גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חטא היוהרה שחיסל את קצב

בידי קצב היה המפתח לצאת מהסיפור - אך ביהירותו הוא החליט לדחות את עסקת הטיעון

היוהרה חיסלה את משה קצב. היהירות, הגאווה, השחצנות, השתן שעולה לראשם של גברים מצליחים שפורצים מעבר לגבולות של עצמם. הם מתחילים להתבלבל בין הסיפור לאמת. צעד אחר צעד התקרב קצב לפי התהום.

1. ההתייעצות עם עו"ד יעקב נאמן. כשהעימות בינו לבין א' מבית הנשיא החריף, החליט קצב להתייעץ עם עורך דין בכיר, מבין ודיסקרטי. הוא פנה לעו"ד יעקב נאמן, היום שר המשפטים, וסיפר לו כי הוא נתון לסחיטה של עובדת לשעבר בלשכת הנשיא, שדורשת כסף ועבודה, ואם לא - היא תפרסם מידע אישי מיני מביך הקשור אליו.

ההצעה של נאמן: אתה נשיא, מוקף אבטחה של אנשי השב"כ. בקש מהם להקליט את שיחות הטלפון בינך ובין א', ואז תפנה ליועץ המשפטי לממשלה, תגיש את הוכחות הסחיטה ותבקש לפתוח בחקירה פלילית.

קצב, בביטחונו העצמי המופרז ובדרכו החלקלקה, הקשיב רק לחצי מההמלצה. הוא אכן פנה אל היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, אכן התלונן על סחיטה, אבל לא היו לו קלטות ולא תמלילים.

2. הוא יכול היה לומר סליחה. יכול היה לומר "היו יחסים, אבל מדובר בקשר אישי, ביחסים בהסכמה". יכול היה לנטרל את המוקש הרבה לפני שהתפוצץ. הרי לא הוגשה תלונה נגדו, החקירה החלה רק לאחר שפנה בעצמו ליועץ המשפטי. כל-כך בטוח בעצמו, שלא עלה בדעתו שיתגלה ביב השופכין?

3. ההשפלות, ההכפשות. הוא הציב מטרה ללכלך, להאשים ולאיים על המתלוננות כדי להפחיד אותן ואחרי כן כדי לערער על אמינותן. על כמה מהן הופצו שמועות של כמעט-זנות, נשים מופקרות בעלות חיי מין פרועים. לא יעלה על הדעת שאיש מאמין, קצב, יטה אליהן.

על אחת אמר ש"פוטרה על-ידי לפני שנים כי לא התאימה לתפקידה", על השנייה אמר: "היא השתמשה בהגנה הבזויה ביותר והמשפילה ביותר... אמרה 'אני אראה לו, אני אאשים אותו במעשה אונס'". אחר כך אמר: "3 הנשים קשורות למפלגה... מסתובבת שם אווירה של 'מגיע לי', 'אני אראה לו'".

4. הפחדה, התקפה. הוא היה בטוח שהוא מעל כולם. הוא בחר בדרך תקשורתית אלימה ותוקפנית שמטרתה להחליש את מי שעמד מולו. אחרי שהאשים את הנשים עבר להאשים את התקשורת בגזענות, בהכוונה פוליטית, בשנאה אישית. במשטרה הטיח שהיא מוטה ונגררת אחר התקשורת. היעד הסופי: מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה.

"הטקטיקה של הפיכת מני מזוז ליעד מתקפה היתה חלק ממהלך אסטרטגי של שינוי דעת הקהל... מוטי מורל ורונן צור חיברו מסמך שבו ניתוח של אישיותו של מזוז, ושהעלה צורך ברור לתקוף אותו חזיתית.

השניים מאמינים כי החלטתו של מזוז לגבש טיוטת כתב אישום כה חמורה נגד קצב, הכוללת עבירת אונס, ביטאה התקפלות בפני הלחץ התקשורתי. לדעתם, היה צורך בהפעלת לחץ תקשורתי נגדי, הן מצד הנשיא ואנשיו הן מצד עיתונאים ופרשנים בתקשורת, כדי שייסוג מעמדה זו במועד החלטתו הסופית.

מסקנתם היתה כי מזוז הוא אדם לחיץ - והלחץ עליו מניב תוצאות". ("תיק קצב, מאחורי הקלעים בפרשת החשדות נגד נשיא המדינה לשעבר", מאת יובל יועז, הוצאת הקיבוץ המאוחד).

5. ההימור: דחיית עסקת הטיעון. בידו של קצב היה המפתח לצאת מהסיפור. בטענה של קשיים ראייתיים, שאפשר שמאחוריה עמדה הבושה לקיים משפט אונס נגד נשיא המדינה, קיבל קצב לידו עסקת טיעון. היא היתה משאירה אותו בקריית-מלאכי, עם מאסר על-תנאי, וגם עם אפשרות להמשיך לספר סיפורי תום על הנחת תפילין, שמירת שבת ונאמנות למשפחה.

אף שהפרקליטות הושפלה בדיון פומבי בבג"ץ, ואף שמדבריהם של שופטי העליון אפשר היה להבין בלי ספק שעסקת טיעון כמוה כמתנה, החליט קצב באירוע פומבי יהיר וגאוותני, כשמכונית השרד שלו נוסעת בסיבובים ברחובות ירושלים, לדחות את עסקת הטיעון.

6. "אני לא מסוחרר מגבהים ומעולם לא סוחררתי בגבהים", אמר ביולי 2000, כשיצא להתפלל בכותל מיד לאחר השבעתו בכנסת. הוא עמד שם עם כיפה, לצדו עמד אהוד אולמרט.

7. גילה, אשתו. כשהכיר את גילה פרדני בלשכת צעירי בני ברית, וכשהסכימה להינשא לו, חשבו החברים בקריית-מלאכי שהצליח לו, למשה קצב. ככל שעלה והצליח, כך היה מביך לראות אותה במסכנותה, בתמימות שאילצה עצמה להיעטף בה.

"אני מאמינה בחום, במסורת, באהבה, בגיבוש משפחתי. אני מאמינה שבני משפחה צריכים לשמור ולדאוג אחד לשני... אני מאמינה שהמסורת מגבשת אותנו. גם חיי הדת חשובים לנו. בכל בוקר משה מתפלל בבית-הכנסת" (גילה קצב, "ידיעות אחרונות", נובמבר 2006).

"בכל הופעותיה הפומביות הפגינה גילה עוצמה, נחישות, מבטה נסך ביטחון. פעם אחת בלבד הרשתה לעצמה להישבר בפומבי. זה היה בפסח 2007, כשנה לאחר התפוצצות הפרשה. גילה באה עם בעלה להתפלל בבית-הכנסת של יוצאי פרס בקריית-מלאכי. כשהגיעו, היו המתפללים באמצע הדרשה. הרב דחק בנוכחים לקום ולעמוד לכבודו של קצב, ואז פרצה גילה בבכי והתייפחה בקול" ("תיק קצב", יובל יועז).

גילה קצב לא הגיעה לפתיחת משפטו של בעלה ולא הגיעה היום להכרעת דינו. עוד אחת מקורבנותיו.

עוד כתבות

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

בצלאל סמוטריץ' נפרד: "חוץ מרישיון נהיגה, לי ולמשרד הזה לא היה שום דבר במשותף. אבל התאהבתי בו מהר"

בתום 11 חודשים במשרד התחבורה, בצלאל סמוטריץ' עוזב, לאחר שקיבל הרבה מחמאות, ומחלק כמה עצות לשרה החדשה מירי רגב: להפנות שני שלישים מהתקציב לתחבורה הציבורית, לשקול מחדש את הצורך במטרו ולקצץ בסמכויות של ראשי הערים שתוקעים פרויקטים לאומיים

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על מגיב לפיצוץ עם ועד העובדים: לא נאפשר אלימות

"אני וכל חברי ההנהלה נחושים ופועלים לקראת הגעה לסיום מהיר של התהליך לקבלת הלוואה וחתימה על הסכם עבודה" - כך לפי מכתב ששלח מנכ"ל אל על גונן אוסישקין לעובדים ● בתוך כך, יו"ר ועד תע"א יאיר כץ קרא ליו"ר ההסתדרות לחזור בו מן ההשעיה

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

לקוחות בחנות אפל בבייג'ין, בחודש שעבר  / צילום: רויטרס

עם חצי טריליון דולר, אפילו המגפה לא תחליש את ענקיות הטכנולוגיה

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר הנוכחי חזקות מתמיד - עם קופות מזומנים דשנות, השקעות עתק על מחקר ופיתוח ונכונות לבצע רכישות • לא רק שהמוצרים והשירותים שלהן חיוניים בזמן המשבר, הן גם מסוגלות לנצל אותו כדי להשאיר את המתחרים הפוטנציאליים הרחק מאחור

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים