גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צפו עליית מחירים: ענף האופנה בישראל בכוננות ספיגה

חברות האופנה מאותתות על עליית מחירים כבר מהקיץ הקרוב בעקבות העלייה במחירי הכותנה ■ אריק בן-זינו, מנכ"ל אלביט קמעונאות: "אין חברה שלא תהיה אצלה עליית מחיר"

כאילו שלא די בחדירת המותגים הבינלאומיים ובתחרות המתגברת - עכשיו נאלצות רשתות האופנה להתמודד עם עליות חדות במחירי הכותנה. ההשלכות על הצרכן יבואו לידי ביטוי כבר בקיץ הקרוב:

מנגו ו-GAP מאותתים כי "המחירים יעלו כבר בקיץ הקרוב", כך אמר אריק בן-זינו, מנכ"ל אלביט קמעונאות, בעלת המותגים מנגו ו-GAP בישראל. עוד הוסיף בן-זינו בריאיון שנערך עימו כי "עליית המחיר לא תפסח על אף אחד".

"למעשה כבר היתה התחלה של עליית מחיר לאחרונה, אבל העלייה המשמעותית תהיה באביב הקרוב. אנחנו יודעים זאת מכל הרשתות הבינלאומיות, והדבר צפוי לשנות את כל התמחור בענף", אמר בהמשך לדבריו. "אין חברה שיכולה להגיד שלא תהיה אצלה עליית מחיר, אלא אם כן תהיה חברה שתשחק את הרווחיות לאפס או תלך להפסדים. הדבר היחיד שמנחם הוא שמדובר בעלייה כלל עולמית שלא תפסח על אף אחד", אומר אריק בן-זינו.

לדבריו, "קרו כמה דברים בו-זמנית. מעבר לכותנה, יש בעיית ייצור בסין. במשבר העולמי הרבה חברות עולמיות סגרו קווי ייצור בסין.

"אם בעבר חברה היתה בוחרת ממספר מפעלים מי ייצר עבורה, היום זה כמעט הפוך והמפעלים הם אלה שבוחרים לאיזה חברות לייצר ובאיזה קווי ייצור".

- כיצד בעיית הייצור משפיעה על המחיר?

"היא מייקרת את עלויות הייצור ויחד עם עליית מחירי הכותנה, זה סוג של מלחציים שהעלה את המחירים משני הכיוונים.

"הרשתות הבינלאומיות עושות מלחמה קשה כדי להעלות מחירים במינימום. כולם מבינים את ההשלכות של עליית מחירים ואף אחד לא אוהב אותן".

- באיזה שיעור תהיה התייקרות?

"בהערכה גסה: 10%-20%".

בפוקס מעריכים: העלייה בחורף הבא - בין 15% ל-20%

העובדה שפוקס פועלת בשוק הבינלאומי, שיחקה לטובתה בכל הקשור לקולקציית הקיץ הקרוב. "היה לנו 'שואו רום' בינואר ולכן הזמנו את הסחורה לפני שהתחילה עליית המחיר. כל סחורת הקיץ בדרך לארץ, וחלקה כבר בישראל, לכן לא תהיה עליית מחירים בפוקס בקיץ הקרוב", אומר מנכ"ל ומבעלי פוקס, הראל ויזל.

- ומה לגבי החורף הבא?

"לגבי החורף הבא וקדימה, היתה עלייה גדולה במחירי הכותנה שנבעה ממספר גורמים. האחד, היבולים היו פחות טובים. שנית, התצרוכת העצמית לנפש בסין ממשיכה לעלות. שלישית, בזמן המשבר לפני שנתיים, חלק מהמפעלים הקטנים והבינוניים נסגרו. בכלל, יש עלייה ברמת החיים בסין ובשכר בסין בשיעור של 20%. רביעית, השפעת ספקולנטים על המחיר. חמישית, שינויים בשערי מטבעות. שישית, אי-ודאות לגבי המחירים מחר. אי-הוודאות תורמת גם היא לעליית המחיר".

- כיצד מתמודדים עם אי-הוודאות?

"ראשית, אנחנו יושבים כעת עם הספקים ומנסים לצמצם את מרכיב אי-הוודאות. כדי להישאר רק עם מרכיב עלות הכותנה, אנחנו מסיטים ייצור לקמבודיה ו-וייטנאם וגם באופן מצומצם יותר לבנגלדש והודו".

- באיזה שיעור תהיה עליית מחיר בחורף הבא?

אני מעריך שתהיה עלייה של 15%-20%".

בדלתא צופים שחיקה של הרווחיות

"לפחות חצי מהמוצרים אצלנו עשויים מ-100% כותנה ובחצי השנה האחרונה מחירי הכותנה הרקיעו שחקים. ניכרת אמנם כעת סוג של מגמת ירידה, אבל המחירים לא צפויים לחזור בתקופה הקרובה למה שהיה וזה מוביל להתייקרויות מאוד גדולות של ספקים במזרח. אנחנו במלחמות עולם עם ספקים על מחירים", אומר מנכ"ל דלתא שיווק, גיל אדמוני.

לדברי אדמוני, דלתא הזמינה כבר את מרבית הסחורה לקיץ ומיעוטה נמצא בתהליכים מול ספקים במזרח. "הסינים הם לא ג'נטלמנים. סגרנו מחיר והם אומרים שאי אפשר לעמוד בו. הבעיה היא שיש יותר ביקוש מהיצע והכוח היום עבר ליצרנים הסינים. יצרן סיני היום מפונק כי יש לו יותר בחירה בין יותר לקוחות".

