יה 70, במזל טוב, ותפרוש לגמלאות. כמעט חצי שנה אחריה, ב-11 באוקטובר, יצטרף אליה גם השופט אדמונד לוי.

לכאורה, על יו"ר הוועדה לבחירת שופטים, הלא הוא נאמן, לכנס את הוועדה מיד לאחר כל פרישה, ולהביא לבחירתו של שופט חדש לערכאה השיפוטית הבכירה. חוק בתי המשפט קובע כי "ראה שר המשפטים שיש למנות שופט, יודיע על כך ברשומות ויכנס את הוועדה".

אלא שהמציאות יותר מורכבת, ומלמדת כי שרי המשפטים לא ממהרים לכנס את הוועדה מיד כשמתפנה מקום.

כך למשל, לאורך שנת 2005 כולה כיהנה במשרד המשפטים השרה ציפי לבני. בית המשפט העליון עבד אז בהרכב חסר מאוד, אך לבני נמנעה מלכנס את הוועדה ולבחור שופטים חדשים, מאחר שלא השיגה רוב למועמדת שלה - פרופ' רות גביזון.

בנוסף, כשמדובר במינוי שופטים לעליון, מתברר כי נאמן, כמו שרי משפטים אחרים, איננו מחבב יתר על המידה את האפשרות למנות כל שופט בנפרד, ומעדיף למנות כמה שופטים בקבוצה.

הסכמות ודילים

ההיגיון ברור: כשממנים יותר משופט אחד, נפתח כר רחב להגיע להסכמות ודילים בין חברי הוועדה לבחירת שופטים. כך פעל נאמן אשתקד, כשהביא למינוי 3 שופטים לעליון במשותף - את עוזי פוגלמן, ניל הנדל ויצחק עמית. לא כל השלושה היו הבחירה הראשונה של ביניש, אך במסגרת יחסי הכוחות בוועדה, היא הסכימה למועמדיו של נאמן, כל עוד הם לא היו בלתי סבירים לשיטתה, בתמורה למינוייה שלה.

נאמן לא המציא את השיטה הזו: שני השופטים הפורשים ב-2011, פרוקצ'יה ולוי, מונו זה לצד זה לעליון, בשנת 2001. שר המשפטים היה אז מאיר שטרית, והוא הגיע לדיל עם נשיא העליון דאז, אהרן ברק. ברק רצה את פרוקצ'יה, ושטרית ראה במינויו של לוי, שכונה "שופט המעברות", הישג חברתי ראשון במעלה.

השאלה היא איך כל זה מתיישב עם האינטרסים של ביניש. נשיאת העליון אמורה לפרוש בעצמה מכהונה שיפוטית בפברואר 2012. בהנחה שהיא עצמה לא תשתתף בבחירת השופט שייבחר לעליון במקומה, הרי שפרישותיהם של לוי ופרוקצ'יה הן ההזדמנות האחרונה עבור ביניש להשפיע על הרכבו של העליון.

ביניש תבקש שלא להתעכב יתר על המידה בכינוס הוועדה לבחירת שופטים - אחרת העיכוב עלול להימשך עד אחרי פרישתה שלה.

למסגרת הזמנים הלוחצת שבה נתונה נשיאת העליון, עשויה להיות השלכה גם באשר למידת ההתגמשות שהיא עשויה לגלות במסגרת גיבוש ההסכמות בוועדה באשר לזהות שני המינויים החדשים.

סער במקום ארדן?

אלא שיש מרכיב נוסף שנכנס לתמונה: על-פי יחסי הכוחות הנוכחיים בוועדה לבחירת שופטים, נהנה נאמן מרוב מוצק יחסית, הכולל אותו, את השר גלעד ארדן, חברי הכנסת דוד רותם ואורי אריאל ועו"ד פנחס מרינסקי; בעוד שביניש נהנית, ברוב המקרים, מתמיכה של שני עמיתיה השופטים, אליעזר ריבלין ואדמונד לוי, ומתמיכתה של עו"ד רחל בן-ארי.

על הפרק עומדת האפשרות שגלעד ארדן יזכה למינוי הנחשק כשגריר ישראל באו"ם. במקרה כזה, אחד המועמדים המובילים לרשת את מקומו בוועדה הוא שר החינוך, גדעון סער, לשעבר העוזר המשפטי של עדנה ארבל, בעת כהונתה בפרקליטות.

מינויו של סער ישנה מן היסוד את יחסי הכוחות בתוך הוועדה, ועשוי להעניק לביניש את הרוב המיוחל - ועמו גם את הכוח להשפיע על זהות המועמדים שייבחרו.

עוד כתבות

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בעקבות הקורונה: גם smartair מציע אפשרות לבטל טיסות וחופשות

לפי תנאי smartair, הביטול לחופשות שאפשר להזמין כעת לתקופת החגים והקיץ יתאפשר עד 12 שעות ממועד ההמראה ● לא מדובר על החזר מלא של דמי הנסיעה, אלא על 80% ● הביטול אפשרי לכל חברות התעופה ולכל סוגי הכרטיסים

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

לאחר 4 חודשים: "משבר העגלים" נפתר

החל מהיום המחסומים לשני הכיוונים יוסרו, וישראל אף תתיר לעוד סוגי סחורה פלסטינית למצוא לעצמה שווקי יצוא ● לחץ של שר הבטחון בנט ושל הסוחרים הפלשתינים נשא פרי, ואבו מאזן ונתניהו התערבו לפיתרון המשבר

מעבדת ביוטק  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חברת הביוטק בתחום הסרטן NeoTX גייסה כבר 60 מיליון דולר ונחשפת לתקשורת

חברת הביוטק הישראלית-אמריקאית, שנמצאת בשלב I של הניסויים בתחום הטיפול בסרטן, הודיעה היום על גיוס נוסף של 45 מיליון דולר, ויוצאת לאור לראשונה

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע