הישג: אפריקה נכסים זכתה לביקושי יתר של 400 מיליון שקל

המוסדיים הביעו אמון: ביקושי היתר לאג"ח היו פי 3 מהסכום שביקשה החברה לגייס - 150 מיליון שקל ■ הריבית מוערכת ב-6.5-7% לעומת ריבית מקסימום של 7.9%

חברת אפריקה נכסים , אחת מחברות הבנות המרכזיות של אפריקה ישראל הנמצאת בבעלות לב לבייב, חוזרת לשוק הראשוני. החברה קיימה היום את המכרז למוסדיים בהנפקת האג"ח שלה, בהיקף של עד כ-150 מיליון שקל. ההנפקה זכתה לביקושי יתר בהיקף של 400 מיליון שקל, פי 3 ממה שביקשה החברה לגייס.

הריבית המקסימלית שנקבעה בתשקיף עמדה על 7.9%, אך לאור ביקושי היתר צפויה הריבית להיחתך ברמה נמוכה יותר, אשר על פי הערכות תנוע בטווח שבין 6.5% ל-7%. הריבית הסופית תיקבע עם סיום השלב הציבורי.

ההצלחה המסחררת של החברה בגיוס הנוכחי, אותו הוביל כלל חיתום, גם מושפעת מהמהלך עליו הודיעה החברה מתחילת השבוע, הפירעון הממוקדם של האג"ח הקצר ורכישת אג"ח ארוך בהיקף כולל של 1.5 מיליארד שקל. כל הגופים המוסדיים, למעט פסגות, השתתפו בשלב המכרז המוסדי, דבר המעיד על חזרתו של האמון של הגופים המוסדיים בחברה ובמהלכים האחרונים אותן יישמה.

איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל אמר עם השלמת השלב המוסדי: "אנו שבעי רצון מהצלחת המכרז המוסדי של אפריקה נכסים, הצלחה זו מגיעה לאחר שורת צעדים בהם נקטה הקבוצה בתקופה האחרונה ובראשם, הודעתנו מתחילת השבוע על פירעון מוקדם של האג"ח הקצר והכוונה לרכוש מהאג"ח הארוך של אפריקה השקעות בהיקף כולל של 1.5 מיליארד שקל. גיוס זה יאפשר לאפריקה נכסים להמשיך בביסוס מעמדה כאחד השחקנים המובילים בתחום הנכסים המניבים ולמחזור האג"ח הקיים. אנו רואים בהצלחת המכרז המוסדי הבעת אמון גדולה של ציבור המשקיעים המוסדיים בפעילות החברה ומחויבותה להציף ולהשביח ערך לטובת המשקיעים. אנו מודים ומעריכים את ההענות הרבה".

הדירוג: Baa1

חברת מידרוג העניקה דירוג של Baa1 לסדרת האג"ח של החברה. לאפריקה נכסים יש כיום שלוש סדרות אג"ח נסחרות, שיתרתן בספרים מסתכמת בכ-645 מיליון שקל, סיום פירעונן צפוי עד 2015 ודירוגן זהה לדירוג שקיבלה הסדרה החדשה.

הסדרה החדשה מונפקת במח"מ של 4-5 שנים, ותמורתה תשמש לפירעון קרן אג"ח של הסדרות הקיימות. דירוג חברת S&P מעלות לאג"ח אלה הוא B באופק שלילי. לצורך הבטחת ייעוד האג"ח החדשות, תפקיד אפריקה נכסים את כספי הגיוס בפיקדון ייעודי, שלא ניתן לקזזו כנגד הלוואה בנקאית.

אפריקה נכסים פועלת במדינות מזרח אירופה, שם היא מחזיקה ב-24 נכסים מניבים בשטח כולל להשכרה של כ-402 אלף מ"ר (חלק החברה), ובכ-565 יחידות דיור. במידרוג הגדירו את רמת הסיכון של החברה כבינונית עד גבוהה. כלכלני מידרוג מציינים כי השילוב בין המאפיין היזמי בפעילות החברה לבין האזורים שבהם היא פועלת מעלים את רמת הסיכון הטמונה בה. מנגד, לפי מידרוג קיימים גורמים הממתנים את רמת הסיכון, וביניהם מצבת הנכסים הקיימת, המפיקים NOI שנתי של כ-380 מיליון שקל, ייזום פרויקטים באופן מדורג וגם ותק מטה הניהול, המשפר את סיכויי הצלחת הפרויקטים שלה.

במידרוג ציינו כי הדירוג שהוענק לחברה מושפע לחיוב מכך שהיא "מצויה אחרי שלב פיתוח ואכלוס של פרויקטים משמעותיים אשר מניבים לה תזרים משמעותי שוטף ומאפשרים חילוץ חלק מהמקורות שהושקעו".

מנגד ציינו בין היתר את הפרופיל היזמי של הפעילות, התמקדות בפרויקטים בהיקף משמעותי ובמדינות שבחלקן היציבות הכלכלית נמוכה יחסית. כן מזכירים את הקשר לחברה האם, שהשפיע עליה לשלילה בשנתיים האחרונות, וציינו כי דירוגה בהמשך עלול להיות מושפע מיישום הסדר החוב באפריקה ישראל. במידרוג מציינים כי בהתאם לתוכנית העסקית שהוצגה להם, אפריקה נכסים אינה צפויה לחלק דיבידנד עד 2013.

צרו איתנו קשר *5988