- בכמה הייצור התייקר?

"יש מוצרים שעלו ב-20% ויש מוצרים שעלו ב-70%".

- כיצד הדבר ישפיע על המחירים לצרכן?

"יש לחץ של כל השוק להעלאת מחירים. אני מניח שחלק מהעלויות יספגו על-ידי היצרנים וחלק יגולגלו לצרכן. בהנחה שלא יהיו שינויים דרמטיים במחירי הייצור, אני מניח שתהיה עליית מחיר של 10% ברבעון השני של 2011, כי אחרת אי אפשר יהיה למכור".

- ומה לגבי הרווחיות?

"אנחנו צופים שחיקה ברווח הגולמי. אני לא יודע לומר בכמה. השנה היה יותר קל לייצר רווח גולמי. בשנה הבאה יהיה קשה לייצר את הרווח שייצרנו השנה ונצטרך לפצות ביותר מכירות ובשיווק מוצרים יותר רווחיים".

קבוצת גולף: "בחורף הבא המחירים יעלו ב-20%-30%"

"אני צופה שבחורף הבא תהיה עליית מחיר בשיעור של 20%-30%", אומרת מנכ"לית קבוצת גולף , אילנה קאופמן, בהתייחס לעליות במחירי הכותנה בעולם. לדבריה, "כרגע המחיר עדיין יקר ב-100% מהשנה שעברה".

- כיצד נערכתם לעליות המחיר?

"בתחום המצעים ראינו את הנולד והצטיידנו במלאים. כדי להצטייד, צריך לשלם כסף חצי שנה מראש וזו בעיה לחברות שיש להם בעיה בתזרים המזומנים. יש לנו תזרים חיובי ובמקום שהכסף ישכב בבנק ללא ריבית, הצטיידנו בכותנה. כבר לפני תשעה חודשים שילמנו על הסחורה. מי שלא הצטייד, נראה אצלו את עליית המחיר כבר בקיץ הקרוב. עכשיו אנחנו סוגרים את ההזמנות לחורף הבא ויש עליית מחיר של 20%-30%".

- התחרות תאפשר להעלות מחירים?

"נראה שלא תהיה ברירה".

רנואר: "המחירים בקיץ יעלו בממוצע ב-10%"

"תהיה עליית מחיר בקיץ הקרוב, אבל היא תהיה מעורבת כי יש מוצרים שהספקנו לקנות ללא עליית מחיר ויש מוצרים שלא. בחורף הבא זה נגמר ותהיינה עליות מחיר גורפות. לא משנה איזה מותג אתה, המחירים יעלו כי אף אחד לא יכול להילחם בחומרי הגלם. נשתדל כמה שפחות ונילחם שלא לפגוע בלקוח", אומר מנכ"ל רנואר, סרג' דרעי.

- אם הלקוח לא ירגיש את עליית המחיר, המרווחים של הרשתות ישחקו

"מנסים לעשות כל מיני דברים, כולל משחקי חומרי גלם כאלה ואחרים ובסופו של יום, המחירים יעלו. אם כותנה עולה ב-30%, זה לא אומר שהמוצר יתייקר באותו שיעור".

- באיזה שיעור תהיינה עליות המחיר?

"תהיה עליה ממוצעת של 10% בקיץ ו-15% בחורף. ייתכן והמחירים יתוקנו כי אנחנו מרגישים התחלה של ירידות מחיר בכותנה".

זברה: "עדיף לרשתות להחזיק סחורה במחסנים"

"אף אחד לא יודע לאן השוק הולך, יש בלבול של קפיצת מחירים היסטרית בייצור בסין בגלל מחירי הכותנה. ביצענו הזמנות מספקים ומפעלים ושילמנו פיקדונות לטובת העסקאות ולמרות זאת, בחלק מהמקרים, החזירו לנו את הכסף ולא רוצים לבצע את העסקאות. הפחד הגדול הוא פחות בקיץ הקרוב כי הסחורה פחות או יותר מוכנה. הבעיה הגדולה היא החורף הבא", אומר פיני פרטוק, מנכ"ל ומבעלי רשת זברה.

- מה היקף הביטולים?

"20%-25% מהסחורה שהוזמנה לחורף הבא. זה ברמה כזאת שהזמנת חליפת פוטר מסוימת ב-4 דולר והספק אמר לנו קח את הכסף חזרה כי אני לא יכול לייצר לך במחיר הזה".

לדבריו, בשל עליות המחיר, רשתות נמנעות מיציאה למבצעים. הרשתות מבינות שעדיף להם להחזיק את הסחורה במחסן".

- בכמה אחוזים התייקר הייצור שלך בסין?

"20%-40%".

- מה יהיה שיעור ההתייקרות בחורף הבא?

"20%-30%".

עוד כתבות

סטיבן מנושין, שר האוצר האמריאי / צילום: ג'ייסון לי, רויטרס

ארה"ב חוששת מהצעות לשינויים בינלאומיים של חוקי המיסוי

כך כתב שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין במכתב ל-OECD ● מנושין קרא למדינות להשעות את המסים שהן מתכננות על שירותים דיגיטליים עד שיגובש הסכם בינלאומי

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

משפחת פליטים סורים / צילום: Alia Haju, רויטרס

דוח חדש: מדי שתי שניות אדם נאלץ לברוח מביתו בגלל אסון טבע

לפי דוח חדש של ארגון אוקספאם, יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים ● ד"ר משה טרידמן: "המזרח התיכון נמצא בסיכון רב"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה