אובמה הודיע על מינוי יועץ כלכלי חדש: ג'ין ספרלינג

ג'ין ספרלינג, שמכהן עתה כיועץ לשר האוצר, טימותי גייתנר, שימש כיועצו הכלכלי של הנשיא לשעבר קלינטון

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הודיע היום (ו'), על מינויו של ג'ין ספרלינג כיועצו הכלכלי הראשי. ספרלינג יחליף את לורנס סאמרס, שכיהן בתפקיד מיומו הראשון של אובמה בבית הלבן ושחוזר עתה ללמד באוניברסיטת הארווארד.

התואר הרשמי של ספרלינג יהיה ראש המועצה הכלכלית הלאומית, תפקיד שאותו מילא מ-1997 עד תחילת 2001 בממשלו של ביל קלינטון. בפועל, הוא יהיה יד ימינו של אובמה בשרטוט תוואי המדיניות שתנסה לתת דחיפה לצמיחה הכלכלית האנמית ולצמצם את שיעור האבטלה.

ספרלינג מכהן עתה כיועץ לשר האוצר, טימותי גייתנר והיה מעורב בתהליכי קבלת החלטות של מדיניות כלכלית, לרבות הארכת הטבות המס של הנשיא הקודם, ג'ורג' בוש, לשנתיים נוספות, וקודם לכן ניסוח החוק למתן הלוואות לעסקים קטנים.

בנאום שבו הודיע על המינוי, הביע אובמה אופטימיות לגבי עתיד הכלכלה. הוא אמר, כי נתוני התעסוקה שפורסמו היום מצביעים על מגמה ברורה של צמיחה ביצירת מקומות עבודה חדשים. "במשך 12 חודשים רצופים נרשמה עליה במספר המשרות במגזר הפרטי", אמר הנשיא. "1.3 מיליון מקומות עבודה חדשים נוספו למשק בשנה שחלפה כשבכל רבעון נרשמה צמיחה חזקה יותר במספר המשרות בהשוואה לרבעון הקודם".

המיקום בלתי שגרתי של ההודעה על המינוי, תומסון קריק, מפעל לייצור חלונות בלנדאובר, מרילנד, נועד להדגיש את מחויבות הבית הלבן להקטנת האבטלה. מדובר במפעל משפחתי קטן, שלדברי פקידי ממשל ניצל את ההטבות במס לעסקים קטנים כדי להתרחב ולשכור עובדים חדשים. "אנו מתמקדים בדבר אחד: לדאוג לכך שנוכל לשכפל את הצלחת תומסון קריק ברחבי ארה"ב", הכריז אובמה.

מינויו של ספרלינג, יחד עם המינוי של איש העסקים ושר המסחר לשעבר וויליאם דיילי כראש מטה הבית הלבן, במקום רם עמנואל, מצביעים על כוונת הממשל לנוע למרכז הסרגל הפוליטי בעקבות התבוסה שספגו הדמוקרטים בבחירות לקונגרס בנובמבר אשתקד. ההערכות הן, שהבית הלבן יפגין גמישות ונכונות לפשרות במגעים עם מחוקקים רפובליקניים, שמהווים עתה רוב בבית-הנבחרים ושהגדילו את מספרם בסנט (אם כי שם הם מוסיפים להיות במיעוט).

ספרלינג צבר ניסיון עשיר בתפקוד ממשלי מול רוב רפובליקני בקונגרס כאשר כיהן כיועצו הכלכלי של קלינטון. למעשה, יש קווים מקבילים רבים בין מצבו של אובמה לבין מצבו של קלינטון במחצית השניה של שנות ה-90. כאז כן עתה, נאלץ נשיא דמוקרטי פופולרי להתמודד עם רוב רפובליקני על גבעת הקפיטול.

כמה ארגונים ליברליים הביעו דאגה ממינויו של ספרלינג בגלל עבודת ייעוץ שעשה בשביל גולדמן זאקס, אם כי הפרוייקט שבו עסק נועד להיטיב עם מעוטי הכנסה. ספרלינג קיבל מגולדמן כ-888 אלף דולר ב-2008 תמורת סיוע בהשקת מיזם חברתי שכונה "10,000 נשים". המטרה היא להציא 100 מיליון דולר, בחמש שנים, כדי להעניק חינוך מנהיגותי ועסקי לנשים נטולות הזדמנויות ברחבי תבל.

אך אנשים שעבדו עם ספרלינג, ושמצוטטים בלוס אנג'לס טיימס, אומרים כי אין לו שום מחויבות לוול סטריט. לדבריהם, שם ספר שכתב ב-2005 מתאר אותו בצורה הטובה ביותר: "פרוגרסיבי בעד צמיחה כלכלית".

עובדה ראויה לציון היא, שלשכת המסחר של ארה"ב, שניהלה קמפיינים נגד מיזמי חקיקה של אובמה, ובראש ובראשונה נגד החוק לרפורמות בבריאות, ברכה על מינויו של דיילי, שאותו הגדירה כ"אדם בעל מעמד עם ניסיון יוצא דופן בממשל, בעסקים, במו"מי סחר ובסוגיות גלובליות". דיילי מכהן עתה בתפקיד בכיר בג'.פ. מורגן וידוע בקשריו הענפים עם הקהילייה העסקית. למרות ותקו ומעורבותו במפלגה הדמוקרטית, הגיבו חוגים ליברליים רבים בשלילה על מינויו. שארגון ליברלי מוביל, פרוגרסיב צ'יינג' קאמפיין קומיטי, הביע דאגה מכניסת דיילי לבית הלבן וטען שהוא דוחף את המפלגה הדמוקרטית לאמץ אג'נדה תאגידית.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988